Vyhledat

FUERTEVENTURA za KAČKU

Aktualizováno: 19. 12. 2021


Ostrov Fuerteventura je druhým největším z Kanárských ostrovů, co do délky absolutně vede. Jako součást tohoto ostrova se považuje i přilehlý ostrov Lobos. Cesta letadlem sem trvá zhruba 4 hodiny a díky místnímu podnebí zde celoročně teploty nespadnou pod 20 stupňů Celsia. Také je zde absolutní minimum srážek, proto je tento ostrov vyhledávaný cíl zimních dovolenkářů.Každý z Kanárských ostrovů jejiný, každý je něčím typický. Fuerteventura je známá jako písečný ostrov s nádhernými plážemi, které tvoří převážně žlutý až bílý písek. Tato lokalita je také vyhlášená díky kitesurfingu a windsurfingu. Vítr, který je s ostrovem neodmyslitelně spjat, těmto sportům na místních plážích opravdu přeje!

Na druhou stranu, tento ostrov není jen o moři a o plážích. Je zde spousta možných cílů pro půldenní nebo celodenní výlety - zmíněný ostrov Lobos, písečné duny, majáky, astronomický point s rezervací tmy, aloe vera farmy, větrníky a spousta dalších věcí, které lze objevovat. Také je to dokonalé místo, kde chcete být, když je v ČR vyhlášen NOUZOVÝ STAV.TERMÍN:‌


listopad 2021 ‌PROČ‌ FUERTEVENTURA?‌ ‌


Protože Španělsko je v tuto dobu nejvíc vlídné k cestovatelům a nějaké pofidérní bezinfekční cáry papíru zde vůbec neřeší.


 • Protože Kanárské ostrovy i v listopadu garantují teploty nad dvacet stupňů Celsia, a to ve dne i v noci (potvrzuji, dnes 25°C ve stínu a moře jako kafe).

 • Letenky z Vídně za 30 € tam i zpět, z Prahy lze za 3 tis. s odbaveným zavazadlem.

 • Restaurace, pláže, aktivity - vše praská ve všech. Nikde neukazujete ani svůj očkovací průkaz, ani vaše laboratorní výsledky. Roušky jen v uzavřených prostorách.

 • Podzim je málokde v tuto dobu tak barevný, vonící mořskou solí, opalovacím krémem a španělskou cavou, jako tady.


No a hlavní důvod mé cesty sem - Kanárské ostrovy jsem si loni po výstupu na Teide a ostrovu Tenerife (moje první ochutnávka tohoto souostroví) slíbila probádat všechny. Žijeme jen jednou, tak na co čekat?!
LETENKY‌ ‌NA FUERTEVENTURU

Nakupovala jsem u Ryanair. Tehdy v akci za 750 Kč tam i zpět. Ty už teď asi k mání nebudou, ale pořád se tam dají ulovit Kanáry (Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote a Fuerteventura od 30 €)! Taky koukněte na Ryanair - odlet z Bratislavy na Lanzarote - tam se dalo ještě včera najít zpáteční letenku za 1300 Kč. Samozřejmě nikoliv z Prahy, ale s odletem z Vídně a návrat tamtéž.COVID‌ ‌SITUACE‌ ‌-‌ ‌OPATŘENÍ‌ ‌


Opakování z minulého cestopisu, protože za těch pár dnů se naštěstí nic nezměnilo:

Španělsko je v tuto dobu jedna z posledních jižních zemí, kde se ještě v tuto dobu nějak rozumně i pro nás - nehrdiny bez očkování - dostat. A nejen dostat, také se ze země vrátit a v lokalitě příletu se pohybovat, jíst, pít a bydlet bez omezení.


Před odletem je povinná registrace před vstupem do země (Španělska) a získání QR kódu. Adresa zde: https://www.spth.gob.es/.

Jedná se o pětikrokový dotazník, který můžete dokončit až 48 hodin před hodinou vašeho letu do země (dřív vás to nepustí, takže je zbytečné se do toho pouštět dřív). Ve formuláři vyplňujete vaše identifikační údaje (jméno, datum narození, cestovní doklad, adresu bydliště), dále informace o letu (letecká společnost, číslo letu, číslo sedadla), zemi, odkud letíte, místo příletu včetně adresy vašeho pobytu. Pokud také plánujete kempovat, vyplňte jakoukoliv adresu ubytování z bookingu - toto nekontroluje nikdo, stejně jako číslo vašeho sedadla. Dále je stránka formuláře zaměřená na Covid a vaši “bezinfekčnost”. Po odeslání posledních dat dorazí na váš e-mail QR kód (pozor - padá někdy do hromadné pošty!!). QR kód nemusíte tisknout, stačí jej mít v mobilu.

Zmíněný QR kód musíte ukázat ve Vídni před nástupem na palubu letadla, dále pak po příletu do země. Pak už nikde.


Další povinnosti před cestou je negativní PCR test max 72 hodin starý/ antigenní test 48 starý. Ten po mně na letišti nikdo nepožadoval. Po návratu do Vídně pro občany ČR pokračuje naprostá pohoda jazz, stačí jen nastoupeným vojákům ukázat český pas, zmínit přímý tranzit do ČR a jste v příletové hale.


Zpět do Vídně test potřeba není - tranzitujete. Nikdo ho ani nechtěl. Po návratu je potřeba udělat si doma test do 5 dnů.


Samozřejmostí jsou respirátory ve Vídni a v ČR, ve Španělsku postačí rouška. Nosí ji tam podstatně zodpovědněji než my.
DOPRAVA Z/ NA LETIŠTĚ FUERTEVENTURA


Toto letiště je otevřeno 24 hodin, nabízí bezplatné wi-fi a spoustu restaurací a duty-free. Od nejbližšího města Puerta del Rosario je vzdáleno necelých 10 km, ale do známých letovisek je to i 70 km. Když si nebudete půjčovat auto, zvládnete to i díky autobusové dopravě. Tu zde zajišťuje společnosti Tiadhe. Jízdenky jsou zhruba od 2 € a kupují se přímo u řidiče. Můžete si koupit buď jednotlivou jízdenku na každou cestu nebo kartičku za 2 €, díky níž budete mít veškeré jízdné o 10 % levnější. I tato kartička je ke koupi u řidiče.


 • Do města Puerto del Rosario jezdí linky 3, 10 a 16 intervalem 15 až 30 minut do půl hodiny jste ve městě za 1,45 €.

 • Do známých letovisek jako Costa Calma, Morro Jable atd jede linka číslo 10 s přestupem na linku číslo 16. Každá z těchto linek však jede jenom čtyřikrát denně a cesta na zmíněné pobřeží Costa Calma zabere i dvě hodiny jízdy (cena okolo 10 €).


Web místního dopravce: https://tiadhe.com/en/home/
DOPRAVA NA FUERTEVENTUŘE


Samozřejmě jsem plánovala, jako vždy poslední dobou, půjčit auto a ostrov si pěkně na pohodu projet po vlastní ose. Bohužel, díky covidu se situace s autopůjčovnami na všech Kanárských ostrovech hodně změnila. Dříve byly Kanáry vyhlášené nejlevnějším půjčením auta v Evropě, také levným benzínem. Jenže udeřila pandemie a řada místních autopůjčoven díky nedostatečnému přílivu turistů většinu svého vozového parku prostě prodala na pevninu. Výsledek je to, že zatímco turistická sezona už zase začíná nabírat na svých původních obrátkách (údajně 95 % toho, co bylo před Covidem), půjčovny jsou prakticky bez aut. Díky tomu jsou ceny vyšroubované do absurdních částek. Loni jsem půjčovala auto na Tenerife za něco málo nad 100 €, letos za stejnou dobu u stejné půjčovny (dříve vyhlášený a levný CICAR) za 600 €. A to bez pojištění! Přičemž jak všichni víme, pojistka obvykle udělá skoro jednou tolik, co samotné půjčení auta..Rozhodla jsem se tedy improvizovat a kompletní týdenní itinerář jsem si našlápla do 4 dnů, kdy jsem si půjčila auto a zbytek relax u oceánu. Auto jsem nakonec vyřešila nejlíp jak šlo, a to dle rady místních - půjčením přímo na místě v jednom ze 4 hvězdičkových hotelů na recepci. Zde jsou ceny pořád stejné jako před pandemií, tj. za dříve nehorázných 48 € za den, nyní skoro za polovinu toho, co vám zde běžné půjčovny nabízí. V této ceně je současně komplexní pojištění (teda s výjimkou pláže Cofete). Pokud se rozhodnete stejně, poptejte hotely ihned po příletu a zamluvte si auto včas. Často jsou vyprodané!
UBYTOVÁNÍ NA FUERTEVENTURA


Zvolila jsem 5 nocí na severu ostrova v oblasti Corralejo a 2 noci v Costa Calma na jihu ostrova.


 • 5 nocí v jednolůžkovém pokoji (apartmánu) zde: Apartmán se nachází 2,5 km od pláže Playa del Pozo a nabízí zdarma dostupné Wi-Fi i bezplatné soukromé parkoviště. Má posezení, jídelní kout a plně vybavenou kuchyň s mikrovlnnou troubou, lednicí, varnou deskou a toustovačem. K dispozici je plně vybavená sdílená koupelna s bidetem a fénem. Co potěšilo - je zde i pračka! Cena za 5 nocí: 3 041 Kč


 • 2 noci v Costa Calma na jihu ostrova zde: 30 m apartmán 1,3 km od pláže Sotavento. Nabízí terasu, 1 ložnici, kuchyň s mikrovlnnou troubou a lednicí, pračku a 1 koupelnu s fénem. Nechybí ani satelitní TV pro náročné. Cena za 2 noci 1 740,- KčJÍDLO NA FUERTEVENTUŘE


 • BRAMBORY PAPAS ARRUGADAS

Jedná se o malé brambůrky vařené v silně osolené dříve mořské vodě. Tyto brambory si i se slupkou na níž jsou patrné stopy bílé stoly. Podávají se s omáčkami jménem Mojo. • OMÁČKY MOJO

Jedná se o pikantní a strašně dobře vychucené omáčky, do kterých se přidává místní koření, bylinky, česnek, olivový olej a ocet.

Nejznámějším druhem je MOJO ROJO, tedy červená omáčka, která je s paprikou a šafránem. Druhou nejznámější, a pro mě rozhodně chutnější, je MOJO VERDE, tedy zelená omáčka s petrželí, kmínem a koriandrem.


 • TAPAS

Tapas je STYL, ne druh konkrétního jídla. Jedná se o malé zobky, kterých vám donesou na talíři různé množství. Jedná se o kombinaci jak teplé, tak i studené kuchyně. Vše v různých mističkách na jednom talíři. Například krevety nebo jiné mořské plody, jamón - vyhlášená španělská sušená šunka, klobásky, kuřecí nebo jiné maso, různé druhy sýrů, bagetky, brambory nebo lokální zelenina. Cena tapas je různá, někde ho dostanete dokonce zdarma v menším množství i k vínu (oříšky, olivy, bagetka, sýr..). Jinak v průměru 7 - 12 € porce, které se přejíte.


 • GOFIO

Tato na hrubo mletá obilná směs je typickým kanárskými jídlem už od pradávna. Patří k základním surovinám Kanárské kuchyně a používá se jako zavářka do polévky nebo k přípravě dezertů.


 • CHURRO (churros)

Jedná se o pečivo podobné koblihám, rozšířené na Pyrenejském poloostrově a v Latinské Americe. Připravuje se z prosáté pšeničné mouky, vody, olivového nebo slunečnicového oleje, cukru a soli, které se zpracují na odpalované těsto. Těstem se naplní válec s pístem a tryskou zvaný churrero a z něj se vytlačují tyčinky nebo spirály s hvězdicovitým průřezem, které se rychle osmaží na rozpáleném oleji do zlatova. Podélné vroubky zvyšují poměr povrchu k objemu a usnadňují tak prosmažení. Daly také jídlu jméno, protože připomínají rohy ovce plemene churra.


Churros se konzumují horké a křupavé, obalené v cukru se skořicí, případně polité čokoládou či karamelem nebo plněné krémem dulce de leche. Obvykle se podávají s horkou čokoládou. • SOPA DE PESCADO

Jedná se o velice oblíbenou rybí polévku, ve které je obvykle hned několik druhů ryb, mušlí a vůbec všelijakých darů moře. K tomu samozřejmě zelenina - rajčata, brambory, česnek, cibule, paprika a hlavně můj nejoblíbenější koriandr a šafrán.


 • MOŘSKÉ PLODY A RYBY

Ryby se zde hlavně grilované a smažené. Nejrozšířenější je ryba vieja, která je podobná našemu kaprovi. Prodává se i sušená. Další častou rybou zde je tuňák.

Paella s mořskými plody je naprostá nezbytnost. • KANÁRSKÉ VÍNO

Nejznámější víno Kanárských ostrovů je jednoznačně víno ostrova Lanzarote. To je v podstatě ostrov vína! Zde na Fuerteventuře se víno nepěstuje, půda tady k tomu není vůbec vhodná. Většina místních vín je tudíž ze Španělské pevniny a nebo právě ze zmíněného Lanzarote.

ITINERÁŘ


VOLCANO LAJARES (CALDERÓN HONDO)


Každý z Kanárských ostrovů je něčím zvláštní, něčím jiný a i Fuerteventura je známá pod řadou přízvisek. Krom ostrova větru a neskutečných a nekonečných pláží je pro tento ostrov typická i "měsíční krajina", která se táhne na severu ostrova k městu Lajares. Jedná se o několik sopek známých jako kotle Bayuyo. Nejznámější ze všech sopek je právě vulkán Lajares - Calderón Hondo. Severní část ostrova nabízí možnost hned několika pěších tůr sopečnou krajinou s poměrně zachovalými krátery, které sice nedosahují žádných velkých rozměrů, ale i tak - rozhled po okolní krajině je dechberoucí.Vrchol sopky Calderón Hondo je ve výšce 278 m. n.m., což je dostatečná výška k nádherným vyhlídkám. Je odtud vidět i jih sousedního ostrova Lanzarote.

Pokud se taky rozhodnete podívat se z vrcholu na dno kráteru, tak výchozím bodem turistické stezky je cedule po pravé straně silnice kousek za Lajeres směrem na Majanicho. Tahle túra není nějak náročná a zabere zhruba hodinu a půl normálním tempem a zvládne ji fakt každý. Výhled, který máte po celou dobu výstupu, je opravdu pohled na měsíční krajinu a kráter sám o sobě vypadá jak obrovská jáma způsobená pádem meteoritu. FAKT zážitek, doporučuji.
PISCINA NATURALS


Jedná se o přírodně vytvořené bazénky v Atlantickém oceánu, které jsou známé neuvěřitelně čistou a nádherně zelenou vodou. Vlny neustále obnovují vnitřek bazénů, takže voda je opravdu křišťálová! Navíc krásně teplá! Tento bazének není jeden jediný, je jich celá řada, a to v oblasti El Cotillo. Všechny jsou výsou výsledkem sopečných reakcí. Určitě to zde za zastavení a třeba hodinku procházky podél útesů stojí!
ASTROLOGICKÝ POINT - SICASUMBRE


Vy, kdo se mnou cestujete za kačku, a to nejen do zahraničí, tak si možná vzpomenete na rezervaci tmy v Jizerských horách. Jedná se o místo s nejlepší viditelností, respektive s nejmenším světelným znečištěním naší české hvězdné oblohy. Díky tomu jsou právě zde ty nejkrásnější pohledy na nebe nad naší hlavou.Těchto rezervací tmy není po světě mnoho, Česká republika má však rovnou tři!! Celosvětovým unikátem jsou ale v pozorování hvězdné oblohy právě Kanárské ostrovy. A proto jsem zde.


Kanárské ostrovy Tenerife, La Palma, Gran Canaria, Lanzarote a Fuerteventura byly označeny organizací UNESCO jako rezervace hvězdného světla, a to proto, že právě zde je vyvíjeno obrovské úsilí na ochranu vynikající jasnosti oblohy. Astronomové celého světa volí Kanárské ostrovy jako TOP místa pro své observatoře a používají zde nejvýkonnější sluneční dalekohledy na světě.Každý ze zmíněných Kanárských ostrovů má speciálně vybraná vyhlídková místa, kde i bez toho, aniž byste byli astronom a měli kvalitní výbavu pro pozorování hvězdné oblohy, můžete stát a vidět to, co si u nás vlastně ani nedokážeme představit. Hvězdný zázrak.


Konkrétně zde na Fuerteventuře se tato vyhlídka nachází na jihu ostrova. Její jméno je Sicasumbre. Leží v regionu Pajara a zahrnuje hvězdnou mapu, sluneční hodiny, vertikální hodiny a informační panely. Je zde grátis parkoviště a fajn cestička až k astropointu.

Fuerteventura je mezi Kanárskými ostrovy třetí ostrov, který se stal rezervací hvězdného světla. No a já, majitel 10 let starého hvězdářského dalekohledu, který je sice pokryt vrstvičkou prachu, ale stejně tak vrstvou vzpomínek na krásné noční oblohy nad Bořitovem, považuji za nejcennější zážitek z celého ostrova právě toto místo. Pozorování hvězdné oblohy v noci jsem zde na astropointu zažila včera a byl to zážitek nad zážitky. Ticho, tma a nad hlavou něco, co se nedá slovy popsat a už vůbec ne vyfotit. Dnes jsem si nadělila sváteční repete, a ani tahle denní (a dost větrná) vyhlídka neměla chybu!Jinak je zde možné objednat se i na noční prohlídku spojenou s návštěvou hvězdárny s průvodcem. Teda ne teď, ve 42. vlně pandemie strachu, chaosu, ztráty rozumu a soudnosti.. Ale neva, pro mě důvod vrátit se.PS: Rozhodně doporučuji mít aplikaci pro pozorování hvězd staženou v telefonu a vzít si dostatečně teplé oblečení, protože zde hodně fouká a večer padá teplota trochu níže než jsou teploty přes den. No a samozřejmě lahvinku místního vína, abyste ten vjem ještě více umocnili.AYUY


Jedná se o malinkatou a poměrně odlehlou vesnici na západě ostrova. Vyhlášená je díky jediné černé písečné pláži na ostrově. Je to opravdu zážitek, když je celý zbytek ostrova pokryt saharským žlutě bílým pískem.. Jsou zde jeskyně ve skále nad oceánem, kam je vstup grátis. Poté, co se pokocháte černým pískem pod nohami, vyjděte na vyhlídku na kopci a koukněte na tu černou nádheru z výšky. Ostatně právě tam je vstup do jeskyně.Právě zde je potřeba dát si kávu s vyhlídkou na černou pláž a oceán... Nikde mi nechutnala lépe!LA PARED


Toto západní pobřeží ostrova je opravdu divoké a větrem ošlehané. Je to naprostý protipól pobřeží Costa Calma. La Pared je v krajině dramaticky vyhlížejících sopečných hor s tmavě modrými pěnivými vlnami oceánu. Tato lokalita je vyhlášená zejména mezi surfaři - vlny zde jsou pro tento sport naprosto dokonalé.


Pláž je rozdělena na dvě části. K menší ze dvou (známá jako Playa La Pared) se dostanete po schodech z vrcholu útesu (před hotelem La Pared). Tato pláž končí tam, kde skály sahají do moře. Cestou dolů se podívejte napravo, odkud je nádherný výhled přes lávový oblouk. Druhá pláž, Playa de Viejo Rey, leží na jihu a je přístupná přes Playa La Pared během odlivu nebo přes cestu na vrcholu útesu, která je označena velkými kameny. Je to opravdu úžasné místo!


Přístup do La Pared z Morro Jable/Jandia / Costa Calma je po dálnici FV-2 a poté na FV-605 podle značek na Pajara a La Pared. Ze severu pokračujte po FV-605 z města Pajara.BETANCURIA


Toto město je v podstatě jediné, které na tomto ostrově stojí za větší návštěvu. Má obrovskou koloniální historii. Bylo založeno v roce 1404, a to ve vnitrozemí, tedy na místě od moře proti pirátům chráněném údolím. Dlouho to bylo hlavní město ostrova. Určitě stojí za návštěvu místní kostel Nuestra Seňora de la Concepcion. Je opravdu nádherný a vyhlídky do krajiny berou dech. Stačí zde tak dvě hodinky.


V této oblasti je clá řada vyhlídkových míst. Narazíte na ně u silnice a poznáte jesnadno - bude tam stát hromada aut. Mě nejvíc dostali havrani, kterých zde bylo mrak a ke kterým jste mohli přijít na dotek...
MORRO VELOSA


Na tuto vyhlídku jsem narazila opravdickou náhodou a musím říct, že mi nabídla ty nejkrásnější pohledy do krajiny z celého ostrova. Je ve vnitrozemí ostrova, v okolí biosférické rezervace UNESCO. Zde se před vámi otevře nekonečné množství vrcholků hor, a to v nejrůznějších odstínech hnědé a oranžové barvy, které jsou zdobené klikatými soutěskami, vesničkami o několika málo domcích a vůbec nádhernou krajinou plnou klidu a rozlehlosti.Součástí vyhlídky je budova s nádhernou předzahrádkou a dřevěnou verandou, navržená známým Césarem Manriquem, odkud je asi krásná vyhlídka na vše popsané. Bohužel je Covid a tato vyhlídka je zavřená.. Pokud ale nemáte strach z výšek, lze projít po úzkém rantlu kolem dokola a pokochat se vyhlídkou na všechnu tu nádheru kolem. Aspoň máte jistotu, že si to užíváte opravdu samotní.BEACH CORRALEJO


Pokud milujete kitesurfing a nebo se na něj dokážete hodiny dívat jako já, tohle je nejvyhlášenější lokalita. Leží kousek od města Corralejo, které je v podstatě letoviskem se vším všudy. Dobře zde nakoupíte, dobře se tu najíte, ale nic wow. Zato pláž - to je pravý opak. To budete koukat s pusou dokořán!PÍSEČNÉ DUNY CORRALEJO


Toto je asi vůbec nejvyhlášenější místní atrakce a důvod proč sem řada lidí letí. Zažít opravdické písečné duny, to je vážně něco. Písek budete sice křoupat mezi zubama ještě za dva dny, ale zážitek je to opravdu k nezaplacení. Nejlepší je najít si takové místo, kde jste jenom vy, písek a moře.Písečné duny se rozléhají na několika kilometrech čtverečních a jsou součástí Přírodního parku Corralejo. Ten leží v severní části ostrova, asi 40 km od letiště. Bílé písečné duny jsou z písku, který sem byl navát větrem z Africké sahary.
EL COTILLO


Pokud mohu čistě osobně hodnotit nejkrásnější místo celého ostrova, není to ani Sotavente, ani věhlasná pláž Cofete. Tím nejúžasnějším místem plným nepopsatelné a ryze fuerteventurské atmosféry (tedy písek, vítr, divoký oceán, surf a komunita lidí, kteří sem nepřiletěli na tejden s kufrem, do kterého by naporcovali svoji druhou polovičku a k tomu přihodili troje lodičky, patery šaty a vlastně půl šatníku). Tady jsou hlavně místní, rodiny s dětmi a psy, lidé v karavanech, zamilované páry v odlehlých místech nebo ti, co se prostě rozhodli naučit se krotit vlny na prknech, co pro ně znamenají SVĚT. Tím místem je El Cotillo.El Cotillo je malá rybářská vesnice na severozápadě ostrova. Je to asi nejvyhlášenější místo pro surfařskou komunitu - jezdí se sem učit téměř všechny surfařské školy celého ostrova. Najdete zde několikakilometrové pláže, které vám splní všechno, co od nich očekáváte. A když říkám všechno, tak opravdu všechno.Jsou tu jak pláže s kompletním zázemím, restauracemi a podobně. Jsou zde nádherné bělounké mělké pláže vhodné pro děti. Jsou zde ale především kilometrové lány žlutého písku, lemované z jedné strany útesem a z druhé oceánem v barvě 50 odstínů tyrkysova.Právě zde můžete nádherně siestovat, srkat dobré vínko, myslet na vše co bylo, co je a kam vás život ještě zavane a zároveň si vychutnávat pohled na surfařský začátečníky..No a zažít právě zde západ slunce, to je vůbec to nejkrásnější, co vás na Fuerteventuře může potkatMAJÁK FARO DEL TOSTÓN


Majáky patří odjakživa k vyhledávaným stavbám a to ve všech věkových kategoriích i pohlavích. Asi proto, že jsou vždy spojovány s romantikou a tajemnými dálkami … Já osobně majáky miluji a nedovedu si představit ostrov, kde by nějaký maják byl a já ho neviděla. Tady jich je hned několik! Tento konkrétní je opravdu nádherný, ale počítejte s tím, že si k němu musíte dojet autem. Místní autobusová doprava sem nevede. Každopádně červeno bílá věž je něco, co za zajížďku stojí.MAJÁK FARO PUNTA PESEBRE


Tenhle maják je asi nejvíc originální majákovou stavbou, jakou jsem kdy viděla. V kontrastu se zataženou oblohou je tenhle pidi maják s graffiti po všech stranách dost apokalyptickým výjevem.
MAJÁK FARO MORRO JABLE


Nádherný maják v centru města Morro Jable u nádherné písečné pláže - ten nejde minout. Vede k němu nádherná dřevěná lávka, pod kterou je přírodní chráněná rezervace plná všehomožného porostu a místních veverek.Maják je 62 metrů vysoká stavba na břehu Atlantiku, ktera byla postavena až v letech 1990 - 1992.Zajímavosti je, že i přes fakt, že je tento maják postaven mezi rušnou hlavní třídou a písečnou pláží, stal se v roce 1994 součástí chráněné přírodní oblasti s unikátním pobřežním ekosystémem.


MAJÁK FARO DE LA LOLA/ PUNTA DE JANDIA


Tenhle maják najdete cestou směrem k nejvyhlášenější pláži ostrova - Cofete. Cesta sem je docela masakr - dávat pozor na kameny a díry! Opět mě zde zastihla zatažená obloha, ale nemůžu si pomoct - ta tomuto majáku sluší stejně nejvíc!SOTAVENTO


Každý z Kanárských ostrovů je něčím vyhlášený, něco je pro něj charakteristické a typické. Pro Ostrov Fuerteventura to jsou pláže a vítr. Vítr nemohu moc potvrdit, asi mám štěstí, ale že je tenhle ostrov zejména o plážích, to potvrzuji jednoznačně.

Mimo již zmíněné, světově asi nejvíc vyhlášenou pláž Cofete, je další známá pláž Playa de Sotavento. Je označována jako Evropský Karibik a jedná se o vůbec nejdelší ostrovní pláž na světě. Má více než 9 kilometrů, v některých místech je až 450 m široká a ve skutečnosti je tvořena z pěti pláží.Unikátností a největší zajímavostí této pláže je písečná bariéra zhruba 300 metrů od břehu, která vytváří neuvěřitelnou tří kilometrovou lagunu. Ta se objeví vždy při přílivu a s odlivem zmizí. Pokud vyjedete na vyhlídku nad tuto pláž, můžete během jednoho dne vidět Sotavento ve dvou jejích podobách – s nádhernou lagunou a nebo neuvěřitelně dlouhou a širokou písečnou pláž bez laguny. Boží kontrast!Tahle pláž je oblíbená zejména pro dlouhé procházky, skvělé koupání a windsurfing. Pokud nemáte moc času vidět tuto pláž v obou jejích podobách, osobně doporučuji naplánovat příjezd k této pláži v době přílivu. U mě to bylo okolo 15 hodiny odpoledne.OSTROV LOBOS


Tento ostrov je nedaleko lokality Corralejo, spadá pod ostrov Fuerteventura a je to PRÝ jedním slovem ráj! Dostanete se sem z přístavu lodí, které vyjíždí v pravidelných intervalech. Co je naprosto fantastické je fakt, že dno lodi je prosklené, a vy cestou na tento ostrůvek vidíte podmořský svět pod sebou. Poměrně mladý ostrov vděčí za své jméno tuleňům (lobos marinos) kdysi žijících na písčitých březích. Celý ostrov o rozloze 4,4 kilometrů čtverečních je vyhlášen přírodní rezervací.Tento ostrov je pro mě restem, důvodem, proč se musím na Fuerteventuru vrátit. Viděla jsem ho pouze z protějšího břehu, čas na prohlídku (díky půjčení auta misto na týden jen na 4 dny) opravdu nebyl.LA OLIVA


Tato oblast je ve vnitrozemí ostrova a je to v podstatě skanzen místního venkovského života. Je zde spousta místní fauny, zejména kozy najdete na každém kroku. To nejhezčí zde jsou četné historické větrné mlýny.CALETA DE FUSTE


Městečko kousek od letiště je strategické polohy na poslední den a noc na Fuerteventuře, pokud se zde pohybujete autem. Skvělé zázemí, na letišti do 15 minut a nádherná pláž.Město nemá jen promenádu a pláž, ale jsou zde i místní saliny plné soli. Nejen to, je zde i muzeum ve staré továrně, které je věnované historii a zpracování mořské soli. Rozhodně stojí za vidění.MONTANA DE TINDAYA


Jedná se o posvátnou horu s výškou 400 m. Tato hra leží v blízkosti města La Oliva. Dávní obyvatelé ji považovali za posvátnou a připisovali jí magické vlastnosti. Jela jsem jen kolem, výstup je na tuto horu zakázán.


PICO DE LA ZARZA


Jedná se o vůbec nejvyšší horu tohoto ostrova, která má výšku 807 nadmořských metrů. Je to hodně málo vedle nedalekého Teide s výškou 3718 m, ale i tak to může být fajn procházka s nádhernými výhledy. Můj další rest z Fuerteventury…


MORRO JABLE


Toto město je klasická turistická oblast na jihu ostrova. Mimo městské pláže a promenády je zde ale ještě jedna věc, která stojí za zmínku. Je to místní maják, který je vidět na míle daleko. Zároveň je toto místo místem, odkud se dostanete autobusem na nejznámější a nejvyhledávanější místní pláž Cofete. Tato oblast je také vyhlášená díky pozorování delfínů.COFETE BEACH poprvé…


Aneb ROMANTIKA za KAČKU..

Kdy jindy než dnes?!

 1. Na Fuerteventuře prší 6 dní v roce. Dnešek je jedním z nich. Není to deštík, je to monzun! Chčije od rána a moře i nebe vypadá jak pomsta Poseidona!

 2. Na pláž Cofete je cesta celkem punk. Díry, serpentiny, kameny... Dneska kaluže ala bazén od Mountfieldu. Ani za ideálních podmínek se sem nesmí jet autem z půjčovny bez 4x4 (což můj Ford K úplně nesplňuje..).

 3. Na Cofete nikdy za tmy. Super, stmívá se za hodinu a půl, což je akorát dojezd TAM... Tam je základ, zpátky už se to nějak doklepe vždycky, ne?!

 4. Cestu na Cofete je možné absolvovat bez očkování, PCR testu nebo prodělání nemoci. Tohle a sedmička luxusní Cavy mě žene vpřed.Mohla jsem dnes ve vyhřátém hotelu počítat kapky deště, poslouchat kanárské Covid BBC nebo naše "novinky" na Seznamu a přemýšlet třeba nad závětí. Mohla! Nebo jsem se mohla sbalit a v tom Fordu K, v dešti, větru a blížící se tmě svištět k oceánu.


No tenhle životní rozcestník nemohl dopadnout jinak!!Miluju to! ŽIVOT děj se co děj. Tohle slovo na 5 písmen se NIKDY neodkládá, nešetří a a neschovává do peřin na lepší (ani slunečnější) zítřky! A víte proč? Nejlíp je vždy TEĎ a TADY. Boží a božská COFETE nezklamala! Funguje na depresi, nachlazení, menstruační syndrom, nespavost, nadměrnou spavost, alkoholismus i abstinenci...! Zkrátka na všechno, co vás zrovna ž(S)ERE. Lepší jak všechny vakcíny světa!!Boží zastávkou bylo místo, kde se volně pasou kozy. Desítky koz. Samozřejmě i přes silnici. Rozdala jsem jim svačinku, o víno se s nima nepodělím, pomazlila se (doslova) a jela dál.
Dojela jsem akorát na stmívání nad pláží a byl to zážitek za všechny prachy! Nejen ta deštivá a čím dál víc temná cesta plná děr a serpentin, ale ten pocit, že se i ten na houby den dal využít na maximum - to všechno dohromady s pohledem na tuhle nekonečnou a nádhernou pláž - to byla odměna a jistota, že mé rozhodnutí bylo správné.Cesta zpátky nebyla vůbec tak strašná, jak by se dalo čekat. Trochu pomalejší, ale zase výhoda, že už nejela žádná auta do protisměru a kdyby ano, díky světlům byste je viděli dlouho dopředu.COFETE BEACH podruhé…


I mistr tesař se někdy utne, aneb zapadnout na Cofete mi nehrozí..COFETE, nejvyhlášenější pláž Fuerteventury... Divoká, nespoutaná, bez lidí, nekonečná. Taky horko těžko dostupná. Pokud si půjčíte auto z půjčovny a nemá náhon 4 x 4, je právě uvíznutí na této pláži jedinou věcí, na kterou se nevztahuje pojistka. Moc dobře vědí proč...


Vzhledem k tomu, že jsem si sem zajela v dešti a ve tmě, označila jsem sama tyhle zvěsti za zbytečně přehnané. Dneska, v docela krásný a slunečný den, vyjíždím na Cofete podruhé. Zažít ji slunečnou - nezkrotný oceán lemovaný bílým pískem a majestátným pohořím, vizuální orgasmus, fotografický sen.Zhruba hodinová cesta serpentinami je nyní opravdu pohodová. Neprší, viditelnost skvělá, nestmívá se! Písek se zdá být pod koly tvrdý a uježděný, takže posilněna předchozí jízdou zaparkuji hodně blízko oceánu. Kochám se vyhlídkou na divoký oceán jak z auta, tak i osobně. Slanost i teplotu vody zkusím i na vlastní kůži! Zážitek opravdu boží, a i přesto, že je nádherný den - nikde nikdo..No a pak se začne stmívat, takže nejvyšší čas vyrazit zpátky..

Nastartuji, kola zašudlí do písku a nic. Ani nejmenší pohyb vpřed. Opakuji stále dokola a s každým dalším pokusem vyjet se přední kola víc a víc noří do písku.

Je mi jasný, že samo to prostě nepůjde. Snažím se kola ručně vyhrabat, což by bylo na YT video k popukání. Má urputná práce je bohužel práce k ničemu.

No zkrátím to. Pokud budete mít stejně blbej nápad jako já (nemyslím jet sem Fordem K, ale popojet až na nezpevněný povrch) a taky zapadnete, rovnou mávejte na každé auto, které se kolem vás mihne! Ono jich za den tolik nebude. Dvě, možná tři.

Já měla kliku. Pán okamžitě s úsměvem zastavil, vytáhl lano, které zde prý každý místní vozí pro turisty (čti trotly jako já) a během 3 minut záchranná mise zdárně dokončena.


❗Dobrá rada je strčit pod kola osušku, která prý při zapadnutí v písku funguje jak deska. To osobně nemám vyzkoušené, ale může se někomu hodit. Ono na Cofete těch aut s lanem a ochotným pánem tolik nejezdí.


Jinak na Cofete jezdí i autobus, a to speciální linka číslo 111, která vyjíždí z Morro Jable. Jízda stojí necelých 9 € v jednom směru, ale jistota, že bude v autobuse místo nikdy není. Jedou jen dva spoje tam a dva zpět a nejde rezervovat místo dopředu. Jedná se o 16 místný autobus s náhonem na 4 kola, který zde zanechali filmaři při natáčení jakéhosi historického filmu.


Když vezmu v potaz cenu jízdenky tam i zpět, potom další jízdenku do Morro Jable z jakékoliv části ostrova, jste na zhruba 30 € za jednu osobu. Už z tohoto důvodu mi vychází lépe jet sem autem (I bez 4x4). Pro jednu osobu je to sice trochu dražší, každopádně už ta cesta je zážitek na celý život! Také nejste stresováni tím, zda se vůbec do autobusu dostanete. Dvě osoby v autě už vyloženě šetříte, navíc pokud pojedete dva a auto zapadne, nejste tak závislí na okolních projíždějících autech s lanem.. Přece jenom - ve dvou se to lépe táhne, že.


Cestování není jenom o skvělých zážitcích a o tom, že se všechno daří skvěle. Jsou to i jobovky, které nás na cestě stíhají. Ostatně na ty pak s každou cestou vzpomínáme nejvíc a s největší pýchou, že jsme je zvládli..VILLA WINTER


Cílem této vily bylo zásobovat německé ponorky. Ostatně se říká, že Kanárské ostrovy sloužitly jako ideální základna pro německé ponorky i útěk prominentních nacistů do Argentiny.Právě zde na Fuerteventuře se v roce 1937 u pláže Cofete objevila záhadná stavba. Majitelem byl německý elektrotechnický inženýr Gustav Winter, který tvrdil, že se jedná o jeho letní sídlo. Každopádně to zní dost neuvěřitelně, protože vila má silné zdi jako armádní objekt, spleť podzemních tunelů a pozorovací věž, díky níž je téměř nemožné se k budově nepozorovaně přiblížit. Sklep je postavený jako typický německý bunkr se zdmi silnými 1,4 metru a strop má tvar oblouku, aby odolal vlivu rázové vlny. O tři roky později se navíc z těchto vod stalo loviště nacistických ponorek slídících po obchodních i vojenských lodích Spojenců.


Význam potenciální německé základny na Kanárských ostrovech vzrostl v okamžiku, kdy se třetí říše hroutila pod tlakem spojenců. Nacisté potřebovali spolehlivé únikové trasy do bezpečných zemí, například Argentiny. A Kanárské ostrovy leží přesně na trase mezi Evropou a Jižní Amerikou. Pro tuto variantu hovoří i zbytky provizorní přistávací dráhy, které jsou poblíž Winterovy vily stále patrné..COSTA CALMA


Letovisko na jihu ostrova, kde najdete všechno, co potřebujete. Pláže, nákupní možnosti, dobré dopravní spojení po ostrově, ubytovací kapacity všeho druhu.


ALOE VERA Z FUERTEVENTURY


Jedním z hlavních produktů tohoto ostrova, který je všude k mání a žádný návštěvník ostrova by jej neměl minout (a odvézt coby suvenýr domů) je aloe vera.

Celý ostrov je doslova prošpikován farmami, které nabízejí prohlídky a vstupy zdarma. Tyto farmy nemusíte vůbec hledat, určitě o nějakou zakopnete. Jejich byznys není založen na vstupném, ale na faktu, že každý, kdo sem vstoupí, jistojistě nakoupí. Takže pánové, až vám ta vaše řekne, že tam půjde jen "nakouknout", hledejte kreditní kartu.Na světě existuje více než 200 typů rostliny aloe, na Fuerteventuře se pěstuje druh aloe vera barbadensis. Tento druh je stále zelený, hustý, masitý a na obou stranách má rostlina ostny. Špičaté listy mají charakteristickou modravou a nazelenalou barvu a jsou širší. Ideální teplota pro růst je mezi 16 a 26°C, což je celoroční teplota na Kanárských ostrovech.

O léčivých účincích a příznivém vlivu této rostliny existují záznamy již z doby Kleopatry, která kosmetiku s aloe používala, v současné době byl jednoznačně prokázán protizánětlivý, antivirotický a antibakteriální účinek aloe vera.Z listů aloe se extrahuje gel a šťáva a tyto extrakty se dále používají do kosmetických výrobků všeho druhu - krémy, tělová mléka, balzám na rty, mýdla, šampóny… Želatina z listů aloe je velmi bohatá na vitamíny a minerály, obsahuje také antioxidanty a aminokyseliny.

Nutno dodat, že kosmetiku s aloe koupíte nejen na farmách, ale i v místních obchodech a supermarketech. Ceny se samozřejmě výrazně liší. Například za jeden a tentýž 250 ml tělový krém zde můžete dát od 80 do 550 Kč…Každopádně ceny kosmetiky s aloe jsou zde na Fuerteventuře srovnatelné s běžnými cenami běžné kosmetiky u nás. Pokud ovšem u nás budete nakupovat kosmetiku s aloe, zaplatíte za tyto výrobky i pětinásobek.
ROZPOČET:

 • letenka Vídeň - Fuerteventura - Vídeň: 700 Kč

 • ubytování osoba: (5 nocí apartmán Corralejo a 2 noci apartman v Costa Calma): 4 781 Kč

 • doprava: (auto 4 dny x 48 EUR - 2 dny proplacené od spolucestujících, PHM 1 500 - 800 od spolucestujících, STOP): 3 250 Kč

 • jídlo, pití, vstupy, ostatní: 3 000 Kč

Celkem 7 nocí/8 dní s půjčením auta na 4 dny (náklady pro 1 osobu): 11 731 Kč.
ZÁVĚREM?


Fuerteventura je druhý z Kanárských ostrovů, které jsem měla tu možnost poznat. Po rozmanitém Tenerife s nejvyšší horou Španělska Teide, nyní ostrov písku, pláží a větru. Měla jsem to obrovské štěstí, že jsem zde zažila i celodenní déšť. Zní to možná ujetě, ale prší zde pouze 6 dní v roce a já to mohla zažít na vlastní kůži.. Navíc se mi povedlo z naprosto depresivního deštivého dne, kdy to z nebe padalo doslova proudem, vytěžit maximum - vydat se v podvečerních hodinách na nejznámější pláž Cofete a zažít nevídané. Zase kousek posunout svoje hranice a vrýt si do paměti vzpomínku, kterou z hlavy nesmažou ani následující roky, ani sebelepší vjemy dalších cest, ani Alzheimer.


Na Fuerteventuru si vzpomenu také proto, že právě zde padl další český ortel nesvobody. Nouzový stav. Je fascinující, jak tyto informace a restrikce vnímá depresivně, zoufale a bezmocně člověk v České republice a jak vám jsou z duše ukradené pár set kilometrů od našich hranic. I přes vědomí, že se do toho nouzáku stejně vrátíte, tady je všechno tak nějak nepodstatné, daleko, nedůležité,... Ostatně cestování mám ráda právě pro tento stav mysli. Myslím ten, kdy se vaše tělesná schránka přesune o libovolný počet kilometrů od hranic země, které říkáte domov, tam se vaše hlava zcela vypne a je připravená vnímat pouze vjemy s cestou spojené. Nic víc, nic míň. Jenom to jedno obyčejné slovo na tři písmena. TEĎ. No a zažít právě teď Fuerteventuru bylo to nejkrásnější prožití nouzového stavu, jaký si člověk může přát..


Kdybych měla vypíchnout nejkrásnější místa celého ostrova, za mě to bude určitě pláž Cofete, astronomický point s rezervací tmy Sicasumbre a určitě naprosto autentická surfařská oblast El Cotillo. Tady všude se pro mě na moment zastavil čas.
2 214 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše