top of page
Vyhledat

KAPVERDY - BOA VISTA za KAČKU

Aktualizováno: 30. 12. 2022

Třetí největší Kapverdský ostrov, jehož jméno v překladu znamená krásný výhled, je místem, kam se z Prahy dostanete přímým letem se Smartwings každé úterý a pátek, a to za šest hodin letu. Ostrov Boa Vista je v prvé řadě o spoustě úžasných pláží (cca 55 km pláží) lemovaných tyrkysovým oceánem, o zvuku oceánu, vln i příjemného všudypřítomného větru, který rozhodně není studený, ale příjemně tlumí ostré sluneční paprsky (bacha na to, nebezpečná kombinace!) a o životní filosofii NO STRESS. To je totiž věta, kterou zde slyšíte od vystoupení z letadla v podstatě nepřetržitě a až tady pochopíte, že je to ve volném překladu odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec..TERMÍN CESTY:


1. - 29.3. 2022, Boa Vista 5 nocíKAPVERDY - OBECNÉ INFO:


Hlavní město: Praia

Jazyky: portugalština, rodný jazyk je kapverdská kreolština, angličtina částečně

Náboženství: křesťanství (katolické-protestantské)

Měna: Kapverdské escudo

Napájecí napětí + typ(y) zásuvky: 230V, typ zástrčky F a C

Podnebí: Subtropické zpříjemňuje cestování po celý rok. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 26°C a 30°C.BOA VISTA je třetí největší Kapverdský ostrov, jehož jméno v překladu znamená krásný výhled. Je místem, kam se z Prahy dostanete přímým letem se Smartwings každé úterý a pátek, a to za šest hodin letu. Stejně tak na ostrov Sal, se kterým jsou to pro nás Čechy jediné přímým letem dostupné (a tím pádem i nejvíc profláklé) ostrovy. No a zatímco na menším sousedním ostrově Sal se masová turistika už dost rozjela, na Boa Vista je život o něco více autentičtější.


Mezinárodní letiště bylo na ostrově Boa Vista otevřeno v roce 2007, díky čemuž ostrov “objevili” italští a španělští investoři, kteří zde začali budovat hotely a postupně dochází k přeměně ostrova na dokonalou dovolenkovou destinaci s africkým šmrncem a horkem, ale současně vysokým evropským standardem v zázemí.


Krajinu ostrova Boa Vista charakterizují zejména tuny bělounkého písku, mnoho pláží (55 kilometrů), hodně slunce, atlantický oceán s průzračně čistou tyrkysovou vodou a skvělé podmínky pro vodní sportovce. a suti. Je tu ale i několik nízkých horských pásem a na týdenní relax si zde najdete aktivní vyžití i mimo hotelový komplex.LETENKY NA BOA VISTU, PROČ KAPVERDY A OSTROV BOA VISTA?


U této kapitoly se budu u všech kapverdských cestopisů opakovat, takže ji u těch dalších můžete v klídku přeskočit…
KAPVERDY podruhé aneb CESTA SNŮ…

Je načase podělit se o příběh, díky kterému jsem nyní tam, kde jsem - v ráji, ve světě, kde realita posledních dnů je něco, co zde jak mávnutím kouzelného proutku nějak zmizelo z povrchu země (a to i kdyby člověk nechtěl!), prostě na Bohem (a Evropskými konflikty) zapomenutém (nebo možná naopak Bohem zaslíbeném) souostroví jménem Kapverdská republika..


Když jsem poprvé na své cestovatelské facebookové stránce četla útočný a negativní komentář, a to ve smyslu, zda se nestydím být právě teď (válka) a právě tady (daleko od války) a ještě to veřejně prezentovat, byl to impuls k sepsání příběhu, který bych vám dřív či později stejně vyslepičila..


Ale popořádku, prvně odpověď na otázku: NE, nestydím se. Jsem šťastná, že zde můžu být a ještě víc za načasování. Nic si člověk v dnešní době nemůže přát víc než teleport na místo, kde jako jediný problém řeší písek ve všech tělních otvorech. Tady totiž vypnete a přenesete se úplně do jiného světa. Strašně bych si přála tento únik zažít vám všem, ale na to jsem malej pán. No a tak vám zde alespoň vše sdílím, přenáším vás sem virtuálně a snažím se být v komentářích a odpovědích na vaše zprávy a emaily pomocníkem, abyste to mohli i vy zažít na vlastní kůži. No a s tím nepřestanu děj se co děj, takže koho cestovatelské informace na cestovatelském blogu uráží nebo pohoršují, nechť udělá jediný klik..


Jinými slovy nestydím se žít svůj život, cestovat a sdílet to. Žila jsem tak i v době pandemie (dokonce bez pasivní imunity vpravené do těla jehlou), kdy každý tvrdil, že to nejde. Šlo to a to tak, že zrovna na tyhle dva cestovatelské roky budu na stará kolena sakra vzpomínat! Stejně jako pošťák, co každý den zvoní na vaše dveře s doporučeným psaním, skladník v Makru, zmrzlinářka plnící kornoutky božským vanilkovým krémem před Kauflandem nebo kdokoli jiný, kdo prostě jen žije svůj život a snaží se v něm prožít co největší porci radosti a osobního štěstí (i když právě ten život nám hodí občas pod nohy ty největší klacky), dělám i já totéž.


Takže zpátky k příběhu cesty snů.

V lednu jsem byla na Kapverdách, konkrétně na ostrově Sal a tenhle ostrov mě naprosto dostal. Dělila jsem se o to s vámi formou denních postů, ostatně jako vždy. Psala jsem krátké (vtip) reporoty, přidávala fotky a videa a všem i individuálně radila se vším, s čím jste se na mě obrátili (těch zpráv a mailů nebyly desítky a myslím, že ani stovky - opravdu to byla skoro tisícovka konverzací..). A důvod? Protože cestování miluju, protože cestování je smyslem mého života a protože věřím, že cestovatelská krev tepe v srdci většiny lidí. Jen ji trošku rozpumpovat.

No a protože všechno jednou končí, tak i já se z Kapverd vrátila domů. V den přistání na letišti v Praze mi v mailu přistála i jedna zpráva. Byla jiná než stovky dalších. Nebyl to dotaz, nebylo to sdílení vlastních zážitků ze stejného místa. Byla to pozvánka na setkání, jejímž adresátem byla Česko kapverdská komora.


Přiznám se, že jsem o existenci této komory, její činnosti, ani o charitativních projektech, které na ostrovech realizuje, neměla ani zdání. Co jsem si ale za dobu pobytu na Salu vygooglila spolehlivě, to byl fakt, že Kapverdy nejsou jen dva profláklé ostrovy Sal a Boa Vista, kam se dostanete přímým letem s cestovkou (mezi kterými jsem sama vybírala), ale že je těch ostrovů uprostřed Atlantiku rovnou deset, z toho devět obydlených. A nejen to! Taky že jsou to ostrovy naprosto rozdílné, nejen tvarem, velikostí, počtem obyvatel, ale hlavně barvou! Zatímco Sal a Boa jsou ostrovy bílé - písečné, návětrné ostrovy jsou zelené, skalnaté a vybízející k neuvěřitelným trekům zcela neprobádaným terénem. No a na jihu je třeba Fogo, což je nejen název ostrova, ale i sopka, na kterou se dá do téměř třítisícové vejšky vydrápat! Pro někoho, kdo zdolal Teide a do krve se mu vlila láska k vrcholům a pocit, že vše pod 4 tisíce s přehledem vyšlápne (vtip) - neuvěřitelná výzva! Ale to pořád není vše! Je tu i Brava, která je nejvíce ovlivněna jižní Amerikou, k níž má nejblíž a která je skutečnými plícemi Atlantiku. Tolik zeleně, že z toho prý vidíte i nebe v zelených tónech! Taky Maio, ostrov s plážemi, kterým prý Karibik nesahá po kotníky. A tak dál a dál! Co ostrov, to úplně jiný svět. Prostě ZAKOPANEJ POKLAD, na kterej jsem náhodou narazila a pochopila, že můj cestovatelský sen už není Bora Bora, ale průzkum těchto utajených perel kdesi v Atlantiku.

Jenže…

Cena letenek na jakýkoliv jiný ostrov než Sal a Boa Vista je darda, cena přeletů ještě větší a existence spojů (informace k nim) visí někde v Bermudském trojúhelníku a dopátrat se plavebních nebo leteckých řádů zdá se být větší záhada jak záhada hlavolamu!


Klapka. Zpátky v Praze. Ťukám na dveře Česko kapverdské komory a ze dveřmi Monika Sofie, prezidentka jak komory, tak i nadace Naděje Cabo Verde.

Během deseti minut, kdy mě pochválí za reporty ze Salu, kapverdskou češtinou (připomínající slovenskou maďarštinu) mi vysvětlí vše o komoře i nadaci, a mezi hltem vody a mým skoro dušením se mi sdělí jejich (pro mě naprosto nečekanou) nabídku. Tou nabídkou je procestovat většinu Kapverdských ostrovů s téměř nulovými náklady s tím, že o všech místech budu psát stejně, jak jsem to dělala na Salu a vlastně 2 roky zpět. Na základě těchto zápisků pak vyjdou průvodce pro tyto lokality, což pomůže rozvoji cestovního ruchu a hlavně místním lidem, kteří mimo letoviska žijí na hranici chudoby (resp. pod ní). I ostatní ostrovy totiž potřebují turisty a každé euro utracené ne v rezortu, ale v místní restauraci, je tu sakra cenné. Nebudu bydlet v all inclusive hotelech, ale v ubytování v mém stylu (čti za málo peněz kvalitní muzika), stravovat se budu na své triko (takže za KAČKU a zřejmě ve stylu suchý březen), k přesunům využiji jak letecké spojení, tak i lodě a budu tak mít možnost odkrýt plavební a letecké řády utopené v Bermuďáku a vše vám popsat tak, abyste to i vy zvládli.


Koukám na Moniku a říkám si, zda je to legrace nebo kocovina po mejdánku, kterej se včera nekonal. Po chvilce ale zjišťuji, že to myslí naprosto vážně a že poprvé v životě někdo vnímá moje cestování jako práci. I když já to tak nevnímám a věnuji psaní a cestování i desítku hodin denně - je to pro mě neskutečná odměna. Dar. Pro mě totiž není život o milionovém kontu v bance, ale o milionovém kontu ve vzpomínkách - o kontu, na kterém bude poznání co největšího množství míst, které tato planeta nabízí. Neexistuje pro mě lepší “mzda” než kompletní krytí cestovatelských nákladů a navíc za něco, co miluju dělat. Tedy žhavit vás, pokoušet se přenášet vás sebou, pomáhat vám s realizací vlastní cesty.

Nevím, zda by někdo z vás na podobnou nabídku řekl něco jiného než já, ale protože jste moji “fanoušci”, tak věřím, že NE! Resp. že byste všichni zakřičeli ANO stejně jako jsem to udělala já.


Takže teď je o měsíc a kousek od tohoto setkání v Praze později a tenhle sen se proměnil ve skutečnost. Jo, načasování dost na hovno, o tom žádná. Nicméně i když je svět vzhůru nohama, život jde prostě dál. Někdo točí zmrzku, někdo roznáší poštu, já jsem zde. Myslím, že i přes stávající dění, skokové ceny benzínu a jiné šílenosti - každej potřebujeme i pozitivní vjemy, zprávy a myšlenky. A pokud to tak máte, tak se mnou tuhle cestu odžijte.

Pro mě osobně je tato cesta splněný sen. To, co dělám pár let jako koníček, je nyní můj job. Zvláštní pocit. Připadám si podobně, jak když jsem před dávným časy (za sedmero horami a sedmero řekami) coby zdravotní sestra absolvovala nástupní praxi a mohla jako sestřička sloužit bez dozoru zkušené sestry. První směna sama - vidím to jako včera. Strach, zodpovědnost, nejistota, ale současně úžasný pocit a těšení se na vše, co je přede mnou. Je to prostě velký krok vpřed a o tom náš život je. Děkuji každému z vás, kdo se mnou po těch schodech lezete, protože jste mou motivací, inspirací a když je sakra těžko - úsměvem a energií stoupat i v kyslíkové tísni (s prázdnou lahví vína!!) nad mraky..


No a protože jste se na mě obraceli v řádech desítek zpráv denně s dotazem na letenky směr tenhle Bohem zapomenutý svět, tak konkrétní info získáte na tomto emailu: info@ck-obchodnikomora.cz
VSTUP DO ZEMĚ


Nutný je cestovní pas, který musí mít platnost ještě minimálně 6 měsíců po vašem návratu domů. Opravdu si na to dejte pozor, já jsem viděla na letišti rodinu, kde jeden z členů měl platnost po návratu pouze 5 měsíců a nepustili jej na palubu…


Od roku 2019 došlo ke změnám vízové a poplatkové politiky. Občané Evropské Unie mohou cestovat na území Kapverdských ostrovů bez víz, a to pro pobyty do 30 dní. Nicméně však kapverdská vláda zavedla bezpečnostní letištní taxu (Taxa de Segurança Aeroportuaria, TSA), kterou musí uhradit každý turista. Taxa stojí 3 400 kapverdských escudo, tedy cca 31 € /800 Kč). Tuto taxu můžete zaplatit:

 • online nejpozději 5 dní před příletem na Kapverdy (na webové adrese www.ease.gov.cv po krátké registraci a úhradě poplatku kartou)

 • na letišti po příletu

 • přes cestovní kancelář - CK poplatek zařídí za vás, a to za krásných 1300 Kč na osobu..


COVID‌ ‌SITUACE‌ ‌-‌ ‌OPATŘENÍ‌ ‌


Na Kapverdy mohou všichni bez rozdílu! Pokud nejste očkovaní (nebo papírově prodělaní), pak stačí jen antigen za 200 Kč před odletem, samozřejmě negativní a max 48 hodin starý. Můžete i PCR test, pokud máte peněz nazbyt. Test si nemusí dělat ani očkovaní ani ti, co mají prodělání nemoci do 180 dnů.


Tento test ukážete při odletu z Prahy před vydáním letenek, dále po příletu na ostrov, kde jej okem zkontrolují (stejně tak i ostatní doklady “bezinfekčnosti”, tedy očko a prodělávku).


Dále chtějí vidět vaše potvrzení vyplněného příletového formuláře do země - to si děláte před cestou sami (nikoli CK) a po odeslání údajů vám dojde na mail jejich certifikát. Adtresa pro vyplnění je zde:


I když MZV tvrdí, že test musíte na ostrovech předkládat všude (ubytko, bary, restaurace) - je to naprostý nesmysl. Za celou dobu toto naprosto nikde nikdo neřešil, vidět jej chtějí pouze dopravci při přesunech na ostatní ostrovy, a to jak na letišti, tak v přístavech.


Na ostrově se dost nosí roušky, někteří nadšenci z řad místních i venku. Každopádně pokud toto nadšení nesdílíte, místním je to úplně jedno. No stress, tady každej jak sám uzná za vhodné. V hotelu musíte roušku jen v restauraci, a to na těch symbolických pár vteřin, než si sednete k jídlu. Zkuste to dodržovat a respektovat, nedělají to proto, že by je to těšilo nebo se báli Covidu a věřili, že je to ochrání. Dělají to proto, že musí a že pokud by to nedělali, jejich hotelu by mohl být odebrán status bezpečného hotelu, což by vedlo k tomu, že nebudou mít práci. A práce je zde stejně jako voda ceněna zlatem.
LETIŠTĚ BOA VISTA


…je poměrně velká budova, ve které se nachází jeden jediný gate. Barevná, čistá, naprosto evropského standardu. Před letištěm stojí taxíky, které vás cca za 10 € hodí do vašeho hotelu. V letištní hale je wifi gratis, a to neomezeně a bez jakéhokoli přihlašování formou vyplňování certifikátů, mailů..Pokud odtud někdy poletíte individuálně, odbavené zavazadlo nesmí převýšit svůj limit 23 kg ani o jediný gram. Mohu osobně potvrdit, že neoblomnost místních zaměstnanců na přepážce je absolutní! V momentě, kdy mi navážili o 4 kg víc, věděla jsem, že je zle. Už přede mnou všichni ubírali..Zachovala jsem klid a udělala jedno z nejtěžších rozhodnutí svého života! Bylo na výběr – nechat zde a vyhodit 4 kg sladkostí a drobností pro děti na dalších ostrovech nebo zde odložit jídlo a dvě 1,5 l PET lahve s vínem, které jsem si zde nakoupila, přelila a chtěla s nimi vyžít na příštím ostrově…


Jak říkám, byla to Sofiina volba, přesto jsem nezaváhala ani vteřinu, obě dvě ještě orosené PET lahve z kufru vyndala a hodila do popelnice. Musím říct, že dodnes jsem si myslela, že nejhorší zážitek je rozlít víno nebo dokonce rozbít celou láhev. Dobrovolně vyhodit 3 litry vína je ale ještě horší a ponesu to v sobě po zbytek života.


Jinak zpátky k letišti. O 3 kg lehčí jsem prošla od odbavení zavazadla ke skeneru příručního zavazadla. Nedošlo mi, že jsem si do vaku se sladkostmi, který jsem si v rámci uvítání kil v odbaveném zavazadla musela narvat do příručáku, schovala nožík…

Velká pochvala pro místní security, protože nožík ve vteřině našli. Když zjistili, že je zahrabaný mezi lízátky a kokiny, neváhali se nabídnout, že mi s tím trochu pomůžou. Na otázku "co to je" a mou odpověď "sladkosti pro děti" zareagoval celník pohotově: "Já jsem taky dítě!". Dostal hrstičku lízátek, usmál se radostí jak můj kocour nad kapsičkou s vůní lososa a já se posunula do obrovské odletové haly se zmíněným jediným gatem.


Letištní Covid info:

Je to tu čisté a prostorné, přestože je to zastřešené, je to vlastně odkryté. Čerstvý vzduch - v covidu době parádička. Roušky jsou povinnost (je jedno zda rouška nebo respirátor), ale každý ji má víceméně na půl žerdi. Certifikát o prodělání nemoci po mě nikdo nechtěl.


Ostatní info:

Záchody naprosto evropského standardu,dokonce i přebalovací pult. Zásuvky na dobití elektroniky nejsou nikde.
DOPRAVA NA KAPVERDSKÉ OSTROVY:


Kapverdy mají 4 mezinárodní letiště : Praia (ostrov Santiago), Sal, Boa Vista a Sao Vicente. Letiště Sal a Boa Vista mají často překvapivě levné lety s cestovními kancelářemi, zatímco cestování do Santiaga nebo Sao Vicente může být dražší.LETENKY NA BOA VISTU


Na tento nádherný ostrov se dostanete přímým letem z Prahy, a to se společností Smart Wings. Dá se sem dostat i z Lisabonu s aerolinkou TAP Portugal, z Nizozemí a nebo třeba z Polska. Doporučuji otevřít vyhledávač letenek (třeba KIWI) a prostě hledat.


Cena zpáteční letenky je v základu od cca 300 €.
DOPRAVA MEZI OSTROVY:


Cestování mezi ostrovy rozhodně není snadné. Najít lety nebo plavební řády trajektů třeba ze Sal na jiné kapverdské ostrovy byla ještě donedávna mega bojovka. Popisuje se, že někteří místní doslova radili, abyste „ šli do nějaké zapadlé vesnice, do červeného domu, v tolik a tolik hodin a promluvil si s chlápkem v modrém tričku “, abyste si lístek na trajekt vůbec mohli koupit. Asi proto tam cestovní ruch není tak rozjetý jako třeba na Kanárských ostrovech, přestože předpoklad by byl tady snad ještě lepší. Naštěstí jde doba dopředu a i zde se mnohé změnilo. Pro turisty s různými rozpočty existuje několik možností, ale pořád platí jedno - cestovat mezi ostrovy Kapverdské republiky je pro silné nervy, asertivní osoby, cestovatele, kteří nemají fixní datum návratu nebo si na tuto cestu vyhradili dostatek času na možná zpoždění (na konec cesty si naplánoval z odletové destinace rezervní čas). Nebo pak svěřit cestu odborníkům, tedy Česko kapverdské obchodní komoře.1/ LETECKY: BESTFLY je hlavní vnitrostátní leteckou společností, která cestuje z jednoho ostrova na druhý. Samozřejmě ceny nejsou ideální pro nízkorozpočtovou cestu a mezi náma - jejich webovky, to je na sedativa! Jeden den tam let vidíte, druhý ne a takto se to střídá a vy jen číháte. Koupíte-li letenku, klidně se vám stane, že proběhne nákup, strhne se platba a vám dojde letenka (potvrzení ltu) na mail třeba až za 14 dní (2 dny před odletem). Vy tak vůbec netušíte, zda tu letenku opravdu máte.


Ceny letenek? Moje letenka z Praia na ostrov Sal stála 11 533 ECV (2 548 Kč) a ostatní letenky okolo 8 - 9 tis ECV.. Čím později zamluvíte, tím cena poroste a taky roste pravděpodobnost, že ve vrtuláči, které zde mezi ostrovy lítají, nebude místo.


Letecké řády zde: https://bestflycaboverde.com/
2/ LODÍ: Chcete-li ušetřit, pak je variantou cestovat po moři. Zde můžete využít dost nespolehlivou, ale vlastně docela dobře funkční trajektovou dopravu, která je mnohem levnější, adrenalinovější po všech směrech a pokud máte slabší žaludek, možná zde shodíte v rezortu nabraná kila i během jediné plavby! Bohužel - plavební řády na internetu nejsou aktualizované, takže reálný stav zjistíte až na místě - v přístavu.


Plavba trajekty mezi ostrovy je svět sám o sobě. Na některé ostrovy je extrémně těžké najít spojení, zatímco třeba jízdní řády trajektů mezi São Vicente a Santo Antao lze najít snadno. Kromě zmíněného trajektu São Vicente - Santo Antao jsou jízdní řády trajektů spíše návrhem času odjezdu.


Plavební řády trajektů zde: https://www.cvinterilhas.cv/homePár osobních zkušeností s lodní dopravdou zde:


 • São Vicente – Santo Antão:

Operují zde dvě společnosti, a to Mar de Canal a InterIlhas.

Lodě jezdí 2x denně (tuším v 7 a ve 14 hodin) a jízda trvá přesně 1 hodinu.

Cena plavby: 764 escudos, můžete platit cash i kartou, nelze koupit online dopředu.

Jízdenky koupíte v místním přístavu (nebo v jakémkoli jiném dopředu) - při nákupu předkládáte pas a doklad bezinfekčnosti.

Pokud si budete kupovat tiket dopředu, pak zadejte e-mail, který opravdu kontrolujete - pokud se loď zruší, což znamená, že bude odplutí posunuto a váš tiket zůstává stále v platnosti, přijde vám právě na něj upozornění. Většinou dvojí - první o zrušené plavbě a v zápětí náhradní termín.

Pokud máte tiket, stačí přijít do přístavu 45 minut před vyplutím. Pokud nemáte tiket, tak minimálně 2 hodiny předem.

Jízdní řády trajektů jsou na 99 % spolehlivé!

 • São Vicente – São Nicolau:

Plavby jsou 1 x týdně, kdy vám odplutí kvůli počasí i 3x posunou (a vy vyplujete s 33 hodinovým zpožděním).

Pokud si budete kupovat tiket dopředu, pak zadejte e-mail, který opravdu kontrolujete - pokud se loď zruší, což znamená, že bude odplutí posunuto a váš tiket zůstává stále v platnosti, přijde vám právě na něj upozornění. Většinou dvojí - první o zrušené plavbě a v zápětí náhradní termín.

Cena: 2000 escudos.

Plavba trvá 4 hodiny dle plavebního řádu, v reálu i 6 hodin.

Jízdenky koupíte v přístavu v São Vicente (nebo v jakémkoli jiném dopředu).

 • Praia – Fogo/Brava:

Jízdní řády se často mění a v závislosti na moři můžete zaznamenat zpoždění. Někdy trajekt vůbec neodjede.

Frekvence plaveb: 2 - 3 x týdně.

Plavba trvá 5 - 6 hodin z Praia do Fogo, plus další 1 hodina z Fogo do Brava.

Cena z Praia na Fogo: 3232 escudos (715 Kč).

Cena z Fogo na Santiago: 2391 escudos (529 Kč).

Jízdenky prodávají agentury Qualitur nebo Zebra Travel - dá se kupit i online.

 • Fogo – Brava:

Jízdní řády se často mění a v závislosti na moři můžete zaznamenat zpoždění (klidně i 4 hodiny)..

Cesta zabere 1 hodinu.

Plavby jsou cca 3x týdně.

Jízdenky je nutné zakoupit předem (ne na lodi nebo v přístavu!) v cestovní kanceláři jako je Qualitur na hlavním náměstí Sao Felipe, Fogo. Doporučuji také zakoupit si zpáteční jízdenku předem, protože prodejní agentury se v Bravě těžko hledají.

Moře mezi Fogem a Bravou může být velmi rozbouřené..K lodní dopravě krapet reality:


Chtěla jsem se s vámi podělit o dojmy z 5ti hodinové plavby, ale nešlo víc. 5 hodin jsem měla prsty zaryté v sedačce.

- blicí pytlík použilo 90 % pasažérů, řada z nich opakovaně... Nejlepší byla malá holčička s klukem přes uličku, kteří střídavě furt něco jedli a blili.

- na lodi nikdy nezklápějte opěrku do vodorovné polohy, je to jediná zarážka, abyste nepřelítli přes uličku na druhý konec paluby (kdo má nejen sklopenou zarážku, aby ho nebodala do zad, ale ještě si k upevnění pozice nepomáhá zarytými prsty do kůže sedadla pod sebou, může si i rozbít hlavu - ano, opravdu tu tekla krev)

- nejhorší není zvuk nepřetržitého zvracení, ale neutichající pláč dětí

- lístek stojí méně jak třetinu co přelet, ale v tomto případě platí, že co je levný, není vždy nejlepší řešení

Zažila jsem turbulence v letadle, kdy padaly kyslíkové masky pasažérům na hlavu a stevardi nestačili utíkat před vozíky v uličkách, ale tohle byl větší adrenalin.

Jo a pokud budete mít taky kliku jako já, že vás ta mořská nemoc mine (snad jako jedinou) obloukem, jako bílá tvář jste na palubě i tak opečováváni. Já jsem bez make upu musela vypadat asi hodně špatně, protože kluk vedle mě přese mě přehodil svoji teplou mikinu (jo, zima mi teda byla) a ještě mi sklopil i sedadlo vedle na nohy. Trošku jsem to umírání přibarvila, aby mi tu "deku" zase nesebral..
DOPRAVA NA BOA VISTĚ


Stejně jako všude, i zde si můžete půjčit auto. Vyjde na cca 55 až 60 € na den (nejlevnější vůz). Na rozdíl od ostrova Sal má Boa Vista cesty opravdu šílený, takže půjčit auto zde doporučuji jen opravdu vyježděným a zkušeným řidičům.


Další možost je zaplatit si na celý den auto s řidičem, což nevyjde ve skupině více lidí (zde jezdí auta s korbou, takže se dá počet osob navýšit) vůbec špatně a jste bez starostí.


Nejlevnějším způsobem pr jednotlivce je využití soukromého taxi nebo hromadného taxi aluguer. Stanoviště hromadných taxi je na hlavním náměstí v Sal Rei.
INTERNET


Internet a volání do České republiky je z Kapverdských ostrovů opravdu drahý! Doporučuji využívat internet zdarma (wifi free) na vašem hotelu. U více hvězdičkových hotelů už by to měl být standard (alespoň ve společných prostorách).


Na internetu se dočtete, že je na Kapverdách internet zdarma na všech letištích, v přístavech a na hlavních náměstích a v hlavních ulicích… To už neplatí. Přišel Covid a změnil běh dějin. I tady. Internet už je dostupný zdarma jen na letišti.


Pokud internet potřebujete více, tak se vyplatí koupit si datovou SIM. Na jeden měsíc s 6GB vychází na necelých 400 Kč.
MĚNA


Místním platidlem je escudo (CVE). Pokud nechcete měnit, určitě si zde vystačíte i s eury. Směnit peníze lze na letišti nebo v bankách. Je nutné předložit pas a zaplatit poplatek 500 cve. Určitě doporučuji měnit na recepcích hotelů, kde je to sice s horším kurzem, ale bez poplatku, navíc nechtějí pas. Vůbec nejlepší směnárnou jsou ale vietnamské sámošky, kde když zaplatíte větší eurovou bankovkou, vrátí vám naprosto precizním kurzem 1 € = 110 CVE v místní měně. Bez poplatku.


Kurz: 1 € = 110 CVE, pokud vám budou někde (mimo zmíněné sámošky) vracet, tak VŽDY v kurzu 1 € = 100 CVE.
JÍDLO NA KAPVERDÁCH


Na Kapverdských ostrovech jíte především ryby, taky kuřecí a vepřové maso. Národní pokrm je cachupa, kterou zde snídají, obědvají i večeří. Ke každému jídlu zde dostanete minimálně dvě přílohy - rýži, brambory, maniok, vařenou zeleninu jako mrkev, dýni a klidně i pečivo. Taky tu milují hranolky (a pěkně s tunou majonézy)! Obvykle donesou i misku luštěnin, buď fazolí nebo čočky, a to výborně ochucenou, za mě vůbec nejlepší složka všech obědů. Ke každému jídlu dostanete drink na dobré trávení, a to buď místní bílý rum nebo punč. Oboje je síla! No a po jídle místní kávička a dezertík. Nejlepší je luxusní mangová zmrzlinka a nebo syrový pudink. • RYBY A MOŘSKÉ PLODY

Základem místní kuchyně jsou zejména ryby, a to tuňák, mečoun nebo treska. Dále mořské plody jako krabi, humři, langusty a krevety. Mořské plody se upravují na všechny možné způsoby a nejlépe chutnají s vyhlídkou na oceán.. • CACHUPA

Jedná se o vůbec nejrozšířenější a nejtradičnější jídlo této země, které je k dostání na všech Kapverdských ostrovech. Dělá se ve dvou podobách. Ta jedna by se dala přirovnat k našemu guláši, tedy k omáčce, kde jsou hlavními surovinami pro přípravu kukuřice, fazole, boby, zelí čerstvá zelenina, sladké brambory zelené banány a vepřové nebo kuřecí maso. Někdy i ryba, vždy ale slanina a rajský protlak. Všechny tyto suroviny se vaří v jednom velkém hrnci. Druhou variantou je přílohová suchá cachupa, kde jsou jen boby a luštěniny a kus špeku. I zde se do ní přidává zelenina, třeba paprika, lišty špenátu, kukuřice. Musím říct, že jsem ji zkusila asi 10x a pokaždé to bylo úplně jiné jídlo. Někde naprosto nepoživatelné, někde luxusní mňamka.


 • PUDING PUDIM FLAN

Tento dezert je na Kapverdských ostrovech nejrozšířenější a nejtypičtější. Vaří se z kondenzovaného mléka a polévá se karamelem. Servírují jej i v hotelech. • KOZÍ SÝR

Kozí sýr je místní produkt číslo jedna. Najdete ho jak v restauracích tak i v hotelech, a to v nejrůznějších kombinacích. Například přelitý medem s různými želé nebo v kombinaci s marmeládou. Kozí sýr se velice často podává s ovocem papája, pro tento pokrm slouží název Doce de Papaya. Často se k sýru zakusují tvrdé sušenky bolachas, které jsou úplně bez chuti a zvýrazní chuť kozího sýra.

 • PAPÁJA

Moje nejlepší kapverdská sníídaně..


 • PIVO

Místní pivo je značky Strela a jedna třetinka vyjde zhruba na 20 Kč. Obsah alkoholu je 5,4%, jsou dvě varianty. Nejlevnější je u Vietnamců (20 kaček), jinde za 1 €. • GROGUE

Toto je název pro místní pálenku, která se vyrábí z cukrové třtiny. Je to v podstatě rum. Právě cukrová třtina se na ostrovech pěstuje dost hojně. Obsah alkoholu je od 38 do 56 procent! Pije se s ledem a citronem v hotelech a restauracích, jinak místní ho pijí úplně všude, úplně ke všemu, klidně v deckové sklenici a jednojaké teploty. • CAIPIRINHA

...je nejlepší drink ostrova! Kapverdská caipirinha je původní brazilský koktejl, který je vyrobený z cachaça (čirá bílá lihovina podobná rumu, která se destiluje z cukrové třtiny), třtinového cukru, limetky a ledu.

Existuje řada variant, resp. příchutí, a to podle přidané ovocné složky. Zkusila jsem klasiku s limetkou (obdoba mojita), doporučenou caipirinhu negra (velké zklamání) a jednoznačně nejlepší plážovou variantu - s mangem.

Je to naprosto dokonale osvěžující drink na pláž, který chutná jak hutná přesnídávka a na fotkách s pozadím bílého písku a tyrkysového oceánu je široko daleko nejkrásnější modelka. Alkohol v ní skoro necítíte, o to víc ale doporučuji opakovaně dořeďovat vodou.. Na sluníčku je tento až dětský drink hodně zrádný, takže po třech rundách odskáčete z pláže do hotelu klidně po čtyřech.. (to není má zkušenost, ale mam oči). • PONCHE

Tento nápoj znám z Madeiry. Jeho základem je právě místní pálenka, která se smíchá s medem a citronem. Trochu to připomíná naší medovinu.

 • VÍNO

Jediné místní víno se vyrábí právě na ostrově Fogo. Vínu se zde neskutečně daří díky sopečné půdě, která mu (stejně jako na ostrovech Santorini nebo Lanzarote) dává jedinečnou chuť. A výjimečnost, co si budeme vykládat.

Na ostrově FOGO je jak známé vinařství Chã (dle vesnice přímo pod sopkou, kde se pěstuje na jejím úpatí v černé strmé pustině), tak i na vinici MARIA CHAVES, která je kousíček nad hlavním městem ostrova - São Filipe.

Jinak většina vín, které dostanete v místních all hotelech, jsou kvalitní vína z Portugalska. Opravdu nehrozí, že byste zde v hotelech pili patoky jako někde v Egyptě nebo v Tunisku. Naopak, pijete ta nejvyhlášenější a nejlepší vína portugalské pevniny. • KÁVA

Káva pěstovaná na ostrově Fogo je celosvětově vyhlášená. Jmenuje se Café de Fogo a její naprostá většina pochází z oblasti Mosteiros.

 • VODA

I voda stojí za zmínku. Je potřeba si zde kupovat vodu balenou, v lepších hotelích jí dostáváte zdarma, protože zde se pije voda odsolená. Místním lidem to nevadí, jsou na ni zvyklí, ale náš metabolismus by tak vysoký obsah soli a jiných minerálů mohl opravdu rozhodit a způsobit vážné zažívací potíže. Jinými slovy – voda na Kapverdských ostrovech není pro nás evropany pitná.Obecně jsou místní sámošky bez většího sortimentu. Sekce ovoce a zelenina je dost chabá a drahá (kilo paprik vyjde na 5 €!!). Převládají všelijaké boby, luštěniny apod. Místní jogurty nejsou vůbec jogurty, ale jakési pudinky. Nicméně nakupování jídla na Kapverdách není o sámoškách, ale o tržnicích a trzích, a to je úplně jiné kafe, jiný svět. Takové množství ovoce a zeleniny jsem neviděla snad ani v Asii! Navíc nejde jenom o voňavé a barevné ovoce, najdete zde ryby, maso, vajíčka, luštěniny koření, bylinky... prostě úplně všechno. A ceny? Ty jsou zde naprosto lidové

UBYTOVÁNÍ


Ubytovat se na Boa Vistě můžete úplně stejně jako všude jinde na světě - tedy od špičkových all inclusive hotelů (35 EUR/osoba/noc/all inclusive), po apartmány a penzionky v soukromí, kde za krásný pokoj se snídaní klidně přímo u pláže zaplatíte okolo tisícovky, za nejlevnější apartmán pro dva 770 Kč za noc.
KOUPIT NEMOVITOST NA KAPVERDÁCH A MÍT DRUHÝ DOMOV V RÁJI?


Nemálo z vás mi psalo, zda se dají na Kapverdách pořídit i nemovitosti, takže předávám zjištěné info takto hromadně dále a za sebe říkám, že poměr cena a výkon je v tomto případě opravdu neuvěřitelná.


Oblíbenost Kapverd jakožto turistické destinace odstartovala zvyšování hodnoty místních nemovitostí. Do roku 2019 navštěvovalo zemi ročně okolo 750 000 turistů. Podle Kapverdského turistického institutu lze očekávat, že navzdory pandemii to do roku 2030 bude více než trojnásobek. Zatímco doposud zahraniční turisté hledali dovolenou převážně ve velkých All-Inclusive hotelech, v současnosti poptávají pronájem a koupi apartmánů. Tento celosvětový trend činí z kapverdských nemovitostí zajímavou investiční komoditu s vysokou mírou zhodnocení.


Jak bylo částečně naznačeno výše, i přes očekávaný nárůst, došlo vlivem pandemie k pozastavení růstu cen nemovitostí a některé z nich jsou dokonce nabízeny za zvýhodněnou cenu. Nastal tak vhodný čas pro jejich nákup. Z tohoto důvodu se paní Mónica Sofia rozhodla založit společnost zabývající se prodejem a nákupem nemovitostí - Estate Cape Verde Real Estate a tato společnost nabízí nemovitosti různých typů napříč Kapverdskými ostrovy. V nabídce jsou komerční a nekomerční objekty, pozemky, domy i apartmány.

Zároveň všem zájemcům Česko-kapverdská obchodní komora garantuje férovost a legálnost převodu nemovitosti na vaše jméno.

V případě zájmu jsou ochotni vystavit vám bankovní garanci, která pozdrží vaše peníze tak dlouho, dokud celý proces převodu nemovitosti/pozemku na vaši osobu není úspěšně dokončen. Zároveň nedojde-li k převodu do předem stanoveného data, peníze vám vrátí zpět.Společnost spolupracuje s místními architekty a stavebními firmami, které vám pomůžou s realizací vašich investičních projektů. Kapverdská demokratická vláda navíc zaujímá vstřícný postoj k zahraničním investorům a motivuje je například možností získat spolu s koupí nemovitosti trvalý pobyt.


Na Kapverdy navíc létají každý pátek přímé lety z Prahy a vaše investice tak může současně posloužit jako místo pro vaši rekreaci i pronájem.

Místní klima a moře má pozitivní vliv na zdravotní stav, proto jsou Kapverdy vhodné např. pro důchodce. Kapverdská vláda navíc nabízí zahraničním důchodcům celou řadu výhod. Nejenže dostanou povolení k pobytu, ale zároveň si můžou převést své věci na Kapverdy bez nutnosti platit clo či další poplatky. Všechny tyto věci je společnost schopna zajistit.

Jak již bylo zmíněno výše, kapverdské pozemky jsou ideální investicí s vysokou mírou zhodnocení (v průměru více než 11 % p.a). Výhodou oproti jiným zemím je možnost vlastnění pozemků cizinci na vlastní jméno. Ceny nemovitostí jsou navíc nižší než v jiných turistických destinacích, čemuž pomáhá také složitě nastavený systém hypoték, který znemožňuje řadě Kapverďanům nakupovat nemovitosti.


Nakupování na Kapverdách bez znalosti místního prostředí je však velmi problematické. Na trhu se objevují spekulanti i podvodní prodejci (podvodné transakce a nedostavěné projekty). Je tak klíčové pracovat s někým, kdo místní prostředí zná a pohybuje se v něm. Kapverdský systém má navíc svá specifika a je poměrně složitý.

Ceny kapverdských nemovitostí se liší v závislosti na typu objektu a místě. Nejdražší nemovitosti jsou zpravidla u pláží a na ostrovech Santiago, Boa Vista a Sal. Zároveň je nutné počítat s navýšením kupní ceny nemovitosti o formální náležitosti, právní služby, daně a poplatky, o to v průměru až o 6 %. (záleží však na řadě okolností). – To však u Cape Verde Real Estate neplatí. Veškeré náklady včetně daní jsou součástí jejich ceny!

Společnost Cape Verde Real Estate za vás vše zařídí, dokonce ani nemusíte být přítomni, stačí pouze podepsat plnou moc. Pomůžeme vám vybrat vhodnou nemovitost. Nemovitost vždy před nákupem zkontroluje na katastru nemovitostí, obstará výpis z katastru (včetně katastrální mapy) a u místní municipality ověří veškeré náležitosti včetně toho, kdo je skutečným vlastníkem a není-li nemovitost zatížena břemenem v podobě dluhů atd. Po podepsání kupní smlouvy a zaplacení zálohy následně vyřídí veškeré papírování, notářské služby a zajistí vám daňovou kartu. Do 30-ti dnů od podpisu dostane klient „Escritura“, čímž bude stvrzeno jeho vlastnické právo na nemovitost podle kapverdských zákonů.

Cape Verde Real Estate je schopna zajistit i celou řadu dalších služeb - spolupracuje s českou bankou, která vám může půjčit peníze, zajistí smlouvy s dodavateli energie, vody a plynu, případně nemovitost pojistí. Dále jsou schopni zajistit také další služby v podobě bezpečnostní agentury, úklidu atd.


Pro více informací kontaktujte: Cape Verde Real Estate - www.estatecv.com, info@estatecv.com.
ITINERÁŘ:


 • SAL REI • MORABEZA BAR • POUŠŤ VIANA


 • PRAIA DE ATLANTIDA - VRAK POTOPENÉ LODI • ROUTE 66


 • THREE VILLAGES


 • OPUŠTĚNÁ VESNICE CURRAL VELHO


 • SALINY


 • BAOBAB


 • KAPLE NOSSA SENHORA DE FÁTIMA