top of page
Vyhledat

KARLOVY VARY za KAČKU

Aktualizováno: 18. 6. 2021

Karlovy Vary - to jsou vřídla, kolonády, termální prameny a vůbec nejslavnější české lázně. Taky lázeňské oplatky, becherovka nebo matonka. Jsou to ale i nádherné vyhlídky, rozhledny, lesy a vůbec - nádherná zelená brána do Krušných hor.

Po cestě tam Andělský hrad, cestou zpět Klínovec a Boží dar. Ubytování v dokonalém luxusu a hýčkání, k tomu všemu neskutečná motýlí farma a naprosto unikátní Vánoční dům - to je jedním slovem lázeňský luxus ZA KAČKU. A za humny.
TERMÍN:‌


11. - 13. června 2021 ‌PROČ‌ KARLOVY VARY? ‌


Mám za sebou dvě cesty do Řecka a před sebou italský roadtrip, mezitím jeden volný víkend. Asi je načase chvilku zvolnit, takže tentokrát "jen" někam poblíž. No a protože můj výchozí bod pro víkendovou cestu bude tentokrát Praha, hledám v kružnici max. dvou hodin jízdy autem od naší metropole. Jako ideální cíl vychází právě Karlovy Vary - byla jsem tam jen jednou v životě a moc si to nepamatuji, což je dost škoda na věhlasné lázeňské české město.


CESTA ‌DO VARŮ

Cestu do Varů absolvuji autem v tříčlenné sestavě. Dělba nákladů na dopravu je tudíž zanedbatelná. Krásná místa, kterými si tento trip zpestříme, vidíme i cestou tam a cestou zpátky a schválně volíme trasy odlišné, abychom toho zažilI co nejvíc. Ve Varech bychom to bez auta klidně zvládli, protože projít hlavní kolonádu a město nebo si udělat výšlap na některou z místních vyhlídek, k tomu auto opravdu není potřeba. Navíc je hlavní kolonáda a centrum historického města stejně pro průjezd uzavřená a placená místa jsou opravdu drahá. Auto tedy necháváme téměř po celou dobu zaparkované u našeho ubytování.


UBYTOVÁNÍ VE VARECH


Tentokrát jsem se rozhodla pro trošku netradiční postup. Chvíli jsem přemýšlela jaké nejlevnější ubytování ve Varech vybrat, ale pak jsem se pustila do detailního propočítávání nákladů… Jelikož jsem si chtěla užít lázeňské město se vším všudy, tedy i s nějakým wellnessem – bazén, vířivka, sauna, minerální pramen.., a samozřejmě také místní vyhlášenou gastronomii, vyšlo mi nejlépe zvolit čtyřhvězdičkový hotel, který za rozumnou cenu nabízí vše.Původně jsem se dívala na hotely okolo 500 Kč na osobu a noc, ty ale nebyly vůbec krásné a rozhodně neasociovaly atmosféru lázeňského města. Taky byly zcela bez jídla a bez procedur. Naopak hotel, který jsem si vybrala, už u příjezdu k hlavní bráně bouchl do očí luxusem a opravdickým lázeňským duchem.


Vybrala jsem si PARKHOTEL RICHMOND (adresa zde: https://www.booking.com/hotel/cz/parkhotel-richmond.cs.html?aid=855155&no_rooms=1&group_adults=2), který po absolvování tohoto výletu vřele doporučuji všem.


Hotel je umístěn v nádherném anglickém parku, kde mě až zarazilo množství nádherných květin, stromů a keřů. Dokonce zde přímo v areálu najdete cedulku s označením Památné stromy a když zvednete hlavu k nebi, zadíváte se do korun stromů, chápete proč. V parku je také umístěna originální japonská meditační zahrada a pavilon s vlastním pramenem jménem Štěpánka. Hotel má historii delší než 170 let, což dokládá nejen úchvatná stavba sama o sobě, ale také spousta nádherných historických fotografií uvnitř hotelu. Nejkrásnější je u výtahu u recepce, kde vidíte kompletní "černobílé" osazenstvo hotelu od kuchaře, pokojských až po ředitele.Hotel má kapacitu 125 pokojů a co je nejvíc úžasný - je to hotel se statutem Dog Friendly. Můžete si sem tedy vzít na vaši dovolenou a oddych svého čtyřnohého přítele, což jako majitel jednoho takového opravdu oceňuji. Příště určitě vyzkouším, protože i můj Coffee si takový luxus a hýčkání zaslouží.V každém pokoji je televize, telefon, minibar, trezor, župany do wellness centra, fén, dokonce i doplněk, který bych raději neviděla - osobní váha.. Samozřejmostí jsou toaletní potřeby zdarma a opravdu kvalitní wi-fi. Snad jediná věc mi zde trochu chyběla, a to skleničky na víno a otvírák 😁Co si určitě zaslouží zmínku je personál tohoto hotelu. Už při příjezdu na recepci vás až zarazí ochota a vstřícnost, která vás zde provází na každém kroku. Sednete si k první večeři, ještě se víceméně rozkoukáváte a hned je u vás slečna,která vás se vším seznámí. Ukáže, kde jsi co nabrat, popíše teplý i studený bufet, možnosti nápojů, zeptá se, jak se vám zde líbí a zda potřebujete s čímkoliv jiným ještě poradit. Opravdu milé.Cena 1600 Kč za noc zahrnuje luxusní pokoj s koupelnu velikosti mého obýváku, naprosto neskutečnou snídani (ovoce, zelenina, pečivo, sladkosti, jogurty, cereálie, ovesná i krupicová!! kaše, sýry, salámy, vajíčka na všechny způsoby, párky, džemy..), ještě úžasnější večeře (lepší žebra s BBQ omáčkou jsem v životě nejedla, o čemž svědčí, že jsem si 2x přidala!!), neomezený vstup do místního wellness centra - zde se nachází bazén, vířivka, parní sauna, finská sauna, bylinková sauna, solná jeskyně a boží Kneippův chodník. Zdarma je možné využívat i místní posilovnu, což je ale věc kterou já osobně moc neocením 🙈😁.
Tento hotel rozhodně nepatří do kategorie "za kačku", když si ale všechno sečtete a uvědomíte si, kolik byste při levném hotelu a rozhodně né pocitu lázeňského hýčkání zaplatili za všechno, co byste dopláceli externě, určitě nebudete od této částky na osobu daleko. Navíc zde to máte všechno pod jednou střechou v úžasném zámečku s nádherným parkem a nádherným interiérem hotelu. Pokud vám na Karlovy Vary zrovna vyjde ošklivý den a špatné počasí, můžete celý den klidně strávit v areálu hotelu a bude to pro vás den zážitkový srovnatelně jako na kdejaké vyhlídce nebo kolonádě.
ITINERÁŘ:


DEN 1, pátek: BRNO - PRAHA - ANDĚLSKÝ HRAD - KARLOVY VARY - VÁNOČNÍ DŮM


Tento výlet začíná cestou z Prahy do Karlových Varů. Jsou to necelé dvě hodiny pohodové jízdy. Už při rychlém sestavování itineráře jsem věděla, že si cestu tam i zpět zpestříme nějakým výletem. Cestu tam tím nejhezčím možným místem - Andělským hradem.ANDĚLSKÝ HRAD


Není to ten, který známe z Říma - není tak velkolepý a honosný, ale kouzlo má možná ještě desetkrát tak větší. Andělský hrad u Karlových Varů je zřícenina hradu ze 14. století.

Neplatí se zde žádné vstupné a zaparkovat v podhradí můžete zdarma na řadě míst.


Pod hradem je krásný kostelík a vůbec celá vesnice nebo městečko (nejsem si jistá) je pěkná. Každá zahrádka je nádherně upravená, všude spousta kvetoucích květin, nádherné dřevěné sochy (třeba kohouta a podobně), vlčí máky na pozadí bílých rozkvetlých paloučků. Všechno upravené jak z plakátu Vesnice roku.V zatáčce směřující k hradu je domek, na kterém je cedulka suvenýry. Můžete si zde koupit nějaké drobnosti u opravdu starého dědy, který si ze svého domku a předzahrádky udělal roztomilou prodejničku cetek. Každopádně má to svoje kouzlo.


Opravdu boží je zde místní stánek s občerstvením, což je v podstatě maringotka. Na upravené zahradě jsou k dispozici pivovarské sety stolů a lavic se slunečníky. Naprosto bezkonkurenční obsluha paní majitelky, skvělé 2 deci prosecca za neuvěřitelných 35 Kč nebo Aperol za 60. To jsou ceny, které vás opravdu milé překvapí. Ještě víc pak Prosecco grattis, protože jej paní natočila někomu před vámi navíc.. Tak to ale samozřejmě nemůžete nechat, nějakou útratu zde musíte udělat! Takže si dáte Prosecca dvě ✌😁Cesta na hrad je asi 15 minutová procházka zeleným porostem. Nebudu kecat - cesta vede vzhůru (nečekaně 😁) a jsou zde i schody. Je to ale opravdu nenáročný kousek chůze a všude kolem cesty jsou obrovské stínotvorné javory. Vstup do zříceniny hradu je pohádkový a vše, co je za vstupem, je jedním slovem nádhera. Nejkrásnější jsou ale vyhlídky do všech světových stran!Tohle místo rozhodně doporučuji, je to jedna z nejkrásnějších zřícenin, jakou jsem u nás navštívila.KARLOVY VARYMěsto samo o sobě je nádherné. Co zde konkrétně navštívit?


1, VŘÍDLO

Vřídlo je vůbec nejteplejší a nejsilnější karlovarský pramen, také ten nejznámější. Dokáže vytrysknout do výšky 12 m a chrlí vodu o teplotě 72 stupňů Celsia.2, VŘÍDELNÍ KOLONÁDA

Tato kolonáda v podstatě obklopuje hlavní Vřídlo. Je to stavba z roku 1975, která je otevřená od 6:00 do 19:00 hodin a jsou zde jak fontány, tak i 5 vývodů pramene. Právě zde si můžete nabrat vřídelní vodu do keramického kelímku, který si můžete koupit v kdejakém stánku ve Varech. Mimo těchto suvenýrů si právě na kolonádě můžete koupit další typické produkty jako Becherovku nebo lázeňské oplatky. Projít si lázeňskou kolonádu je prostě povinností každého, kdo Vary navštíví.3, EXKURZE DO PODZEMÍ VŘÍDLA

Na tuto zážitkovou exkurzi jsem bohužel neměla časový prostor, ale až se do Varů vrátím, určitě vyzkouším. Ve staré části vřídel je totiž podzemí zpřístupněno veřejnosti, což je vždycky zážitek 1A. Prohlídka začíná u geologického modelu, kde se lidé seznámí s prazákladem vřídelní kolonády. Na exkurzi je nutná předchozí rezervace a cena vstupného je 120 Kč dospělí/ 60 Kč děti.


4, ALTÁN PRAMENE SVOBODA

Jedná se o krásnou stavbu konkrétně o osmiboký dřevěný sloupový altán z 19. století. Teplota pramene je 61,7 stupňů Celsia.5, ALTÁN ALOISE KALINA

Tento Altán je přímo před Parkhotelem Richmond a pramení zde pramen Štěpánka je volně přístupný i pro veřejnost, která není ubytována v hotelu. Teplota tohoto pramene je pouze 14,2 stupňů Celsia, což znamená, že je docela pitelný.


6, BECHEROVKA

Asi není nikdo, kdo by "prezidentský nápoj číslo jedna" neznal. Historie Becherovky se váže k roku 1807 a právě k městu Karlovy Vary. Původně to byly žaludeční kapky, postupně se ale začal zvětšovat objem nádob, do kterých byl původní likér stáčen.. A tak vznikla naše československá Becherovka..

Výroba tohoto likéru je i dnes velké tajemství, které se předává z otce na syna. Dnes znají recept na Becherovku jen dva lidé, kteří jednou týdně připravují směs koření a bylin. Specifickou chuť tohoto likéru ovlivňuje i dvoutýdenní zrání v dubových sudech.

No a protože je Becherovka z Karlových Varů, má zde i svoje muzeum. Expozice je v nádherné historické budově, kde se likér vyráběl. Součástí expozice je krátký film o Becherovce, sklepy určené pro zrání Becherovky a vůbec - všechny předměty, které jsou historicky spojené s výrobou tohoto likéru. Součástí muzea je i prodejna a bar.7, LÁZEŇSKÉ OPPLATKY

Tento suvenýr si každý nejen odveze domů, ale určitě i s chutí vychutná přímo na místě. Můžete si koupit krabičku oplatek všelijakých příchutí nebo si dát jednu horkou za 15 Kč na místě, a to s vyhlídkou na historické budovy a kolonádu. Osobně doporučuji kokosovou příchuť.8, VÁNOČNÍ DŮM

Toto místo má za mě absolutní karlovarské prvenství!! Pokud máte sebou ve Varech děti, je návštěva vánočního domů povinností. Pokud děti nemáte, i tak tam zajděte, rozhodně nebudete litovat. Tohle místo je totiž naprosto unikátní, a to od jeho brány až po poslední místnost napěchovanou plyšovými medvědy.Historie tohoto objektu začíná v roce 1991, kdy manželé - majitelé začali podnikat v oboru výzdoby interiérů. Do svého podnikatelského záměru postupně zapojili i své děti a otevřeli jediný Vánoční dům v České republice. Právě zde si můžete Vánoční svátky, tedy ty nejkrásnější svátky v roce, prožít nejen v zimě, ale kdykoliv během roku. Třeba dnes v horkém tropickém červnovém dni. Je to naprosto nepopsatelný zážitek, opravdu unikátní. Vstupné je 120k Kč a rozhodně stojí za to! Na tento objekt si nechte minimálně hodinu až dvě,pokud máte děti, tak klidně dvojnásob. Najdete zde nejenom kouzelné městečko, muzeum Vánoc, kde je milion věcí spjatých právě s těmito svátky, ale co je úplně nejúžasnější, tak i muzeum medvídků.Muzeum medvídků je další část rozsáhlé expozice vánočního domu. Pyšní se největší sbírkou medvídků v České republice, která je uvedena i v knize rekordů. Aktuálně je zde více jak 12 tisíc originálních kusů medvědů.Zakončit prohlídku rozhodně doporučuji v místní kavárně, dobrá káva a nádherné chutné dortíky jsou skvělou náhražkou vánočního dárku. Nejen pro děti.Pokud máte doma nějaké plyšové medvědy, můžete je do Vánočního domu poslat. Majitelé budou vděční a šťastni z každého přírůstku do své medvědí rodiny.

Na fotce níže je TEN MOMENT, který toto vše odstartoval... Paní majitelka se svým prvním medvědem :)No a to vůbec nejlepší zde je Medvěd Cestovatel. Původně dřevěná figurka, kterou od svého manžela dostala jeho paní, nyní spolu s cestovateli putuje po celém světě a na mapě světa, která je součástí areálu, tak přibývají praporky, kam všude se Medvěd Cestovatel z Karlových Varů podíval. A že těch míst je! Viděl toho násobně víc než já a já mám vážný strach, že už toho medvěda nikdy nedoženu!! Hezký nápad 💛
DEN 2, pátek: KARLOVY VARY - JELENÍ SKOK - DIANA - MOTÝLÍ FARMA


Po luxusní snídani v Parkhotelu Richmond vyrážíme na pochod. Ještě jednou to bereme přes město, kde neodoláme a ve světoznámé kavárně Grandhotelu Pupp si dáváme místní Aperol coby startér naší pěší túry.Naším cílem je rozhledna Diana. Vede na ni lanovka, kterou za 110 Kč (zpáteční) pro dospělou osobu můžete využít. Přikládám fotografie s rozpisem a ceníkem jízdného. Náš trip je ale za kačku, takže pěkně po svých. Navíc ten pohyb po všem tom obžerství v našem hotelu opravdu potřebujeme!