top of page
Vyhledat

EGYPT za KAČKU


Nemusí to být jen exotika, adrenalin a stále víc neobvyklá destinace pro super otřelé cestovatele. Někdy je i fajn hodit se do pohody u vody a zajet si třeba na "českej Mácháč". A klidně s cestovkou! Já jsem pro změnu takovouto cestu po letech absolvovala a absolutní spokojenost! Poměr cena a výkon 1A a hlavně - osobní přístup v cestovní agentuře s poetickým názvem (a názvem mému srdci blízkým) www.cestovanisnu.cz - to bylo nejlepší mé rozhodnutí.Brána Afriky a země s tajuplnou historií, datující se k samém počátku lidské civilizace. Vyprahlá pustina s nekonečně rozpálenou Saharou, písečnými dunami, ale také neuvěřitelně životaplnou půdou v okolí Nilu, hlavní tepny této země. Právě zde zelená vegetace kontrastuje s vyprahlým zbytkem země, právě zde je zdroj života a obživy pro většinu obyvatel.


Velkolepé majestátné památky - chrámy, pyramidy, obelisky, kolosy, ale také budoucí "chytré hlavní město", které Egypt posune do oživlého scifi románu. Nejteplejší moře světa s nejkrásnějším (a pro nás Čechy nejbližším) korálovým podložím, jaké si lze představit. Země zmítaná neklidem, země, kde se proti Covidu bojuje úsměvem, země, která dala lidstvu kalendář, papír a nebo taky zubní kartáček. Exotika 4, 5 hodiny letu z Prahy, za pár kaček a pokud budete mít "štěstí", tak i s nezapomenutelným faraoním suvenýrem za všechny prachy..

To vše je Egypt.TERMÍN:


srpen 2021PROČ EGYPT?


Protože když koncem srpna, tedy hlavní sezóny a ještě coby nenaočkovaná v době covidových restrikcí vybíráte “moře a teplo” bez možnosti hnout s termínem byť o jediný den, nic lepšího (myšleno levnějšího a splňující výše uvedená dvě kritéria) vám z toho nevyleze.


Jakmile se objevila jediná týdenní trhlina, kdy bylo možné vypadnout, hledala jsem naprosto všude a zkoumala naprosto všechno. Už to vypadalo na super road trip k polskému karibiku, ale počasí se otočilo proti a svými maximálními teplotami v rozmezí 17 - 18 stupňů slibovalo koupání leda v neoprenu. Okolní země, kam by se dalo autem vyrazit, na tom nebyly teplotně jinak - Rakousko, Maďarsko, dokonce ani Chorvatsko se Slovinskem. V Chorvatsku mě navíc odrazovaly davy turistů a ne zrovna low cost ceny za ubytování (apartmán na jednu noc od 2 tis.), ve Slovinsku fakt, že moře je tam opravdu jen kousínek a Piraň jsem dost probádala loni. Navíc ani zde ty ceny nebyly nijak lákavé.


No nic, někam poletím. Jedno kam - Řím, Barcelona, Neapol...všude je teplo, památky, moře, dobré jídlo, celkem levno. Jen si vybrat. Jenže nejlevnější zpáteční letenky last minute a v konkrétním termínu byly do všech zmíněných destinací okolo 100 €. Co se to děje? Na cestujlevně samá akce za pětistovku, jenže ty jsou od září dál. Léto je marný. V létě jde pandemie do pozadí turismu a letenky jsou zase za částky jako před pandemií. Kde jsou ty časy podzimu a zimy, kdy si člověk řekl, že by za dva dny někam letěl a nestíhal vybírat z letenek a termínů za 9,9 €! Pak svitla naděje - jediná levná zpátečka skoro jako za starých časů, a to na Sardinii do Olbie. Super, tam jsem ještě nepřistávala a Sardinie je krásná, to jsem již 2x prověřila. Jenže levná letenka za 40 € je vykoupena půjčením nejlevnějšího auta na týden za 14 tisíc a ubytováním ve stejné výši. Jakože 30 tisíc letenky, auto a ubytování pro dva na týden?? Kde je benzín, vstupné, jídlo? A kde je víno??! No a takhle to bylo destinace za destinací. Ceny aut v celé jižní Evropě poskočily stejně jako akcie Komerční banky, nicméně narozdíl od KB - tento skok mi radost nedělal. Eurotripy nechám na podzim a zimu a jdu kouknout na levnou exotiku. Zkouším Turecko s letenkami přes Peagasus airlines, ale ani zde nejsou ceny takové, jaké pamatuji z února. Cokoli si skládám, vyleze na 30 tisíc při základních výdajích, a to tam nepočítám víno. Takhle nevypadá nízkonákladový odskok za teplem. Vždyť za 20 tisíc je pro dva all inclusive Egypt!!


...v momentě, kdy toto se zděšením nad cenou všech variant vyslovím, dochází mi, že jsem objevila zlatej grál.EGYPT S CESTOVKOU NEBO BEZ?


Nebudu kecat, jet s cestovkou mi přišlo potupný. Takovej ujetej bizár, kterej se ale postupně proměnil v zajímavou výzvu. Je to 12 let, co jsem takto projela Egypt, Tunisko, Bulharsko a Řecko, proč to nezkusit porovnat a podívat se na to očima cestovatele “na vlastní pěst”? Čím dál víc mi to připadalo jako výzva, ale přesto ve mně vítězila chuť nepodléhat na cestě žádným pravidlům shora (CK, delagát) a tak nějak nechat cestu plynout bez organizace a plánování.


Našla jsem si ve svém termínu pár hotelů přes CK a pak porovnávala cenu s tím, co si jsem schopna poskládat sama. Dala jsem tomu skoro půl den a výsledek byl jediný - CK je levnější.


Egypt po vlastní ose znamená:


 • 8 tis. za letenky (Smartwings za tuto cenu létá skoro denně, a to do Hurghady i do Marsa Alam)

 • Ubytování v Marsa Alam v 5 hvězdičkovém hotelu s dobrou recenzí za 16 tis pro 2 osoby na týden, tedy opět 8 tis. osoba (nejlevnější 5hv. hotel na bookingu začíná od 14 000 Kč).

 • Dále je nutné připočíst vízum 25 USD na místě a 25 USD za antigenní test před odletem, protože bez toho vás - nenaočkované - na palubu letadla Smartwings nepustí.

 • Neznámou položkou je transfer z/do hotelu - můžete bydlet 10 min jízdy od letiště, ale klidně taky hodinu a půl, kde si cenu individuálního transferu nechci ani představovat.


Vízum a antigen si člověk zaplatí i s cestovkou, nicméně čistě letenka, hotel a dejme tomu 500 Kč/osoba za blízký hotelový transfer je 16 500 Kč. S cestovní kanceláří se dá tento zájezd koupit do10 tisíc (teď v září, kdy srpnovej trip sepisuji, i za 8 500 Kč) a ještě máte k dispozici delegáta, který zařídí od vašeho testování po přesun na letiště úplně vše.

Cena rozhodla, letí se s cestovkou.


S JAKOU CESTOVKOU?


Hodně z vás mi psalo, s jakou CK jsem letěla a chtěli jste znát recenze. CHápu to....do Egypta lítají hlavně rodiny s malými dětmi nebo dokonce s babičkami a dědečky, kteří si trochu relaxu u moře za celoroční hlídačku dětí (která jim samozřejmě nekončí ani zde :D ) zaslouží. No a když člověk bere rodinu, chce komfort a jistotu, že to prostě bude dobrý.


Cestovních kanceláří a portálů je celej pytel, nicméně já si vzpomněla na recenzi kamarádky, resp. neuvěřitelné nadšení a rozplývání se blahem, která byla s rodinkou v Turecku a cestovní agenturu chválila tak moc, že mi to prostě uvízlo v paměti. No, možná za to mohl i název, který je mému životu dost blízký..


Takže zájezd do Egypta jsem kupovala na radu Terky (díky za ni!) u cestovní agentury CESTOVÁNÍ SNŮ a s naprosto klidným svědomím tuto agenturu (info@cestovanisnu.cz, tel.: 420 724 513 656) vřele doporučuji. Nejen že zde narazíte na cestovatele tělem i duší, kteří procestovali kus světa a s takovými lidmi nikdy není chyba "spolčit se" (čti proklábosit hodiny :D ), moje cesta byla dokonalá. Vše, co jsem si do telefonu vymrčela, můj hotel splňoval. Okamžité reakce, ochota a celej Egypt bez chybičky. Teda až na toho faraona, že :D Poměr cena a výkon neuvěřitelná a pro mě už navždy místo, kam se obrátím kdykoli, když zase budu chtít odjet ze svých cest na dovolenou.
BEZPEČNOST V EGYPTĚ


Nutno říci, že v Egyptě je cestování po vlastní ose dost neobvyklou záležitostí. Výlety organizované CK jsou na tzv. seřadišti (místo obehnané ostnatým drátem a střežené policisty se samopaly) tříděny do kolon autobusů/minivanů, které jedou společně a plynule projíždějí přes časté bezpečnostní kontroly. Jede-li autobus / vozidlo samostatně, je hned podezřelé a ozbrojenou policejní kontrolou nemusí projet..


Kam aktuálně po vlastní ose nejezdit?


1. Sinajský poloostrov - zejména do jeho severní části. Nejnebezpečnější je region mezi městem Al-Aríš a hranicí Egypta s pásmem Gazy. Ani letecký provoz zde není pouštěn do letových hladin nižších než 8 500 metrů, a to kvůli obavám z dostřelu zbraní ze země.

Je zde výrazně zvýšená kriminální aktivita a teroristické útoky jsou zde prakticky na denním pořádku. Ačkoliv jsou násilné činy cíleny především proti vládním a bezpečnostním složkám, cílem teroristických útoků jsou výjimečně i civilisté podezřelí ze spolupráce s úřady.

Z důvodu nízké bezpečnosti zde úřady vyhlašují zákazy vycházení. Ty většinou omezují pohyb venku mezi 19. a 6. hodinou.


2. Vnitrozemský Egypt - západně od řeky Nil až po hranici Egypta s Libyí. Do těchto končin je potřeba zvláštní cestovní povolení. Zároveň by měl každý cestovatel zvážit, jak si při své cestě zajistit dodatečnou bezpečnost - oblast je totiž velmi odlehlá a operují v ní ozbrojené skupiny, buď samostatné nebo napojené na Al-Káidu nebo Daesh-Sinai, je zde proto riziko únosů a únosci nerozlišují, zda jste vládní úředník, humanitární pracovník nebo turista.


3. Velké Káhira - žádné individuální cesty se nedoporučují ani v předměstských čtvrtích hlavního města Káhiry. Nebezpečí panuje i při cestách k pyramidám v Gíze. Turisté, kteří se zde pohybují individuálně, mohou být agresivně žádáni o peníze, a to i při cestách do Gízské nekropole autem nebo taxíkem.


Jen tak pro info:

 • 4.8.2019 – bomba nastražená v automobilu vybuchla v centru Káhiry usmrtila nejméně 20 osob.

 • 19.5.2019 – pomocí domácky vyrobené výbušniny došlo u Gízských pyramid k bombovému útoku na turistický autobus, při kterém bylo zraněno 17 lidí

 • 28.12.2018 – na předměstí Káhiry nedaleko pyramid byl spáchán bombový útok prokazatelně zamířený proti turistům. Cílem se stal turistický autobus, výbušnina byla schována na silnici za rohem domu a explodovala v době, kdy místem autobus projížděl. Zemřeli 4 lidé.


Bezpečnost v Hurghadě a v Marsa Alam:

V oblíbených turistických destinacích je bezpečnostní situace klidná a bezpečnost je zde na dobré úrovni. Je to dáno tím, že jsou zde v platnosti důsledná bezpečnostní opatření. Bezpečnostní složky jsou přítomny jak na letištích, tak na nejrůznějších kontrolních bodech v okolích letovisek i letišť. Hotelové resorty mají své vlastní security služby, které areály hlídají.


Obecně je zejména v Egyptě nutné dodržetovat pár základních bezpečnostních doporučení:


1. Nezůstávejte v mikrobusech jako poslední

2. Vyhýbejte se velkým shromážděním

3. Dbejte pokynů úřadů a delegátů

4. Koupejte se na hotelových plážích

5. Využívejte skupinové výlety

6. Nepoužívejte drony

7. Nevěřte nikomu, kdo tvrdí, že vás zná

8. Neplaťte větší bankovkou, než stojí to, co koupit chcete.

9. Nevěřte, že zboží za 1 dolar stojí jeden dolar.

10. Nefoťe se s místními ženami u oslíků, s dětmi, vlastně s nikým z místních.
..money money, DĚTI bez DĚTSTVÍ...


Koukáte do těch nádherných dětských očí a uvědomujete si, že tady nevinnost, naivnost a vůbec dětství končí s prvním vyslovením slova money..

Ale i když jim nedáte víc než hotelovou snídani a vedle přijíždí autobus nových "sponzorů", nakonec zůstanou. Učeší vás svým rezavým hřebínkem, představí se jeden po druhém, s chichotáním opakují Kačka Kačka, a nakonec i tu svoji nejlepší kamarádku (a živitelku této předčasně zestárlé partičky) kozu vám s pýchou dají do klína..Pokud vyjedete za bránu svého resortu, vemte z hotelu co uvezete. Snídaňový balíček, ovoce od večeře, kokina z domu - za všechno vám místní děcka utrhnou ruce. ALE bacha, někdy doslova...
EGYPT - CO VŠICHNI ASI VÍTE...


 • má rozlohu víc než milion kilometrů čtverečních, a to na území mezi Rudým a Středozemním mořem (na pomezí Afriky a Asie) a 90 milionů obyvatel

 • 90 procent obyvatel jsou muslimové, zbytek křesťané

 • zásuvky v hotelech normální, bez nutnosti adaptérů

 • úřední jazyk je arabština, v turistickém ruchu skvělá angličtina, ruština, polština, čeština…

 • měnou je egyptská libra, v hotelech rozměníte na recepci nebo ve směnárně

 • pokud budete platit na cestách za památkami a nemáte rozměněno, vyjde vás to podstatně dráž, navíc nemáte-li dolary, ale eura, kurz budete mít od místních stejný (euro = dolar)

 • posun času proti ČR plus 1 hodina, ale pouze v zimě!

 • Rudé moře je nejteplejší moře celého světa

 • v Egyptě prší jen šest dní do roka

 • pochází odtud také kalendář v podobě, v jaké ho známe dodnes, tedy rozdělený na 12 měsíců a 365 dní
EGYPT - CO MOŽNÁ NEVÍTE...


 • Přes tisíc let byla hlavním městem Káhira, dnes ale vzniká úplně nové hlavní město! Staví se zhruba 45 kilometrů od Káhiry a jmenuje se zatím, než bude oficiálně pojmenováno, New Administrative Capital. Město bude mít 21 obytných čtvrtí a 25 „vyhrazených čtvrtí“. V centru budou mrakodrapy a hlavně Oblisco Capitale, což bude obelisk, který je navržen ve formě faraonského obelisku a bude stát ve výšce 1 000 metrů. Stane se tak nejvyšší na světě a překoná i Burdž Chalífa. Projekt Oblisco Capitale byl inspirována formou faraonského obelisku obklopeného vodním kanálem připomínajícím řeku Nil. Oblisco Capitale bude mít 165 pater, což zahrnuje rezidence, hotelové apartmány a jednotky různých velikostí. Nové hlavní město bude mít také centrální park, umělá jezera, asi 2 000 vzdělávacích institucí, technologický a inovační park, 663 nemocnic a klinik, 1250 mešit a kostelů, stadion s 90 000 sedadly, 40 000 hotelových pokojů, čtyřnásobný zábavní park velikosti Disneylandu, 90 kilometrů čtverečních farem využívajících sluneční energii, elektrické železniční spojení s Káhirou a nové mezinárodní letiště v místě stávajícího letiště Wadi al Jandali egyptského letectva. Celý projekt je koncipován jako chytré město a jeho cílem je utéct přelidněnosti, dopravním zácpám a smogu. V roce 2030 se sem přestěhuje vláda a s ní také pět milionů obyvatel. • Z Egypta pochází spousta významných objevů, jako je papír, klíč nebo třeba zubní pasta, ale taky první protetická končetina. V roce 950 před naším letopočtem zde vyrobili z kůže, dřeva a příze palec u nohy.

 • Délka bandáží na jednu ze slavných egyptských mumií by přesáhla jeden a půl kilometru.

 • Dlouhá staletí tu byla kočka považována za posvátné zvíře. Věřilo se, že pokud v domácnosti žije kočka, přinese to rodině štěstí. Když kočka zemřela, Egypťané si jako výraz smutku holili obočí. Pokud by náhodou nějaký Egypťan kočku omylem usmrtil, čekal ho trest smrti.

 • Účty egyptských influencerů s více než 5000 fanoušky na sociálních sítích jsou monitorovány vládními autoritami, které musí jejich majiteli udělit speciální licenci.


VÍZA, COVID OPATŘENÍ:


 • Do Egypta musíte mít platný pas, a to ještě 6 měsíců po plánovaném návratu ze země domů.

 • Do Egypta je nutné vízum, a to do všech destinací s výjimkou Sinajského poloostrova. Tzn. Marsa i Hurghada se vízu nevyhne. Pokud do Egypta letíte s CK, nabídne vám cestovka kompletní servis, tedy i vyřízení víza za vás.

 • V letadle je rozdáván malý formulář, který vyplníte a odevzdáváte při odletu z Egypta domů. Když ho taky vyhodíte po příletu do Egypta, před odletem vám dají k vyplnění nový. • Pokud jste naočkovaní nebo po prodělání nemoci, musíte si před cestou domů vygenerovat jen QR kód ( = vyplnění povinného Příjezdového formuláře) a dále se na vás již nevztahují covidové radovánky ostatních smrtelníků níže:

1/ Před odletem z ČR musíte mít negativní PCR test (max 72 h starý) - předkládáte na letišti v Praze i v Marsa po příletu.

2/ Před návratem do ČR musíte mimo vyplnění Příjezdového formuláře (a získání přiděleného QR kódu) absolvovat do 48 h před nástupem na palubu antigenní test. Pokud jste v Hurghadě, delegáti organizují svozy do nemocnice, kde vás za 25 USD otestují. Pokud jste v Marsa, nikam nemusíte - odběr vám přijede zdravotník udělat přímo na recepci vašeho hotelu. Ano, do křesílka na recepci, kde si zkumavky a stěrovky odloží vedle vaší piňa colady. Je to pohodlnější než se trmácet někam na kliniku, ale i tak je datum a čas odběru fixní a pokud byste v ten den chtěli zrovna na nějaký výlet - máte smůlu. Tento test ukazujete na letišti v Marsa asi 2x a pak bezprostředně po příletu do Prahy celníkům - ti se nad egyptskými formuláři pousmějí, ale co je psaný, to je daný a razítko tam je, že. • Test na místě nebyl příjemný a dost pochybuji o jeho validitě. Nejen dle způsobu odběru, ale hlavně dle manipulace “zdravotníka” s odebranými vzorky… Mám za to, že ty zkumavky se nenamáhal ani označovat jménem. Trochu mi to připomnělo covidové cestovatelské začátky a to, jak v Řecku po příletu půlce letadla nabrali vzorky a následně prý údajně odebraný materiál vyhazovali, protože pozitivní výsledky nikomu nepřispějí, ochraně zdraví a prevenci se udělalo stěrem za dost a každé laboratorní vyšetření stojí peníze, kterých nikde není nazbyt. Když jsem se ptala delegátky na postup v případě, že by byl můj návratový vzorek pozitivní, byla zaskočená. Myslím, že se jí to ještě nestalo, proto odpovídala, že to budeme řešit až “když to nastane”. Čím víc jsem nad tím přemýšlela, tím víc se přikláním k tomu, že není v žádném zájmu, aby vyšel byť jediný pozitivní výsledek. Cestovka by mohla čelit stížnostem klientů, že odletěli prokazatelně negativní a tudíž se nakazili díky nekvalitním podmínkám v hotelu nebo by to vedlo k negativním recenzím na hotel, místo a fungování. Těch 25 USD za test zaplatíte chca nechca, víc už si na vás stejně nevezmou.


 • Pokud přemýšlíte nad levnější formou testování prostřednictvím online testování, pak na to v Egyptě zapomeňte. Pokud na vašem dokladu o negativitě nebudou egyptské klikiháky, nikam neodletíte. Žádné óčka ani tečky zde neplatí.

 • Roušky na sobě máte v letadle Praha - Egypt a po projití vízovou kontrolou odkládáte až do svého návratu domů. Jinými slovy - ani v 5hv. hotelu si s rouškama nikdo hlavu nedělá. Nicméně ani u nás to není jinak. Při návratu domů nastupuji do vlaku Regiojet a jásám... Bezrouškovo! Juchůů. • Dezinfekční gely, jednorázové rukavice, piktogramy o sociálním odstupu a podobné další nesmysly jsou strategicky rozmístěné po celém hotelovém komplexu, nikdo jich však nedbá.

 • Výlety a cesty mimo hotelové komplexy jsou taktéž bez jakýchkoli moderních hygienických opatření, vesele se míchají testovaní neočkovaní a netestovaní očkovaní a všem je fajn.

 • Hotely v Egyptě, které jsou otevřeny, fungují v režimu své 50% kapacity. Z toho důvodu jsou v některých resortech omezeny služby.. To platí spíše pro Hurghadu. V Marsa je kapacita okolo 20 %.

 • Po návratu do ČR nastupují nenaočkovaní 5ti denní samoizolaci, kterou zakončí negativním PCR (nejdříve 5. den po příletu). Ideální doba zbavit se faraona, roztřídit fotky, zbavit mušle, které si nesmíte dovézt, zápachu a po těch hektolitrech “alkoholu místní výroby” zase navyknout vaše vnitřní prostředí na vinnou rovnováhu.INTERNET V EGYPTĚ


1/ Wi-Fi připojení na hotelu - nejjednodušší je si před výběrem zájezdu předem ověřit, jak to v daném hotelu s internetem vlastně je a vybrat takový resort, kde je bezdrátové připojení k dispozici. Nejlépe v celém areálu hotelu (v lobby, v pokojích i venku u bazénu). Je důležité podotknout, že tak si počet potencionálních hotelů výrazně snížíte. Bezplatný internet, navíc na pokojích, je v egyptských hotelech vzácný. Ať už wi-fi chytnete bezplatně přímo na vašem pokoji nebo jen ve společných prostorách hotelu, často je připojení nespolehlivé, internet je pomalý, připojení padá nebo se nepřipojíte vůbec, a to zejména večer, kdy bývají sítě přetížené..


2/ Internet na hotelu za poplatek - počítejte 5 - 10 USD/den..


3/ Egyptská SIM s daty - V Egyptě fungují 3 hlavní operátoři: Vodafone, Orange a Etisalat.

Datovou SIM kartu koupíte: předem prostřednictvím online objednávky, na letišti, v nákupním centru, v hotelu (v některých) nebo u delegáta. Osobně doporučuji koupit si ji dopředu online na této adrese: https://tripito.cz/egypt/internet/. Zaplatíte zálohu a doplatek na místě při předání - vše funguje jako hodinky. V domluvený čas na recepci vašeho hotelu (někdy přímo na letišti) přijde chlápek s novou datovou SIM, tu vám vymění za vaši a telefon uvede do provozu. Vy doplatíte zbytek ceny. Data můžete mít od 2 do 40 GB (pro 2 osoby na tejden stačí 6 GB - jedna se připojuje přes hotspot na druhou). Oproti jiným způsobům máte: garanci, že karta bude aktivní a že na ní bude objednané množství dat; že bude fungovat po dobu 29 dní nebo do vyčerpání dat; budete mít k dispozici kontakt, na který se můžete kdykoliv obrátit v případě problému s kartou.UBYTOVÁNÍ V EGYPTĚ


Nikde neplatí víc to, že v ubytovacích kapacitách mimo Evropu je třeba ubrat jednu hvězdičku, kterou se hotel pyšní, chceme-li srovnávat s evropským standardem. No a protože většina lidí kupuje Egypt s jediným záměrem - relaxace, odpočinek, pohodlí a většina času opravdu v hotelovém resortu (zejména v Marse, kde se v podstatě nedá kam z hotelu vyrazit), nemá cenu na hvězdičkách šetřit. Rozdíl 4 a 5 hvězd je v ceně na osobu a týden 1000 - 1500 Kč. Rozdíl trávit 7x 24 hodin v luxusních čistých prostorech s dobrou klimou, wifi, skvělou kuchyní v téměř nepřetržitém režimu all inclusive a dokonalým korálovým podložím hned pod okny hotelu i bazénovým komplexem oproti levnější verzi s jedním přecpaným bazénem, časově omezeným režimem jídla a pití, pláží dostupnou několikasetmetrovou procházkou nebo dokonce kyvadlovým autobusem, internetem, který vás vytočí líp jak vytopení sousedem,...k nezaplacení! Prostě to zvažte a pokud opravdu plánujete v hotelu trávit kompletní čas - nepřistupujte na žádné kompromisy.Já vybrala díky radě paní Mirky a její cestovní agentury cestování snů tento hotel a byla to nejlepší možná volba!


Jedná se o pětihvězdičkový hotelový resort, který nabízí ubytovaní v dvoupodlažních vilkách po 8 - 16 pokojích. Rezort je situován uprostřed upravených zahrad a několik propojených bazénů s pool barem vede téměř až k moři. Bazény ohromí svou čistotou a zdánlivou svěžestí (v srpnu se v té vodě fakt neschladíte) hned od vstupu z hlavní budovy (v té je nonstop recepce, lobby bar, obchůdky a hlavní restaurace). Horizont Rudého moře za tím vším je dokonalým pohlazením luxusu.


Pokoje jsou opravdu prostorné (asi 40 m), všechny mají balkón (v přízemí v podstatě terasa, ze které můžete skočit rovnou do bazénu) s židlemi a stolkem, dobrou klimatizaci, moderní vybavení, vlastní koupelnu se sprchou nebo vanou se zástěnou, fénem a hygienickými potřebami (sprcháč v dávkovači, minišamponky, kondicionery, krémy denně doplňovány). Ve velkých skříních je trezor a ramínka, která lze "normálně" vyndat a rozvěsit na terase. Nechybí TV s kompletní nabídkou arabského TV světa a rychlovarná konvice, hrnky, míchátka a jednorázové čaje/káva/cukr. Výborná je lednice, do které nacpete až 5 PET láhví s vodou. Ta je denně doplňována - 1,5l láhev na osobu a den.Můžete si zde vybrat z různých typů ubytování, od rodinných pokojů Standard až po pokoje Superior s manželskou postelí King, stejně tak místo, kam vás ubytují. Bez příplatku vám ukáží na mapce nejvzdálenější domeček a atraktivní místo třeba u bazénu nebo u moře vám nabídnou s příplatkem 100 USD. Na to nedbejte, jen to zkouší. I bez příplatku vás nakonec šoupnou do nejlepších pokojů - mají nyní 20 % obsazenost, takže všechny hosty efektivně sunou k sobě, aby nemuseli uklízet ani o jeden domek víc, než je nutné. A taky chtějí dobrou recenzi.K hotelu patří hotelová pláž s lehátky, slunečníky a stolky, plážová restaurace s nádherným výhledem a molo, ze kterého si skočíte do Rudého moře plného pestrobarevných ryb. Vstup z pláže je možný, ale nezapomeňte na boty do vody (korály, ježci) a taky na to, že zde voda odchází a přichází s odlivem a přílivem. Na koupání to z pláže není, jen na šnorchlování a zdánlivý pocit ochlazení (v srpnu teplota moře přes 30 stupňů..).Bazény jsou denně čištěny, voda jak z katalogu, lehátka a slunečníky grátis. Stejně tak občerstvení v baru přímo v bazénu. K dispozici je zdarma posilovna (tam jsem nebyla, ale prej je docela ok), dětskej koutek (ani tam jsem nebyla, ale děcka nebylo ani slyšet ani vidět, takže super), pinpongový stůl, vodní cvičební programy s místními animátory a denně cca od 20 do 23 hodin animační program pro všechny. Ten je rozdělen na část pěveckou a pak na nějaké vystoupení. První den koukáte na lidi, jak se ztrapňují ve stupidních soutěžích - snáší vejce jako slepice, zpívají, tančí šílené kreace - říkáte si, že tohle byste neudělal ani kdyby měl být další den konec světa a za 24 hodin poté tančíte na Helču Vondráčkovou a přijde vám to super. Prostě Egypt no.
Pokud si stejně jako já z předchozích let a cest pamatujete takřka nutnost rozdávat jednodolarový bakšiš na každém kroku, tak na to teď - v době covidové s obsazeností hotelu 20 % - zapomeňte. Ať už super pokoj bez příplatku, tak i dokonalý každodenní úklid nebo obsluha u večeře, kdy nestíháte nápoje ani dopíjet - vše bez bakšiše. Málo hostů, hodně zaměstnanců - starají se dokonale i bez "všimného".JÍDLO V EGYPTĚ


Jídlo v Egyptě, resp. v rezortu, má jméno ALL INCLUSIVE.Jedná se o fenomén, který zná asi každej, ale kdyby náhodou ne - je to v podstatě nehorázné přežírání se a bohužel i plýtvání jídlem! All Inclusive program probíhal v mém hotelu mezi 10:00 a 24:00 hodinou a šel čerpat ve vybraných prostorách hotelu. Obvykle zahrnuje snídaně, obědy a večeře formou bohatého bufetu v hlavní restauraci, během dne lehké občerstvení u bazénového baru - káva, zákusky a zmrzlina a v plážovém baru klasickej fast food a něco malého teplého (pasta, saláty, burgery, hranolky, ..).Během celého dne je v různých barech v různou dobu (avšak v podstatě pořád někde) neomezené množství rozlévaných nealkoholických nápojů a místních alkoholických nápojů. Tohle je pojem, který bych ráda vysvětlila. Nejedná se o rum, vodku a podobné drinky. Jedná se o něco, co připomíná režnou, má to obdobné volty, po dvou dnech se vám z toho navaluje, má to barvu od imitace vodky až po imitaci whisky, ale chuť furt stejně hnusnou, stejně režnou. Namíchají vám z toho od Piňa Colády, Cuba libre po Mojito vlastně úplně všechno. Lijou do toho sladké barevné sirupy, které z už tak hnusných a přeslazených driáků udělají teprve echt hnus. Ale co, je to zadara, že. Takže to teče v litrech všemi směry. Já jsem si do Egypta dovezla bílý rum nejmenované české značky (no jo no - odbavené zavazadlo nabízí něco, co už jsem dávno zapomněla) a udělala jsem dobře. Když jsem si tím řízla colu s limetkou, připadalo mi, že piju nápoj bohů.S KTEROU LOKÁLNÍ CESTOVKOU V EGYPTĚ NA VÝLET?


Jednoznačně s LM HOLIDAY: https://www.lmholiday.cz/


CHRÁM V KARNAKUMEMNONOVY KOLOSY
ALABASTROVÁ VESNICE
CHRÁM KRÁLOVNY HATŠEPSUT


ÚDOLÍ KRÁLŮBANÁNOVÝ OSTROV
MARSA ALAMROZPOČET:

 • cena zájezdu s all inclusive na 7 nocí: 9 950 Kč

 • Výlet Luxor: 65 EUR

 • útrata na cestě do Luxoru: 300 Kč

 • návratový antigen: 25 USD

 • vízum: 25 USD

Sakumprásk týden u Rudého moře s all inclusive programem a jedním celodenním - našlapaným - výletem za 12 665 Kč (což je mimochodem cena, kterou mi ve stejném termínu nabízeli za 5 dní půjčení auta kdekoliv v jižní Evropě).
ZÁVĚREM:


Egypt nezklamal v žádném směru. Téměř kompletní cena po zaplacení ceny zájezdu, žádná starost, po celou dobu dokonalé počasí, luxusní zázemí pětihvězdičkového hotelu, rozhodně větší exotika než jih Evropy, korály a podmořský život, na který budu vzpomínat ještě hodně dlouho, egyptské památky, které nemají na světě obdoby.


Nenašla bych jediné mínus z pohledu člověka, který toto vše vyhledává a miluje odpočinek. Já se třetí den začla trochu nudit a i když jsem si užívala i ten klid a pohodu, dokonce jsem po letech přečetla na "dovolené" knížku!!, už jsem pokukovala po letenkách další cesty, která bude všechno, jen ne odpočinek.


Možná za to jsem si odvezla z Egypta suvenýr ZA KAČKU, na který se teprve nezapomíná. Jasně, faraona. Přiznám se, že něco tak strašného jsem ještě nezažila. Probudilo mě to o půlnoci v den odjezdu, takže do tří ráno, kdy jsme měli sraz na recepci hotelu, jsem zažívala opravdu peklo. Krom klasických příznaků, které asi není třeba barvitě popisovat, jsem dostala horečku okolo 40 stupňů. V tomto stavu přesun na letiště, tam cca 3 hodiny než se letělo a pak nejhorší 4 hodiny v letadle, kdy se u mě střídala brutální zimnice s horečkou, to bych nepřála fakt nikomu.


Každopádně pokud to chytne i vás, tak vězte, že to má svůj konec. U mě nastal po 30 hodinách z čista jasna, stejně jako tahle faraoní etuda začala. Pokud vás to zastihne ještě v Egyptě, doporučuji místní léky, kterými mě obdarovali v letadle ti, co si tuhle záležitost užili na místě (koupíte v hotelové lékárně, účtenku si schovte - proplatí vaše pojišťovna). Na zastavení průjmu funguje také místní receptura, a to silná černá káva s porcí citronu. Je to pěknej hnus, ale funguje. No a pak už jen odpočinek, spánek, rehydratace a čekání na konec. Ne váš, ale faraona. Doporučuje se před cestou užívat léky na posílení střevní flory, někdo radí rum ...já osobně si myslím, že je to prostě pech každého, koho to postihne a těžko tomu předejít. I tak souhlasím s tím, že možnou příčinou je i to, jak tam v režimu all inclusive člověk konzumuje páté přes deváté, což běžné zažívání v kombinaci s vedrem fakt rozhodí. Ať už je příčina jakákoliv, výsledek je to, že se i po tom neskutečném obžerství vracíte se svou váhou.


No a protože už je to skoro měsíc od mého návratu, tak tyhle vzpomínky postupně blednou a zůstává jen jediná. Vzpomínka na moře horké jako kafe, kde když se člověk potopí, připadá se jak v románu Julese Vernea... Dvacet tisíc mil pod mořem není potřeba, tady stačí hloubka 50 cm a vidítě neskutečné zázraky! TO VŠE BEZ STAROSTÍ A S DENNÍM ROZPOČTEM NIŽŠÍM NEŽ U NÁS DOMA!


466 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

KYPR za KAČKU

bottom of page