Vyhledat

EGADSKÉ OSTROVY - FAVIGNANA a LEVANZO za KAČKU

Aktualizováno: 14. 5.

Egadské ostrovy (Isole Egadi) jsou pro hodně návštěvníků krásné Sicílie stále dosud neznámé souostroví, které přitom leží jen pár desítek minut (konkrétně 35) trajektem (za 12 ) od Trapani. Obydlené Egadi jsou tři, a to Favignana, Levanzo a Marittimo, přičemž každý z nich znamená útěk z rozpálené tepající Sicílie do soukromého ráje s průzračnou vodou, ospalou ostrovní atmosférou, krásnými vesničkami a spoustou malinkých skrytých pláží s minimem turistů.Celková rozloha Egadských ostrovů je 37,45 km2, přičemž největší z nich - Favignana - má 20 km2. Hlavním zdrojem obživy je na všech ostrovech rybolov, který se zaměřuje zejména na hojně se zde vyskytujícího tuňáka. Všechny tři ostrovy jsou typické nádhernou středomořskou přírodou, opravdu teplým podnebím a díky nízké populaci obyvatel je toto souostroví především místem klidu. Jinými slovy - ideální místo pro všechny milovníky prázdných pláží a nedotknuté přírody.


Egadské ostrovy jsou největší chráněnou mořskou oblastí v Evropě, kde velké oblasti ponořeného tropického lesa poskytují cenný biotop pro reprodukci mnoha ohrožených druhů ryb, ptáků a hlavně mořských želv kareta.
TERMÍN:‌ ‌

21. - 24.4.2022


PROČ‌ SICÍLIE a EGADSKÉ OSTROVY?‌ ‌


Protože když jsem byla na Sicílii loni a navázala na ni ostrovy Liparskými, uvědomila jsem si, co vše příletová destinace "Sicílie" nabízí. Nejen ostrov samotný, mafiánskou kolébku, kde skvělé jídlo, skvělé pláže a nádherná města plná úžasných památek stojí i za opakovanou návštěvu, ale hlavně okolní ostrůvky, kterých je kolem Sicílie tolik! Na sever zmíněných sedm ostrovů Liparských, z nichž jsem viděla a zažila loni hned šest. Jižně od Sicílie Pantelleria nebo ještě jižněji díky migrantům nechvalně známá Lampedusa, která je však dle dostupných zdrojů ostrovní perlou. No a na východ a vlastně nejblíže sicilské pevnině - právě Egadské ostrovy!


Tehdy jsem si uvědomila, že Sicílie s levnými letenkami za 500 kaček tam a zpět je celá řada ostrovních možností a přitom současně dost neprofláklých lokalit.

No a když jsem letos po návratu z měsíčního kapverdského putování hned první den hledala, kam za pár kaček vyrazit a vyskočilo na mě “pětistovkové” Trapani, nebylo nad čím váhat.


Letenky za kačku, odlet z Bratislavy a termín prodlouženého víkendu (čt - ne) - to je prostě jasné znamení!LETENKY‌ ‌NA SICÍLII

Letenku ‌do‌ Trapani jsem kupovala ‌u‌ ‌‌Ryanair,‌ ‌a ‌to‌ ‌s‌ ‌odletem‌ ‌v‌e čtvrtek v 7 ráno z Bratislavy a návratem v neděli ve 22:45 hodin večer taktéž do Bratislavy. Prodloužený víkend, přitom maximum času v příletové lokalitě. Cena zpáteční letenky zmíněných (celkem) 20 €.

Letadlo je v obou směrech po strop plné, z čehož je jasné, že v Trapani slyšíte slovenštinu i češtinu po celou dobu na každém kroku. Ne už ale na Egadských ostrovech, tam je to spíš rarita…
COVID‌ ‌SITUACE‌ ‌-‌ ‌OPATŘENÍ‌ ‌

Na cestu do Itálie z ČR je nutno splnit dvě podmínky: EU Certifikát (v digitální či papírové podobě - po ukončeném cyklu očkování či o uzdravení z Covid19 nebo o negativním výsledku testu - antigenní 48h nebo PCR 72h) + PLF formulář. Odkaz k registraci a získání QR kódu je zde: https://app.euplf.eu/#/


Od 1.5. by mělo být celkově zrušeno používání EU certifikátů..


Roušky se na Sicílii nosí v MHD (trajekty - vyžadují respirátory, roušky při nástupu nestačí), v obchodech, v památkách a v uzavřených prostorách, na Egadských ostrovech už pak nikde..


Covid certifikát po mě nikdo ani na jednom letišti nebo kdekoli jinde na Sicílii nechtěl.
DOPRAVA Z/ NA LETIŠTĚ TRAPANI


Letiště Trapani leží cca 20 km od města Trapani a je opravdu malé! Najdete zde jeden krásně přehledný terminál, který má pouze přízemní podlaží a je otevřený vždy 2,5 hodiny před prvním ranním odletem a zavírá se 2 hodiny po posledním příletu. Wifi na hodinu a půl je na letišti zdarma.Přímo před letištěm jsou zastávky několika autobusových společností, které nelze minout - jsou hned u východu/vchodu.


Na Egadské ostrovy se dostanete trajektem buď z Trapani nebo z přístavu Marsala a do obou měst se dostanete autobusy přímo od letiště v Trapani.


 • Do Trapani jezdí modré autobusy společnost AST s nepravidelnými intervaly, které navazují na přílety letadel (cca 1x za hodinu). V Trapani autobusy staví přímo u přístavu a na autobusovém nádraží. Cena jízdenky je 4,90 € (platí se u řidiče v hotovosti), doba jízdy: 35 minut.

 • Další možnost, jak se dostat to Trapani města/přístavu a kterou vám vyhodí google mapy je vlakem. Je to jedna stanice, ale vlakové nádraží je od letiště 10 minut chůze, zatímco autobusy stojí před vstupní halou… I když mi podle google map neměl žádný spoj jet a počítala jsem s cestou na vlak, když jsem vylezla před budovu, už tam modrý autobus s cílovkou Trapani stál - nebylo nad čím přemýšlet.

Taxík na stejné trase stojí 25 € z města na letiště a 30 € z letiště do města. • Do Marsala jezdí přímé autobusy Salemi, a to 2-5x denně, nenavazují tedy úplně na všechny lety. Cena jízdenky je 2,50 € (lze koupit on-line i u řidiče v hotovosti) a doba jízdy je 30 minut.


Pokud také plánujete Egadské ostrovy, je cesta přes Marsala jednodušší, levnější a rychlejší. Ovšem jen pokud vám navazuje autobus. Mně nenavazoval, takže jsem jela do přístavu v Trapani.DOPRAVA:


Je to moje třetí Sicílie a první, kdy nepůjčuji auto! Boží pocit!!! Hlavně proto, že Italové umí jako nikdo jinej napálit ceny aut a pokud neuzavřete předraženou lokální pojistku, ještě vás zkušeně obtáhnou o nemalou hotovost při vracení vozu. Takže tentokrát ani nápad, pěkně všechno MHDčkem.


Plán dopravy tohoto tripu:

 • z letiště Trapani busem do přístavu Trapani

 • z Trapani trajektem na Favignana

 • z Favignana trajektem na Levanzo

 • z Levanzo do Trapani

 • Trapani poslední noc a den pouze pěšky, poté busem na letištěTRAJEKTY NA EGADSKÉ OSTROVY


Na všechny ostrovy se dostanete trajektem z Trapani nebo Marsaly, kde trajekty staví v hlavním přístavu přímo v centru města.


Na všechny tři ostrovy plují dvě společnosti: rychlejší katamarány či hydrofily společnosti Liberty Lines a pomalejší trajekty Siremar, které jsou gigantické a na palubu berou i auta. Jízdenky lze koupit na místě v každém přístavu a není je potřeba rezervovat ani nakupovat dopředu - místa je vždy dost. Při nákupu musíte zadat svoje jméno a telefonní číslo (pro případ zrušení plavby). Pokud je blbé počasí a fouká vítr, kapitán vyhodnotí plavbu jako nebezpečnou, trajekt se bez problému zruší. Mně takto v den příletu zrušili 5 po sobě jdoucích lodí…Konkrétní spoje (ne všechny, pouze ty, co zajímaly mě) a ceny plaveb:


 • Trapani - Favignana: pluje se 30-60 minut, jednosměrné jízdenky 12,5 €: 9:50 - 10:45, 11:30 - 12:10, 12:25 - 12:55, 13:45 - 14:15, 14:15 - 14:45, 15:10 - 15:50, 16:16:40

 • Trapani - Levanzo: pluje se 25 - 50 minut, jednosměrné jízdenky 10 €: 11:30 - 11:55, 12:25 - 13:13, 13:45 - 14:30..

 • Trapani - Marettimo: pluje se 60-90 minut, jednosměrné jízdenky 19 €: 9:50 - 12:25, 12:23 - 13:55, 15:10 - 16:25, 17:30 - 18:50

 • Levanzo - Favignana: pluje se 10 minut, jednosměrné jízdenky 5,5 €: 14:00 - 14:25, 17:05 - 17:15, 17:40 - 17:50

 • Favignana - Levanzo: pluje se 15 minut, jednosměrné jízdenky 5,5

 • Favignana - Marettimo: pluje se 30 - 50 minut, jednosměrné jízdenky 9 - 10 €: 8:55 - 9:40, 10:55 - 12:25, 13:05 - 13:55

 • Marettimo - Levanzo: pluje se 30 - 60 minut, jednosměrné jízdenky 10 €: 12:55 - 13:55, 16:30 - 17:00

 • Levanzo - Trapani: pluje se 25 - 90 minut, jednosměrné jízdenky 10 €: 14:00 - 15:35, 17:40 - 18:30, 18:50 - 19:15, 20:20 - 20:45

Všechny aktuální jízdní řády zde:
UBYTOVÁNÍ


Bydlela jsem zde:

 1. noc: FAVIGNANA - VILLAGGIO CALA LA LUNA, cena za osobu a noc (v mimosezóně a 3 týdny dopředu rezervaci) 530 Kč.

Mé hodnocení: ubytování ve 4hvězdičkovém resortu plném bungalovů a nízkopodlažních vilek s parkováním zdarma. Apartmán měl 25 m2, vše čisté, moderně uspořádané, TV, klimatizace, fén, kosmetické potřeby (šampon, sprchový gel, zubní kartáček!), k dispozici čistý krásný bazén s lehátky, výborná snídaně (8 - 10 hodin) v ceně. Jedinou chybu na kráse vidím v tom, že i když byl check in i check out pohodový, dost mě zarazil čas - ubytovat se můžete až v 17 hodin!, odubytování už v 10… Dost zvláštní.

2. noc: FAVIGNANA - VILLAGGIO CALA LA LUNA3. noc: TRAPANI - THE TWINS ROOMS IN TRAPANI, cena za osobu a noc v nejlevnějším pokoji 287 Kč - zamlouváno na bookingu v den ubytování.

Mé hodnocení: naprosto dokonalá poloha na poslední noc - přímo proti přístavišti (130 metrů od přístavu, přitom v boční ulici takže žádný hluk). Skvělá domluva s majiteli na předání klíče, pokoje mají v jednom bytě 3, každý je uzamykatelný. Jeden pokoj má vlastní koupelnu, dva pokoje se o koupelnu dělí. K dispozici společný obývák a kuchyň s vybavením. V koupelně fén, sprchový gel. V pokoji klimatizace a čisté ručníky. Jedinou stinnou stránkou byl pach cigaret, který já osobně nesnáším a i za tak super cenu už bych se zde asi neubytovala. Komu to nevadí (tedy hlavně kuřákům) - tomu toto ubytování doporučuji všemi deseti. Poměr cena a výkon plus lokalita - 1A.JÍDLO NA SICÍLII, EGADSKÝCH OSTROVECH


 • PASTA VONGOLE

To je za mě to nejlepší z italské kuchyně! Těstoviny, olivový olej, česnek, feferonka, bílé víno, cherry rajčátka, máslo, petrželka a hlavně luxusní mušle vongole. Rychlé, vždy čerstvé a vždy skvělé! Cena se pohybuje okolo 10 € za opravdu vydatnou porci, ale když budete jíst někde v historickém centru s vyhlídkou na památku - klidně i 16 - 20 €… • PRAVÁ ITALSKÁ PIZZA

To, co je pro mě s Itálií spojené nejvíc, je stran jídla pizza. Nejlepší jsem dosud jedla v Neapoli, ale ta sicilská, s náměstí Trapani s vyhlídkou na dvě hodinové věže, kousek od úžasného kostela - ta mi přepsala gurmánský TOP žebříček od základu. Cena za porci, ze které se nají i dvě osoby - minimum těsta, tuna vrstvy toho, co máte na pizze rádi, za 9 - 11 €. • VÍNO

Sedmičku vína v sámošce koupíte od 1,5 €, pokud máte rádi bublinky, tak si o 1,5 € připlatíte. Za sebe musím říct, že mi zde nejvíc chutnalo místní frizzante. Patří do kategorie levnějších vín, má okolo 10 procent alkoholu, takže je to víno lehounké a dokonale vychlazené nezkazí žádný krásný moment pod sicilským sluncem.


Osobně doporučuji v centru Trapani na hlavním náměstí nakouknout do nějaké místní vinárničky s lokálním vínem. Za sklenici sice zaplatíte 3 €, ale nebudete litovat. Nejen že je toto víno naprostý luxus, ale celková atmosféra noční Trapani s vyhlídkou na ruch ulice - bezkonkurenční zážitek, který si musí ze Sicílie odvézt každý.. • CANNOLI

Je výborná plněná trubička, která je na první pohled podobná naší kremroli, ale nemá s ní nic společného. Těsto je smažené a křupavé. Klasickou náplní je šlehaná ricotta s cukrem a citronovou kůrou nebo s čokoládovým nebo žloutkovým krémem. Někde uvidíte trubičky krásně nazdobené drcenými ořechy, čokoládou nebo kandovaným ovocem. Může se stát, že v některém podniku uvidíte na pultu jen prázdnou trubičku bez náplně. V tomto případě ji naplní přímo před vámi čerstvým krémem. Nejlepší je pistáciová. Cena se pohybuje od 1 do 3 € (letiště).


 • MOŘSKÉ PLODY

Tentokrát jsme je měla pouze v pastě vongole, ale kdyby byl jeden den na této cestě navíc, určitě nevynechám! Kde jinde si dát ty nejlepší, než u moře?!


 • APEROL SPRITZ

Oranžová letní klasika, kterou není třeba představovat. Snad jen - v Itálii je porce Aperolu i Prosecca taková, že se krom kostek ledu už ani neředí sodou. Cena se zde pohybuje od 5 do 8 € za sklenici. Ve většině podnicích dostanete k drinku i nějaké pochutiny (oříšky, brambůrky apod.), někde dokonce malou degustační hostinu (olivy, sýry, salámy, mini pizzu aj.)Ceny v sámoškách jsou zhruba stejné jako u nás, v restauracích se dá najíst ve větších městech od 7 €, v turistických lokalitách, na odlehlých místech nebo dražší jídla jako jsou mořské plody okolo 20 €. Egadské ostrovy jsou samozřejmě cenově výše, ale pořád se zde dobře najíte do 10 €.
ITINERÁŘ:


DEN 1 - čtvrtek 21.4.2022: BRATISLAVA - TRAPANI LETIŠTĚ - TRAPANI PŘÍSTAV - FAVIGNANA


Den jedna začíná hooodně brzo, a to osedláním rumunského oře jménem Dacia v nekřesťanské 2 hodiny ranní. Včera narychlo přikurtovaný výfuk, který poslední dny vydával zvuky jakože odpadávání za jízdy, vydržel až do bratislavského letištního parkovacího domu jménem Ikea. Ráda bych si zde koupila nějakou švédskou sváču, aby mé parkování zdarma nepohoršilo jako v minulosti, ale ve 4 ráno tu na mě nikdo s bezedným kelímkem fakt nečekal


Z Bratislavy jsem létala v roce 2019, takže jsem byla zvědavá, zda se na starejch zvyklostech něco nezměnilo. Nezměnilo. Nebo možná jo, ale už je to zase všechno v normálu. Zaparkujete tedy grátis u Ikea (samozřejmě chápu nejisté rozpoložení všech, kdo vlastní luxusní káry, ale mýmu Dusterovi zde opravdu žádné nebezpečí nehrozí a kdyby jej fakt někdo ukradl, myslím, že s tím výfukem by daleko nedojel…), nasednete na místní MHDčko číslo 61 a za 6 minut jízdy vystupujete před bratislavskou letištní halou.


Večer před cestou jsem zabrousila na letištní stránky a zjistila, že s Covidem už naši slovenští bratři taky zatočili a letištní VIP salonek je opět nejen v provozu, ale ještě lépe jak ve Vídni - otevírají jej v neuvěřitelných 5 hodin ráno!! Jelikož mám odlet v 7 ráno, je jasné, že šampaňské tentokrát tahat nemusím a svačinu do letadla jakbysmetPrůchod bratislavským letištěm je stejně časově náročný, jako nákup v naší vesnické coop prodejně - i když se kocháte pohledem na nápisy "exotických destinací" (čti Sofie, Dublin, Alghero), zakopáváte o vlastní nohy rozespalostí a povykládáte s kdekým, na koho narazíte - za 10 minut od vstupu do haly máte odbavenej příručák a sedíte v honosně znějícím Mastercard Caproni Lounge a srkáte Prosecco.Pro vás všechny, co furt váháte s pořízením “zlatého klíče k zdarma vstupu do letištních salónků", tedy třeba kreditky od ČSOB (vedení účtu grátis, jen musíte měsíčně kartou zaplatit 3 tis korun a měsíčně vám na ni musí cinknout 50 tisíc - které si tam ovšem můžete posílat metodou "tam a zpět" z nějakého spořícího účtu), tak salonky máte neomezeně v Bratislavě, Praze, Vídni a Budapešti a k tomu 4 vstupy za rok i mimo tyto lokality (třeba v Lisabonu, Abu Dhabi nebo na druhém konci světa).


Konkrétně v Bratislavě se salonek nachází ve 2. patře odletového terminálu, za detekční kontrolou po pravé straně, v průchodu mezi barem Volare a občerstvením eat&fly.


V salonku je bezplatně k dispozici: výběr alkoholických (pivo, růžovka, červené, frizzante, tatratea, campari, gin a rum) a nealkoholických nápojů (džusy, voda s citronem, káv), občerstvení - brambůrky, arašídy střední třídy, pistácie(...ty už teda po mém náletu nejsou), tatranky, croissant, teplá bageta, teplá polévka (prý), SWP corner s počítačovým vybavením, internetové připojení, TV a selekce mezinárodního i domácího denního tisku (nestojí za řeč). Každopádně je to gratis a je to takhle po ránu sakra fajn.Občerstvení a boarding hladký, odlet v 7:00 přesně na čas a po nádherném rozednění na mraky - v 9:10 hodin přistání v sicilské Trapani.


Coby majitelka potvrzení o prodělání smrtelné epidemie - výstup z letiště naprosto nekomplikovaný a já ve čtvrt na deset vdechuji do plic 18ti stupňový ranní sicilský vánek. No vánek…spíš orkán!Před letištěm je zastávka místní MHD, ze které mi teď nemá 2 hodiny nic jet a tudíž mě google mapy ženou na 10 minut vzdálené vlakové nádraží. Jenže na zastávce stojí modrý autobus a na skle nápis Trapani. Koupit lístek můžete za 4,9 € u řidiče a za 35 minut vystupuji u přístavu v Trapani, tedy brány k Egadským ostrovům.Jsem nadšená, protože v přístavu jsem minimálně o dvě hodiny dříve, než jsem počítala. Moje nadšený ovšem neochladí počasí, ani orkán, ve kterém zde všechno poletuje, moje nadšený dokonale zchladí to, že právě díky špatnému počasí nemohou trajekty vyplout. Celý tento příletový den se tedy smrskne do rituálu, kdy přijdu 10 minut před odplutím trajektu dle jízdního řádu k pokladně a tam mi řeknou, že ani tento trajekt nejede a že to mám zkusit na ten příští. Mezitím si vždycky zaběhnu do historického centra města Trapani, které je od přístavu necelých deset minut chůze.Z města vidím hodně a ani to depresivní zamračené počasí s chvilkovým deštěm mi ale náladu nezkazí. Tak nějak tuším, že do večera určitě na Favignanu dopluji. Nakonec se počasí umoudřilo, respektive kapitán rozhodl, že to prostě riskne v 16:00 hodin. Kupuji tiket za 12,5 € a za necelých 35 minut vystupuji na prvním z Egadských ostrovů – na Favignano.Tady je počasí snad ještě horší než na sicilské pevnině, ale nevadí, hlavně, že jsem tady! Půjčuji si skútr, protože vím že za jeden den bych toho bez něj moc nestihla. Skútr si lze půjčit přímo naproti přístavu, kde vás určitě trošku natáhnou na ceně, nebo pak kdekoliv ve městě. Půjčoven kol a skútrů je zde snad víc než restaurací a obchůdků! Tady si opravdu každý, kdo sem přijede, i něco podobného půjčí, aby si tento ostrůvek projel křížem krážem.


Samozřejmě stačí i kolo, ale pak je potřeba mít alespoň dva pěkné dny. Já díky počasí vím, že mi zbyde opravdu jen jeden jediný den a i na něj je předpověď dost nejistá… Sedám na skútr a v městečku nakoupím základní propriety na večeři za kačku - místní chlazené ravioli s ricottou a špenátem, k tomu strouhaný parmezán a samozřejmě dobré perlivé víno frizzante. Pak už hrnu na ubytování, kde mám zamluvené dvě noci.Z ubytování jsem naprosto nadšená, je to opravdu nádhera a recepční je tak milá, že se mi během pobytu snad 30 x omlouvá za hnusné počasí a za to, že jsem si v Favignanu neužila tak, jak by mi přála. Opravdu moc hezký.


Zbytek dne už trávím v podstatě jenom v ubytování, počítám kapky, které se tříští o bazén a těším se na zítřek, co mi přinese.DEN 2 - pátek 22.4.2022: FAVIGNANA (nocleh)


FAVIGNANA


Favignana je s rozlohou 20 km2 největší z Egadských ostrovů a tvar ostrova připomíná na mapě motýlí křídla. Název ostrova je spjat s tradičním lovem a zpracováním tuňáka.Tento ostrůvek je skvělým zpestřením sicilské Trapani, ať už jako jednodenní poznávací výlet tohoto ostrova nebo prostě plážovačka na počet dnů, kdo si jak přeje. Ovšem ne v dubnu, kdy zde ze dvou dnů chytnete 47 hodin zatažené oblohy, orkánu a deště (fotky níže jsou z té jedné jediné hodiny mezi 7 - 8 hodinou ranní, kdy zde na přesných 60 minut černou oblohu a déšť vystřídalo azuro a sluníčko)..Členité pobřeží zde obklopuje mnoho malých skalnatých a výjimečně i písečných pláží, kde si každý tu svou soukromou určitě i v sezóně vybere. Nekonečné bílé písečné pláže jako na Kapverdách zde nečekejte, ale tyrkysová hladina bere svou průzračností, odrážející se ze skalnatého podloží, dech.Všude zde narazíte na pasoucí se zvěř (krávy, kozy, ovce, oslíci...), také na celou řadu ptáků a vůbec vás jarem obarvený ostrov se vší svou květenou nadchne jak nejkrásnější botanická zahrada světa.Je tu i nádherný maják, který dozoruje Tyrhénské moře a navádí lodě šťastně domů...Ostrov je malinký, ale hlavně není hornatý, takže jej lze projít pěšky nebo projet na kole. Pokud máte málo času nebo chytnete stejné počasíčko jako já, skútr je nejlepší volba - na něm objedete ostrov za půl dne i se zastávkamiStejnojmenné hlavní město Favignana se klikatí hned od přístavu, tedy vstupní brány na tento ostrov, a jsou v něm nádherně udržované budovy. Je zde i muzeum zpracování a lovu tuňáka, což je pro většinu obyvatel jediný zdroj obživy. Krásný kostel, radnice a spousta dalších pěkných staveb.Také přístav sám o sobě dýchá atmosférou a malá městská pláž přímo láká k siestičce.Členité pobřeží tohoto ostrova obklopuje mnoho malých skalnatých i písčitých pláží, kde si každý tu svou určitě vybere. Některé nabízí dokonce i zázemí jako půjčovnu slunečníků nebo bar. Ostrov není hornatý, takže jej lze projít pěšky nebo projet na kole.Na nejzápadnějším bodu Favignany je krásný maják Faro di Punta Sottile. Já zde bohužel chytla nejhorší možné počasí, takže pro mě mezi místními majáky jednoznačné prim hraje Faro Di Punta Marsala, kde jsem naopak zažila azurové nebe a maják si užila o to víc.V zátoce Cala Rossa proběhla v roce 241 př. n. l. jedna z mnoha bitev punských válek. Její dominantou je skála, trochu připomíná Gibraltar. Pro návštěvníky je mnohem přitažlivější skutečnost, že se táhne po pobřeží v délce více než jednoho kilometru, tvoří ji jemný, místy bílý písek a omývá ji Tyrhénské moře. Je považována za jednu z nejkrásnějších pláží v celé Itálii, což já osobně teda nemohu potvrdit..Dalšími turistickými cíly jsou zátoka Cala del Bue Marino a velká pláž Lido Burrone, ta už je vybavena lehátky a slunečníky. Je dost vyhlášená, protože je písková.Na druhé straně ostrova jsou menší pláže – Cala Rotonda (je zde fajn bar na pláži a je příjemné, že se na chvilku máte kam schovat a dát si dobrý drink), Cala Grande či Punta Ferro. Bývají liduprázdné, ticho se dá krájet, stejně jako v hrstce okolních obcí.


Vůbec největší atrakcí ostrova je Cala Azzura, kde má být naprosto dokonale modrá čistá voda. Já měla bohužel asi blbé počasí, ale za mě to je jen změť chaluh, balvanů a rozbouřeného moře, do kterého je strach vlézt.
DEN 3 - sobota 23.4.2022: FAVIGNANA - LEVANZO - TRAPANI (nocleh)


Dnešní den využívám na maximum a protože sluníčkopo dvou dnech vykouklo, než se vydám na snídani, sedám před 7 hodinou ranní na skútr a uháním prozkoumat ostrov Favignana za slunečného počasí.Prvně směřuji k pláži Sao Nicolau, která je prťavá, ale písečná a lemovaná starými rybářskými loďkami. Kousek od ní je nádherný hřbitov, kde mě pobavila cedule hned u vstupu - je to cedule přikazaného směru, který ukazuje do nitra hřbitova. Jo, tenhle směr máme fakt všichni jasně danej a přikázanej…Kousek od hřbitova je malej starej kostelík, kterej na mě působil až strašidelně.No a pak už jen okruh ostrovem, výborná snídaně v podobě domácí mozzarelly a místní šunky, káva a ovoce a po snídani vrátit v přístavu skútr a v 10 hodin už sedět na trajektu směr Levanzo.MARETTIMO


Nejvzdálenější ostrov od Sicílie, který podle slov mnohých patří k těm nejkrásnějším z Egadských ostrovů co do přírodních scenérií. Strmé skalnaté útesy zde padají hluboko do moře a vytvářejí rozeklané divoké pobřeží s mnoha krásnými výhledy. Na nejsevernějším bodě ostrova se na výběžku tyčí hrad Punta Troia. Ostrůvek Marettimo totiž fungoval jako významná námořní tvrz za starověkého Říma, jelikož kontroloval veškerou námořní plavbu do Španělska a severní Afriky. Já ostrůvek viděla z ostrova Levanzo a už z dálky působil opravdu kouzelně! Věřím, že se na něj jednou také podívám.
LEVANZO


LEVANZO, úplně nový rozměr tyrkysové..

Tento ostrůvek s rozlohou 5,82 km2 mi připomíná Řecko, konkrétně řecké ostrůvky Aegina, Agistri a Elafonissos, které jsme spolu objevili loni.. Žije zde pouze 200 obyvatel a ani turistů zde není tolik, co na sousedním ostrově Favignana..Jakmile se váš trajekt blíží k pevnině, ještě než se vaše noha pevniny dotkne, dýchne na vás pravá středomořská atmosféra, boží jižanský klid a hlavně začnete vidět tyrkysově! Neskutečná krás, padesát odstínů modré i tyrkysové v jednom dech beroucím obrazci. Co krok, to jen vydechujete úžasem a opakujete si pořád dokola jediné slovo - krása!
Na ostrově je jedna malá vesnička, přesně ta, kde vás trajekt vyhodí. V té je jedna hlavní ulice s kavárnami (třemi), jediným mini obchodem s předraženým vínem (to si určitě dovezte sebou!!), ovocem, zeleninou a asi 30ti položkami ostatního zboží. Taky jeden obchod se suvenýry, pošta, kostel a nejkrásnější hřbitov, jaký jsem snad viděla.
Tento hřbitov má neuvěřitelnou vyhlídku na okolní moře i ostrovy a opravdu zde najdete boží klid. Ze všeho nejvíc mě zde dostaly fotky zemřelých - krásné, barevné, plné života a to na každém náhrobku. Někde i dvojice - někde v letech, kdy zemřeli a někde hrob dvou starších lidí s jejich fotkou, když jim bylo sotva dvacet. Z každého náhrobku září radost ze života a přesně ta živelnost, která Italy charakterizuje nejvíc. Tihle lidé totiž umí žít, umí se život užít a i po smrti to chtějí mít krásný! Úplně vidím chodit takto po hřbitově u nás, vidět známé tváře a vzpomínat na odžité…. Místo toho obvykle prázdné kamenné desky se jménem a daty, vyjímečně pidi občanková fotka… Strašná škoda, že podobné hřbitovy jako zde, na Favignana, nejsou vidět častěji!Kamkoli se zde hnete, všude rostou olivovníky, pomerančovníky a pryskyřníky a po celém ostrově volně pobíhají kozy, kočky a ještěrky. Většina místních cest je přístupná pouze pěšky - pobřeží je opravdu členité, obklopené útesy, které jsou doslova poseté jeskyněmi. Právě to, v kombinaci s tyrkysovou barvou moře a hlavně jarem, které tyrkysový obrazec dobarvuje všemi ostatními barvami místní flóry, dává ostrovu neuvěřitelnou fotogeničnost.Nejznámější jeskyně a hlavní důvod, proč sem většina turistů vlastně jezdí, je La Grotta del Genovese. Byla v objevena v roce 1949 a zachovává prehistorické jeskynní umění (portréty zvířat). Paleolitické nástěnné malby pocházejí až z 10. stol. př. n. l. Vstup do jeskyně stojí 12 €, s průvodcem pak 30 €. K jeskyni vede 4 km dlouhá cesta, kam se dostanete pouze pěšky, pevná obuv je proto nutností. Já jsem tuto jeskyni vypustila a důvodem nebylo jen vstupné, ale hlavně fakt, že je dnes konečně krásné počasí a trávit cenné minuty nebo dokonce hodiny v jeskyni mi přijde opravdu škoda... Každopádně pro větší milovníky jeskyní než jsem já - určitě fajn cíl.Raritou ostrova je méně známé podmořské archeologické naleziště v zátoce Cala Minnola. Zde, v hloubce 27 metrů, leží římská nákladní loď, která převážela amfory s vínem. Jsou označeny výrobcem, takže se ví, že pocházejí z poloviny prvního století před naším letopočtem!! Tomu říkám archivní víno par excellence! Potápění k lodi je však přísně zakázáno, a to kvůli riziku poškození nebo pokusům o její rabování, prostor monitorují podvodní kamery.... takže si to víno raději fakt dovezte.
Z ostrova se vracím v 17 hodin na pevninu, tedy do Trapani, kde mám zamluvený poslední nocleh. Ubytování je během chvilky, protože můj pokoj leží pouhých 130 metrů od přístavu. No a pak už jen nákup a večerní cesta do města. Toulat se ulicemi Trapani, užívat si davy turistů i místní - to je se skleničkou místního vína nejhezčí tečka dnešního dne.


Noční TRAPANI se nedá slovy popsat, to se musí zažít..


V centru města jsou nádherné renesanční paláce Palazzo Riccio a Palazzo Cavaretta, jezuitský kostel a klášter. Hlavní městskou katedrálou je katedrála svatého Vavřince (Cattedrale di San Lorenzo)..Nejhezčí stavbou města je za mě právě palác Palazzo Cavaretta, který je zdoben dvěma hodinovými ciferníky. Na jeho přední straně je jeden z nejstarších orlojů v Evropě (z roku 1596), který představuje vzácnou zvláštnost - hodiny mají ve skutečnosti dva zmíněné kruhové ciferníky: ciferník Slunce, jehož ručičky ukazují astrologická znamení zvěrokruhu, slunovraty, rovnodennosti, roční období a světové strany, a ciferník lunárních fází měsíce.

V současné době zde sídlí městská správa a budova pomyslně uzavírá hlavní městskou tepnu Corso Vittorio Emanuele, plnou obchodů a restaurací. Právě zde to s každým setměním neskutečně ožije a vy se posunute v čase do minulosti...💛Na stejné ulici je Katedrála di San Lorenzo,

která byla postavena v roce 1421. Bazilika má půdorys latinského kříže se třemi loděmi oddělenými šesti sloupy a navzájem spojenými nadsazenými oblouky. Je to neskutečně silné místo. Stojím zde v noci potřetí a potřetí slyším kostelní hudbu v podání kostelních varhan v každé škvírce této stavby. Je noc, venku tepe sicilské město, vy máte odžité dva boží EGADSKÉ OSTROVY a když si uvědomíte, všechno kolem sebe i v sobě, tak si tu i jako ateista sedenete dojetím do lavice a prostě JEN JSTE...Noční Trapani má neuvěřitelnou atmosféru. Trochu mi připomíná gotickou čtvrť v Barceloně - nádherné zchátralé budovy jsou jak výjev z filmu Svatba upírů a kontrastující pulzující noční život v ulicích pod touto temnou dávnověkou krásou je uprostřed noci pod vlivem měsíce a tmy strašidelně krásný.


Už teď se na zvuk varhan v místní katedrále těším i při svém počtvrté. Vím, že bude a jsem zvědavá, co mi do té doby osud hodí pod žabky...


DEN 4 - neděle 24.4.2022: TRAPANI - BRATISLAVA


Dnešní cíl je jasný - projít město, najít nějaké plážovací místo a užít si jej do večerního odletu.

Snídani si dávám u super mola se schody do moře, kde to nakonec protáhnu až téměř do odjezdu. Cestou zpátky prolítnu město, vychutnám si nejlepší pizzu Sicílie a pak už jen autobus směr letiště Trapani.TRAPANI


Trapani je známé nejen tím, že se zde nachází jedno ze tří sicilských letišť, ale také jako město soli. A ne jen obyčejné soli - soli prvotřídní kvality. Sůl se zde získává odpařováním mořské vody a je to vůbec nejznámější hospodářské odvětví celého tohoto kraje. Právě 30 km cesta z Marsaly je označována jako Solná ulice. Podél ní se kupí hromady sněhobílé soli a vytváří tak nádherné pohledy pro projíždějící. Místní sůl je považována za nejlepší sůl celé Itálie - má vyšší obsah hořčíku a draslíku a nejčastěji se používá k nasolování tuňáků tradičně zpracovávaných na nedalekém ostrově Favignana.


Za zmínku určitě stojí větrné mlýny, kterých zde kdysi bylo více než šedesát a sloužily k přečerpávání vody z bazénku a k mletí soli. Jeden je stále funkční, ale slouží pouze pro návštěvníky jako zajímavá technická památka.


Z přístavu Trapani je nádherná vyhlídka do Tyrhénského moře, kde jsou opravdu na dohled Egadské ostrovy. Naopak nad městem směrem k pevnině je 750 metrů vysoká hora Monte Erica, kam vede i lanovka.
ROZPOČET na osobu:

 • letenky Bratislava - Trapani - Bratislava: 500 Kč

 • 3x ubytování: 1 500 Kč

 • doprava (28 € trajekty na dva ostrovy, bus z/na letiště 10 €, skútr na jeden den 15 €): 1 325 Kč

 • jídlo, pití: 1 200 Kč

Celkem za 4 dny/3 noci na SICÍLII/EGADSKÝCH OSTROVECH: 4 525 Kč za osobu.ZÁVĚREM


Na Sicílii jsem potřetí a ani jednou pro mě nebyla zklamáním. Je to jedno z nejhezčích míst Itálie a myslím, že roadtrip s návštěvou všeho, co tento ostrov nabízí, zabere klidně i 14 dní. Tak moc toho tam je k vidění.

Každopádně Sicílie není jen Sicílie - pro všechny, kdo už mají stejně jako já pocit, že opakovanou návštěvou cíle vyčerpali - jsou zde EGADSKÉ OSTROVY, italské ostrovní perly ukryté v Tyrhénském moři, čekající na vaše objevení…


Město Trapani coby příletové letiště je nádherné na jednu dvě noci - spousta nádherných památek a slušné koupání, k tomu nejlepší pizza a vůbec skvělé jídlo a hlavně - z místního přístavu úžasný - pro oči tyrkysově ulevující - únik na Egadské ostrovy, kam se přesunete za půl hodiny plavby a cenu okolo 10 - 12 € v jednom směru.


Oba mnou navštívené ostrovy byly krásné a ani ošklivé počasí to nemohlo zakrýt. Osobně si nemyslím, že je to ráj pro milovníky pláží, protože písečnou pláž jsem zde neobjevila ani jednu, co by za řeč stála, ale pokud vám větší radost dělá pohled na laguny, zátoky a neskutečnou tyrkysovou hladinu, která právě díky kamenitému podloží září jak nikde jinde, současně vyhledáváte místa bez davů turistů a s maximální autenticitou dané lokality - nemůžete cesty sem ani na vteřinu litovat. Zajímalo by mě, jak to zde vypadá v létě, uprostřed sezony….Snad mi to někdo z vás napíše. Každopádně nyní, na jaře, kdy všechno úžasně kvete, je cesta sem opravdu pastvou pro oči, duši a celé vaše srdce.


Tady jsem si prostě sedla a moje myšlenky nebyly "jen" v duchu, že je toto místo dar (jako že je!). Tady mě opravdu celým mým já napadlo, kolik božích míst je na světě (které bych chtěla vidět, zažít, ochutnat...) a jak málo času mám..


1 900 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše