Vyhledat

KAPVERDY - SANTO ANTÃO za KAČKU

SANTO ANTÃO, to jsou plíce Kapverd, svěží zelený nedotčený ráj. Hodně lidí přirovnává tento ostrov k Azorům, někteří i k Havaji. To nedokážu posoudit, obě místa znám zatím jen z fotek a dokumentů, ale každopádně tahle zelená Atlantiku sluší stejně jako bělounké písečné pláže.



Santo Antão je země plná tropického ovoce a zeleniny. Kromě rýže si zde místní vypěstují všechno, co mají denně na svých talířích. Uvidíte zde datlové a kokosové palmy, mangovníky, banány, mandle, papáju, ale také citrusy - pomerančovníky, citrony nebo třeba jahody! No kdo byste čekal na Kapverdách produkci jahod?? To ale není vše. Je tu i kukuřice, ananas, káva a maniok.. Jsou tu ale i květiny. Ve vzduchu je nádherná vůně eukalyptu, levandule a dokonce i lotosových květů a akácie. Santo Antão je vůbec ostrov nádherných obhospodařovaných zemědělských políček terasového rázu a úžasných vyhlídek na nekonečné zelené srázy. Je to ostrov úžasných treků v oblacích, kterých je zde snad stejně, jako na Madeiře! A místní lidé? Usměvaví dříči, kteří vám vždy s radostí poradí a pomůžou.





TERMÍN CESTY:


1. - 29.3. 2022, Santo Antão celkem 2 noci




KAPVERDY - OBECNÉ INFO:


Hlavní město: Praia

Jazyky: portugalština, rodný jazyk je kapverdská kreolština, angličtina částečně

Náboženství: křesťanství (katolické-protestantské)

Měna: Kapverdské escudo

Napájecí napětí + typ(y) zásuvky: 230V, typ zástrčky F a C

Podnebí: Subtropické zpříjemňuje cestování po celý rok. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 26°C a 30°C.




PROČ KAPVERDY A OSTROV SANTO ANTÃO?


U této kapitoly se budu u všech kapverdských cestopisů opakovat, takže ji u těch dalších můžete v klídku přeskočit…




KAPVERDY podruhé aneb CESTA SNŮ…


Je načase podělit se o příběh, díky kterému jsem nyní tam, kde jsem - v ráji, ve světě, kde realita posledních dnů je něco, co zde jak mávnutím kouzelného proutku nějak zmizelo z povrchu země (a to i kdyby člověk nechtěl!), prostě na Bohem (a Evropskými konflikty) zapomenutém (nebo možná naopak Bohem zaslíbeném) souostroví jménem Kapverdská republika..


Když jsem poprvé na své cestovatelské facebookové stránce četla útočný a negativní komentář, a to ve smyslu, zda se nestydím být právě teď (válka) a právě tady (daleko od války) a ještě to veřejně prezentovat, byl to impuls k sepsání příběhu, který bych vám dřív či později stejně vyslepičila..


Ale popořádku, prvně odpověď na otázku: NE, nestydím se. Jsem šťastná, že zde můžu být a ještě víc za načasování. Nic si člověk v dnešní době nemůže přát víc než teleport na místo, kde jako jediný problém řeší písek ve všech tělních otvorech. Tady totiž vypnete a přenesete se úplně do jiného světa. Strašně bych si přála tento únik zažít vám všem, ale na to jsem malej pán. No a tak vám zde alespoň vše sdílím, přenáším vás sem virtuálně a snažím se být v komentářích a odpovědích na vaše zprávy a emaily pomocníkem, abyste to mohli i vy zažít na vlastní kůži. No a s tím nepřestanu děj se co děj, takže koho cestovatelské informace na cestovatelském blogu uráží nebo pohoršují, nechť udělá jediný klik..


Jinými slovy nestydím se žít svůj život, cestovat a sdílet to. Žila jsem tak i v době pandemie (dokonce bez pasivní imunity vpravené do těla jehlou), kdy každý tvrdil, že to nejde. Šlo to a to tak, že zrovna na tyhle dva cestovatelské roky budu na stará kolena sakra vzpomínat! Stejně jako pošťák, co každý den zvoní na vaše dveře s doporučeným psaním, skladník v Makru, zmrzlinářka plnící kornoutky božským vanilkovým krémem před Kauflandem nebo kdokoli jiný, kdo prostě jen žije svůj život a snaží se v něm prožít co největší porci radosti a osobního štěstí (i když právě ten život nám hodí občas pod nohy ty největší klacky), dělám i já totéž.


Takže zpátky k příběhu cesty snů.

V lednu jsem byla na Kapverdách, konkrétně na ostrově Sal a tenhle ostrov mě naprosto dostal. Dělila jsem se o to s vámi formou denních postů, ostatně jako vždy. Psala jsem krátké (vtip) reporoty, přidávala fotky a videa a všem i individuálně radila se vším, s čím jste se na mě obrátili (těch zpráv a mailů nebyly desítky a myslím, že ani stovky - opravdu to byla skoro tisícovka konverzací..). A důvod? Protože cestování miluju, protože cestování je smyslem mého života a protože věřím, že cestovatelská krev tepe v srdci většiny lidí. Jen ji trošku rozpumpovat.

No a protože všechno jednou končí, tak i já se z Kapverd vrátila domů. V den přistání na letišti v Praze mi v mailu přistála i jedna zpráva. Byla jiná než stovky dalších. Nebyl to dotaz, nebylo to sdílení vlastních zážitků ze stejného místa. Byla to pozvánka na setkání, jejímž adresátem byla Česko kapverdská komora.


Přiznám se, že jsem o existenci této komory, její činnosti, ani o charitativních projektech, které na ostrovech realizuje, neměla ani zdání. Co jsem si ale za dobu pobytu na Salu vygooglila spolehlivě, to byl fakt, že Kapverdy nejsou jen dva profláklé ostrovy Sal a Boa Vista, kam se dostanete přímým letem s cestovkou (mezi kterými jsem sama vybírala), ale že je těch ostrovů uprostřed Atlantiku rovnou deset, z toho devět obydlených. A nejen to! Taky že jsou to ostrovy naprosto rozdílné, nejen tvarem, velikostí, počtem obyvatel, ale hlavně barvou! Zatímco Sal a Boa jsou ostrovy bílé - písečné, návětrné ostrovy jsou zelené, skalnaté a vybízející k neuvěřitelným trekům zcela neprobádaným terénem. No a na jihu je třeba Fogo, což je nejen název ostrova, ale i sopka, na kterou se dá do téměř třítisícové vejšky vydrápat! Pro někoho, kdo zdolal Teide a do krve se mu vlila láska k vrcholům a pocit, že vše pod 4 tisíce s přehledem vyšlápne (vtip) - neuvěřitelná výzva! Ale to pořád není vše! Je tu i Brava, která je nejvíce ovlivněna jižní Amerikou, k níž má nejblíž a která je skutečnými plícemi Atlantiku. Tolik zeleně, že z toho prý vidíte i nebe v zelených tónech! Taky Maio, ostrov s plážemi, kterým prý Karibik nesahá po kotníky. A tak dál a dál! Co ostrov, to úplně jiný svět. Prostě ZAKOPANEJ POKLAD, na kterej jsem náhodou narazila a pochopila, že můj cestovatelský sen už není Bora Bora, ale průzkum těchto utajených perel kdesi v Atlantiku.

Jenže…

Cena letenek na jakýkoliv jiný ostrov než Sal a Boa Vista je darda, cena přeletů ještě větší a existence spojů (informace k nim) visí někde v Bermudském trojúhelníku a dopátrat se plavebních nebo leteckých řádů zdá se být větší záhada jak záhada hlavolamu!


Klapka. Zpátky v Praze. Ťukám na dveře Česko kapverdské komory a ze dveřmi Monika Sofie, prezidentka jak komory, tak i nadace Naděje Cabo Verde.

Během deseti minut, kdy mě pochválí za reporty ze Salu, kapverdskou češtinou (připomínající slovenskou maďarštinu) mi vysvětlí vše o komoře i nadaci, a mezi hltem vody a mým skoro dušením se mi sdělí jejich (pro mě naprosto nečekanou) nabídku. Tou nabídkou je procestovat většinu Kapverdských ostrovů s téměř nulovými náklady s tím, že o všech místech budu psát stejně, jak jsem to dělala na Salu a vlastně 2 roky zpět. Na základě těchto zápisků pak vyjdou průvodce pro tyto lokality, což pomůže rozvoji cestovního ruchu a hlavně místním lidem, kteří mimo letoviska žijí na hranici chudoby (resp. pod ní). I ostatní ostrovy totiž potřebují turisty a každé euro utracené ne v rezortu, ale v místní restauraci, je tu sakra cenné. Nebudu bydlet v all inclusive hotelech, ale v ubytování v mém stylu (čti za málo peněz kvalitní muzika), stravovat se budu na své triko (takže za KAČKU a zřejmě ve stylu suchý březen), k přesunům využiji jak letecké spojení, tak i lodě a budu tak mít možnost odkrýt plavební a letecké řády utopené v Bermuďáku a vše vám popsat tak, abyste to i vy zvládli.


Koukám na Moniku a říkám si, zda je to legrace nebo kocovina po mejdánku, kterej se včera nekonal. Po chvilce ale zjišťuji, že to myslí naprosto vážně a že poprvé v životě někdo vnímá moje cestování jako práci. I když já to tak nevnímám a věnuji psaní a cestování i desítku hodin denně - je to pro mě neskutečná odměna. Dar. Pro mě totiž není život o milionovém kontu v bance, ale o milionovém kontu ve vzpomínkách - o kontu, na kterém bude poznání co největšího množství míst, které tato planeta nabízí. Neexistuje pro mě lepší “mzda” než kompletní krytí cestovatelských nákladů a navíc za něco, co miluju dělat. Tedy žhavit vás, pokoušet se přenášet vás sebou, pomáhat vám s realizací vlastní cesty.

Nevím, zda by někdo z vás na podobnou nabídku řekl něco jiného než já, ale protože jste moji “fanoušci”, tak věřím, že NE! Resp. že byste všichni zakřičeli ANO stejně jako jsem to udělala já.


Takže teď je o měsíc a kousek od tohoto setkání v Praze později a tenhle sen se proměnil ve skutečnost. Jo, načasování dost na hovno, o tom žádná. Nicméně i když je svět vzhůru nohama, život jde prostě dál. Někdo točí zmrzku, někdo roznáší poštu, já jsem zde. Myslím, že i přes stávající dění, skokové ceny benzínu a jiné šílenosti - každej potřebujeme i pozitivní vjemy, zprávy a myšlenky. A pokud to tak máte, tak se mnou tuhle cestu odžijte.

Pro mě osobně je tato cesta splněný sen. To, co dělám pár let jako koníček, je nyní můj job. Zvláštní pocit. Připadám si podobně, jak když jsem před dávným časy (za sedmero horami a sedmero řekami) coby zdravotní sestra absolvovala nástupní praxi a mohla jako sestřička sloužit bez dozoru zkušené sestry. První směna sama - vidím to jako včera. Strach, zodpovědnost, nejistota, ale současně úžasný pocit a těšení se na vše, co je přede mnou. Je to prostě velký krok vpřed a o tom náš život je. Děkuji každému z vás, kdo se mnou po těch schodech lezete, protože jste mou motivací, inspirací a když je sakra těžko - úsměvem a energií stoupat i v kyslíkové tísni (s prázdnou lahví vína!!) nad mraky..


No a protože jste se na mě obraceli v řádech desítek zpráv denně s dotazem na letenky směr tenhle Bohem zapomenutý svět, tak konkrétní info získáte na tomto emailu: info@ck-obchodnikomora.cz




VSTUP DO ZEMĚ


Nutný je cestovní pas, který musí mít platnost ještě minimálně 6 měsíců po vašem návratu domů. Opravdu si na to dejte pozor, já jsem viděla na letišti rodinu, kde jeden z členů měl platnost po návratu pouze 5 měsíců a nepustili jej na palubu…


Od roku 2019 došlo ke změnám vízové a poplatkové politiky. Občané Evropské Unie mohou cestovat na území Kapverdských ostrovů bez víz, a to pro pobyty do 30 dní. Nicméně však kapverdská vláda zavedla bezpečnostní letištní taxu (Taxa de Segurança Aeroportuaria, TSA), kterou musí uhradit každý turista. Taxa stojí 3 400 kapverdských escudo, tedy cca 31 € /800 Kč). Tuto taxu můžete zaplatit:

 • online nejpozději 5 dní před příletem na Kapverdy (na webové adrese www.ease.gov.cv po krátké registraci a úhradě poplatku kartou)

 • na letišti po příletu

 • přes cestovní kancelář - CK poplatek zařídí za vás, a to za krásných 1300 Kč na osobu.. ‌


COVID‌ ‌SITUACE‌ ‌-‌ ‌OPATŘENÍ‌ ‌


Na Kapverdy mohou všichni bez rozdílu! Pokud nejste očkovaní (nebo papírově prodělaní), pak stačí jen antigen za 200 Kč před odletem, samozřejmě negativní a max 48 hodin starý. Můžete i PCR test, pokud máte peněz nazbyt. Test si nemusí dělat ani očkovaní ani ti, co mají prodělání nemoci do 180 dnů.


Tento test ukážete při odletu z Prahy před vydáním letenek, dále po příletu na ostrov, kde jej okem zkontrolují (stejně tak i ostatní doklady “bezinfekčnosti”, tedy očko a prodělávku).


Dále chtějí vidět vaše potvrzení vyplněného příletového formuláře do země - to si děláte před cestou sami (nikoli CK) a po odeslání údajů vám dojde na mail jejich certifikát. Adtresa pro vyplnění je zde:

https://igrp.gov.cv/IGRP/app/webapps?r=controle_sanitario/FichaVigilanciaControleSanitario/index&dad=controle_sanitario&p_fwl_toolsbar_2=en_lang&target=_blank&isPublic=1.


I když MZV tvrdí, že test musíte na ostrovech předkládat všude (ubytko, bary, restaurace) - je to naprostý nesmysl. Za celou dobu toto naprosto nikde nikdo neřešil, vidět jej chtějí pouze dopravci při přesunech na ostatní ostrovy, a to jak na letišti, tak v přístavech.


Na ostrově se dost nosí roušky, někteří nadšenci z řad místních i venku. Každopádně pokud toto nadšení nesdílíte, místním je to úplně jedno. No stress, tady každej jak sám uzná za vhodné. V hotelu musíte roušku jen v restauraci, a to na těch symbolických pár vteřin, než si sednete k jídlu. Zkuste to dodržovat a respektovat, nedělají to proto, že by je to těšilo nebo se báli Covidu a věřili, že je to ochrání. Dělají to proto, že musí a že pokud by to nedělali, jejich hotelu by mohl být odebrán status bezpečného hotelu, což by vedlo k tomu, že nebudou mít práci. A práce je zde stejně jako voda ceněna zlatem.




DOPRAVA NA KAPVERDSKÉ OSTROVY OBECNĚ:


Kapverdy mají 4 mezinárodní letiště : Praia (ostrov Santiago), Sal, Boa Vista a São Vicente. Letiště Sal a Boa Vista mají často překvapivě levné lety s cestovními kancelářemi, zatímco cestování do Santiaga nebo São Vicente může být dražší.



LETIŠTĚ A LETENKY NA SANTO ANTÃO?


Kdysi zde bývalo letiště, které však bylo po tragické nehodě letadla uzavřeno (než aby se zapracovalo na bezpečnostních opatřeních (a určitě i s ohledem na minimální využití letiště) se prostě rozhodli letiště zavřít).



PŘÍSTAV SANTO ANTÃO


Na ostrov SANTO ANTÃO se dostanete z ostrova SÃO VICENTE jedině lodí.


Plavba trajekty mezi ostrovy je svět sám o sobě. Na některé ostrovy je extrémně těžké najít spojení, zatímco právě jízdní řády trajektů mezi São Vicente a Santo Antão lze najít snadno, ostatní jízdní řády trajektů spíše návrhem času odjezdu.


Plavební řády trajektů zde: https://www.cvinterilhas.cv/home



 • São Vicente – Santo Antão:

Operují zde dvě společnosti, a to Mar de Canal a InterIlhas.

Lodě jezdí 2x denně (tuším že 7:00 a 14:00 hodin) a jízda trvá přesně 1 hodinu.

Cena plavby: 764 escudos, můžete platit cash i kartou, nelze koupit online dopředu.

Jízdenky koupíte v přístavu (nebo v jakémkoli jiném dopředu).

Pokud máte tiket, stačí přijít do přístavu 45 minut před vyplutím. Pokud nemáte tiket, tak minimálně 2 hodiny předem.

Jízdní řády trajektů jsou na 99 % spolehlivé!


Jakmile vystoupíte v přístavu, ihned vás budou oslovovat desítky místních řidičů veřejných taxíků aluguer.



DOPRAVA PO OSTROVĚ SANTO ANTÃO


Stejně jako všude, i zde si můžete půjčit auto. Vyjde na pouhých 35 € na den (nejlevnější vůz), což je nejméně, co jsem na všech ostrovech viděla.


Dalším způsobem je využití hromadného taxi aluguer, stanoviště hromadných taxi je na hlavním náměstí každého města ostrova.


No a pak samozřejmě stejně jako všude - můžete si domluvit výlet "balíček s průvodcem", kde se bavíme o ceně 120 EUR za skupinku do 3 lidí. Domluvíte si to na recepci každého hotelu nebo v přístavu/na letišti. Pokud máte na ostrov málo času a chcete z něj vidět co nejvíc, určitě dobrá volba.




INTERNET


Internet a volání do České republiky je z Kapverdských ostrovů opravdu drahý! Doporučuji využívat internet zdarma (wifi free) na vašem hotelu. U více hvězdičkových hotelů už by to měl být standard (alespoň ve společných prostorách).


Na internetu se dočtete, že je na Kapverdách internet zdarma na všech letištích, v přístavech a na hlavních náměstích a v hlavních ulicích… To už neplatí. Přišel Covid a změnil běh dějin. I tady. Internet už je dostupný zdarma jen na letišti.


Pokud internet potřebujete více, tak se vyplatí koupit si datovou SIM. Na jeden měsíc s 6GB vychází na necelých 400 Kč.




MĚNA


Místním platidlem je escudo (CVE). Pokud nechcete měnit, určitě si zde vystačíte i s eury. Směnit peníze lze na letišti nebo v bankách. Je nutné předložit pas a zaplatit poplatek 500 cve. Určitě doporučuji měnit na recepcích hotelů, kde je to sice s horším kurzem, ale bez poplatku, navíc nechtějí pas. Vůbec nejlepší směnárnou jsou ale vietnamské sámošky, kde když zaplatíte větší eurovou bankovkou, vrátí vám naprosto precizním kurzem 1 € = 110 CVE v místní měně. Bez poplatku.


Kurz: 1 € = 110 CVE, pokud vám budou někde (mimo zmíněné sámošky) vracet, tak VŽDY v kurzu 1 € = 100 CVE.



JÍDLO NA KAPVERDÁCH


Na Kapverdských ostrovech jíte především ryby, taky kuřecí a vepřové maso. Národní pokrm je cachupa, kterou zde snídají, obědvají i večeří. Ke každému jídlu zde dostanete minimálně dvě přílohy - rýži, brambory, maniok, vařenou zeleninu jako mrkev, dýni a klidně i pečivo. Taky tu milují hranolky (a pěkně s tunou majonézy)! Obvykle donesou i misku luštěnin, buď fazolí nebo čočky, a to výborně ochucenou, za mě vůbec nejlepší složka všech obědů. Ke každému jídlu dostanete drink na dobré trávení, a to buď místní bílý rum nebo punč. Oboje je síla! No a po jídle místní kávička a dezertík. Nejlepší je luxusní mangová zmrzlinka a nebo syrový pudink.



 • RYBY A MOŘSKÉ PLODY

Základem místní kuchyně jsou zejména ryby, a to tuňák, mečoun nebo treska. Dále mořské plody jako krabi, humři, langusty a krevety. Mořské plody se upravují na všechny možné způsoby a nejlépe chutnají s vyhlídkou na oceán..


 • CACHUPA

Jedná se o vůbec nejrozšířenější a nejtradičnější jídlo této země, které je k dostání na všech Kapverdských ostrovech. Dělá se ve dvou podobách. Ta jedna by se dala přirovnat k našemu guláši, tedy k omáčce, kde jsou hlavními surovinami pro přípravu kukuřice, fazole, boby, zelí čerstvá zelenina, sladké brambory zelené banány a vepřové nebo kuřecí maso. Někdy i ryba, vždy ale slanina a rajský protlak. Všechny tyto suroviny se vaří v jednom velkém hrnci. Druhou variantou je přílohová suchá cachupa, kde jsou jen boby a luštěniny a kus špeku. I zde se do ní přidává zelenina, třeba paprika, lišty špenátu, kukuřice. Musím říct, že jsem ji zkusila asi 10x a pokaždé to bylo úplně jiné jídlo. Někde naprosto nepoživatelné, někde luxusní mňamka.



 • PUDING PUDIM FLAN

Tento dezert je na Kapverdských ostrovech nejrozšířenější a nejtypičtější. Vaří se z kondenzovaného mléka a polévá se karamelem. Servírují jej i v hotelech.



 • KOZÍ SÝR

Kozí sýr je místní produkt číslo jedna. Najdete ho jak v restauracích tak i v hotelech, a to v nejrůznějších kombinacích. Například přelitý medem s různými želé nebo v kombinaci s marmeládou. Kozí sýr se velice často podává s ovocem papája, pro tento pokrm slouží název Doce de Papaya. Často se k sýru zakusují tvrdé sušenky bolachas, které jsou úplně bez chuti a zvýrazní chuť kozího sýra.

 • PAPÁJA

Moje nejlepší kapverdská sníídaně..


 • PIVO

Místní pivo je značky Strela a jedna třetinka vyjde zhruba na 20 Kč. Obsah alkoholu je 5,4%, jsou dvě varianty. Nejlevnější je u Vietnamců (20 kaček), jinde za 1 €.


 • GROGUE

Toto je název pro místní pálenku, která se vyrábí z cukrové třtiny. Je to v podstatě rum. Právě cukrová třtina se na ostrovech pěstuje dost hojně. Obsah alkoholu je od 38 do 56 procent! Pije se s ledem a citronem v hotelech a restauracích, jinak místní ho pijí úplně všude, úplně ke všemu, klidně v deckové sklenici a jednojaké teploty.



 • CAIPIRINHA

...je nejlepší drink ostrova! Kapverdská caipirinha je původní brazilský koktejl, který je vyrobený z cachaça (čirá bílá lihovina podobná rumu, která se destiluje z cukrové třtiny), třtinového cukru, limetky a ledu.

Existuje řada variant, resp. příchutí, a to podle přidané ovocné složky. Zkusila jsem klasiku s limetkou (obdoba mojita), doporučenou caipirinhu negra (velké zklamání) a jednoznačně nejlepší plážovou variantu - s mangem.

Je to naprosto dokonale osvěžující drink na pláž, který chutná jak hutná přesnídávka a na fotkách s pozadím bílého písku a tyrkysového oceánu je široko daleko nejkrásnější modelka. Alkohol v ní skoro necítíte, o to víc ale doporučuji opakovaně dořeďovat vodou.. Na sluníčku je tento až dětský drink hodně zrádný, takže po třech rundách odskáčete z pláže do hotelu klidně po čtyřech.. (to není má zkušenost, ale mam oči).


 • PONCHE

Tento nápoj znám z Madeiry. Jeho základem je právě místní pálenka, která se smíchá s medem a citronem. Trochu to připomíná naší medovinu.

 • VÍNO

Jediné místní víno se vyrábí právě na ostrově Fogo. Vínu se zde neskutečně daří díky sopečné půdě, která mu (stejně jako na ostrovech Santorini nebo Lanzarote) dává jedinečnou chuť. A výjimečnost, co si budeme vykládat.

Na ostrově FOGO je jak známé vinařství Chã (dle vesnice přímo pod sopkou, kde se pěstuje na jejím úpatí v černé strmé pustině), tak i na vinici MARIA CHAVES, která je kousíček nad hlavním městem ostrova - São Filipe.

Jinak většina vín, které dostanete v místních all hotelech, jsou kvalitní vína z Portugalska. Opravdu nehrozí, že byste zde v hotelech pili patoky jako někde v Egyptě nebo v Tunisku. Naopak, pijete ta nejvyhlášenější a nejlepší vína portugalské pevniny.



 • KÁVA

Káva pěstovaná na ostrově Fogo je celosvětově vyhlášená. Jmenuje se Café de Fogo a její naprostá většina pochází z oblasti Mosteiros.

 • VODA

I voda stojí za zmínku. Je potřeba si zde kupovat vodu balenou, v lepších hotelích jí dostáváte zdarma, protože zde se pije voda odsolená. Místním lidem to nevadí, jsou na ni zvyklí, ale náš metabolismus by tak vysoký obsah soli a jiných minerálů mohl opravdu rozhodit a způsobit vážné zažívací potíže. Jinými slovy – voda na Kapverdských ostrovech není pro nás evropany pitná.



Obecně jsou místní sámošky bez většího sortimentu. Sekce ovoce a zelenina je dost chabá a drahá (kilo paprik vyjde na 5 €!!). Převládají všelijaké boby, luštěniny apod. Místní jogurty nejsou vůbec jogurty, ale jakési pudinky. Nicméně nakupování jídla na Kapverdách není o sámoškách, ale o tržnicích a trzích, a to je úplně jiné kafe, jiný svět. Takové množství ovoce a zeleniny jsem neviděla snad ani v Asii! Navíc nejde jenom o voňavé a barevné ovoce, najdete zde ryby, maso, vajíčka, luštěniny koření, bylinky... prostě úplně všechno. A ceny? Ty jsou zde naprosto lidové.




UBYTOVÁNÍ


Ubytovat se na Santo Antao můžete úplně stejně jako všude jinde na světě - tedy od špičkových all inclusive hotelů, po apartmány a penzionky v soukromí, až po nejlevnější ubytování, kde za pokoj zaplatíte 410 Kč za noc, tedy za 2 osoby.


Já bydlela v Santantao Art Resort, kterej měl naprosto boží bazén, fén, cž jsem na Kapverdách nezažila, toaletní potřeby, výhled na bazén i moře, nepřetržitou recepci, klimatizaci, wifi na recepci a luxusní snídani. Navíc kousek od hotelu sámošky. To úplně nejlepší byl ale welcome drink na uvítanou! Doporučuji!





KOUPIT NEMOVITOST NA KAPVERDÁCH A MÍT DRUHÝ DOMOV V RÁJI?


Nemálo z vás mi psalo, zda se dají na Kapverdách pořídit i nemovitosti, takže předávám zjištěné info takto hromadně dále a za sebe říkám, že poměr cena a výkon je v tomto případě opravdu neuvěřitelná.


Oblíbenost Kapverd jakožto turistické destinace odstartovala zvyšování hodnoty místních nemovitostí. Do roku 2019 navštěvovalo zemi ročně okolo 750 000 turistů. Podle Kapverdského turistického institutu lze očekávat, že navzdory pandemii to do roku 2030 bude více než trojnásobek. Zatímco doposud zahraniční turisté hledali dovolenou převážně ve velkých All-Inclusive hotelech, v současnosti poptávají pronájem a koupi apartmánů. Tento celosvětový trend činí z kapverdských nemovitostí zajímavou investiční komoditu s vysokou mírou zhodnocení.


Jak bylo částečně naznačeno výše, i přes očekávaný nárůst, došlo vlivem pandemie k pozastavení růstu cen nemovitostí a některé z nich jsou dokonce nabízeny za zvýhodněnou cenu. Nastal tak vhodný čas pro jejich nákup. Z tohoto důvodu se paní Mónica Sofia rozhodla založit společnost zabývající se prodejem a nákupem nemovitostí - Estate Cape Verde Real Estate a tato společnost nabízí nemovitosti různých typů napříč Kapverdskými ostrovy. V nabídce jsou komerční a nekomerční objekty, pozemky, domy i apartmány.

Zároveň všem zájemcům Česko-kapverdská obchodní komora garantuje férovost a legálnost převodu nemovitosti na vaše jméno.

V případě zájmu jsou ochotni vystavit vám bankovní garanci, která pozdrží vaše peníze tak dlouho, dokud celý proces převodu nemovitosti/pozemku na vaši osobu není úspěšně dokončen. Zároveň nedojde-li k převodu do předem stanoveného data, peníze vám vrátí zpět.



Společnost spolupracuje s místními architekty a stavebními firmami, které vám pomůžou s realizací vašich investičních projektů. Kapverdská demokratická vláda navíc zaujímá vstřícný postoj k zahraničním investorům a motivuje je například možností získat spolu s koupí nemovitosti trvalý pobyt.


Na Kapverdy navíc létají každý pátek přímé lety z Prahy a vaše investice tak může současně posloužit jako místo pro vaši rekreaci i pronájem.

Místní klima a moře má pozitivní vliv na zdravotní stav, proto jsou Kapverdy vhodné např. pro důchodce. Kapverdská vláda navíc nabízí zahraničním důchodcům celou řadu výhod. Nejenže dostanou povolení k pobytu, ale zároveň si můžou převést své věci na Kapverdy bez nutnosti platit clo či další poplatky. Všechny tyto věci je společnost schopna zajistit.

Jak již bylo zmíněno výše, kapverdské pozemky jsou ideální investicí s vysokou mírou zhodnocení (v průměru více než 11 % p.a). Výhodou oproti jiným zemím je možnost vlastnění pozemků cizinci na vlastní jméno. Ceny nemovitostí jsou navíc nižší než v jiných turistických destinacích, čemuž pomáhá také složitě nastavený systém hypoték, který znemožňuje řadě Kapverďanům nakupovat nemovitosti.


Nakupování na Kapverdách bez znalosti místního prostředí je však velmi problematické. Na trhu se objevují spekulanti i podvodní prodejci (podvodné transakce a nedostavěné projekty). Je tak klíčové pracovat s někým, kdo místní prostředí zná a pohybuje se v něm. Kapverdský systém má navíc svá specifika a je poměrně složitý.

Ceny kapverdských nemovitostí se liší v závislosti na typu objektu a místě. Nejdražší nemovitosti jsou zpravidla u pláží a na ostrovech Santiago, Boa Vista a Sal. Zároveň je nutné počítat s navýšením kupní ceny nemovitosti o formální náležitosti, právní služby, daně a poplatky, o to v průměru až o 6 %. (záleží však na řadě okolností). – To však u Cape Verde Real Estate neplatí. Veškeré náklady včetně daní jsou součástí jejich ceny!

Společnost Cape Verde Real Estate za vás vše zařídí, dokonce ani nemusíte být přítomni, stačí pouze podepsat plnou moc. Pomůžeme vám vybrat vhodnou nemovitost. Nemovitost vždy před nákupem zkontroluje na katastru nemovitostí, obstará výpis z katastru (včetně katastrální mapy) a u místní municipality ověří veškeré náležitosti včetně toho, kdo je skutečným vlastníkem a není-li nemovitost zatížena břemenem v podobě dluhů atd. Po podepsání kupní smlouvy a zaplacení zálohy následně vyřídí veškeré papírování, notářské služby a zajistí vám daňovou kartu. Do 30-ti dnů od podpisu dostane klient „Escritura“, čímž bude stvrzeno jeho vlastnické právo na nemovitost podle kapverdských zákonů.

Cape Verde Real Estate je schopna zajistit i celou řadu dalších služeb - spolupracuje s českou bankou, která vám může půjčit peníze, zajistí smlouvy s dodavateli energie, vody a plynu, případně nemovitost pojistí. Dále jsou schopni zajistit také další služby v podobě bezpečnostní agentury, úklidu atd.


Pro více informací kontaktujte: Cape Verde Real Estate - www.estatecv.com, info@estatecv.com.




ITINERÁŘ:


Takže abyste opravdu pochopili plíce Kapverd, možná i plíce Atlantiku, tedy ostrov SANTO ANTÃO (můj důvod, proč to pro mě byla jedna z největších výzev Kapverdských ostrovů a víc než matrixová Bora Bora), koukněte na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=t_XJtYq5iQI&t=464s


Jo, video má 14 minut a vy nemáte tolik času na zbytečnosti... Jo, je to dlouhý a zdánlivě nudný (stejně zelené záběry)... Jenže pokud si k tomu osolíte "zvuk" (ne podkresovou hudbu, nějaký wau hit, ale skutečný zvuk ostrova a jeho přírody) na max, pak to všechno pochopíte a poznáte skutečné Kapverdy..


Moje fotky to opravdu nedokážou lépe - navíc je nyní jeden z nejsušších měsíců ostrova (ideální doba pro tenhle zelený restart je listopad a prosinec, tedy po období dešťů).

Takže pokud chcete dobít baterky, hoďte nohy na stůl, vypněte vše kolem sebe i v sobě, dejte si kávu (lepší je samozřejmě víno) nebo dobrý oběd a kochejte se "KAPVERDY", jak je neznáte…



 • RUM

Jsme na dalším ostrově, a to na Santo Antão, který je s rozlohou 779 km² druhý největší ostrov kapverdského souostroví, přičemž z tzv. návětrných ostrovů je největší.

Žije zde necelých 50 tisíc obyvatel a to, čím je ostrov nejznámější, to je ZELENÁ. Ostrov je totiž nejzelenější a nejhornatější ostrov Kapverd s nejvyšší horou 1979 m.n.m.



No a mimo zelenou barvu a hornatost je ostrov známý také díky RUMU, který se zde v podobě cukrové třetiny "pěstuje", sklízí a hlavně vyrábí a následně exportuje do celého světa. A možná už brzy i do ČR (v mém odbaveném zavazadle).


Kapverdský rum je jedna z vůbec nejvyhlášenějších vývozních surovin tohoto souostroví (minimálně v zavazadlech odjíždějících turistů). Jedná se o poctivý ekologicky vyráběný rum z cukrové třtiny, která se sklízí ručně, ihned se rozdrtí a přirozeně fermentuje po dobu šesti až deseti dnů. Pak se nechá projít malými měděnými destilačními kotlíky na dřevo a výsledek je na světě!


Kompletní průvodce místní rumovou výrobou v podání moravské vinařky (narozené v Praze) níže..



 • PORTO NOVO

...misto, kde vás vyklopí loď (tedy ostrovní přístav), místo, kde se poprvé seznámíte s ostrovem Santo Antão..




Co k té seznamce říct... Porto Novo je spolu s Ribeira Grande jedno z největších měst ostrova, a je to v podstatě jedna prašná dlouhá ulice bez památek a čehokoliv, co běžný turista hledá. Je to město, kde opravdu není zajímavého nic než malby na zdech domů, jeden autobus (co by se dal označit za "vrak ostrova Santo Antão") s nesmrtelným poselstvím a neskutečně milí lidé. Na druhou stranu - je v dnešní době něco víc?



 • JANELA

Tak na této vesničce jménem Janela není vůbec nic zajímavého, není na žádné z turistických map, je to prostě jedna vesnice z mnoha, kterými se zde, na ostrově Santo Antão, jen projíždí. Že to tak je jsem si potvrdila ve chvíli, kdy jsem požádala guida, aby mi zde zastavil a já se tu mohla chvilku projít.. Místní lidé na mě koukali jako na zjevení, skoro bych tipla, že jsem byla první bílá tvář, kterou viděli naživo. Každopádně byli hodní a usměvaví!



Vesnička září už z dálky svými krásnými barevnými domky, které na pozadí ostrovní zeleně i obrovských skal nádherně svítí a kousek odtud je v oceánu krásné skalní okno, o kterém jsem taky nikde nečetla.



Je boží pozorovat, jak vesnice, která lemuje novou asfaltku, v podstatě na břehu oceánu a hlavně na této silnici žije. Právě podél silnice místní posedávají na zídkách z obou stran a živě diskutují a na silnici si hrají jejich děti, které před každým projíždějícím autem uhnou. Celý den, den za dnem..

No vůbec je celá tato vesnička strašně příjemné zastavení..



 • PAUL

Abyste poznali fascinující kontrasty ostrova Santo Antão, musíte zde zažít jízdu z Porto Novo (přístav) do Ribeira Grande po staré silnici a nakonec skončit v zeleném údolí Paul.



Právě tak uvidíte rozdíl na suchém jihovýchodě ostrova, a po přejezdu vertikálně se tyčících skalních štítů postupně přibývající zeleň v podobě borového lesa a nakonec zelené úrodné údolí a to, co Santo Antão nejvíc charakterizuje - ostrov plný tropického ovoce jako je mango, banánovník, papája, avokádo aj., ale také místní zeleniny a vůbec nádherných zelených obhospodařovaných zemědělských políček terasovitého rázu a úžasných vyhlídek na nekonečné zelené srázy.



I když ještě zelenější je tento ostrov po období dešťů, které zde jsou od srpna do konce října, tedy nejlépe v listopadu a prosinci, kdy země nasaje vodu jak houba a vydá ze sebe vše, i nyní v suchém březnu je kontrast s ostatními Kapverdskými ostrovy, a vlastně i jen s opačnou částí jednoho stejného ostrova, neuvěřitelný!


I když na to já bohužel ve svém itineráři prostor nemám, tohle je především ostrov úžasných treků v oblacích, kde vypnete celý svět a stejně jako nadává tahle zem každou dešťovou kapku, vy zde nasajete že všeho kolem sebe tolik, že se můžete vrátit do "normálního světa" a ještě chvíli na této zelené vlně jet...



Jo a vedou sem dvě cesty. Jedna je stará kamenitá, vede přes hřebeny pohoří a okraj silnice zde klesá a stoupá jak sinusoida (rozhodně doporučuji), druhá je funkční od roku 2009 a jedná se o asfaltovou silnici, která je sice rychlejší, ale na zážitky mnohem chudší.



 • MAJÁK FAROL DE FONTES PEREIRA DE MELO

Majáků není nikdy dost a tento krasavec patří k ostrovu SANTO ANTÃO.

Jmenuje se Farol de Fontes Pereira de Melo a je postaven na vrcholku útesu s božím výhledem na oceán, hory i nedalekou vesničku Janela.



Maják zde stojí a slouží svému poslání už od roku 1886 a nenajdete ho v žádném turistickém průvodci. Ani pro mého guida nebyl ničím zajímavým, aby u něj chtěl zastavit, nicméně když jsem ho o to poprosila, tak mi vyhověl. Dostat se k majáku lze krátkým výstupem do kopce po různě zpevněné ploše - schody, suť, hlína.. Auto zde musíte zastavit u krajnice v blízkosti tunelu a potom jít pěšky (zpevněná cesta k přímo k majáku nevede).

Pro mého průvodce a řidiče to bylo místo natolik nezajímavé (a na kopci, kam se jim fakt nechtělo), že na mě počkali v autě a já si tak tohle odlehlé nádherné místo mohla konečně užít naprosto sama.



Pro mě jedno z nejkrásnějších míst celého ostrova. Hlavně ta vyhlídka na oceán a skály místních hor - naprosto nepopsatelná.



 • SINAGOGA

Název této vesničky pochází ze židovské komunity, která byla vyhnána z Portugalska a právě na ostrově Santo Antão našla svůj nový domov..



Na útesu tu s vyhlídkou na tyrkysový Atlantik stojí nádherná a impozantní ruina Synagogy (myšleno budovy, takže tentokrát s tvrdým Y, narozdíl od jména vesnice, kde je I měkké). Po zániku židovské komunity byla tato budova využívána jako sanatorium, kde léčili pacienty s leprou.



Synagoga je skvělý fotopoint a zvláštně silné místo. Ať už si zde člověk představí původní židovské obyvatele nebo pozdeji pacienty s leprou, tahle vyhlídka z oken na oceán...to musela být síla. Nejen krása, kterou v sobě zvuk a barva oceánu přirozeně má, ale taky opravdu umocnění pocitu izolace.


Je to ruina, takže si to zde můžete celé prošmejdit zadarmo a na chvíli zde třeba sednout na zídku a jen poslouchat vlny, které se tříští o útesu pod vámi..


 • LOVE STORY z ostrova SANTO ANTAO

No a protože už jsme si představili místní pejsky a kočičky, jsou na řadě místní prckové. Prosím vás, nepište mi, že mi to batole v náruči sluší, páč tady všichni víme, že sklenička vychlazeného vína mi sluší mnohem víc (a taky nechci, aby si můj sedmnáctiletý chlapeček myslel, že se můj babičkovský čas jakkoli přibližuje!!!).



Jinak tento chlapeček se jmenuje Marco a je to syn paní, jejíž catchupu jsem dnes obědvala. Paní je prostě skvělá kuchařka, uvařila skvělou catchupu a "upekla" fakt nádherného kluka! Prcek se ani trošku nestyděl, naopak - nechtěl se do mamky náruče s nudným, pečlivě uhlazeným a nezajímavý drdolem na hlavě (jojo, doufám, že ty dredy do návratu domů rozpletu) vrátit..



Došlo mi, že skoro všechna batolata, která jsem tu viděla, byla stejně baculatá jako tento kousek, se kterým jsem si po čtvrt hodině hopsání kolem stolu musela sednout. Je vidět, že tu maminky svoje malinké poklady hýčkají, dokud to jde.. Od školních let už je zde ale naprostá většina dětí hodně hubených, řada z nich vyloženě podvyživených..

Tak přeju malému Marcusovi denně plný talíř skvělé catchupy, co nejdéle baculaté tvářičky a mamince plný dům hostů, díky nimž se o svého kluka může tak hezky starat.



 • PONTA DO SOL

Pokud pojedete z Ribeira Grande severozápadním směrem, dostanete se do možná nejkrásnějšího města Santo Antãos - Ponta do Sol.



Město leží na extrémním severu ostrova a charakterizují ho malé barevné rybářské lodě na ostrohu, který zasahuje do Atlantiku. Zdá se, že nad vším zde dohlíží radnice na náměstí Praça v centru města, velká koloniální budova. Na náměstí se také nachází městský bílý kostel s krásnými štíty. I cesta z Ribeira Grande do Ponta do Sol je zážitkem: spojovací silnice vede přímo podél útesů u oceánu.


No a když se zrovna tady připletete k místním starším pánům do jejich deskové hry, klidně vás vtáhnou mezi sebe.. Jinak tato desková hra sejmenuje URIL (OWARE) a jedná se o strategickou deskovou hrů původně z Afriky, která je na Kapverdách rozšířená a oblíbená. Hrají ji vždy 2 hráči, a to s kamínky, které se přesunují po 16 ďůlcích...


 • KRÁTER COVA - PAUL VALLEY

Jedná se o sopečný kráter, který ve svém nejvyšším bodě dosahuje až 1500 metrů nad mořem. Jeho průměr je téměř 1 km a cesta k okraji kráteru zabere zhruba jednu hodinu ne nijak náročné chůze. Právě tady se budete cítit jako v oblacích! Pod sebou totiž uvidíte neuvěřitelných tisíc odstínů zelené! Půda v kráteru je vůbec nejúrodnější zemědělská půda ostrova. Díky vysokým hodnotám srážek a hlavně díky způsobu, jak je tato půda uspořádána, je to opravdu zemědělský zázrak. Vypadá jako rýžové terasy na Filipínách - nádherné zelené schody, které intenzitou zeleně berou dech. V kráteru je i malá vesnice.



 • MIRADOURO DE BOCA DE COVADA DE PICO DA CRUZ

Jedná se o vyhlídku cestou z Porto Novo do Ribeira Grande, kde vám zastaví každej průvodce nebo taxikář. Nádherné místo, kde slyšíte všechny zvuky přírody a uvědomíte si hornatost a zelenost tohoto ostrova.



 • RIBEIRA GRANDE

Jedná se o největší a hlavní město ostrova a určitě ideální místo pro základní při pobytu na ostrově. Město je krásné, upravené a s celou řadou nových budov. Jsou zde ale k vidění i staré budovy, které jsou až kuriózním odkazem portugalské architektury.



Krásnou atmosféru města dělají i všudypřítomné graffiti, které zdobí spoustu místních domů. Tato oblast je místem, kam se sjíždí umělci z celého světa a malují svá díla na zdi, a to v rámci světově známého festivalu 7Sois7Luas.


V Ribeira Grande, živém hlavním městě Santo Antão, které se nachází ve stejnojmenném údolí, je i hezký kostel Nossa Senhora do Rosário se stejnojmenným náměstím, trh s potravinami (Mercado Municipal) a oděvní trh (severně od centra města). Přestože se zde dosud postavilo jen málo hotelů, v křivolakých uličkách s obchůdky a restauracemi vládne živá nálada. Pokud byste zde chtěli přespat, malé penziony nabízejí poměrně dobré služby.



 • XOXO

Tato vesnice leží necelých 5 km od Ribeira Grande a tvoří konec údolí Valle Ribeira da Torro. Před příjezdem do vesnice je nádherný vodopád, kde se dá osvěžit a od vesničky vede trek strmě do kopce.



Je to asi nejzelenější vesnička, jakou jsem zde viděla a jedno z vůbec nejkouzelnějších míst celých Kapverd... No a když máte kliku, vidíte i odpolední krmení dravé zvěře :)



 • TARRAFAL

Městečko Tarrafal, které nemá ani tisícovku obyvatel, se nachází na západní straně Santo Antão. V Tarrafal je v podstatě jediná pláž ostrova, která nejenže stojí za zmínku, ale která absenci slušných pláží na tomto ostrově dostatečně kompenzuje - je totiž nádherná, ebenově černá a nekonečná! Abyste se sem dostali, musíte jet asi dvě hodiny přes téměř neobydlenou skoro pouštní krajinu, což městu teprve dodává punc konce světa.



Cesta z Porto Novo do Tarrafalu je neuvěřitelně malebná, prořezává se rozlehlou pouštní krajinou a klesá po klikatých horských silnicích. Určitě na chvilku zastavte na Miradouro de Campo Redondo, odkud se vám naskytne fantastický výhled z vyhlídkové plošiny.



V blízkosti města je mnoho útesů, kde můžete spatřit všechny druhy ryb a mořské želvy. Lze odtud podnikat i mnoho turistických treků.


Pláž v zátoce Tarrafal je neskutečně krásná - s dlouhým úsekem vulkanického černého písku pod velkým drsným útesem. Je obrácena k západu slunce, takže při západu slunce to zde musí být romantika jako prase! Ubytovat se zde lze v malých penzioncích a v soukromí.


Ve městečku to žije poklidným životem odlehlé obce. Je zde základní škola, pár ubytování, malej obchod, restaurace... Na břehu moře se suší ryby a když vás zde pozvou na oběd, dostanete tu nejlepší cachupu celých Kapverd!



Cesta do Tarrafalu:


Z Porto Novo odjíždí před restaurací Antilhas (poblíž trajektového terminálu) minivan, který jezdí do Tarrafalu mezi 8 a 9 hodinou ráno od pondělí do soboty. Jízda stojí 700 escudo jedním směrem a je to jediné spojení za celý den. Soukromé taxi stojí minimálně 7000 escudo.. Zpáteční cesty z Tarrafalu do Porto Novo odjíždějí před 6:00 ráno, v neděli nejezdí žádná veřejná doprava. Jinými slovy - pokud chcete jet za kačku do Tarrafalu, musíte zde minimálně jednu noc přenocovat a neplánujte si návrat na neděli.



 • HŘEBEN DELGADIM

Hřeben Delgadim je jedna z nejpůsobivějších vyhlídek Santo Antão. Právě zde je centrální horský hřeben s hlubokými propastmi na obou stranách jen stěží dostatečně široký, aby zde projelo auto. Hřeben byl kdysi vytvořen trhlinou ve vulkanické lávě, tato trhlina se poté protrhla a zanechala „hráz“ subvulkanických hornin.



 • FONTAINHAS

Tento trek dostane každého milovníka horské turistiky a nádherných scenérií!

Trasa je na 2 hodiny, podle toho, jak často zastavujete a kocháte se tou nádherou.

Trasa začíná v Ponta do Sol (zde zaparkujte auto) a vede do vesničky Fontainhas.

Dá se tam vyjet i autem, ale asi jen s nějakým místním zkušeným profesionálem - cesta je nejen do ohromné výšky, ale je hlavně extrémně úzká.


Zpátky k výstupu. Vesnice Fontainhas byla zvolena nejkrásnější vesnicí Kapverd a já myslím, že to samo je dostatečný důvod, proč ji určitě nevynechat. I když se tam dá vyjet autem, víc si to užijete a odžijete pěkně po svých. Trek vede kolem hřbitova Ponta do Sol, dále kolem prasečích chlívků, a pak už stačí sledovat pouze stezku, dokud nenarazíte na Fontainhas. Místní barevné domečky zasazené v nádherné zeleni si určitě zamilujete a pochopíte, že právě toto je vaše zasloužená odměna!




SANTO ANTAO ZÁVĚREM


I přes to, že je teno ostrov na posledním místě mého kapverdského žebříčku - protože tam prostě někdo skončit musí - je to naprostý ráj. Nádherný odlehlý ostrov, který si zachoval maximální autentičnost a nedotčenost Kapverd, který si každý milovník horských treků okamžitě zamiluje.


Moje hodnocení bylo silně ovlivněno skutečností, že v březnu, kdy jsem se zde objevila, je ostrov nejméně zelený. Já byla naočkovaná videem, které jsem sdílela na začátku tohoto cestopisu a realita mi nepřišla tak wau. Každopádně i tak je ostrov perlou Atlantiku, nejen jeho plícema a pokud byste chtěli aktivní dovolenou v panenské přírodě, tak doporučuji vyrazit právě sem. V kombinaci s nádhernými plážemi sousedního ostrova Sao Vicente, kam se dostanete za 7 EUR a 1 hodinu plavby trajektem - dokonalý týden na Kapverdách!



Subjektivní žebříček mnou navštívených ostrovů:


 1. SAO NICOLAU

 2. SAO VICENTE

 3. FOGO

 4. SAL

 5. SANTIAGO

 6. BOA VISTA

 7. SANTO ANTAO


...hodnocení je ovlivněno osobními prožitky, ubytováním, aktivitami na daném ostrově a hlavně počasím. Měsíc březen je na Kapverdách nejsušším měsícem roku s velkou větrností. Obecně zde prší v měsících srpen a září, takže ideální čas pro odlehlejší ostrovy, kde chcete nasát místní zeleň a přírodu je od října do ledna..



1 350 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše