Vyhledat

DÁNSKO za KAČKU


Podle internetu nejmenší evropská severská země s nejšťastnějším obyvatelstvem, podle mě, respektive mé návštěvy uprostřed léta, naprosto fascinující příroda na každém kroku, fjordy a Severní moře na dosah ruky, nádherná historická městečka a hlavně spousta atrakcí pro rodiny s malými dětmi. Jutský poloostrov se stovkami ostrůvků, které když vidíte z letadla, máte pocit, že jsou pod vámi Maledivy! Ale řeknu vám jedno – Maledivy nesahají Dánsku ani po kotníky!TERMÍN:‌ ‌

14. - 16.7.2022


PROČ‌ DÁNSKO?‌ ‌


Přiznám se - Dánsko mě coby cíl cesty nikdy v životě ani na vteřinu nenapadlo. Samozřejmě vím, že se tam dají sehnat letenky do 10 € tam i zpátky z Prahy, ale pak stačí kouknout na booking a zjistit, že se tam v sezóně dva lidé v nejlevnějším pokoji v centru města Billund neubytují pod 5 000 Kč, a webový prohlížeč nízkonákladových leteckých společností obratem zavíráte..


Tohle je prostě fakt. Dánsko je neuvěřitelně drahá země. Ceny jsou zde jak z jiné planety. Přestože si zde místní lidé vydělají v průměru 30 000 Kč stejně jako je to v průměru u nás a přesto, že tam vše stojí zhruba stejně, pro nás je to však třikrát dražší. I tam stojí mléko 15 dánských korun jako zhruba 15 českých korun u nás v akci v Kauflandu, ale pro nás je to korun 45. I tam si pořídíte hotel za 1 500, pro nás jsou to čtyři a půl tisíce. Je opravdu jen málo položek v "průměrném nákupním košíku", které jsou cenově relativně srovnatelné (teď třeba benzín!), většina je opravdu třikrát a více dražší. Tohle je prostě Dánsko, důvod, proč se řada levnocestovatelů Dánsku obloukem vyhýbá. Včetně mě.


No a jsem u svého důvodů PROČ Dánsko. Protože jsem dostala jedinečnou a úžasnou nabídku od své čtenářky na Facebooku, Laďky..Laďka je super baba z Teplic, která už v Dánsku žije 13 let. Má zde krásný domeček kdesi v pustině zhruba půl hodiny jízdy od Billundu, jejím sousedem je místní hřbitov a v domečku žije se svou boží kočkou Terezkou. Navštěvuje ji dcera Mája a spousta vnoučat, která jí zdobí obývákovou stěnu nádhernými malůvkami. Laďka má i syna Petra, toho jsem ale za 48 hodin v Dánsku nestihla poznat.No a tahle Laďka mi zhruba před třemi týdny poslala na facebooku zprávu, kde reagovala na moji výzvu, kde jsem vás všechny svým způsobem požádala o sponzoring webových stránek, tedy o libovolný příspěvek na můj účet, který by mi pomohl zaplatit téměř 400 eurovou fakturu za existenci tohoto webu na další dva roky dopředu. Laďka mi napsala, že mě místo sponzoringu zve do Dánska! Že se postará o mé ubytování, vyzvedne mě na letišti s lahvinkou bublinek, zabezpečí jídlo a pití po celou dobu a ještě má volňásek do Legolandu. Na takovouhle nabídku nejde reagovat jinak než ano! Do 30 minut od přečtení zprávy (od naprosto cizího člověka!) jsem měla koupenou letenku směr Billund.


A nyní, s odstupem času, tedy v době, kdy už zase sedím doma v Bořitově a sepisuji cestopis z těchto neuvěřitelných 48 dánských hodin, mohu říct jediné – bylo to jedno z těch nejlepších rozhodnutí, jaké člověk v životě může udělat..


DÁNSKO..


Dánsko je opravdu jedna z nejmenších severských zemí. Jeho hlavní město je Kodaň, má i dvě zcela autonomní oblasti – Faerské ostrovy a Grónsko, které na rozdíl od Dánska nejsou součástí Evropské unie. Jediným pevninským sousedem této země je Německo.


Říká se, že Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě, aby ne - je zde i jedna z nejvyšších životních úrovní. Dánsko je země plná nádherných historických měst, krásných památek, mnoha aktivit pro rodiny s dětmi, ale především nádherné severské přírody. Navíc má úžasné moře s nádhernými plážemi, které jsou v letních měsících skvělým cílem všech dovolenkářů.


Nejznámější osobnost Dánska je určitě pohádkář Hans Christian Andersen a nejznámější ikonou země je stavebnice LEGO. Právě ta má svůj původ ve městě, kde i já přestanu – v dánskem Billundu.
LETENKY‌ ‌DO DÁNSKA

Letenku s odletem z Prahy jsem nakupovala u Ryanair. Odlet v úterý brzy ráno, přistáním v Billundu v 11:25 a návrat jsem zvlolila do Vídně, protože to cenově vycházalo lépe. Cena byla 1 100 Kč za oba lety.


Do Billundu létá levně Ryanair jak z Prahy, tak i z Vídně (nebo také z Polska). Letenky lze celoročně sehnat i do 10 €.
COVID‌ ‌SITUACE‌ ‌-‌ ‌OPATŘENÍ‌ ‌

Přemýšlím, že tuhle kapitolu zruším stejně jako jsem si v hlavě zrušila celej ten covidovej nesmysl..


…jinými slovy - žádné roušky, žádné certifikáty, QR kódy, nahlašování samu sebe ani jiné omezování osobních práv a svobod.
DOPRAVA Z/ NA LETIŠTĚ BILLUND,

DOPRAVA V BILLUNDU:


Letiště Billund má opravdu strategickou polohu - přestože leží ve zdánlivé pustině, do dvou hodin jízdy je odsud dosažitelné prakticky celé Dánsko. Mimo to, pouhé 2 km od letiště se nachází Legoland, cíl většiny turistů..


Na letišti je zdarma wi-fi, a to bez omezení, a najdete zde i malé bistro.


1/ Autobus

Přímo z letiště jezdí řada autobusů. Můžete se dostat přímo do Legolandu za 24 dánských korun a zhruba 10 minut jízdy, nicméně dá se to ujít i pěšky. Jezdí tam od letiště linky 43, 119, 144, 143 a 166. Jízdenka se kupuje předem v automatu u východu z letiště a platba pouze kartou.


Pokud přiletíte bez dětí a Legoland není vaše cílová adresa, můžete s využitím dalších autobusových linek vyrazit na průzkum Jutského poloostrova. Jediné, na co musím hned upozornit, jsou extrémní ceny. Jízdenka autobusem bude možná dražší než letenka, se kterou jste do Billundu přiletěli.


Nejvzdálenější město, do kterého se dá jet přímo z Billundu, je Aarhus. Tam vás zaveze linka 912X, jejíž odjezdy jsou zhruba každé dvě hodiny a cesta zabere hodinu. Jízdné vychází v přepočtu na zhruba 600 Kč.


Nejblíže k moři, to znamená do Vejle, jezdí linka 43. Zde jedete necelou půlhodinu a zaplatíte 60 dánských korun, tedy zhruba 210 korun českých…2/ Půjčení auta

Další alternativou dopravy je půjčení auta. Viděla jsem řadu půjčoven přímo na letišti v budově proti letištnímu terminálu. Cena začíná na 2 000 Kč na den, což není úplně málo, ale pro čtyřčlennou rodinu se to určitě vyplatí. Cena benzínu je tam není skoro stejná, jako u nás – 16,5 dánských korun za litr.


3/ Vlastní auto

Moje hostitelka Laďka bydlí na severu Čech, takže to má cestou přes Německo opravdu blízko. Jezdí do Dánska autem, neplatí žádné míýto a ani poplatky. Ujede to za 8 až 10 hodin podle toho, zda jede v noci nebo přes den. Takže i toto je možná cesta – vlastním autem.Já jsem byla vyzvednuta přímo na letišti Billund a odtud mě má hostitelka ukázala kus Dánska svým autem. Dánsko je opravdu maličké, takže i za dva dny můžete projet velký kus Jutského poloostrova.

S ohledem na zjištěné ceny jsem opravdu ze srdce ráda, že mě na tento trip pozvala a kompletní cestování po Dánsku zabezpečila na své náklady.

UBYTOVÁNÍ V BILLUNDU:


Co se týká ubytování, to je jedním slovem katastrofa. Jak se sem dostanete za kačku, tak tady opravdu utratíte majlant!Jedna noc v úplně nejlevnějším možném ubytování na bookingu vychází na 3000 Kč. Nejedná se však o ubytování přímo ve městě Billund, ale třeba 4 až 10 km od města.


Pokud si chcete dopřát ubytování přímo v centru, tedy v kružnici do dvou a půl kilometru, startují nejlevnější dvoulůžkové pokoje na 7 500 Kč za noc. To je podle mě naprostý masakr!


V tomto cestopise vám tedy žádnou radu, jak bydlet za kačku v Billundu, nedám. Já jsem měla štěstí, byla jsem pozvána a součástí pozvání bylo i ubytování u mé hostitelky.. A nebylo to navíc žádné obyčejné ubytování. Byl to naprosto luxusní bejvák, který byl jedním z top zážitků celého Dánska! Naprosto vkusně zrekonstruovaný domeček s neuvěřitelnou terasou, kde ranní snídaně byla požitkem, na který budu do smrti vzpomínat!No a hned vedle domu místní hřbitov...co víc si přát?!
JÍDLO V DÁNSKU


Stejně jako bylo v nabídce zabezpečení ubytování, bylo v ní zahrnuto i stravování. V tomhle směru mě hostitelka naprosto rozložila! Měla navařeného jídla, nakoupenou plnou lednici tak pro deset lidí a chystala se mě vykrmit k prasknutí! Naštěstí jsem se trochu bránila, ale i tak – měla jsem se opravdu královsky. Restaurace jsem během této cesty nenavštívila, stejně tak žádný místní obchod - nemusela jsem si koupit ani suchou housku. Všechno opravdu obstarala Laďka a já jsem jí za to obrovsky vděčná.


Ochutnala jsem místní tradiční snídani – něco jako zahuštěný kefír s jogurtovým mlékem, který se zde podává buď jako dezert, nebo jako snídaně s místními sušenkami.Ochutnala jsem výbornou smetanovou omáčku s kuřecím masem, podávanou v luxusních formičkách ze zvláštního listového těsta a zeleninou. To byl vážně gurmánským zážitek!Samozřejmě nemohu opomenout složku víno, kterou bych chtěla opravdu vyzdvihnout! Laďka mě totiž nejen na letišti uvítala naší krásnou českou bohemkou, ale měla rovnou dva kartony tohoto moku v zásobě, ze kterých jsme značně upily!Jídlo, tedy jedinou položku, kterou jsem za celou dobu v Dánsku uhradila, jsem si koupila až při hodinovém zpoždění svého letu na letišti Billund při odletu domů. Koupila jsem si půl litru ochucené vody a toust s kuřecím masem, za což jsem dohromady zaplatila 276 Kč. Jakmile jsem viděla strhnutou částku z účtu, představila jsem si, kolik by vyšlo takové obyčejné stravování v Dánsku čtyřčlennou rodinu na víkend…vážně masakr!
ITINERÁŘ:


Billund je opravdu malé dánské město se zhruba sedmi tisíci obyvateli, které leží uprostřed Dánska, tedy Jutského poloostrova. Právě díky této poloze zde vzniklo druhé největší letiště Dánska vůbec. Je to opravdu strategická poloha pro prozkoumání celého poloostrova, a to jak západního, tak i východního pobřeží a vnitrozemí.


Město je známé pro cestovatele díky dvěma věcem:

 • Tou první jsou celoročně extra levné letenky, které startují i na 100 Kč v jednom směru, takže mnoho nadšenců levného cestování zvolí Billund jako cílovou destinaci právě kvůli tomu.

 • Druhou cílovou skupinou jsou rodiny s malými dětmi, protože synonymem pro slovo Billund je LEGO. Právě zde se narodil Ole Kirk Christiansen, autor slavných kostiček lego, právě zde je slavný Legoland a vůbec všechny atrakce na tyto kostky napojené.

Můj hrubý itinerář byl:


Den 1: Přílet v úterý před polednem do Dánska, vyzvednutí autem na letišti a cesta rovnou do Legolandu. Zde zhruba 5 hodin, následně prohlídka města Vejle. Přesun do ubytování k mojí hostitelce - zhruba půl hodiny jízdy autem od Billundu, směr dánský venkov..


Den 2: Po luxusní snídani na terase zhruba 400 km jízdy autem podél západního pobřeží a zpátky vnitrozemím. Na této trase pak návštěva: Ribe, Vejers Strand, Hvide Sande, Holmsland Dunes, Søndervig, Ringkøbing


Den 3: budíček po páté hodině ranní, po šesté hodině ranní odjezd autem směr letiště Billund, odlet směr Vídeň..Podrobně jednotlivé zastávky/místa:


 • LEGOLAND

Co si budeme nalhávat – Dánsko, konkrétně Billund, je turistickým cílem hlavně pro rodiny s dětmi a hlavním důvodem je Legoland.Kolik to stojí?


Cena vstupenek do Legolandu většinou i převýší cenu letenek do Dánska, na druhou stranu – dopřát dětem zážitky - to je k nezaplacení! A že jich v Dánsku, konkrétně v Billundu, můžete dětem dopřát habakuk, o tom žádná!


Základní vstupné je 379 dánských korun, což odpovídá zhruba 1300 Kč. Pokud si vstupenky koupíte s 10 denním předstihem, získáte 10% slevu.


Variant vstupenek je víc - mimo základní vstupenky si můžete koupit i vstupenku na dva dny nebo vstupenku zahrnující rodinné občerstvení. Další možností je koupit si místní " seasons pas", který vás opravňuje po určitou dobu k neomezenému počtu vstupů a současně nabízí další výhody. Pokud tyto atrakce máte rádi, vaše děti je miluji, hodláte být v Billundu déle jak na skok, pak se tento vstup (při minimálně třech návštěvách do parku) vyplatí. Garantuji vám jedno – ani třetí den vám sem nepřijde návštěva zbytečná!Ještě připojím jednu super radu ZA KAČKU od Martina z facebooku:


“Poslední den sezóny je park odpoledne zadarmo a ještě je vše ukončeno obrovským ohňostrojem a představením. Bývá to tuším v říjnu a ceny letenek byly do 500 Kč oba směry. Takže letadlem tam, do Legolandu zadara a zbytek dne v Billundu. Po 23 hodině zpět. Ohňostroj je cca ve 21 hodin, takže se vše krásně stihne a letiště je kousek.”Co zde uvidíte a zažijete?


Uvnitř rozsáhlého areálu najdete všechny možné stavby z legendárních kostiček lego - jsou to všelijaké světové památky, celá města, auta nebo taky star wars. Pro mě vůbec nejkrásnější byl sektor, kde jsou zmenšeniny světově známých památek – římské koloseum, anglické oko, indický Tádž Mahal... Srdce cestovatele se prostě nezapře a musím říct že bylo fajn uvědomit si u některých těchto miniatur světových staveb, kolik jsem jich již mohla spatřit na vlastní oči. O to víc klobouk dolů před autory legolandových napodobenin.Další, myslím, že hlavně pro dospělé, zajímavou částí jsou miniatury severských měst a zemí. Najdete zde krásná města Anglie, Irska, Nizozemí, Dánska, Švédska, Norska... Najdete zde královské paláce, větrné mlýny, přístaviště s trajekty, letiště s letadly, které se opravdu pohybují po ranveji! Najdete zde farmu, venkovský život, dokonce i obchod Lidl! Pokud jste ve zmíněných zemích a jejich hlavních městech byli, vsadím boty, že Amsterdam, Kodaň, Dublin, Londýn... všechno poznáte na první pohled!

Pokud máte dostatek času, doporučuji vám u každého tohoto místa, jako že je jich tu snad tisíc, zastavit se a vnímat všemi smysly, s jakými detaily si autoři pohráli. Třeba u farmy najdete odpočívajícího farmáře v trávě, u irského venkova najdete stany v trávě a horolezce... Už vůbec nemluvím o tom, jak je celý tento areál propojen s vodními plochami. Všude, kde ve světových městech jakákoliv voda teče, tady ji najdete. Nádherné amsterdamské kanály mě teda dostaly nejvíc! Naprosto neuvěřitelné!Legoland není ale jen o miniaturách, které se hýbou a kopírují běžný život. Jsou to zejména atrakce, které jsou v ceně vstupného všechny zdarma a kterých si můžete užít dokolečka dokola dokud vás neomrzí! Nepamatuji si, kolik jich celkem je, to najdete v přiloženém plánku a na internetu, každopádně jsou zde jak zábavné tak i adrenalinové atrakce. Můžete zde také sledovat divadelní show, projet se vláčkem, vyfotit se s princeznami...

Já osobně jsem moc atrakcí nenavštívila, nebyl prostor a fronty u každé z nich byly opravdu v délce skoro 30 minut, holt krásné počasí... Každopádně třeba projet se lodičkou v jeskyni a vidět - samozřejmě z Lega - vyrobené piráty, mořské tvory, ohrožující lodě, Robinsona Crusoe a nebo ve vodě plující žraloky... to je opravdu zážitek!

Strašně moc se mi líbil areál Grónska, kde jste mohli nasednout na vláček a projet opravdu šílenou horskou dráhou! Mazec.
Najdete zde i strašidelný hrad, interaktivní trenažér vesmírné lodi, všelijaké jízdy tématickými dráhami, které skončí ve vodě.
Pro mě asi vůbec nejkrásnější byl prostor s živými tučňáky. Tučňáci vykouzlily na tváři úsměv nejen dětem (a mně), ale i řadě seniorů, které sem jejich rodiny dovezou. Postaví je před akvárium a nechají je koukat na tu podívanou před sebou. Nejen na tučňáky a jejich dovádění, ale hlavně na nadšení a jásot dětí, které se přes sklo snaží za každou cenu k tučňákům přiblížit co nejvíc. Tohle sledovat z povzdálí je opravdu nádhera! Když vidíte na jejích vrásčitých tvářích úsměv od ucha k uchu, uvědomíte si, že Legoland není zábavní park jenom pro děti, ale zasáhne opravdu každou generaci! Věřím, že mladý pár a nebo adrenalinovější dvojice se zde vyřádí stejně dobře jako jejich děti. No a pro babičky a dědečky, které sem rodiny vezmou, je den v parku naprosto unikátní sbírkou neuvěřitelných zážitků..
Určitě je fajn stáhnout si aplikaci Legolandu do mobilu, protože v ní najdete mapu, časový harmonogram představení a hlavně to nejdůležitější – informaci o tom, jak dlouho budete na kterou atrakci čekat. Mimochodem přes tuto aplikaci se dá koupit i lístek.To čekání je jediná negativní stránka Legolandu, protože na některé atrakce se čeká i víc jak půl hodiny. Proto doporučuji vyhradit si na tento den opravdu maximum času a nebo využít možnost zlevněného vstupu druhý den. Je škoda tady pospíchat, být nervózní a jakkoliv si tento den kazit. Samozřejmě je lepší, pokud se dostanete do Legolandu v pracovním týdnu, kdy je zde méně lidí a nečekáte déle než pět minut. Každopádně věřte, že ani pracovní den, jsou-li zrovna školní prázdniny a krásný slunečný den, není záruka menšího počtu lidí.Všechny atrakce si můžete dopřát opakovaně, dokud vás nepřestanou bavit. Některé jsou omezené výškou dětí.V Legolandu se můžete i ubytovat, nicméně věřte, že ceny v Dánsku jsou jak z jiné planety! A když v Dánsku jak z jiné planety, tak v Legolandu je to ještě dvakrát tak horší!Jak se sem dostat?


Pokud se rozhodnete udělat si víceméně jednodenní výlet jenom do Legolandu, z letiště se sem dostanete veřejnou dopravou za 10 minut jízdy. Přímo před letištěm staví autobus linky 119, 944, 43 a 143, který vás zaveze přímo před Legoland. Jedna jízda stojí 22 dánských korun, ale dá se to zvládnout i pěšky, zhruba 25 minutová procházka přímo od letiště.


Do Billundu létá Ryanair jak z Prahy, tak i Vídně a z Polska a letenky se dají mnohdy sehnat do 10 € v jednom směru.

No a pokud chcete náklady na návštěvu tohoto parku srazit, doporučuji vzít si jídlo sebou. Ostatně to tak dělá většina lidí, i místních. Legoland je prostě piknikový den a každý, kdo sem s rodinou vyrazí, má plné tašky jídla, dek a vůbec všeho, aby si tady prostě udělali celodenní pohodu. Tyto věci si buď můžete odložit do uzamykatelných skříněk za 20 dánských korun nebo je můžete odložit v místnosti, která není hlídaná, ale odklad věcí je zde zdarma. Moje hostitelka Laďka říkala, že zde odkládá věci se svými návštěvami roky a nikdy se jí nic neztratilo. No a ani nám zde nikdo českou Bohemku neukradl!


Záchody jsou samozřejmě zdarma napříč celým areálem a myslí se tady i na pejsky, pro které zde mají stylové misky (pejsci z Lega) plné studené a čisté vody.Subjektivní recenze?


I když jsem šla původně do Legolandu spíš z legrace, ze zvědavosti a hlavně proto, abych vám, rodičům, mohla poskytnout nějaké cenné informace, výsledný vjem byl naprostým překonáním mého očekávání!

I když zní 1300 Kč opravdu jako darda, za návštěvu rozhodně stojí! Když si vezmu všechnu tu práci, všechny ty kostky, všechnu tu péči o areál a množství lidí, kteří jsou zde zaměstnáni, nepřijde mi ta cena tak nehorázná. Můžete zde být opravdu celý den a zažít se svými dětmi zážitky, na které budete vzpomínat celý život. Srovnám-li to například s naší🇨🇿 stezkou v oblacích v Krkonoších (jako hezká, ale za 20 minut po zaplacení vstupného máte hotovo) v ceně 320 Kč, nedejbože návštěvou Moravského krasu s jízdou vláčkem od parkoviště k jeskyním, projížďkou na lodičkách a výjezdem lanovkou na horní můstek, přijde mi vstupné v Legolandu s tím, co nabízí, vlastně i ZA KAČKU…Pokud je na vás Legoland drahý nebo nezajímavý, zkuste další tipy mojí hostitelky Laďky, kde jsem nebyla, ale určitě i zde to bude pro děcka wau:


 • DJURS SOMMERLAND

Djurs Sommerland je naprosto srovnatelný park s legolandem, akorát není z lega. Každopádně je park mnohem větší, levnější vstupné, s velkým koupalištěm (to v Legolandu není), atrakce pro velké i malé. Autem je to 1,5 hod z Billundu.


 • LEGO HOUSE

Tento dům z kostek leží na ploše 12 000 metrů čtverečních a je zde přes 25 milionů jednotlivých dílků Lega - ať už v podobě jednotlivých exemplářů nebo volných kostek určených pro hraní. Celá stavba připomíná stavebnice z Lega je tvořena 21 bloky z devíti různě barevnými terasami. Na každé terase je vždy tématické herní hřiště pro děti. Najdete zde mořské dno, vzlétnete horkovzdušným balonem, svezete se na velbloudovi nebo se vysvobodíte ze spárů chobotnice.


Venkovní část je volně přístupná a zcela zdarma, vnitřní prostory jsou rozděleny do několika zón. Právě v těchto zónách si můžete vytvořit robota, navrhnout vlastní LEGO figurky .. fantazii se meze nekladou! Najdete zde i uměleckou galerii, ve které jsou ty největší a nejúžasnější tvorby z kostiček Lega. Je to hlavně obří dinosaurus, auta různé stroje…


Do LEGO house lze zajít celoročně, otevírací doba je 10:00 až 19:00 hodin, v zimě se lehce zkracuje.


Vstupné je 209 dánských korun, v sezóně dokonce 239… Děti do 2 let mají vstupenku zdarma. Pokud přijdete po 15 hodině, vstupné je snížené na 169 dánských korun, ale lze zakoupit pouze online.


 • LALANDIA

Další zábavní park, který můžete využít, pokud cestujete do Billundu s malými dětmi, je jen 10 minut chůze od Legolandu, resp. přímo naproti parkovišti do Legolandu. Najdete zde vířivky, vlnový stroj, tobogány všelijakých délek a obtížností… Je to obdoba slovenské Tatralandia, ale v zimě obzvláštěno možností bruslení, lyžování nebo bobování.


Otevírací doba je od 9 do 19:30 hodin.


Vstupenky není potřeba kupovat dopředu, dospělé vstupné je 290 dánských korun, děti zaplatí 240.


 • SKULPTURPARK

Tento park zahrnuje 21 exponátů a pokud budete v Billundu déle než na skok, určitě se vyplatí po jeho jednotlivých stanovištích vyrazit. Je to procházka zhruba 1,5 km dlouhá, a to podél potoka. Právě zde narazíte na sochy nejrůznějších tvarů.


Jo a je to taky jedna z mála atrakci, která je zcela zdarma.


 • TEDDY BEAR ART MUSEUM

Co jsem do své návštěvy opravdu nevěděla, to je to, že je v Billundu i muzeum plyšových medvědů. Je zde více než 1200 exponátů, a to z nejrůznějších dob od jeho vzniku v roce 1902 po současnost. Mimochodem nejstarší exponát pochází z roku 1906.


Dům, ve kterém se muzeum nachází, byl původně postaven právě pro zakladatele Lega a jeho rodinu v roce 1959, a to v původní dánské architektuře. Najdete zde i kavárnu v zelené zahradě, která je volně přístupná veřejnosti.


Vstup do muzea je 100 dánských korun a děti do 12 let v doprovodu dospělého mají vstupné zdarma.


Otvírací doba je od 10 do 17 hodin od středy do neděle.


 • VEJLE

Toto město leží na jihu Jutského poloostrova a je přesně na místě, kde se řeka Vejle vlévá do Vejle Fjordu. Název města je v překladu brod. Vejle je 9. největší město Dánska a žije zde více než 50 tisíc obyvatel.Dříve byla celá ekonomika města postavena na textilní továrně, v dnešní době je to továrna na žvýkačky, která toto město táhne.


Žádné větší turistické atrakce zde nenajdete, ale i tak stojí za návštěvu. Vlastně jo - obrovské červené židle v parku, u nichž místní tráví volný čas.Je zde moc hezká radnice z 19. století a kostel svatého Mikuláše z 13. století, ve kterém je vystavená mumie ženy z doby železné.Opravdu krásný je i historický větrný mlýn a futuristický obytný komplex Bølgen, v překladu vlna.Obrovskou kuriozitou města je ulice Kristiána Wintera, kde je vůbec největší stoupání v celém Dánsku. • RIBE

Není to Kodaň, nejstarší město v Dánsku, ale Ribe, opravdu malebné město zhruba hodinu jízdy autem od Billundu.

Historie tohoto městečka sahá do 9 století, kdy zde německý biskup založil chrám a od té doby se město později stávalo centrem celé oblasti a později vydobylo slávu jako sídlo dánských králů.Hlavní památkou je katedrála Ribe Domkirke, která byla postavena na nejvyšším místě krajiny. Katedrála je opravdu nádherná stavba s 50 metrů vysokou věží, která je naprostou dechberoucí dominantou města. Vstupné do katedrály se neplatí, je zdarma, pouze prohlídka věže s vyhlídkou na město je zpoplatněna.Kostel tady "na severu" je opravdu jiný, než znám. Nádherná řezbářská práce a jiný odstín dřeva, než na jaký jsme u nás zvyklý, úplně prostý oltář, ale zase neuvěřitelně obrovské varhany. Taky obrazy jak na zámku, které jsem zatím v kostele nikdy nevidela... Fakt hezké místo!Před katedrálou boží blešák s dětskými věcmi - oblečením, hračkami, botami.. a frmol jak děti, tak i rodičů, dodával jinak skoro nadpozemsky krásné stavbě zvláštní lidskou tvář..V Ribe jsou také - a to hned dvě - vikingská muzea. Obě jsou udělána jako zábavně vzdělávací centra, takže opět skvělý cíl pro rodiny s dětmi.


Ve zmíněných vikingských muzeích se můžete seznámit s historií vikingských obydlí, lodí, oblečení, a vůbec způsobem života vikingů. Vy vstupné zaplatíte, děti zde mají vstup zdarma.Atmosféra města Ribe je opravdu nezapomenutelná! Čeká vás tu spousta krásných historických budov, barevné fasády, zeleninové trhy, nádherný park u uměleckého muzea, krásné odpočinkové zóny, spousta restaurací...Pokud poletíte do Billundu, tohle místo si určitě zařaďte do itineráře


 • VEJERS STRAND - PLÁŽ

Vejers Strand...malé dánské město s pouhými 27 obyvateli, za to s obrovský množstvím rekreačních domů! Důvod je jasný - neskutečně nádherná a nekonečná pláž u Severního moře…Pláže na severu Evropy mají vždy svoje kouzlo. Vzpomínám si na svoji první, v anglickém Brightonu, také na zimní studenou deštivou pláž Jurmela v Rize,... No a na nejkrásnější severní pláž na Islandu! Na diamantovou pláž, kde hebký černý písek zdobily ledové kry, které zářily jako diamanty. Pokaždé kosa jak v ruském filmu, pokaždé vítr, pokaždé boží zážitek.Tady v Dánsku jsem poprvé "na severu" v plavkách. Počasí je luxusní - krásných 21 °C, sluníčko, modré nebe....a vítr. Teplota vody 16 °C, což třeba někde v Portugalsku dva roky zpátky byla pohoda. Člověk vylezl z moře, venku krásných 22 stupňů... Tady ne, vítr dělá pocitovou teplotu tak 15 stupňů, takže když vylezete z moře, přesto že vám svítí ostré sluníčko do očí, je prostě zima. Střídáte plavky a zimní kožich a žasnete, že zatímco vy jste v moři za 5 minut omládli o 10 let (kryoterapie za KAČKU), místní děcka tam dovádí hodinu. Jsou zvyklé.
To je odpověď na vaše otázky, jaké je v Dánsku v létě počasí. Nevyzpytatelné! Každopádně žabky jsem za 48 hodin v Dánsku z nohy nesundala, nebyl důvod.

Tato pláž je oblíbená nejen u turistů (především z Německa, Norska, Švédska a Nizozemí), ale hlavně u místních. Vyřádí se zde surfaři i plavci, taky rodiny s dětmi, neplavci - čtenáři, piknikáři i psi... Pro všechny je tu místa dost.K pláži se jezdí autem. Ne k pláži, ale na pláž! Zaparkujete s božskou vyhlídkou na Severní moře, nalijete si kafe na zahřátí a na dece víno coby doprovod výjimečné chvíle a nic víc nepotřebujete. Prostě jen užíváte dané chvíle doprovázené tím nejkrásnějším hudebním podkresem na světě…Jo a zajímavostí je, že zde vojenská transportní letadla občas provádějí cvičné lety na pláž a z pláže, a proto bývá někdy pláž z tohoto důvodu uzavřena. • HVIDE SANDE

Hvide Sande je malé město s necelými třemi tisíci obyvateli, které leží uprostřed Holmesland Dunes. Městečko leží u umělého kanálu, který spojuje místní fjord se Severním mořem a je to zároveň pátý největší rybářský přístav v Dánsku. Právě rybolov a loděnice jsou hlavním zdrojem obživy pro místní obyvatele.

Další, kdo přispívá do místní pokladnice, je cestovní ruch. Vyhlášené jsou Holmslandské duny (tam ještě nakoukneme) a kite surfařské středisko......no a pro mě je zde nejzajímavější pletená deka od hostitelky Laďky, bez níž bych tu asi zmrzla!Na nohou žabky, na sobě krátké krátký, děsné vedro....ale jak zafouká a nedejbože zakryje sluníčko mrak....kosa jak na Sibiři!!


 • SØNDERVIG

Jedná se o bránu do Severního moře, která je obklopena nejen mořem, ale i fjordem a nabízí fantastické pláže a řadu aktivit jak pro děti, tak i pro dospělé.

To, čím je tato lokalita tak výjimečná, to je neuvěřitelná kombinace moře, větru a písečných dun Západního Jutska. Právě zde je oblast zvaná Holmsland Dunes… • HOLMSLAND DUNES

Tyto písečné duny jsou naprostým unikátem: na délku mají přes 40 kilometrů.

Duny jsou vyhlášené zejména u německých, dánských a skandinávských turistů. Ti sem přejíždějí za klidem a možností provozovat zde řadu outdoorových aktivit. Je tu i boží maják, který můžete zvenku obdivovat grátis nebo zaplatit vstupné a vlézt do jeho útrob.
 • RINGKØBING

Toto město na západním pobřeží má necelých deset tisíc obyvatel a jeho historie sahá do 13. století. Právě v této době to bylo jediné přístavní město dánského pobřeží, které bylo chráněno před severním mořem hradbou z písečných dun.


V centru města je spousta malebných starých uliček, které ve většině případů vedou až k Fordu. Je zde krásný kostel, který byl postaven v 15. století a jehož věž je nahoře širší než dole. V kostele jsou dvoje varhany.Za zmínku stojí místní radnice, funkcionalistická stavba s vyhlídkou na moře.Je zde přístav a u něj rybářské chatky, karavany turistů a budete-li mít štěstí jako já - tak i trhy.No a na konec - NEJKRÁSNĚJŠÍ ZADEK na světě!


Vím, že si vy holky ještě naivně myslíte, že je to prdel Mela Gibsona a vy pánové, zadek každé druhé holky, co kolem vás projde, ale omyl!

Nejkrásnější zadek na světě je zadek autobusu FlixBus na letišti Vídeň, když si přiletíte z Dánska s hodinovou sekerou a na letištní salónek ve zpětném chodu, máte místo hodiny a 20 minut jen 15 minut, přičemž se chcete stihnout hezky česky naobědvat (čti mezi řádky: luxusní zeleninový krém, prosecco, s opečenými krutony (a prosecco) i cibulkou, prosecco, hovězí masové kuličky, prosecco, bramborovou kaši, prosecco, sacher dort, prosecco, cappuccino, prosecco...a zbytek si nepamatuji )...

To pak nastartujete sprint, kterej by vám i Usain Bolt záviděl a když tohle vidíte a ještě to stojí kde má, řeknete si NEJKRÁSNĚJŠÍ zadek NA SVĚTĚ!ROZPOČET na osobu:

 • letenky Praha - Billund - Vídeň: 1 100 Kč

 • 2x ubytování: 0 Kč

 • doprava: 0 Kč

 • jídlo, pití a ostatní: 270 Kč


Celkem za 3 dny/2 noci v Billundu: 1 370 Kč na osobu.
ZÁVĚREM


Závěr, ty největší dojmy z každé mé cesty, si tentokrát dovolím věnovat Laďce, mojí hostitelce…Protože právě ona za celý vjem a dojem z téhle země může..Víte, co na této fotce je?

To je srdce nejlepší BABI ( Y ) na světě. Babi pro vnoučata, baby jako ženské pro mě.


Je to pomalovaná zeď v jinak luxusním obýváku jednoho dánského domku. Je to ten nejkrásnější obraz na zdi, který jsem kdy videla. Žádnej IKEA style, žádná koupená kresba nebo dokonalá fotka z dovolené, kterou chceme omračovat návštěvy. Jsou to malůvky vnoučat téhle úžasné babi ( y ), mojí hostitelky Laďky.


Ženský, ruku na srdce - která byste si ve svém vystajlovaném hnízdečku zvaném domov nechala takto pomalovat hlavní obývákovou zeď, hrdě ji ukazovala návštěvě s datem malby a jménem vnoučete, které ji vytvořilo a ještě z toho měla naprosto upřímnou radost? Stejně tak z otisků dětských upatlanych dlaniček na skle, protože to že tam ty otisky jsou je vzpomínka na to, že tu před chvilkou vnoučata byla...


Takže tím odpovídám na všechny vaše zprávy a dotazy, jaké to je, přijmout pozvání na návštěvu do cizí země od naprosto cizího člověka..

-) je to boží!!

Když vám někdo nabídne svůj domov se srdcem na dlani, jako mě Laďka, neváhejte! Možná vám to dá milion krásných zážitků a vzpomínek, možná vám to nastaví zrcadlo vlastní duše a vy si uvědomíte, že skvělí lidé opravdu nevymřeli jako mamuti, ale jsou. Že to,co ze sebe dáváte, se vám prostě vrací.

... jen je potřeba dívat se kolem sebe víc srdcem, než očima a nebát se skákat trochu střemhlav..Já poznala za 48 hodin kus Dánska, vykoupala se poprvé v Severním moři, viděla dokonalé písečné duny, zjistila, jak moc dokáže severská krajina v létě být dechberoucí, viděla mrak nádherných staveb - kostelů, radnic, obyčejných domů, ale hlavně jsem poznala člověka, o kterém jsem po hodině mohla říct, že je můj přítel.


Tahle baba mě vyzvedla na letišti s mojí knížkou, lahví bohemky a s neuvěřitelným úsměvem na tváři, který jí z tváře ani na minutu nezmizel. No a mně stačil jeden jediný pohled na tuhle zeď a věděla jsem, že říct na toto pozvání ANO bylo to nejlepší rozhodnutí.I tohle je cestování. Poznávání nových lidí, poznávání sebe sama a uvědomování si, že nejdůležitější na světě je úsměv a radost z maličkostí. Třeba z povedené čmáranice na zdi.

Nikdo z nás nevíme, kdy se z čmáranice stane jediná nesmrtelná vzpomínka...

Laďko DĚKUJI, bylo to boží!
727 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše