top of page
Vyhledat

DÁNSKO za KAČKU

Aktualizováno: 25. 12. 2022


Podle internetu nejmenší evropská severská země s nejšťastnějším obyvatelstvem, podle mě, respektive mé návštěvy uprostřed léta, naprosto fascinující příroda na každém kroku, fjordy a Severní moře na dosah ruky, nádherná historická městečka a hlavně spousta atrakcí pro rodiny s malými dětmi. Jutský poloostrov se stovkami ostrůvků, které když vidíte z letadla, máte pocit, že jsou pod vámi Maledivy! Ale řeknu vám jedno – Maledivy nesahají Dánsku ani po kotníky!TERMÍN:‌ ‌

14. - 16.7.2022


PROČ‌ DÁNSKO?‌ ‌


Přiznám se - Dánsko mě coby cíl cesty nikdy v životě ani na vteřinu nenapadlo. Samozřejmě vím, že se tam dají sehnat letenky do 10 € tam i zpátky z Prahy, ale pak stačí kouknout na booking a zjistit, že se tam v sezóně dva lidé v nejlevnějším pokoji v centru města Billund neubytují pod 5 000 Kč, a webový prohlížeč nízkonákladových leteckých společností obratem zavíráte..


Tohle je prostě fakt. Dánsko je neuvěřitelně drahá země. Ceny jsou zde jak z jiné planety. Přestože si zde místní lidé vydělají v průměru 30 000 Kč stejně jako je to v průměru u nás a přesto, že tam vše stojí zhruba stejně, pro nás je to však třikrát dražší. I tam stojí mléko 15 dánských korun jako zhruba 15 českých korun u nás v akci v Kauflandu, ale pro nás je to korun 45. I tam si pořídíte hotel za 1 500, pro nás jsou to čtyři a půl tisíce. Je opravdu jen málo položek v "průměrném nákupním košíku", které jsou cenově relativně srovnatelné (teď třeba benzín!), většina je opravdu třikrát a více dražší. Tohle je prostě Dánsko, důvod, proč se řada levnocestovatelů Dánsku obloukem vyhýbá. Včetně mě.


No a jsem u svého důvodů PROČ Dánsko. Protože jsem dostala jedinečnou a úžasnou nabídku od své čtenářky na Facebooku, Laďky..Laďka je super baba z Teplic, která už v Dánsku žije 13 let. Má zde krásný domeček kdesi v pustině zhruba půl hodiny jízdy od Billundu, jejím sousedem je místní hřbitov a v domečku žije se svou boží kočkou Terezkou. Navštěvuje ji dcera Mája a spousta vnoučat, která jí zdobí obývákovou stěnu nádhernými malůvkami. Laďka má i syna Petra, toho jsem ale za 48 hodin v Dánsku nestihla poznat.No a tahle Laďka mi zhruba před třemi týdny poslala na facebooku zprávu, kde reagovala na moji výzvu, kde jsem vás všechny svým způsobem požádala o sponzoring webových stránek, tedy o libovolný příspěvek na můj účet, který by mi pomohl zaplatit téměř 400 eurovou fakturu za existenci tohoto webu na další dva roky dopředu. Laďka mi napsala, že mě místo sponzoringu zve do Dánska! Že se postará o mé ubytování, vyzvedne mě na letišti s lahvinkou bublinek, zabezpečí jídlo a pití po celou dobu a ještě má volňásek do Legolandu. Na takovouhle nabídku nejde reagovat jinak než ano! Do 30 minut od přečtení zprávy (od naprosto cizího člověka!) jsem měla koupenou letenku směr Billund.


A nyní, s odstupem času, tedy v době, kdy už zase sedím doma v Bořitově a sepisuji cestopis z těchto neuvěřitelných 48 dánských hodin, mohu říct jediné – bylo to jedno z těch nejlepších rozhodnutí, jaké člověk v životě může udělat..


DÁNSKO..


Dánsko je opravdu jedna z nejmenších severských zemí. Jeho hlavní město je Kodaň, má i dvě zcela autonomní oblasti – Faerské ostrovy a Grónsko, které na rozdíl od Dánska nejsou součástí Evropské unie. Jediným pevninským sousedem této země je Německo.


Říká se, že Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě, aby ne - je zde i jedna z nejvyšších životních úrovní. Dánsko je země plná nádherných historických měst, krásných památek, mnoha aktivit pro rodiny s dětmi, ale především nádherné severské přírody. Navíc má úžasné moře s nádhernými plážemi, které jsou v letních měsících skvělým cílem všech dovolenkářů.


Nejznámější osobnost Dánska je určitě pohádkář Hans Christian Andersen a nejznámější ikonou země je stavebnice LEGO. Právě ta má svůj původ ve městě, kde i já přestanu – v dánskem Billundu.
LETENKY‌ ‌DO DÁNSKA

Letenku s odletem z Prahy jsem nakupovala u Ryanair. Odlet v úterý brzy ráno, přistáním v Billundu v 11:25 a návrat jsem zvlolila do Vídně, protože to cenově vycházalo lépe. Cena byla 1 100 Kč za oba lety.


Do Billundu létá levně Ryanair jak z Prahy, tak i z Vídně (nebo také z Polska). Letenky lze celoročně sehnat i do 10 €.
COVID‌ ‌SITUACE‌ ‌-‌ ‌OPATŘENÍ‌ ‌

Přemýšlím, že tuhle kapitolu zruším stejně jako jsem si v hlavě zrušila celej ten covidovej nesmysl..


…jinými slovy - žádné roušky, žádné certifikáty, QR kódy, nahlašování samu sebe ani jiné omezování osobních práv a svobod.
DOPRAVA Z/ NA LETIŠTĚ BILLUND,

DOPRAVA V BILLUNDU:


Letiště Billund má opravdu strategickou polohu - přestože leží ve zdánlivé pustině, do dvou hodin jízdy je odsud dosažitelné prakticky celé Dánsko. Mimo to, pouhé 2 km od letiště se nachází Legoland, cíl většiny turistů..


Na letišti je zdarma wi-fi, a to bez omezení, a najdete zde i malé bistro.


1/ Autobus

Přímo z letiště jezdí řada autobusů. Můžete se dostat přímo do Legolandu za 24 dánských korun a zhruba 10 minut jízdy, nicméně dá se to ujít i pěšky. Jezdí tam od letiště linky 43, 119, 144, 143 a 166. Jízdenka se kupuje předem v automatu u východu z letiště a platba pouze kartou.


Pokud přiletíte bez dětí a Legoland není vaše cílová adresa, můžete s využitím dalších autobusových linek vyrazit na průzkum Jutského poloostrova. Jediné, na co musím hned upozornit, jsou extrémní ceny. Jízdenka autobusem bude možná dražší než letenka, se kterou jste do Billundu přiletěli.


Nejvzdálenější město, do kterého se dá jet přímo z Billundu, je Aarhus. Tam vás zaveze linka 912X, jejíž odjezdy jsou zhruba každé dvě hodiny a cesta zabere hodinu. Jízdné vychází v přepočtu na zhruba 600 Kč.


Nejblíže k moři, to znamená do Vejle, jezdí linka 43. Zde jedete necelou půlhodinu a zaplatíte 60 dánských korun, tedy zhruba 210 korun českých…2/ Půjčení auta

Další alternativou dopravy je půjčení auta. Viděla jsem řadu půjčoven přímo na letišti v budově proti letištnímu terminálu. Cena začíná na 2 000 Kč na den, což není úplně málo, ale pro čtyřčlennou rodinu se to určitě vyplatí. Cena benzínu je tam není skoro stejná, jako u nás – 16,5 dánských korun za litr.


3/ Vlastní auto

Moje hostitelka Laďka bydlí na severu Čech, takže to má cestou přes Německo opravdu blízko. Jezdí do Dánska autem, neplatí žádné míýto a ani poplatky. Ujede to za 8 až 10 hodin podle toho, zda jede v noci nebo přes den. Takže i toto je možná cesta – vlastním autem.Já jsem byla vyzvednuta přímo na letišti Billund a odtud mě má hostitelka ukázala kus Dánska svým autem. Dánsko je opravdu maličké, takže i za dva dny můžete projet velký kus Jutského poloostrova.

S ohledem na zjištěné ceny jsem opravdu ze srdce ráda, že mě na tento trip pozvala a kompletní cestování po Dánsku zabezpečila na své náklady.

UBYTOVÁNÍ V BILLUNDU:


Co se týká ubytování, to je jedním slovem katastrofa. Jak se sem dostanete za kačku, tak tady opravdu utratíte majlant!Jedna noc v úplně nejlevnějším možném ubytování na bookingu vychází na 3000 Kč. Nejedná se však o ubytování přímo ve městě Billund, ale třeba 4 až 10 km od města.


Pokud si chcete dopřát ubytování přímo v centru, tedy v kružnici do dvou a půl kilometru, startují nejlevnější dvoulůžkové pokoje na 7 500 Kč za noc. To je podle mě naprostý masakr!


V tomto cestopise vám tedy žádnou radu, jak bydlet za kačku v Billundu, nedám. Já jsem měla štěstí, byla jsem pozvána a součástí pozvání bylo i ubytování u mé hostitelky.. A nebylo to navíc žádné obyčejné ubytování. Byl to naprosto luxusní bejvák, který byl jedním z top zážitků celého Dánska! Naprosto vkusně zrekonstruovaný domeček s neuvěřitelnou terasou, kde ranní snídaně byla požitkem, na který budu do smrti vzpomínat!No a hned vedle domu místní hřbitov...co víc si přát?!
JÍDLO V DÁNSKU


Stejně jako bylo v nabídce zabezpečení ubytování, bylo v ní zahrnuto i stravování. V tomhle směru mě hostitelka naprosto rozložila! Měla navařeného jídla, nakoupenou plnou lednici tak pro deset lidí a chystala se mě vykrmit k prasknutí! Naštěstí jsem se trochu bránila, ale i tak – měla jsem se opravdu královsky. Restaurace jsem během této cesty nenavštívila, stejně tak žádný místní obchod - nemusela jsem si koupit ani suchou housku. Všechno opravdu obstarala Laďka a já jsem jí za to obrovsky vděčná.


Ochutnala jsem místní tradiční snídani – něco jako zahuštěný kefír s jogurtovým mlékem, který se zde podává buď jako dezert, nebo jako snídaně s místními sušenkami.Ochutnala jsem výbornou smetanovou omáčku s kuřecím masem, podávanou v luxusních formičkách ze zvláštního listového těsta a zeleninou. To byl vážně gurmánským zážitek!Samozřejmě nemohu opomenout složku víno, kterou bych chtěla opravdu vyzdvihnout! Laďka mě totiž nejen na letišti uvítala naší krásnou českou bohemkou, ale měla rovnou dva kartony tohoto moku v zásobě, ze kterých jsme značně upily!Jídlo, tedy jedinou položku, kterou jsem za celou dobu v Dánsku uhradila, jsem si koupila až při hodinovém zpoždění svého letu na letišti Billund při odletu domů. Koupila jsem si půl litru ochucené vody a toust s kuřecím masem, za což jsem dohromady zaplatila 276 Kč. Jakmile jsem viděla strhnutou částku z účtu, představila jsem si, kolik by vyšlo takové obyčejné stravování v Dánsku čtyřčlennou rodinu na víkend…vážně masakr!
ITINERÁŘ:


  • LEGOLAND


  • DJURS SOMMERLAND

  • LEGO HOUSE

  • LALANDIA

  • SKULPTURPARK

  • TEDDY BEAR ART MUSEUM

  • VEJLE


  • RIBE


  • VEJERS STRAND - PLÁŽ


  • HVIDE SANDE