top of page
Vyhledat

MALLORCA potřetí za KAČKU

Baleárské ostrovy - jedno z mála míst, odkud se teď můžete vrátit domů bez karantény..


Všudypřítomné pomerančovníky a stromy obsypané citróny, impozantní hory a vražedné serpentiny, romantické zátoky, skryté soutěsky, historická městečka a vesničky v Provence duchu, kozy, oslíci a ovečky na pastvinách i silnicích, na cestách nekonečně kruháčů a retardérů.. K tomu dokonalá sangria, Cava, tapas i paella, ale hlavně - pláže jako v Karibiku. To vše je Mallorca, Karibik za KAČKU.

TERMÍN:‌


15. - 22.4.2021 ‌


PROČ‌ MALLORCA?‌ ‌


 • Protože jsou tam levné letenky.

 • Protože je tam tepleji než u nás a navíc moře.

 • Protože zpátky po návratu není nutná karanténa.

 • Protože doma dobře, ale všude jinde líp.

 • Protože člověk musí umět odpustit, zapomenout zlé a najít krásu i tam, odkud odcházel úplně na dně. ...a přesně to se mi touto cestou povedlo...LETENKY‌ ‌NA MALLORCU

Nakupovala jsem u Ryanair/Laudamotion cca 14 dní před cestou, a to s odletem z Vídně a návratem tamtéž za 1 000 Kč tam i zpět (o týden později to šlo za 700 Kč, ale moje potřeba moře a cestování už byla urgentní).COVID‌ ‌SITUACE‌ ‌-‌ ‌OPATŘENÍ‌ ‌


Pojedete-li z ČR do Vídně vlakem (Regiojet), přijde vám e-mail s informací, že se musíte registrovat k cestě do Rakouska a pak být v 5 denní karanténě. Tím se nenechte odradit, to neplatí pro tranzit. Ve vlaku ani nikde jinde (nádraží) nikdo nikoho nekontroluje. Sednete do vlaku jako “kdysi” a po naprosto pohodové cestě (konzumace vlastních zdrojů je zakázaná, ale jejich sklepy Vican 2 dc za 49 Kč nejsou vůbec zlé) vystoupíte v cílové destinaci. Pokud nechcete mít ve vlaku roušku, stáhněte si aplikaci Regiojet dopředu, protože jinak si jejich tolerovaný nápoj (který můžete mít celou cestu bez roušky před sebou) v low cost třídě nekoupíte.Vystoupíte ve Vídni na hlavním nádraží, kde si v automatu koupíte (jste-li také 2 kusy) skupinovou jízdenku tuším za 4,8 € (pro oba) - pro jednu osobu to stojí téměř stejně. Nenechte se odradit tím, že je tato cena jen na spoj s přestupem a celkovou cestou na letiště přes 40 minut a na rychlospoj to stojí skoro 10. I na levnou jízdenku sedněte na normální S2 vlak bez přestupu za 16 minut na letišti (vyzkoušeno 2x, pokaždé jízdenka zkontrolována průvodčí a cajk).Před odletem na Mallorcu je povinná registrace před vstupem do země (Španělska) a získání QR kódu. Jedná se o pětikrokový dotazník, který můžete dokončit až 48 hodin před hodinou vašeho letu do země (dřív vás to nepustí, takže je zbytečné se do toho pouštět dřív). Ve formuláři vyplňujete vaše identifikační údaje (jméno, datum narození, cestovní doklad, adresu bydliště), dále informace o letu (letecká společnost, číslo letu, číslo sedadla), zemi, odkud letíte, místo příletu včetně adresy vašeho pobytu. Pokud také plánujete kempovat, vyplňte jakoukoliv adresu ubytování z bookingu - toto nekontroluje nikdo, stejně jako číslo vašeho sedadla. Dále je stránka formuláře zaměřená na Covid, kde vyplníte, že jste o něm nikdy ani neslyšeli (nejsem nemocný, nemám příznaky, s nikým podobným jsem nebyl v kontaktu ani jsem nebyl v nemocnici). Potvrdite všechny zadané údaje a odešlete. Po odeslání posledních dat dorazí na váš e-mail QR kód (pozor - padá do hromadné pošty!!) a nově dorazí i prostřednictvím SMS zprávy do vašeho telefonu. QR kód nemusíte tisknout, stačí jej mít v mobilu.

Zmíněný QR kód musíte ukázat už ve Vídni před nástupem na palubu letadla, dále pak po příletu do země.


Další povinnosti před cestou na Mallorcu je negativní PCR test max 72 hodin starý. Ten po vás nové vyžaduje i Ryanair u checkinu letenky, ale pokud jej při odbavení ještě nemáte hotov nebo souhlasíte s GDPR pravidly, tedy s tím, že vaše sliny i osobní údaje jsou jen vaše věc a na síti je zveřejňovat nebudete, můžete tento krok (tedy nahrání laboratorních výsledků) v klidu přeskočit. Stačí mít tištěnou/elektronickou podobu na letišti u sebe. Zde bych ráda podotkla, že po nás PCR test na letišti ve Vídni před nástupem na palubu nikdo nepožadoval.


Po příletu na Mallorcu kontrola QR kódu a následně i PCR testu plus pasu - zde kontrolují hlavně vaše jméno a číslo pasu, tak ať máte výsledek v ANJ s těmito údaji.Samozřejmostí jsou respirátory ve Vídni a v ČR, ve Španělsku postačí rouška, ta je však povinná všude. Prý i v moři, což nemohu potvrdit. No a samozřejmě sociální distanc, ale na ten se tam vůbec nehraje.Při návratu opět bez měření teploty nebo jakékoliv administrativy, navíc - jako všude ve Španělsku - nemusíte vytahovat z batohu při scanneru palubního zavazadla ani kosmetiku. Otvírák na víno ano, ale i nyní v pohodě prošel. PCR ani antigenní test NENÍ při cestě Palma - Vídeň potřeba (narozdíl od návratu do Prahy, kde je antigenní test před vstupem na palubu za 30 - 35 € povinnost). Akorát vás palubní personál obejde před boardingem a vyplní za vás/s vámi malý lísteček s informací k tranzitu, který těsně před nástupem u ukázky pasu a letenky odevzdáte.Po příletu do Vídně pro občany ČR naprostá pohoda jazz, stačí jen nastoupeným vojákům ukázat český pas, zmínit přímý tranzit do ČR a jste v příletové hale.
DOPRAVA Z/ NA LETIŠTĚ


My (jako dvě holky, takže po většinu cestopisu s tvrdým Y, jo? :) ) jsme hned po příletu půjčily auto a z letiště jely po vlastní ose. Nicméně cestu z/na letiště jsem dříve veřejnou dopravou absolvovala, takže:


Na cestu do centra Palmy a k přístavu jezdí autobus číslo 1A a cesta do 10 km vzdáleného města trvá asi 25 minut (do přístavu 35 minut). Autobusy jezdí ze zastávky přímo před příletovou halou každou čtvrthodinu od 5:30 do 1:00. Jednosměrná jízdenka stojí 5 €, ale v automatu na zastávce koupíte i jízdenku “return”, tedy i na cestu na letiště při vašem odjezdu, a to za 8 € (ušetříte tak na láhev sangrie v sámošce). Platit v automatu lze jen cash. Jinak nemáte-li čas nebo chuť na automat, lístek si koupíte i u řidiče. Tam už ovšem k dostání jen ten za 5 €.
DOPRAVA NA MALLORCE


Na Mallorce jsem tentokrát využila pouze půjčení auta a vřele všem doporučuji.


 • Auto jsem si půjčila na 7 dnů, a to u společnosti EUROPCAR, kde to vyšlo (bez předchozí rezervace, tedy v nejvyšší sazbě) sakumprásk s plným pojištěním na: 205 € (plus depozit 100 €, který mi druhý den po návratu auta bez problémů uvolnili)

 • Cena benzínu: 38 Kč/l

 • Najeto: 1 004 km


Celkem náklady na auto a 7 dnů (při obsazenosti auta 2 osobami po celou dobu, 2 dny 4 osoby): 3 150 Kč osoba.Jo a ve Španělsku je povoleno 0,5 promile alkoholu u řidiče, takže je tam jízda opravdu radost..
UBYTOVÁNÍ NA MALLORCE


 • 2x noc v autě - kemping přímo u pláže, cena nula, zážitky k nezaplacení


 • 1x noc v 3 hvězdě se snídaní - 600 Kč, bydlely jsme zde


 • 3x noc v levném hotelu bez snídaně (ta dokoupena za 3,9 EUR - na fotce) - 1 050 Kč celkem za 3 noci a osobu, bydlely jsme zde


 • 1x noc v luxusní 4 hvězdě s bufetovou snídaní ala "hrnečku vař"… (včetně Prosecca!) - 700 Kč, bydlely jsme zde - doporučuji všema deseti!!Zkusily jsme od každého levelu trošku - kemping v autě, levný hostel, střední kategorii i dovolenkový luxus se snídaní v podobě ledově vychlazeného prosecca a nejlepšího lososa, co jsem kdy jedla. Všechno mělo něco do sebe a tento "degustační set" bych ani v nejmenším neměnila. Zejména pořadí od nejhoršího punku po luxusní ubytování, protože právě po noci a hygieně "pod širákem" si luxus vychutnáte a užijete násobně víc.


Obecně je ale nyní, v době Covidu, ubytování na Mallorce velmi levné a není třeba jej blokovat dopředu. Nabídka převyšuje poptávku, o čemž svědčí všudypřítomné transparenty SOS TURISMO na každém hotelu. Osobně doporučuji pohybovat se napříč ostrovem a ubytování řešit přes bookingv odpoledních hodinách, kdy už i tak levné ceny ještě klesají.
JÍDLO NA MALLORCE


= tapas, tapas a zase tapas!

TAPAS je STYL, ne druh konkrétního jídla. Jsou to v podstatě malé zobky, kterých vám donesou na talíři různé množství. Jedná se o kombinaci jak teplé, tak i studené kuchyně. Vše v různých mističkách na jednom talíři. Například krevety nebo jiné mořské plody, jamón - vyhlášená španělská sušená šunka, klobásky, kuřecí nebo jiné maso, různé druhy sýrů, bagetky, brambory nebo lokální zelenina. Cena tapas je různá, někde ho dostanete dokonce zdarma v menším množství i k vínu (oříšky, olivy, bagetka, sýr..). Jinak v průměru 7 - 12 € porce, které se přejíte.


PAELLA je další dobrota, kterou si musíte třeba v přístavu Soller s vyhlídkou na mořskou hladinou dát. Samozřejmě variantu s mořskými plody, protože nikde jinde nechutnají krevety, slávky, škeble, kalamáry a ostatní potvůrky tak dobře, jak v přístavech a rybářských lokalitách. Cena se pohybuje od 8 do 14 € a osobně doporučuji tu variantu, kde jsou mořské plody menší. Ty větší sice vypadají víc mořsky, ale jsou to vesměs schránky mořských plodů..


SANGRIA je symbolem španělského léta a ve džbánku této dobroty najdete kromě ovoce (pomeranč, nektarinka, ananas aj.) španělské červené víno a brandy. Může se doplnit vodou, může se různě okořenit. Brandy není bezpodmíněčně nutná, bez ní je sangria skutečně lehké pití, které si ve Španělsku s tolerancí půl promile můžete dopřát i jako řidič. Vyjde na 7 - 10 € džbánek (litr), nebo okolo 3 - 5 € sklenice. Ta pravá a poctivá. Jinak v sámošce koupíte 1,5 l sangrie za 1,85 € a taky není špatná.
VÍNO bílé i červené v obchoďáku za 1,3 - 1,5 €.


No a konečně to nejlepší zde - CAVA. Cava je obdoba Bohemky/Prosecca, tedy šumivé španělské víno s označením původu (bílé nebo růžové) vyráběné tradiční metodou ve španělském regionu Cava, především v katalánské oblasti. Metoda tradiční výroby cavy využívá stejné procesy jako při produkci pravého šampaňského přizpůsobené domácím modifikacím. Španělský zákon stanovuje, že jméno cava se smí používat pro vína vyrobená jen v osmi místních oblastech. Výborné místní šumivé víno, které koupíte jak ve variantě Demi, tak i Brut, je k mání v supermarketu za 1,9 € (ve večerce v centru i za 10 €).Jinak ceny v obchodech jsou stejné jako u nás, takže večeře, obědy i snídaně "za kačku" nejsou problém!ITINERÁŘ:


DEN 1, čtvrtek 15.4.2021:


BRNO - VÍDEŇ - PALMA DE MALLORCA - VALLDEMOSSA - PORT VALLDEMOSSA:


Vyjíždíme vlakem z Brna před 8 ráno, přestup máme na hlavním vídeňském nádraží do vlaku směr letiště. Cena necelých 5 € za 2 osoby a za 16 minut jsme v letištní hale. Odbavení naprosto bez problému, letištní salónek pořád stejná covidová tragedie jako loni - tedy papírová taška s pitím, houskou, jablkem a sušenkou. Plus káva. Alkohol nula!!Negativní PCR test nikdo před nástupem na palubu nechtěl, pouze letenku, pas a vygenerovaný QR kód. Let klidný, letadlo prakticky plné (⅔ Rakušáci, zbytek Češi a Slováci).Po příletu v Palmě požadován QR kód, PCR test, na kterém musí být vaše jméno a číslo pasu/OP a samozřejmě pas/OP ke kontrole identity. Otázka 5 vteřin a jste v příletové hale. Kontroly mají zmáknuté na jedna, personálně dostatečně zajištěné. Celý proces odbavení je opravdu bezproblémový a rychlý.


Míříme rovnou do budovy autopůjčoven (budova přes silnici), a protože jsme nic nerezervovaly dopředu, míříme do první z nich poptat cenu půjčení nejlevnějšího auta s plnou pojistkou na týden. U SIXT řeknou 476 € s výrazem charity ve tváři a já jdu do vývrtky. Nicméně si vzpomenu na poslední cestu a bezproblémové půjčení auta u Europcar s poloviční cenou a jdeme hledat zelenou kancelář. Tady nám půjčují úplně novou fabii (prej to jako Češky nejvíc oceníme) s plnou pojistkou a depozitem pouze 100 € (narozdíl 400 € depozitu u SIXTu) za 205 €. Během 5 minut máme vše vyřízené a s klíčky míříme k autu. Není to audi jako minule, nicméně koncern, barva i velikost sedí. I když jsem nejdřív trochu nešťastná (nesnáším škodovky, pardon), jakmile si zvyknu na rozjezd na jedničku (oproti dvojce v mojí dacii), na auto se rychle adaptuji a jsem příjemně překvapená pohodovou jízdou. Nejen to, taky rychlostí téměř světla, aniž by se auto klepalo jako vrtulník (opět s láskou vzpomínám na mého Knighta doma), akcelerací, díky které mohu na dálnici nejen držet krok s ostatními, ale občas i předjíždět (tohle s dacií prostě nezažijete). Brzy ocením i zadní kameru, nad kterou zpočátku ohrnuji nos jako nad zbytečným rozmarem. Když mám couvat 200 metrů od mořské hladiny betonovým koridorem a na každé straně vozu mám max 30 cm - ani zabudovanej kávovar nebo vinotéka by mi neudělaly víc radosti! Vůbec je ta škodovka auto, kterému raději každej uhne z cesty...Vyjíždíme z letiště, po cestě osahávám ovládací prvky (řadící páka, blinkry, světla a především rádio), vysvětluji svojí navigátorce Jíti, že její "vyjeď tamhle" spolu s mácháním ruky před mým obličejem všemi směry je sice fajn, ale "vyjeď prvním až čtvrtým výjezdem" je u kruháče pro řidiče přece jen o kousek lepší, a pomalu se zbavuji nervozity z řízení. Jakmile opustíme chaotické centrum Palmy v odpolední dopravní špičce, najedeme na pohodovou cestu směr Valldamossa a Jíťa vygooglí povolenou hranici 0,5 promile alkoholu u řidičů, už si jízdu jen užívám. Teda do chvíle, než se na vlastní kůži přesvědčíme, že Mallorca je opravdu ráj cyklistů a všichni se rozhodli užít si ho ve stejném termínu jako my. No a samozřejmě hlavně všude tam, kde jsou serpentiny a silnice užší než malé auto. Navíc i oni mají 0,5 promile dovoleno, a když se takovcí sejdou na zmíněné cestě dva, samozřejmě vedle sebe, je to docela punk. No a když to nejsou cyklisti nebo chodci, jsou to kozy (které NIKDY nechodí samotné!!), ovce nebo oslíci. Zejména v horách je čekejte za každou zatáčkou...Je okolo 17 hodiny odpoledne a v plánu je dnes pouze přejezd do Valldemossa, nákup základních potravin (narozdíl od Turecka alkohol prodávají po celou otvírací dobu obchodů) a nocleh právě ve městě pomerančů. Parkujeme u hřbitova, protože jen tam je jistota, že je to gratis. A místa volná jsou.

...parkovací!
VALLDEMOSSA


Už příjezd k tomuto městečku vypovídá o tom, co lze v cíli čekat. Hory, serpentiny a úplně jiný ráz krajiny, než jaký je v hlavním městě. Jedním slovem romantika. Parkování zde není skoro nikde gratis, ale když přijedete brzy ráno, tak ano. Parkovné se platí až od 10 hodin. Jedno místo ale zdarma je - zmíněné parkování u místního hřbitova (tak si ho klidně hoďte do map a zaparkujte tady). V centru jste za 5 minut a i ten hřbitov je super místo k prohlídce.
Valldemossa je naprosto dechberoucí městečko uprostřed hor. Vyhlídky do okolí i na městečko samotné, když k němu přijíždíte, to je prostě nádhera. Hlavní dominantou města je kartuziánský klášter Cartoixa de Valldemossa. V něm je unikátní stará lékárna s původním vybavením, muzeum a mnišské cely, kde se prý kdysi léčil z tuberkulózy Fryderyk Chopin. Doprovod mu dělala jeho neméně slavná partnerka George Sandová. Ten výčet slavných jmen spjatých s tímto městem je ale mnohem větší. Například zde má dům herec Michael Douglas, který sem jezdil pravidelně každý rok na dovolenou s manželkou Catherine Zetou-Jonesovou. Ke klášteru těsně přiléhá královský palác Palau del rei Sanc.


Pokud si chcete dát dobrou kávu v krásném prostředí, v centru je vyhlášená pekárna Molinas, kde si odpočinete v místním dvoře plném pomerančovníků.


Ve Valldemosse uvidíte na každém domě keramickou kachličku s vyobrazenou Santa Catalinou Thomas. Ta se zde narodila v roce 1531, v roce 1792 byla blahořečena a v roce 1930 byla papežem prohlášena za svatou. Za svůj život sepsala několik svatých listů, kde popisovala svá setkání se svatými, vykonala několik zázraků, a dokonce si přesně na den předpověděla datum své smrti. V uličce za kostelem je její rodný dům. Kachličku si můžete koupit jako suvenýr domů. Místní věří, že přinese štěstí a ochrání jejich dům.


Nejde ale jen o významné památky, Valldemossa je nádherná každým “obyčejným “ domem, každou zahrádkou, každým stromem pomerančovníku. A že jich tu je!
PORT VALLDEMOSSA


Toto místo původně v itineráři nebylo.. Nápad sjet k moři, tedy do nižších nadmořských výšek, zněl ale nakonec rozumně. Upozornění, že cesta k tomuto přístavu je "docela výzva", mě sice trochu zarazilo - přece jen řízení a já není dokonalá kombinace a auto jsem dnes měla poprvé v rukou - nicméně možnost, že bychom opravdu spaly v lepším teplotním komfortu zavelela a my se vydaly směr přístav.Cesta mazec. Serpentiny po dobu asi 15 minutové jízdy byly nekonečné a každé auto, cyklista, koza.. do protisměru - ruská ruleta. Ale česká fábie to zvládla na 1 a výsledek byl jedním slovem dokonalost. Scenérie, které se postupně rozvíraly před očima, braly dech a finální dojezd ke kamennému molu přístavu, které nás v autě dělilo od mořských vln, to byla opravdu nejlepší odměna.


Nakonec nás tu spaly tři posádky a než jsme si udělaly v našem vesmírném korábu první večírek a kempovací tábor, zažily jsme tu nejkrásnější západ slunce nad mořskou hladinou mého života... I tohle je Mallorca. Překvapení, která berou dech. A nemyslím jen kozy v serpentinách..Spánek ve fábii nebudu komentovat. Už vůbec ne na straně řidiče (s volantem), po operaci obou kolen a po/před celodenním řízení…Pokud se taky rozhodnete srazit náklady spaním v autě, doporučuji tenký spacák s sebou (při kontrole rozměru zavazadel obmotáte kolem sebe a tváříte se, že je to bunda). V prvním supermarketu koupte barel vody (6 l za 0,5 €), vlhčené ubrousky (1 €) a kuchyňské papírové utěrky (0,5 €). To vše spolu s dovezeným mýdlem na základní hygienu vedle vozu postačí. Barel vody doporučuji hodit na zadní dekl kufru, aby na něj po celý den svítilo sluníčko ( = teplá voda). Pak propíchnout vývrtkou (která je základní výbavou na cesty každé české horalky) vršek petky a máte teplou sprchu par excellence. Vlasy si v tom, holky, neumejete, ale i bez toho (jako bez vás) to budou fotky snů. Protože to hořící nebe a slunce chladící se o mořskou hladinu, to je dokonalá krása bez příkras.

Jo a sedmička místní Cavy k dobrému spánku taky pomůže.
DEN 2, pátek 16.4.2021:


PORT VALLDEMOSSA - MIRADOR SA FORADADA - DEIA - PORT SOLLER - JEZERO CÚBER - JEZERO GORG BLAU - SANTUARI DE LLUC - SA CALOBRA - TORRENT DE PAREIS - CALA TUENT:


Probuzení v Port Valldemossa přímo u břehu moře bylo nádherným zážitkem a začátkem prvního kompletního dne na Mallorce. Nakrmila jsem místní kočičí stádo, které jakmile vylezete z auta a začnete šustit jídlem, okamžitě stojí u vás a hladově sleduje každý váš pohyb (zejména každý spadený drobeček na zem). Hygiena díky koupené vodě, ubrouskům a mýdlu celkem v pohodě (no vlasy si neumyjete, ale to se dva tři dny přežít dá). Dá se taky přejet na nejbližší benzinku, kde to vezmete ještě jednou pro lepší pocit, vyčistíte po výborné kávě zuby a přeperete nejnutnější. No a pak hurá na další den na cestě!DEIA


Toto malé městečko v severní části ostrova má asi 700 obyvatel a je známé jako centrum umělců na Mallorce již od dob první světové války. Zajímavostí dneška je to, že zde má luxusní rezidenci magnát Richard Branson, majitel vydavatelství Virgin Records, za kterým sem často přijíždějí další známé osobnosti. Třeba Mick Jagger, kytarista Mark Knopfler nebo hudebník Mike Oldfield. Loni nás zde zastihl brutální liják, takže jsme Deiou doslova proletěli, ale dnes bylo nebe jak vymalované, pocitově 25 stupňů a tudíž plnohodnotná zastávka.Po projítí tohoto městečka musím říct jediné - Deia strčí vyhlášenou Valldemossu do kapsy! Zaparkujte před vjezdem do města - volná místa v covidové době bez problémů a parking gratis. Ve městě jste za pár minut a celou cestu vidíte jeden citronovník vedle druhého a na pozadí toho všeho nádherné historické horské městečko. Toulat se uličkama a obdivovat kouzlo “španělského Provence” lze klidně celý den.Osobně doporučuji vylézt na nejvyšší bod města, tedy ke kostelu, kde je i místní hřbitov. Je to jeden z nejhezčích hřbitovů, jaký jsem kdy viděla. Je totiž...jiný. Zvláštní..Opravdu nádherné místo pro poslední odpočinek a ještě krásnější pro ty, kteří na hroby chodí na své blízké vzpomínat. Je to totiž hřbitov s přímou vyhlídkou na padesát odstínů tyrkysova, tedy na mořskou hladinu. Na každém druhém hrobě nádherné voňavé bílé kaly a hroby všelijakých tvarů. Pár normálních náhrobků, některé v chodnících, po kterých normálně chodíte a dokonce hroby v zídce zábradlí a ve schodišti. To jsem ještě neviděla a musím říct, že mi to přišlo zvláštně hezký.
SOLLÉR


Město ležící v údolí plném pomerančovníkových a olivovníkových sadů, nad nimiž se tyčí jedny z nejvyšších vrcholů pohoří Serra de Tramuntana. Svůj věhlas získalo právě díky bohaté úrodě pomerančů, které se od tud vyvážely a stále vyváží do mnoha evropských zemí. Název Sóller údajně vznikl z arabského slova "suliar", což znamená "zlatá mísa". Právě ta symbolizuje úrodnou půdu, díky které zdejší obchodníci zbohatli a v Sólleru si pak nechávali postavit mnohdy až honosné domy.
Nejkrásnějším místem v tomto starobylém městě je rušné náměstí Plaça de la Constitució. Stojí zde místní radnice (ajuntament), kostel Església Sant Bartomeu a palác Banc de Sóller. Centrem zde vede kolej, po které jezdí tramvaj. Je to historická tramvaj, která zajišťuje spojení mezi Sóllerem a blízkým přístavem Port de Sóller (vyhlášená turistická atrakce, která však nyní nefunguje...).


JEZERO CÚBER A JEZERO GORG BLAU


Cestou přes hory a serpentiny jedeme kolem pohádkového jezera Cúber a potom kolem dalšího - Gorg Blau.