Vyhledat

FUERTEVENTURA za KAČKU

Aktualizováno: 19. pro 2021


Ostrov Fuerteventura je druhým největším z Kanárských ostrovů, co do délky absolutně vede. Jako součást tohoto ostrova se považuje i přilehlý ostrov Lobos. Cesta letadlem sem trvá zhruba 4 hodiny a díky místnímu podnebí zde celoročně teploty nespadnou pod 20 stupňů Celsia. Také je zde absolutní minimum srážek, proto je tento ostrov vyhledávaný cíl zimních dovolenkářů.Každý z Kanárských ostrovů jejiný, každý je něčím typický. Fuerteventura je známá jako písečný ostrov s nádhernými plážemi, které tvoří převážně žlutý až bílý písek. Tato lokalita je také vyhlášená díky kitesurfingu a windsurfingu. Vítr, který je s ostrovem neodmyslitelně spjat, těmto sportům na místních plážích opravdu přeje!

Na druhou stranu, tento ostrov není jen o moři a o plážích. Je zde spousta možných cílů pro půldenní nebo celodenní výlety - zmíněný ostrov Lobos, písečné duny, majáky, astronomický point s rezervací tmy, aloe vera farmy, větrníky a spousta dalších věcí, které lze objevovat. Také je to dokonalé místo, kde chcete být, když je v ČR vyhlášen NOUZOVÝ STAV.TERMÍN:‌


listopad 2021 ‌PROČ‌ FUERTEVENTURA?‌ ‌


Protože Španělsko je v tuto dobu nejvíc vlídné k cestovatelům a nějaké pofidérní bezinfekční cáry papíru zde vůbec neřeší.


 • Protože Kanárské ostrovy i v listopadu garantují teploty nad dvacet stupňů Celsia, a to ve dne i v noci (potvrzuji, dnes 25°C ve stínu a moře jako kafe).

 • Letenky z Vídně za 30 € tam i zpět, z Prahy lze za 3 tis. s odbaveným zavazadlem.

 • Restaurace, pláže, aktivity - vše praská ve všech. Nikde neukazujete ani svůj očkovací průkaz, ani vaše laboratorní výsledky. Roušky jen v uzavřených prostorách.

 • Podzim je málokde v tuto dobu tak barevný, vonící mořskou solí, opalovacím krémem a španělskou cavou, jako tady.


No a hlavní důvod mé cesty sem - Kanárské ostrovy jsem si loni po výstupu na Teide a ostrovu Tenerife (moje první ochutnávka tohoto souostroví) slíbila probádat všechny. Žijeme jen jednou, tak na co čekat?!
LETENKY‌ ‌NA FUERTEVENTURU

Nakupovala jsem u Ryanair. Tehdy v akci za 750 Kč tam i zpět. Ty už teď asi k mání nebudou, ale pořád se tam dají ulovit Kanáry (Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote a Fuerteventura od 30 €)! Taky koukněte na Ryanair - odlet z Bratislavy na Lanzarote - tam se dalo ještě včera najít zpáteční letenku za 1300 Kč. Samozřejmě nikoliv z Prahy, ale s odletem z Vídně a návrat tamtéž.COVID‌ ‌SITUACE‌ ‌-‌ ‌OPATŘENÍ‌ ‌


Opakování z minulého cestopisu, protože za těch pár dnů se naštěstí nic nezměnilo:

Španělsko je v tuto dobu jedna z posledních jižních zemí, kde se ještě v tuto dobu nějak rozumně i pro nás - nehrdiny bez očkování - dostat. A nejen dostat, také se ze země vrátit a v lokalitě příletu se pohybovat, jíst, pít a bydlet bez omezení.


Před odletem je povinná registrace před vstupem do země (Španělska) a získání QR kódu. Adresa zde: https://www.spth.gob.es/.

Jedná se o pětikrokový dotazník, který můžete dokončit až 48 hodin před hodinou vašeho letu do země (dřív vás to nepustí, takže je zbytečné se do toho pouštět dřív). Ve formuláři vyplňujete vaše identifikační údaje (jméno, datum narození, cestovní doklad, adresu bydliště), dále informace o letu (letecká společnost, číslo letu, číslo sedadla), zemi, odkud letíte, místo příletu včetně adresy vašeho pobytu. Pokud také plánujete kempovat, vyplňte jakoukoliv adresu ubytování z bookingu - toto nekontroluje nikdo, stejně jako číslo vašeho sedadla. Dále je stránka formuláře zaměřená na Covid a vaši “bezinfekčnost”. Po odeslání posledních dat dorazí na váš e-mail QR kód (pozor - padá někdy do hromadné pošty!!). QR kód nemusíte tisknout, stačí jej mít v mobilu.

Zmíněný QR kód musíte ukázat ve Vídni před nástupem na palubu letadla, dále pak po příletu do země. Pak už nikde.


Další povinnosti před cestou je negativní PCR test max 72 hodin starý/ antigenní test 48 starý. Ten po mně na letišti nikdo nepožadoval. Po návratu do Vídně pro občany ČR pokračuje naprostá pohoda jazz, stačí jen nastoupeným vojákům ukázat český pas, zmínit přímý tranzit do ČR a jste v příletové hale.


Zpět do Vídně test potřeba není - tranzitujete. Nikdo ho ani nechtěl. Po návratu je potřeba udělat si doma test do 5 dnů.


Samozřejmostí jsou respirátory ve Vídni a v ČR, ve Španělsku postačí rouška. Nosí ji tam podstatně zodpovědněji než my.
DOPRAVA Z/ NA LETIŠTĚ FUERTEVENTURA


Toto letiště je otevřeno 24 hodin, nabízí bezplatné wi-fi a spoustu restaurací a duty-free. Od nejbližšího města Puerta del Rosario je vzdáleno necelých 10 km, ale do známých letovisek je to i 70 km. Když si nebudete půjčovat auto, zvládnete to i díky autobusové dopravě. Tu zde zajišťuje společnosti Tiadhe. Jízdenky jsou zhruba od 2 € a kupují se přímo u řidiče. Můžete si koupit buď jednotlivou jízdenku na každou cestu nebo kartičku za 2 €, díky níž budete mít veškeré jízdné o 10 % levnější. I tato kartička je ke koupi u řidiče.


 • Do města Puerto del Rosario jezdí linky 3, 10 a 16 intervalem 15 až 30 minut do půl hodiny jste ve městě za 1,45 €.

 • Do známých letovisek jako Costa Calma, Morro Jable atd jede linka číslo 10 s přestupem na linku číslo 16. Každá z těchto linek však jede jenom čtyřikrát denně a cesta na zmíněné pobřeží Costa Calma zabere i dvě hodiny jízdy (cena okolo 10 €).


Web místního dopravce: https://tiadhe.com/en/home/
DOPRAVA NA FUERTEVENTUŘE


Samozřejmě jsem plánovala, jako vždy poslední dobou, půjčit auto a ostrov si pěkně na pohodu projet po vlastní ose. Bohužel, díky covidu se situace s autopůjčovnami na všech Kanárských ostrovech hodně změnila. Dříve byly Kanáry vyhlášené nejlevnějším půjčením auta v Evropě, také levným benzínem. Jenže udeřila pandemie a řada místních autopůjčoven díky nedostatečnému přílivu turistů většinu svého vozového parku prostě prodala na pevninu. Výsledek je to, že zatímco turistická sezona už zase začíná nabírat na svých původních obrátkách (údajně 95 % toho, co bylo před Covidem), půjčovny jsou prakticky bez aut. Díky tomu jsou ceny vyšroubované do absurdních částek. Loni jsem půjčovala auto na Tenerife za něco málo nad 100 €, letos za stejnou dobu u stejné půjčovny (dříve vyhlášený a levný CICAR) za 600 €. A to bez pojištění! Přičemž jak všichni víme, pojistka obvykle udělá skoro jednou tolik, co samotné půjčení auta..Rozhodla jsem se tedy improvizovat a kompletní týdenní itinerář jsem si našlápla do 4 dnů, kdy jsem si půjčila auto a zbytek relax u oceánu. Auto jsem nakonec vyřešila nejlíp jak šlo, a to dle rady místních - půjčením přímo na místě v jednom ze 4 hvězdičkových hotelů na recepci. Zde jsou ceny pořád stejné jako před pandemií, tj. za dříve nehorázných 48 € za den, nyní skoro za polovinu toho, co vám zde běžné půjčovny nabízí. V této ceně je současně komplexní pojištění (teda s výjimkou pláže Cofete). Pokud se rozhodnete stejně, poptejte hotely ihned po příletu a zamluvte si auto včas. Často jsou vyprodané!
UBYTOVÁNÍ NA FUERTEVENTURA


Zvolila jsem 5 nocí na severu ostrova v oblasti Corralejo a 2 noci v Costa Calma na jihu ostrova.


 • 5 nocí v jednolůžkovém pokoji (apartmánu) zde: Apartmán se nachází 2,5 km od pláže Playa del Pozo a nabízí zdarma dostupné Wi-Fi i bezplatné soukromé parkoviště. Má posezení, jídelní kout a plně vybavenou kuchyň s mikrovlnnou troubou, lednicí, varnou deskou a toustovačem. K dispozici je plně vybavená sdílená koupelna s bidetem a fénem. Co potěšilo - je zde i pračka! Cena za 5 nocí: 3 041 Kč


 • 2 noci v Costa Calma na jihu ostrova zde: 30 m apartmán 1,3 km od pláže Sotavento. Nabízí terasu, 1 ložnici, kuchyň s mikrovlnnou troubou a lednicí, pračku a 1 koupelnu s fénem. Nechybí ani satelitní TV pro náročné. Cena za 2 noci 1 740,- KčJÍDLO NA FUERTEVENTUŘE


 • BRAMBORY PAPAS ARRUGADAS

Jedná se o malé brambůrky vařené v silně osolené dříve mořské vodě. Tyto brambory si i se slupkou na níž jsou patrné stopy bílé stoly. Podávají se s omáčkami jménem Mojo. • OMÁČKY MOJO

Jedná se o pikantní a strašně dobře vychucené omáčky, do kterých se přidává místní koření, bylinky, česnek, olivový olej a ocet.

Nejznámějším druhem je MOJO ROJO, tedy červená omáčka, která je s paprikou a šafránem. Druhou nejznámější, a pro mě rozhodně chutnější, je MOJO VERDE, tedy zelená omáčka s petrželí, kmínem a koriandrem.


 • TAPAS

Tapas je STYL, ne druh konkrétního jídla. Jedná se o malé zobky, kterých vám donesou na talíři různé množství. Jedná se o kombinaci jak teplé, tak i studené kuchyně. Vše v různých mističkách na jednom talíři. Například krevety nebo jiné mořské plody, jamón - vyhlášená španělská sušená šunka, klobásky, kuřecí nebo jiné maso, různé druhy sýrů, bagetky, brambory nebo lokální zelenina. Cena tapas je různá, někde ho dostanete dokonce zdarma v menším množství i k vínu (oříšky, olivy, bagetka, sýr..). Jinak v průměru 7 - 12 € porce, které se přejíte.


 • GOFIO

Tato na hrubo mletá obilná směs je typickým kanárskými jídlem už od pradávna. Patří k základním surovinám Kanárské kuchyně a používá se jako zavářka do polévky nebo k přípravě dezertů.


 • CHURRO (churros)

Jedná se o pečivo podobné koblihám, rozšířené na Pyrenejském poloostrově a v Latinské Americe. Připravuje se z prosáté pšeničné mouky, vody, olivového nebo slunečnicového oleje, cukru a soli, které se zpracují na odpalované těsto. Těstem se naplní válec s pístem a tryskou zvaný churrero a z něj se vytlačují tyčinky nebo spirály s hvězdicovitým průřezem, které se rychle osmaží na rozpáleném oleji do zlatova. Podélné vroubky zvyšují poměr povrchu k objemu a usnadňují tak prosmažení. Daly také jídlu jméno, protože připomínají rohy ovce plemene churra.


Churros se konzumují horké a křupavé, obalené v cukru se skořicí, případně polité čokoládou či karamelem nebo plněné krémem dulce de leche. Obvykle se podávají s horkou čokoládou. • SOPA DE PESCADO

Jedná se o velice oblíbenou rybí polévku, ve které je obvykle hned několik druhů ryb, mušlí a vůbec všelijakých darů moře. K tomu samozřejmě zelenina - rajčata, brambory, česnek, cibule, paprika a hlavně můj nejoblíbenější koriandr a šafrán.


 • MOŘSKÉ PLODY A RYBY

Ryby se zde hlavně grilované a smažené. Nejrozšířenější je ryba vieja, která je podobná našemu kaprovi. Prodává se i sušená. Další častou rybou zde je tuňák.

Paella s mořskými plody je naprostá nezbytnost. • KANÁRSKÉ VÍNO

Nejznámější víno Kanárských ostrovů je jednoznačně víno ostrova Lanzarote. To je v podstatě ostrov vína! Zde na Fuerteventuře se víno nepěstuje, půda tady k tomu není vůbec vhodná. Většina místních vín je tudíž ze Španělské pevniny a nebo právě ze zmíněného Lanzarote.

ITINERÁŘ


VOLCANO LAJARES (CALDERÓN HONDO)


Každý z Kanárských ostrovů je něčím zvláštní, něčím jiný a i Fuerteventura je známá pod řadou přízvisek. Krom ostrova větru a neskutečných a nekonečných pláží je pro tento ostrov typická i "měsíční krajina", která se táhne na severu ostrova k městu Lajares. Jedná se o několik sopek známých jako kotle Bayuyo. Nejznámější ze všech sopek je právě vulkán Lajares - Calderón Hondo. Severní část ostrova nabízí možnost hned několika pěších tůr sopečnou krajinou s poměrně zachovalými krátery, které sice nedosahují žádných velkých rozměrů, ale i tak - rozhled po okolní krajině je dechberoucí.Vrchol sopky Calderón Hondo je ve výšce 278 m. n.m., což je dostatečná výška k nádherným vyhlídkám. Je odtud vidět i jih sousedního ostrova Lanzarote.

Pokud se taky rozhodnete podívat se z vrcholu na dno kráteru, tak výchozím bodem turistické stezky je cedule po pravé straně silnice kousek za Lajeres směrem na Majanicho. Tahle túra není nějak náročná a zabere zhruba hodinu a půl normálním tempem a zvládne ji fakt každý. Výhled, který máte po celou dobu výstupu, je opravdu pohled na měsíční krajinu a kráter sám o sobě vypadá jak obrovská jáma způsobená pádem meteoritu. FAKT zážitek, doporučuji.
PISCINA NATURALS


Jedná se o přírodně vytvořené bazénky v Atlantickém oceánu, které jsou známé neuvěřitelně čistou a nádherně zelenou vodou. Vlny neustále obnovují vnitřek bazénů, takže voda je opravdu křišťálová! Navíc krásně teplá! Tento bazének není jeden jediný, je jich celá řada, a to v oblasti El Cotillo. Všechny jsou výsou výsledkem sopečných reakcí. Určitě to zde za zastavení a třeba hodinku procházky podél útesů stojí!
ASTROLOGICKÝ POINT - SICASUMBRE


Vy, kdo se mnou cestujete za kačku, a to nejen do zahraničí, tak si možná vzpomenete na rezervaci tmy v Jizerských horách. Jedná se o místo s nejlepší viditelností, respektive s nejmenším světelným znečištěním naší české hvězdné oblohy. Díky tomu jsou právě zde ty nejkrásnější pohledy na nebe nad naší hlavou.Těchto rezervací tmy není po světě mnoho, Česká republika má však rovnou tři!! Celosvětovým unikátem jsou ale v pozorování hvězdné oblohy právě Kanárské ostrovy. A proto jsem zde.


Kanárské ostrovy Tenerife, La Palma, Gran Canaria, Lanzarote a Fuerteventura byly označeny organizací UNESCO jako rezervace hvězdného světla, a to proto, že právě zde je vyvíjeno obrovské úsilí na ochranu vynikající jasnosti oblohy. Astronomové celého světa volí Kanárské ostrovy jako TOP místa pro své observatoře a používají zde nejvýkonnější sluneční dalekohledy na světě.Každý ze zmíněných Kanárských ostrovů má speciálně vybraná vyhlídková místa, kde i bez toho, aniž byste byli astronom a měli kvalitní výbavu pro pozorování hvězdné oblohy, můžete stát a vidět to, co si u nás vlastně ani nedokážeme představit. Hvězdný zázrak.


Konkrétně zde na Fuerteventuře se tato vyhlídka nachází na jihu ostrova. Její jméno je Sicasumbre. Leží v regionu Pajara a zahrnuje hvězdnou mapu, sluneční hodiny, vertikální hodiny a informační panely. Je zde grátis parkoviště a fajn cestička až k astropointu.

Fuerteventura je mezi Kanárskými ostrovy třetí ostrov, který se stal rezervací hvězdného světla. No a já, majitel 10 let starého hvězdářského dalekohledu, který je sice pokryt vrstvičkou prachu, ale stejně tak vrstvou vzpomínek na krásné noční oblohy nad Bořitovem, považuji za nejcennější zážitek z celého ostrova právě toto místo. Pozorování hvězdné oblohy v noci jsem zde na astropointu zažila včera a byl to zážitek nad zážitky. Ticho, tma a nad hlavou něco, co se nedá slovy popsat a už vůbec ne vyfotit. Dnes jsem si nadělila sváteční repete, a ani tahle denní (a dost větrná) vyhlídka neměla chybu!Jinak je zde možné objednat se i na noční prohlídku spojenou s návštěvou hvězdárny s průvodcem. Teda ne teď, ve 42. vlně pandemie strachu, chaosu, ztráty rozumu a soudnosti.. Ale neva, pro mě důvod vrátit se.PS: Rozhodně doporučuji mít aplikaci pro pozorování hvězd staženou v telefonu a vzít si dostatečně teplé oblečení, protože zde hodně fouká a večer padá teplota trochu níže než jsou teploty přes den. No a samozřejmě lahvinku místního vína, abyste ten vjem ještě více umocnili.AYUY


Jedná se o malinkatou a poměrně odlehlou vesnici na západě ostrova. Vyhlášená je díky jediné černé písečné pláži na ostrově. Je to opravdu zážitek, když je celý zbytek ostrova pokryt saharským žlutě bílým pískem.. Jsou zde jeskyně ve skále nad oceánem, kam je vstup grátis. Poté, co se pokocháte černým pískem pod nohami, vyjděte na vyhlídku na kopci a koukněte na tu černou nádheru z výšky. Ostatně právě tam je vstup do jeskyně.Právě zde je potřeba dát si kávu s vyhlídkou na černou pláž a oceán... Nikde mi nechutnala lépe!LA PARED


Toto západní pobřeží ostrova je opravdu divoké a větrem ošlehané. Je to naprostý protipól pobřeží Costa Calma. La Pared je v krajině dramaticky vyhlížejících sopečných hor s tmavě modrými pěnivými vlnami oceánu. Tato lokalita je vyhlášená zejména mezi surfaři - vlny zde jsou pro tento sport naprosto dokonalé.


Pláž je rozdělena na dvě části. K menší ze dvou (známá jako Playa La Pared) se dostanete po schodech z vrcholu útesu (před hotelem La Pared). Tato pláž končí tam, kde skály sahají do moře. Cestou dolů se podívejte napravo, odkud je nádherný výhled přes lávový oblouk. Druhá pláž, Playa de Viejo Rey, leží na jihu a je přístupná přes Playa La Pared během odlivu nebo přes cestu na vrcholu útesu, která je označena velkými kameny. Je to opravdu úžasné místo!


Přístup do La Pared z Morro Jable/Jandia / Costa Calma je po dálnici FV-2 a poté na FV-605 podle značek na Pajara a La Pared. Ze severu pokračujte po FV-605 z města Pajara.BETANCURIA


Toto město je v podstatě jediné, které na tomto ostrově stojí za větší návštěvu. Má obrovskou koloniální historii. Bylo založeno v roce 1404, a to ve vnitrozemí, tedy na místě od moře proti pirátům chráněném údolím. Dlouho to bylo hlavní město ostrova. Určitě stojí za návštěvu místní kostel Nuestra Seňora de la Concepcion. Je opravdu nádherný a vyhlídky do krajiny berou dech. Stačí zde tak dvě hodinky.


V této oblasti je clá řada vyhlídkových míst. Narazíte na ně u silnice a poznáte jesnadno - bude tam stát hromada aut. Mě nejvíc dostali havrani, kterých zde bylo mrak a ke kterým jste mohli přijít na dotek...
MORRO VELOSA


Na tuto vyhlídku jsem narazila opravdickou náhodou a musím říct, že mi nabídla ty nejkrásnější pohledy do krajiny z celého ostrova. Je ve vnitrozemí ostrova, v okolí biosférické rezervace UNESCO. Zde se před vámi otevře nekonečné množství vrcholků hor, a to v nejrůznějších odstínech hnědé a oranžové barvy, které jsou zdobené klikatými soutěskami, vesničkami o několika málo domcích a vůbec nádhernou krajinou plnou klidu a rozlehlosti.Součástí vyhlídky je budova s nádhernou předzahrádkou a dřevěnou verandou, navržená známým Césarem Manriquem, odkud je asi krásná vyhlídka na vše popsané. Bohužel je Covid a tato vyhlídka je zavřená.. Pokud ale nemáte strach z výšek, lze projít po úzkém rantlu kolem dokola a pokochat se vyhlídkou na všechnu tu nádheru kolem. Aspoň máte jistotu, že si to užíváte opravdu samotní.BEACH CORRALEJO


Pokud milujete kitesurfing a nebo se na něj dokážete hodiny dívat jako já, tohle je nejvyhlášenější lokalita. Leží kousek od města Corralejo, které je v podstatě letoviskem se vším všudy. Dobře zde nakoupíte, dobře se tu najíte, ale nic wow. Zato pláž - to je pravý opak. To budete koukat s pusou dokořán!PÍSEČNÉ DUNY CORRALEJO


Toto je asi vůbec nejvyhlášenější místní atrakce a důvod proč sem řada lidí letí. Zažít opravdické písečné duny, to je vážně něco. Písek budete sice křoupat mezi zubama ještě za dva dny, ale zážitek je to opravdu k nezaplacení. Nejlepší je najít si takové místo, kde jste jenom vy, písek a moře.Písečné duny se rozléhají na několika kilometrech čtverečních a jsou součástí Přírodního parku Corralejo. Ten leží v severní části ostrova, asi 40 km od letiště. Bílé písečné duny jsou z písku, který sem byl navát větrem z Africké sahary.
EL COTILLO


Pokud mohu čistě osobně hodnotit nejkrásnější místo celého ostrova, není to ani Sotavente, ani věhlasná pláž Cofete. Tím nejúžasnějším místem plným nepopsatelné a ryze fuerteventurské atmosféry (tedy písek, vítr, divoký oceán, surf a komunita lidí, kteří sem nepřiletěli na tejden s kufrem, do kterého by naporcovali svoji druhou polovičku a k tomu přihodili troje lodičky, patery šaty a vlastně půl šatníku). Tady jsou hlavně místní, rodiny s dětmi a psy, lidé v karavanech, zamilované páry v odlehlých místech nebo ti, co se prostě rozhodli naučit se krotit vlny na prknech, co pro ně znamenají SVĚT. Tím místem je El Cotillo.El Cotillo je malá rybářská vesnice na severozápadě ostrova. Je to asi nejvyhlášenější místo pro surfařskou komunitu - jezdí se sem učit téměř všechny surfařské školy celého ostrova. Najdete zde několikakilometrové pláže, které vám splní všechno, co od nich očekáváte. A když říkám všechno, tak opravdu všechno.Jsou tu jak pláže s kompletním zázemím, restauracemi a podobně. Jsou zde nádherné bělounké mělké pláže vhodné pro děti. Jsou zde ale především kilometrové lány žlutého písku, lemované z jedné strany útesem a z druhé oceánem v barvě 50 odstínů tyrkysova.