top of page
Vyhledat

FUERTEVENTURA za KAČKU


Ostrov Fuerteventura je druhým největším z Kanárských ostrovů, co do délky absolutně vede. Jako součást tohoto ostrova se považuje i přilehlý ostrov Lobos. Cesta letadlem sem trvá zhruba 4 hodiny a díky místnímu podnebí zde celoročně teploty nespadnou pod 20 stupňů Celsia. Také je zde absolutní minimum srážek, proto je tento ostrov vyhledávaný cíl zimních dovolenkářů.Každý z Kanárských ostrovů jejiný, každý je něčím typický. Fuerteventura je známá jako písečný ostrov s nádhernými plážemi, které tvoří převážně žlutý až bílý písek. Tato lokalita je také vyhlášená díky kitesurfingu a windsurfingu. Vítr, který je s ostrovem neodmyslitelně spjat, těmto sportům na místních plážích opravdu přeje!

Na druhou stranu, tento ostrov není jen o moři a o plážích. Je zde spousta možných cílů pro půldenní nebo celodenní výlety - zmíněný ostrov Lobos, písečné duny, majáky, astronomický point s rezervací tmy, aloe vera farmy, větrníky a spousta dalších věcí, které lze objevovat. Také je to dokonalé místo, kde chcete být, když je v ČR vyhlášen NOUZOVÝ STAV.TERMÍN:‌


listopad 2021 ‌PROČ‌ FUERTEVENTURA?‌ ‌


Protože Španělsko je v tuto dobu nejvíc vlídné k cestovatelům a nějaké pofidérní bezinfekční cáry papíru zde vůbec neřeší.


 • Protože Kanárské ostrovy i v listopadu garantují teploty nad dvacet stupňů Celsia, a to ve dne i v noci (potvrzuji, dnes 25°C ve stínu a moře jako kafe).

 • Letenky z Vídně za 30 € tam i zpět, z Prahy lze za 3 tis. s odbaveným zavazadlem.

 • Restaurace, pláže, aktivity - vše praská ve všech. Nikde neukazujete ani svůj očkovací průkaz, ani vaše laboratorní výsledky. Roušky jen v uzavřených prostorách.

 • Podzim je málokde v tuto dobu tak barevný, vonící mořskou solí, opalovacím krémem a španělskou cavou, jako tady.


No a hlavní důvod mé cesty sem - Kanárské ostrovy jsem si loni po výstupu na Teide a ostrovu Tenerife (moje první ochutnávka tohoto souostroví) slíbila probádat všechny. Žijeme jen jednou, tak na co čekat?!
LETENKY‌ ‌NA FUERTEVENTURU

Nakupovala jsem u Ryanair. Tehdy v akci za 750 Kč tam i zpět. Ty už teď asi k mání nebudou, ale pořád se tam dají ulovit Kanáry (Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote a Fuerteventura od 30 €)! Taky koukněte na Ryanair - odlet z Bratislavy na Lanzarote - tam se dalo ještě včera najít zpáteční letenku za 1300 Kč. Samozřejmě nikoliv z Prahy, ale s odletem z Vídně a návrat tamtéž.COVID‌ ‌SITUACE‌ ‌-‌ ‌OPATŘENÍ‌ ‌


Opakování z minulého cestopisu, protože za těch pár dnů se naštěstí nic nezměnilo:

Španělsko je v tuto dobu jedna z posledních jižních zemí, kde se ještě v tuto dobu nějak rozumně i pro nás - nehrdiny bez očkování - dostat. A nejen dostat, také se ze země vrátit a v lokalitě příletu se pohybovat, jíst, pít a bydlet bez omezení.


Před odletem je povinná registrace před vstupem do země (Španělska) a získání QR kódu. Adresa zde: https://www.spth.gob.es/.

Jedná se o pětikrokový dotazník, který můžete dokončit až 48 hodin před hodinou vašeho letu do země (dřív vás to nepustí, takže je zbytečné se do toho pouštět dřív). Ve formuláři vyplňujete vaše identifikační údaje (jméno, datum narození, cestovní doklad, adresu bydliště), dále informace o letu (letecká společnost, číslo letu, číslo sedadla), zemi, odkud letíte, místo příletu včetně adresy vašeho pobytu. Pokud také plánujete kempovat, vyplňte jakoukoliv adresu ubytování z bookingu - toto nekontroluje nikdo, stejně jako číslo vašeho sedadla. Dále je stránka formuláře zaměřená na Covid a vaši “bezinfekčnost”. Po odeslání posledních dat dorazí na váš e-mail QR kód (pozor - padá někdy do hromadné pošty!!). QR kód nemusíte tisknout, stačí jej mít v mobilu.

Zmíněný QR kód musíte ukázat ve Vídni před nástupem na palubu letadla, dále pak po příletu do země. Pak už nikde.


Další povinnosti před cestou je negativní PCR test max 72 hodin starý/ antigenní test 48 starý. Ten po mně na letišti nikdo nepožadoval. Po návratu do Vídně pro občany ČR pokračuje naprostá pohoda jazz, stačí jen nastoupeným vojákům ukázat český pas, zmínit přímý tranzit do ČR a jste v příletové hale.


Zpět do Vídně test potřeba není - tranzitujete. Nikdo ho ani nechtěl. Po návratu je potřeba udělat si doma test do 5 dnů.


Samozřejmostí jsou respirátory ve Vídni a v ČR, ve Španělsku postačí rouška. Nosí ji tam podstatně zodpovědněji než my.
DOPRAVA Z/ NA LETIŠTĚ FUERTEVENTURA


Toto letiště je otevřeno 24 hodin, nabízí bezplatné wi-fi a spoustu restaurací a duty-free. Od nejbližšího města Puerta del Rosario je vzdáleno necelých 10 km, ale do známých letovisek je to i 70 km. Když si nebudete půjčovat auto, zvládnete to i díky autobusové dopravě. Tu zde zajišťuje společnosti Tiadhe. Jízdenky jsou zhruba od 2 € a kupují se přímo u řidiče. Můžete si koupit buď jednotlivou jízdenku na každou cestu nebo kartičku za 2 €, díky níž budete mít veškeré jízdné o 10 % levnější. I tato kartička je ke koupi u řidiče.


 • Do města Puerto del Rosario jezdí linky 3, 10 a 16 intervalem 15 až 30 minut do půl hodiny jste ve městě za 1,45 €.

 • Do známých letovisek jako Costa Calma, Morro Jable atd jede linka číslo 10 s přestupem na linku číslo 16. Každá z těchto linek však jede jenom čtyřikrát denně a cesta na zmíněné pobřeží Costa Calma zabere i dvě hodiny jízdy (cena okolo 10 €).


Web místního dopravce: https://tiadhe.com/en/home/
DOPRAVA NA FUERTEVENTUŘE


Samozřejmě jsem plánovala, jako vždy poslední dobou, půjčit auto a ostrov si pěkně na pohodu projet po vlastní ose. Bohužel, díky covidu se situace s autopůjčovnami na všech Kanárských ostrovech hodně změnila. Dříve byly Kanáry vyhlášené nejlevnějším půjčením auta v Evropě, také levným benzínem. Jenže udeřila pandemie a řada místních autopůjčoven díky nedostatečnému přílivu turistů většinu svého vozového parku prostě prodala na pevninu. Výsledek je to, že zatímco turistická sezona už zase začíná nabírat na svých původních obrátkách (údajně 95 % toho, co bylo před Covidem), půjčovny jsou prakticky bez aut. Díky tomu jsou ceny vyšroubované do absurdních částek. Loni jsem půjčovala auto na Tenerife za něco málo nad 100 €, letos za stejnou dobu u stejné půjčovny (dříve vyhlášený a levný CICAR) za 600 €. A to bez pojištění! Přičemž jak všichni víme, pojistka obvykle udělá skoro jednou tolik, co samotné půjčení auta..Rozhodla jsem se tedy improvizovat a kompletní týdenní itinerář jsem si našlápla do 4 dnů, kdy jsem si půjčila auto a zbytek relax u oceánu. Auto jsem nakonec vyřešila nejlíp jak šlo, a to dle rady místních - půjčením přímo na místě v jednom ze 4 hvězdičkových hotelů na recepci. Zde jsou ceny pořád stejné jako před pandemií, tj. za dříve nehorázných 48 € za den, nyní skoro za polovinu toho, co vám zde běžné půjčovny nabízí. V této ceně je současně komplexní pojištění (teda s výjimkou pláže Cofete). Pokud se rozhodnete stejně, poptejte hotely ihned po příletu a zamluvte si auto včas. Často jsou vyprodané!
UBYTOVÁNÍ NA FUERTEVENTURA


Zvolila jsem 5 nocí na severu ostrova v oblasti Corralejo a 2 noci v Costa Calma na jihu ostrova.


 • 5 nocí v jednolůžkovém pokoji (apartmánu) zde: Apartmán se nachází 2,5 km od pláže Playa del Pozo a nabízí zdarma dostupné Wi-Fi i bezplatné soukromé parkoviště. Má posezení, jídelní kout a plně vybavenou kuchyň s mikrovlnnou troubou, lednicí, varnou deskou a toustovačem. K dispozici je plně vybavená sdílená koupelna s bidetem a fénem. Co potěšilo - je zde i pračka! Cena za 5 nocí: 3 041 Kč


 • 2 noci v Costa Calma na jihu ostrova zde: 30 m apartmán 1,3 km od pláže Sotavento. Nabízí terasu, 1 ložnici, kuchyň s mikrovlnnou troubou a lednicí, pračku a 1 koupelnu s fénem. Nechybí ani satelitní TV pro náročné. Cena za 2 noci 1 740,- KčJÍDLO NA FUERTEVENTUŘE


 • BRAMBORY PAPAS ARRUGADAS

Jedná se o malé brambůrky vařené v silně osolené dříve mořské vodě. Tyto brambory si i se slupkou na níž jsou patrné stopy bílé stoly. Podávají se s omáčkami jménem Mojo. • OMÁČKY MOJO

Jedná se o pikantní a strašně dobře vychucené omáčky, do kterých se přidává místní koření, bylinky, česnek, olivový olej a ocet.

Nejznámějším druhem je MOJO ROJO, tedy červená omáčka, která je s paprikou a šafránem. Druhou nejznámější, a pro mě rozhodně chutnější, je MOJO VERDE, tedy zelená omáčka s petrželí, kmínem a koriandrem.


 • TAPAS

Tapas je STYL, ne druh konkrétního jídla. Jedná se o malé zobky, kterých vám donesou na talíři různé množství. Jedná se o kombinaci jak teplé, tak i studené kuchyně. Vše v různých mističkách na jednom talíři. Například krevety nebo jiné mořské plody, jamón - vyhlášená španělská sušená šunka, klobásky, kuřecí nebo jiné maso, různé druhy sýrů, bagetky, brambory nebo lokální zelenina. Cena tapas je různá, někde ho dostanete dokonce zdarma v menším množství i k vínu (oříšky, olivy, bagetka, sýr..). Jinak v průměru 7 - 12 € porce, které se přejíte.


 • GOFIO

Tato na hrubo mletá obilná směs je typickým kanárskými jídlem už od pradávna. Patří k základním surovinám Kanárské kuchyně a používá se jako zavářka do polévky nebo k přípravě dezertů.


 • CHURRO (churros)

Jedná se o pečivo podobné koblihám, rozšířené na Pyrenejském poloostrově a v Latinské Americe. Připravuje se z prosáté pšeničné mouky, vody, olivového nebo slunečnicového oleje, cukru a soli, které se zpracují na odpalované těsto. Těstem se naplní válec s pístem a tryskou zvaný churrero a z něj se vytlačují tyčinky nebo spirály s hvězdicovitým průřezem, které se rychle osmaží na rozpáleném oleji do zlatova. Podélné vroubky zvyšují poměr povrchu k objemu a usnadňují tak prosmažení. Daly také jídlu jméno, protože připomínají rohy ovce plemene churra.


Churros se konzumují horké a křupavé, obalené v cukru se skořicí, případně polité čokoládou či karamelem nebo plněné krémem dulce de leche. Obvykle se podávají s horkou čokoládou. • SOPA DE PESCADO

Jedná se o velice oblíbenou rybí polévku, ve které je obvykle hned několik druhů ryb, mušlí a vůbec všelijakých darů moře. K tomu samozřejmě zelenina - rajčata, brambory, česnek, cibule, paprika a hlavně můj nejoblíbenější koriandr a šafrán.


 • MOŘSKÉ PLODY A RYBY

Ryby se zde hlavně grilované a smažené. Nejrozšířenější je ryba vieja, která je podobná našemu kaprovi. Prodává se i sušená. Další častou rybou zde je tuňák.

Paella s mořskými plody je naprostá nezbytnost. • KANÁRSKÉ VÍNO

Nejznámější víno Kanárských ostrovů je jednoznačně víno ostrova Lanzarote. To je v podstatě ostrov vína! Zde na Fuerteventuře se víno nepěstuje, půda tady k tomu není vůbec vhodná. Většina místních vín je tudíž ze Španělské pevniny a nebo právě ze zmíněného Lanzarote.

ITINERÁŘ


VOLCANO LAJARES (CALDERÓN HONDO)
PISCINA NATURALSASTROLOGICKÝ POINT - SICASUMBREAYUYLA PARED


BETANCURIAMORRO VELOSA


BEACH CORRALEJOPÍSEČNÉ DUNY CORRALEJO
EL COTILLO


MAJÁK FARO DEL TOSTÓN


MAJÁK FARO PUNTA PESEBREMAJÁK FARO MORRO JABLE