top of page
Vyhledat

KAPVERDY - FOGO za KAČKU

Aktualizováno: 30. 12. 2022

Fogo znamená oheň a toto slovo odhaluje skutečnou povahu tohoto ostrova. Jedná se o sopečný ostrov s přibližně 40 000 obyvateli a nejvyšší horou celých Kapverd - stratovulkánem Fogo, jehož vrchol nad bělounkými mraky ve výšce 2 829 metrů je snem každého horala. Díky vysokým horám a odpovídající tvorbě mraků má ostrov tendenci k vlhkosti, což znamená jediné - daří se zde všemu od tropického ovovoce, zeleniny, až po kávu a Fogo je tak jako jeden z mála Kapverdskcýh ostrovů hospodářsky zcela soběstačný. O pytle s kávou v oblasti Mosteiros doslova zakopáváte u cesty, Fogo je největším vývozcem této kofeinové vzpruhy. Stejně tak se zde skvěle daří i vínu, a právě díky jeho pěstování v sopečné půdě je nejen víno z Foga, ale i Fogo celosvětově vyhlášené.
TERMÍN CESTY:


1. - 29.3. 2022, Fogo celkem 4 nociKAPVERDY - OBECNÉ INFO:


Hlavní město: Praia

Jazyky: portugalština, rodný jazyk je kapverdská kreolština, angličtina částečně

Náboženství: křesťanství (katolické-protestantské)

Měna: Kapverdské escudo

Napájecí napětí + typ(y) zásuvky: 230V, typ zástrčky F a C

Podnebí: Subtropické zpříjemňuje cestování po celý rok. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 26°C a 30°C.
VSTUP DO ZEMĚ


Nutný je cestovní pas, který musí mít platnost ještě minimálně 6 měsíců po vašem návratu domů. Opravdu si na to dejte pozor, já jsem viděla na letišti rodinu, kde jeden z členů měl platnost po návratu pouze 5 měsíců a nepustili jej na palubu…


Od roku 2019 došlo ke změnám vízové a poplatkové politiky. Občané Evropské Unie mohou cestovat na území Kapverdských ostrovů bez víz, a to pro pobyty do 30 dní. Nicméně však kapverdská vláda zavedla bezpečnostní letištní taxu (Taxa de Segurança Aeroportuaria, TSA), kterou musí uhradit každý turista. Taxa stojí 3 400 kapverdských escudo, tedy cca 31 € /800 Kč). Tuto taxu můžete zaplatit:

 • online nejpozději 5 dní před příletem na Kapverdy (na webové adrese www.ease.gov.cv po krátké registraci a úhradě poplatku kartou)

 • na letišti po příletu

 • přes cestovní kancelář - CK poplatek zařídí za vás, a to za krásných 1300 Kč na osobu.. ‌


COVID‌ ‌SITUACE‌ ‌-‌ ‌OPATŘENÍ‌ ‌


Na Kapverdy mohou všichni bez rozdílu! Pokud nejste očkovaní (nebo papírově prodělaní), pak stačí jen antigen za 200 Kč před odletem, samozřejmě negativní a max 48 hodin starý. Můžete i PCR test, pokud máte peněz nazbyt. Test si nemusí dělat ani očkovaní ani ti, co mají prodělání nemoci do 180 dnů.Tento test ukážete při odletu z Prahy před vydáním letenek, dále po příletu na ostrov, kde jej okem zkontrolují (stejně tak i ostatní doklady “bezinfekčnosti”, tedy očko a prodělávku).


Dále chtějí vidět vaše potvrzení vyplněného příletového formuláře do země - to si děláte před cestou sami (nikoli CK) a po odeslání údajů vám dojde na mail jejich certifikát. Adtresa pro vyplnění je zde:


I když MZV tvrdí, že test musíte na ostrovech předkládat všude (ubytko, bary, restaurace) - je to naprostý nesmysl. Za celou dobu toto naprosto nikde nikdo neřešil, vidět jej chtějí pouze dopravci při přesunech na ostatní ostrovy, a to jak na letišti, tak v přístavech.


Na ostrově se dost nosí roušky, někteří nadšenci z řad místních i venku. Každopádně pokud toto nadšení nesdílíte, místním je to úplně jedno. No stress, tady každej jak sám uzná za vhodné. V hotelu musíte roušku jen v restauraci, a to na těch symbolických pár vteřin, než si sednete k jídlu. Zkuste to dodržovat a respektovat, nedělají to proto, že by je to těšilo nebo se báli Covidu a věřili, že je to ochrání. Dělají to proto, že musí a že pokud by to nedělali, jejich hotelu by mohl být odebrán status bezpečného hotelu, což by vedlo k tomu, že nebudou mít práci. A práce je zde stejně jako voda ceněna zlatem.
DOPRAVA NA KAPVERDSKÉ OSTROVY OBECNĚ:


Kapverdy mají 4 mezinárodní letiště : Praia (ostrov Santiago), Sal, Boa Vista a São Vicente. Letiště Sal a Boa Vista mají často překvapivě levné lety s cestovními kancelářemi, zatímco cestování do Santiaga nebo São Vicente může být dražší.LETIŠTĚ A LETENKY NA FOGO?


Letiště São Filipe je obsluhováno výhradně vnitrostátními lety a nabízí tak pouze spojení z a na ostatní kapverdské ostrovy. Lety jsou opravdu občas, takže rychlejší dopravou zůstává trajekt. I já jsem na Fogo jela trajektem z Praia a nakonec i zpět, protože lety byly beznadějně vyprodané.PŘÍSTAV FOGO


Plavba trajekty mezi ostrovy je svět sám o sobě. Na některé ostrovy je extrémně těžké najít spojení, zatímco na jiné jsou pravidelné jasné spoje. Bohužel většina plavebních řádů trajektů je spíše návrhem času odjezdu..


Cena trajektu z ostrova Santiago (Praia) na Fogo je 2391 escudo (530 Kč), plavba trvá 6 hodin. Zpět jsem vylouvala ve 23:59, což mi přišlo jako vtipný čas, ale asi jej tak mají schválně, aby nemuseli řešit A.M. a P.M. a lidi se nepletli v tom, kdy vlastně jedou. Plavba zpět taktéž 6 hodin a stejná cena.


Plavební řády trajektů zde: https://www.cvinterilhas.cv/home
DOPRAVA PO OSTROVĚ FOGO


Stejně jako všude, i zde si můžete půjčit auto. Vyjde na 40 - 50 € na den (nejlevnější vůz), což je kapverdský průměr.


Dalším způsobem je využití hromadného taxi aluguer, stanoviště hromadných taxi je na hlavním náměstí každého města ostrova. Můžete využít i normální taxi, ale bacha na ceny pro turisty. Já jsem zde za půl hodiny zaplatila 15 €... Jo a skoro každé auto, které vás na Kapverdách někam veze, má prasklé čelní sklo - tady se to rostě neopravuje, dokud celé sklo nevypadne.


No a pak samozřejmě stejně jako všude - můžete si domluvit výlet "balíček s průvodcem", kde se bavíme o ceně 120 EUR za skupinku do 3 lidí. Domluvíte si to na recepci každého hotelu nebo v přístavu/na letišti. Pokud máte na ostrov málo času a chcete z něj vidět co nejvíc, určitě dobrá volba.
INTERNET


Internet a volání do České republiky je z Kapverdských ostrovů opravdu drahý! Doporučuji využívat internet zdarma (wifi free) na vašem hotelu. U více hvězdičkových hotelů už by to měl být standard (alespoň ve společných prostorách).


Na internetu se dočtete, že je na Kapverdách internet zdarma na všech letištích, v přístavech a na hlavních náměstích a v hlavních ulicích… To už neplatí. Přišel Covid a změnil běh dějin. I tady. Internet už je dostupný zdarma jen na letišti.


Pokud internet potřebujete více, tak se vyplatí koupit si datovou SIM. Na jeden měsíc s 6GB vychází na necelých 400 Kč.
MĚNA


Místním platidlem je escudo (CVE). Pokud nechcete měnit, určitě si zde vystačíte i s eury. Směnit peníze lze na letišti nebo v bankách. Je nutné předložit pas a zaplatit poplatek 500 cve. Určitě doporučuji měnit na recepcích hotelů, kde je to sice s horším kurzem, ale bez poplatku, navíc nechtějí pas. Vůbec nejlepší směnárnou jsou ale vietnamské sámošky, kde když zaplatíte větší eurovou bankovkou, vrátí vám naprosto precizním kurzem 1 € = 110 CVE v místní měně. Bez poplatku.


Kurz: 1 € = 110 CVE, pokud vám budou někde (mimo zmíněné sámošky) vracet, tak VŽDY v kurzu 1 € = 100 CVE.JÍDLO NA KAPVERDÁCH


Na Kapverdských ostrovech jíte především ryby, taky kuřecí a vepřové maso. Národní pokrm je cachupa, kterou zde snídají, obědvají i večeří. Ke každému jídlu zde dostanete minimálně dvě přílohy - rýži, brambory, maniok, vařenou zeleninu jako mrkev, dýni a klidně i pečivo. Taky tu milují hranolky (a pěkně s tunou majonézy)! Obvykle donesou i misku luštěnin, buď fazolí nebo čočky, a to výborně ochucenou, za mě vůbec nejlepší složka všech obědů. Ke každému jídlu dostanete drink na dobré trávení, a to buď místní bílý rum nebo punč. Oboje je síla! No a po jídle místní kávička a dezertík. Nejlepší je luxusní mangová zmrzlinka a nebo syrový pudink. • RYBY A MOŘSKÉ PLODY

Základem místní kuchyně jsou zejména ryby, a to tuňák, mečoun nebo treska. Dále mořské plody jako krabi, humři, langusty a krevety. Mořské plody se upravují na všechny možné způsoby a nejlépe chutnají s vyhlídkou na oceán..


 • CACHUPA

Jedná se o vůbec nejrozšířenější a nejtradičnější jídlo této země, které je k dostání na všech Kapverdských ostrovech. Dělá se ve dvou podobách. Ta jedna by se dala přirovnat k našemu guláši, tedy k omáčce, kde jsou hlavními surovinami pro přípravu kukuřice, fazole, boby, zelí čerstvá zelenina, sladké brambory zelené banány a vepřové nebo kuřecí maso. Někdy i ryba, vždy ale slanina a rajský protlak. Všechny tyto suroviny se vaří v jednom velkém hrnci. Druhou variantou je přílohová suchá cachupa, kde jsou jen boby a luštěniny a kus špeku. I zde se do ní přidává zelenina, třeba paprika, lišty špenátu, kukuřice. Musím říct, že jsem ji zkusila asi 10x a pokaždé to bylo úplně jiné jídlo. Někde naprosto nepoživatelné, někde luxusní mňamka.

 • PUDING PUDIM FLAN

Tento dezert je na Kapverdských ostrovech nejrozšířenější a nejtypičtější. Vaří se z kondenzovaného mléka a polévá se karamelem. Servírují jej i v hotelech. • KOZÍ SÝR

Kozí sýr je místní produkt číslo jedna. Najdete ho jak v restauracích tak i v hotelech, a to v nejrůznějších kombinacích. Například přelitý medem s různými želé nebo v kombinaci s marmeládou. Kozí sýr se velice často podává s ovocem papája, pro tento pokrm slouží název Doce de Papaya. Často se k sýru zakusují tvrdé sušenky bolachas, které jsou úplně bez chuti a zvýrazní chuť kozího sýra.

 • PAPÁJA

Moje nejlepší kapverdská sníídaně..


 • PIVO

Místní pivo je značky Strela a jedna třetinka vyjde zhruba na 20 Kč. Obsah alkoholu je 5,4%, jsou dvě varianty. Nejlevnější je u Vietnamců (20 kaček), jinde za 1 €. • GROGUE

oto je název pro místní pálenku, která se vyrábí z cukrové třtiny. Je to v podstatě rum. Právě cukrová třtina se na ostrovech pěstuje dost hojně. Obsah alkoholu je od 38 do 56 procent! Pije se s ledem a citronem v hotelech a restauracích, jinak místní ho pijí úplně všude, úplně ke všemu, klidně v deckové sklenici a jednojaké teploty. • CAIPIRINHA

...je nejlepší drink ostrova! Kapverdská caipirinha je původní brazilský koktejl, který je vyrobený z cachaça (čirá bílá lihovina podobná rumu, která se destiluje z cukrové třtiny), třtinového cukru, limetky a ledu.

Existuje řada variant, resp. příchutí, a to podle přidané ovocné složky. Zkusila jsem klasiku s limetkou (obdoba mojita), doporučenou caipirinhu negra (velké zklamání) a jednoznačně nejlepší plážovou variantu - s mangem.

Je to naprosto dokonale osvěžující drink na pláž, který chutná jak hutná přesnídávka a na fotkách s pozadím bílého písku a tyrkysového oceánu je široko daleko nejkrásnější modelka. Alkohol v ní skoro necítíte, o to víc ale doporučuji opakovaně dořeďovat vodou.. Na sluníčku je tento až dětský drink hodně zrádný, takže po třech rundách odskáčete z pláže do hotelu klidně po čtyřech.. (to není má zkušenost, ale mam oči). • PONCHE

Tento nápoj znám z Madeiry. Jeho základem je právě místní pálenka, která se smíchá s medem a citronem. Trochu to připomíná naší medovinu.

 • VÍNO

Jediné místní víno se vyrábí právě na ostrově Fogo. Vínu se zde neskutečně daří díky sopečné půdě, která mu (stejně jako na ostrovech Santorini nebo Lanzarote) dává jedinečnou chuť. A výjimečnost, co si budeme vykládat.

Na ostrově FOGO je jak známé vinařství Chã (dle vesnice přímo pod sopkou, kde se pěstuje na jejím úpatí v černé strmé pustině), tak i na vinici MARIA CHAVES, která je kousíček nad hlavním městem ostrova - São Filipe.

Jinak většina vín, které dostanete v místních all hotelech, jsou kvalitní vína z Portugalska. Opravdu nehrozí, že byste zde v hotelech pili patoky jako někde v Egyptě nebo v Tunisku. Naopak, pijete ta nejvyhlášenější a nejlepší vína portugalské pevniny.


 • KÁVA

Káva pěstovaná na ostrově Fogo je celosvětově vyhlášená. Jmenuje se Café de Fogo a její naprostá většina pochází z oblasti Mosteiros.

 • VODA

I voda stojí za zmínku. Je potřeba si zde kupovat vodu balenou, v lepších hotelích jí dostáváte zdarma, protože zde se pije voda odsolená. Místním lidem to nevadí, jsou na ni zvyklí, ale náš metabolismus by tak vysoký obsah soli a jiných minerálů mohl opravdu rozhodit a způsobit vážné zažívací potíže. Jinými slovy – voda na Kapverdských ostrovech není pro nás evropany pitná.Obecně jsou místní sámošky bez většího sortimentu. Sekce ovoce a zelenina je dost chabá a drahá (kilo paprik vyjde na 5 €!!). Převládají všelijaké boby, luštěniny apod. Místní jogurty nejsou vůbec jogurty, ale jakési pudinky. Nicméně nakupování jídla na Kapverdách není o sámoškách, ale o tržnicích a trzích, a to je úplně jiné kafe, jiný svět. Takové množství ovoce a zeleniny jsem neviděla snad ani v Asii! Navíc nejde jenom o voňavé a barevné ovoce, najdete zde ryby, maso, vajíčka, luštěniny koření, bylinky... prostě úplně všechno. A ceny? Ty jsou zde naprosto lidové.
UBYTOVÁNÍ


Ubytovat se na Fogo můžete úplně stejně jako všude jinde na světě - tedy od špičkových all inclusive hotelů, po apartmány a penzionky v soukromí, až po nejlevnější ubytování, kde za pokoj zaplatíte 450 Kč za noc, tedy za 2 osoby.


Já bydlela v Casas de Sol a recenzi shrnu do jednoho slova - doporučuji! No znáte mě...jedno slovo je u mě problém...

Obvykle, když chcete nejlépe popsat ubytování z vašich cest, použijete nejkrásnější fotky pokoje nebo místního jídla dokonale naservírovaného na talíř...

Pro mě je ale nejkrásnější ubytování vyjádřeno právě takto:

 • Je to soukromá kaple, která je určena jak pro případné svatby nebo oslavy, tak i pro soukromé rozjímání všech, kteří to mohou během pobytu potřebovat. Kdykoliv sem přijdete, jste zde úplně sami. Nádherný zvon před kaplí, která slouží opravdu jenom hotelu, a za ním vyhlídka na nekonečný oceán, tomu říkám all inclusive!


 • Kaple není všechno, čím tu na váš "vnitřní vesmír"myslí. Cestou k soukromé černé a nekonečné pláži je nádherná lavička, kde se můžete zastavit, třeba hodinu na tu tyrkysovou nádheru pod sebou hledět a být Bohu nebo komu zrovna chcete možná ještě blíž než ve zmíněné kapli..


 • No a pak všudypřítomné zahrádky, kde se pěstuje zelenina pro potřebu tohoto hotelu. Tomu se říká neplýtvat, myslet rozumně, takové to vyvážené a ekologické hospodářství. Vypadá to nejen strašně hezky na pohled, ale hladí po duši, když si uvědomíte, že každý plátek rajčete nebo okurky, každá faozele nebo petržel na talíři v tomto hotelu, pochází přímo z jejich zahrádek. Samozřejmě bez chemie! To vás ani nenapadne nechat nějaké zbytky!


 • No a bazén, ten na horkém sopečném ostrově s druhým jménem "oheň" nesmí chybět. Na Kapverdských ostrovech (mimo turisticky profláklé lokality Sal a Boa Vista) není bazén úplná samozřejmost. Voda je zde opravdu dar a takto bezbřeze s ní plýtvat, to je luxus, který si nemůžete dopřát všude. Tady ano, navíc je toto osvěžení každý den podrobeno neskutečné péči. Ne jenom proto, abyste se tu měli dobře a užili si osvěžení v podobě čisťounké vody, ale hlavně proto, jak si tu obyčejných čtyř písmen - voda - váží.


Jinými slovy, pro mě je to jedno z nejkrásnějších ubytování z celých Kapverdských ostrovů. Citlivost, se kterou se zde přistupuje jak k přírodě, tak i ke všem hostům, to vidíte na každém kroku. A navíc ta spřátelená vinice, že..ITINERÁŘ:


 • MOSTEIROS


 • TÚRA Z CHA DAS CALDEIRAS DO MOSTEIROS


 • VINAŘSTVÍ MARIA CHAVES


 • SÝR FOGO


 • SAO JORGE A LAS SALINAS


 • PICO DE FOGO


 • CHÃ DAS CALDEIRAS


 • SÃO FILIPE


 • FOGO A HŘBITOVY

 • FOTBALOVÝ ŠAMPIONÁT OSTROVA FOGO


 • SELFIE S PREZIDENTEM

FOGO ZÁVĚREM


Před tisíci lety se kapverdský ostrov FOGO zvedl z moře, a to při vulkanické erupci. Od té doby až po současnost je ostrov znám díky svému vínu, výborné kávě, svým dramatickým sopečným scenériím a pro cestovatele - možností zdolání stále aktivní sopky Pico de Fogo, aktivního stratovulkánu a nejvyšší hory Kapverd vůbec, kterou si pak za odměnu můžete sjet "po prdeli dolů" černým sopečným prachem. No a jak výstup, tak i cesta dolů, to zážitek, na který nadosmrti nezapomenu. Stejně tak na zaslouženou odměnu ve vesnici Chã das Caldeiras, kde i vy, rozhodnete-li se Pico de Fogo zdolat, svou túru zahájíte i skončíte - na sklenici výborného vína pěstovaného právě na sopečných svazích Foga.


A až si tady sednete, vytřepete černý písek z bot, utřete poslední slzy, srknete si z ledově vychlazené sklenice vína, uvědomíte si - ano, právě zde, na ohnivém ostrově Fogo - obrovský dar života. To, jak jsme my lidé houževnatí a nezlomní a současně, jak je příroda stále o X kroků před námi a svoje poslední slovo si vždycky řekne. Je všemocná, silná a věčná, narozdíl od nás - lidí. A právě zde, ve vesnici, která byla silnou erupcí srovnána se zemí, ve vesnici, kde se místní lidé rozhodli dát sobě i přírodě ještě jednu šanci a na troskách původních domů postavili domy a vesnici novou, právě zde vidíte ten nekonečný příběh marného boje člověka s přírodou. Možná si taky vzpomenete na školku a dětství, kdy nás všechny v bitkách a bojích učili, že tohle není správná cesta. Že vítězem je ten, kdo zbraně odloží a prostě jen s úsměvem, v pokoře, sounáležitosti a přátelství žije.


Tady na Fogo to lidé pochopili. I když zde znovu postavili na troskách nový život, jsou smířeni s možnou další erupcí. A podle mého guida, který zničení vesnice a její výstavbu na troskách zažil - ne KDYŽ, ale AŽ se to stane, zase to tu trpělivě postaví. Protože to tu mají rádi. Protože vínu se nikde nedaří líp a víno spolu s vrcholkem Pico de Fogo - to je jejich skutečný život. Ne obvodové stěny domů..Jo a ještě jednu věc si zde uvědomíte. Přesně v ten moment, kdy střemhlavě letíte pískem z vrcholku dolů, tak i když máte v očích a srdci slzy, ten spontánní smích nejde celej ten kopec dolů zastavit! Ať se děje cokoli, ať se kolem nás hemží viry nebo kulky, život jde pořád dál.
Subjektivní žebříček mnou navštívených ostrovů:


 1. SAO NICOLAU

 2. SAO VICENTE

 3. FOGO

 4. SAL

 5. SANTIAGO

 6. BOA VISTA

 7. SANTO ANTAO


...hodnocení je ovlivněno osobními prožitky, ubytováním, aktivitami na daném ostrově a hlavně počasím. Měsíc březen je na Kapverdách nejsušším měsícem roku s velkou větrností. Obecně zde prší v měsících srpen a září, takže ideální čas pro odlehlejší ostrovy, kde chcete nasát místní zeleň a přírodu je od října do ledna..

2 615 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

BESÍDKY

KNIHY

FACEBOOK

Komentáře


bottom of page