top of page
Vyhledat

VÝCHODNÍ POLSKO za KAČKU

.. země tisíců jezer, baltského moře, národních parků, písečných dun, úchvatných měst s historií vepsanou do každé uličky, malebných vesniček, zelených kopců i vinohradů. Země s neuvěřitelným množstvím gotických hradů, kostelů a především s gastronomií na takové úrovni, že nehrozí vrátit se domů a nemít pár kilo do plusu.. 


K tomu úžasné vinice a luxusní víno, které si získá srdce každého vinaře, jazyk, kterému při troše pozornosti a úsměvu na tváři porozumíte i přes lingvistickou bariéru a v neposlední řadě - obrovské zrcadlo vlastnímu životu v mementech holocaustu, kterých je tato země plná. 


To vše je Polsko. Mnohými (v dnešním světě plným exotických destinací) zcela opomíjené, přitom našlapané zážitky na každém kroku a cenově stále dostupné opravdu pro všechny..


TERMÍN:‌ ‌

13. - 19.5.2024


PROČ‌ POLSKÉ VINICE?‌ ‌


Tahle cesta nebyl můj spontánní nápad ani můj plán. Tohle byla již druhá neodolatelná pracovní nabídka v rámci propagace česko polského cestovního ruchu, na kterou nešlo reagovat jinak než ANO!


No a protože loňská obdobná cesta napříč úžasnými polskými gotickými hrady sklidila obrovský úspěch, dostala jsem nyní možnost tuto návštěvu a propagaci dechberoucích polských míst zopakovat. Zadáním už ale nebyly gotické hrady, ale především vinařské obce, stezky a místní víno. No uznejte – komu jinému by tuto sekci polských pokladů česko-polský turistický ruch měl svěřit než mě?! 


Celá trasa, kterou jsem dostala v zadání, byla protkaná jak vinicemi, tak i řadou nádherných měst a vesnic, úžasnými ubytováními, vytříbenou polskou gastronomií, muzei a v neposlední řadě místy, které mám ze všeho nejraději – památníky holocaustu. Trasa vedla v podstatě až k ukrajinským hranicím a ani tentokrát to pro mě nebyla ani na vteřinu práce, ale obrovská radost s milionem úžasného hýčkání po stránce ubytování i gastronomie. No a jsem ze srdce ráda, že mohu všechno, co jsem po cestě zažila i viděla, sdílet dál a přiblížit tuto úžasnou destinaci každému, kdo touží po dostupné dovolené nebo tomu, kdo se prostě bojí létat.

CESTA DO POLSKA


Cestu do Polska je možné realizovat snad všemi možnými způsoby! Letecky za pár korun z Prahy i Vídně, autobusem - FlixBusem - do celé řady skvěle propojených měst, vlakem nebo autem, což je ideální varianta pro čtyřčlennou rodinu. Každá varianta má své plusy i mínusy a každou je třeba citlivě zvolit s ohledem na plánovaný itinerář a počet osob.


Já jsem i tentokrát zvolila cestu autem, protože jsem tím měla absolutní svobodu a kufr auta plnej všeho, co se může hodit. 


DOPRAVA  V POLSKU:


Parkování bylo až na centra měst všude dostupné zdarma. Pokud pojedete do historických center měst, mějte u sebe i polskou měnu, protože kartou většinou parkování platit nelze.


JÍDLO V POLSKU

Restaurace a podniky, které určitě doporučuji zařadit do itineráře:


 • PERŁOWA PIJALNIA - LUBLIN

 • OPILÁ VIŠEŇ - LUBLIN

 • PEKÁRNA KUZMIAK - LUBLIN

 • RESTAURACE MANDRAGORA - židovská restaurace, izraelské víno - LUBLIN

 • KARCZMA KOCANKA - LUBLIN 

 • RESTAURACE OSTRO - LUBLIN

 • ŁUBINOWE WZGÓRZE - KAZIMIERZ DOLNY

 • CZARNA DAMA - JANOWIEC

 • TAPSTER - PŠTINAUBYTOVÁNÍ V POLSKU:


TARNÓW - APARTHOTEL ZAKĄTNA TARNÓW BaB, cena 1450 Kč dvoulůžkový pokoj se snídaní, 1 noc

Naprosto jedinečné umístění v samotném srdci města, pár kroků od hlavní památky, katedrály.. Všude okolo nádherné uličky a vyhlídka konkrétně z mého pokoje do jedné z nich.

Dostala jsem skandinávský apartmán, který svým interiérem naprosto souhlasil. Jedná se o nádherný propojený prostor všech místností – obývák s kuchyní a jídelnou, obrovská koupelna, ložnice i vstupní chodba. Na chodbě velké zrcadlo a úložný prostor,v obývací části pohodlná pohovka, televize z netflixem, obrovský jídelní stůl a plně vybavená moderní kuchyň s ledničkou, myčkou, sporákem, rychlovarnou konvicí i kompletním nádobím pro čtyřčlennou rodinu. V koupelně místa na tanec! Kosmetické blbiny, ručníky, přímotop... No a v ložnici neuvěřitelně pohodlná matrace.

Opravdu chvályhodné je i možnost parkování přímo u budovy, což bývá vždycky v historickém centru problém. Také chválím naprosto bezkonkurenční wi-fi! Určitě l potěší i spousta mapek a informací o tomto městě.

Absolutní třešničkou na dortu je ovšem snídaně na slano. Čerstvý místní chleba, dva druhy výborných pomazánek - jedna lepší jak druhá, máslo, rajčatový salát a vajíčkový quiche.. K tomu luxusní latté a čerstvý pomerančový džus. 

Lepší start do nového dne si opravdu nemohu přát!


LUBLIN - APARTAMENTY BROWAR PERŁA, cena 3 000 Kč dvoulůžkový pokoj se snídaní, 3 noci

Tohle ubytování leží v historickém budově původního kláštera, následně pivovaru, a to 4 minutky chůze od katedrály a vůbec podloubí, kterým se dostanete do centra historického Lublinu. Toto ubytování nabízí bezplatné střežené a zamčené parkoviště snídani, kterou vám v plastové krabičce donesou až do apartmánu a hlavně – velkorysé prostory ubytování. V apartmánu najdete soukromou koupelnu se sprchovým koutem, množstvím ručníků, sprchové gely a fén. 

Malá kuchyňka má základní nádobí, malý sporák, dřez, konvici na kávu a rychlovarnou konvici, nechybí ani lednice. Co mi trochu chybělo, to byla mikrovlnná trouba – snídaně by zasloužily ohřát a na vaření na sporáku nebyl prostor.

Obytný prostor v podobě ložnice se skříní s televizí lyl příjemný, postel ale zatím nejhorší, jakou jsem kdy zažila. Velká škoda, že v takto obrovském prostoru nebyla alespoň malá sedačka na válení se během dne, aby člověk nemusel oblečený lehat do postele.


Co opravdu chválím, to je personál, který je usměvavý a vstřícný. Také Velmi dobrou wi-fi, dvě láhve místního piva na uvítanou a možnost realizovat komentovanou prohlídku pivovaru.


KAZIMIERZ DOLNY - HOTEL KAZIMIERZÓWKA, cena 2700 Kč dvoulůžkový pokoj se snídaní, 1 noc


Tenhle hotel najdete v srdci města Kazimierz Dolny, kousek od kostela náměstí i tři křížů. Ubytování v opravdu pěkné budově, kde bych ze všeho nejvíce vyzdvihla zejména místní gastronomii a wellness zónu. 

Musím říct, že je lepší hovězí líčka než zde jsem ještě v životě neměla. Výborná bramborová kaše a špenát s porcí úplně rozpadající se hovězího masa za cenu 58 polských zlotých je něco, co musíte zažít. 

Stejně tak nikdy nezapomenu na místní vířivku, která byla asi vůbec nejsilnější, jakou jsem kdy zažila. Po hodině ve vířivé vaně jdem byla jak po masáži.

Jo a voda ve vířivce byla příjemně horká, což také není vždycky běžné. Opravdu zasloužený relax!


PSZCZYNA - BROWAR 16, cena 1800 Kč dvoulůžkový pokoj se snídaní, 1 noc

Toto ubytování je na samotném rynku města Pszczyna, které je výborným jednodenním cílem z České republiky. Město je opravdu krásné, centrální část, tedy rynek je úžasně uspořádaný, ubytování v historické budově do něj nádherně zapadá. V přízemí se nachází krásná restaurace a apartmány ve dvou patrech nad ní nemají chybu. 


Můj apartmán byl s vyhlídkou na náměstí, takže bylo úžasné pozorovat ruch města po ránu i uprostřed noci, kdy zrovna probíhala muzejní noc. Apartmán je moderně a čistě zařízen, má netradiční vybavení, v koupelně nechybí vůbec nic - sprchový gel, ručníky, fén. Má svůj obývák se sedačkou i ložnici, takže není třeba válet se pořád jen v posteli. Dostatek úložného prostoru, klimatizace ani wifi nechybí. Určitě doporučuji.


ITINERÁŘ POLSKO:


DEN 1: BRNO - KATOWICE - JANOWICE - TARNÓW


UROCZYSKO - VINAŘSTVÍ UROCZYSKO 


Malopolsko je jednou z vůbec nejvíc rozvíjejících se vinařských oblastí v Polsku a právě zde je registrováno nejvíce polských vinic. Označuje se polské Toskánsko a nachází se zde i vinné stezky. Z Brna jste zde autem za 4 a 3/4 hodiny.

Vinařství Uroczysko vzniklo v roce 2011, od roku 2019 prodává oficiálně svoje vína. Má rozlohu necelý jeden hektar a stará se o něj jeden jediný člověk – Andrzej Haus, pán na fotce č. 4 s Jutřenkou, mým absolutním vítězem zde, v ruce.  

Místní vinice mají nadmořskou výšku stejnou, jako moje oblíbené moravské Zaječí – okolo tří set metrů nad mořem. Do svahu se po celý dlouhý den opírá sluníčko a hrozny zde mají naprosto dokonalé podmínky. Nad vší tou krásou je nádherná dřevěná roubenka, kde tento vinař bydlí a kde pronajímá dva pokoje. Ze zahrady tohoto domu je nádherná vyhlídka nejen na vinohrad, ale i na řeku Dunajec, okolní kopce a v dálce dokonce i bílé obrysy Tater. 

Můžete zde ochutnat několik vín, nabídka je proměnlivá podle sklizně. Víno si zde majitel pěstuje zcela sám - bez techniky a chemie. Sám jej i lahvuje a každé opatří krásnou etiketou. Každý druh vína má na této etiketě obrázek jiného místního Boha. Mimo lahvinky vína, kterou si zde můžete zakoupit, zde můžete realizovat i degustaci. Tu opravdu doporučuji, protože každý vzorek, který jsem dnes ochutnala, stál za to! Dokonce i červené víno!


Pěstované odrůdy jsou:

Červená vína: Rondo, Regent, Cabernet Cirtis, Cabernet Cantor, Zweigel, Pinot Noir

Bílá vína: Jutrzenka, Seyval Blanc, Pinot Gris, Gewurtztraminer, Hibernal


Otevírací doba tohoto vinařství je pouze pátek a sobota, takže bude určitě nejlepší, když si sem zavoláte a případnou degustaci nebo ubytování domluvíte předem. Cenu ubytování už jsem zmínila - něco málo přes 800 Kč za dvoulůžkový pokoj a noc, cena jedné lahve vína je okolo 50 polských zlotých.


Ubytování přímo na vinici Uroczysko?

Proč ne! Určitě doporučuji všemi deseti. Ne jen že jsem prolezla každý koutek tohoto nádherného srubu, kde jsou připraveny pouze dva dvoulůžkové pokoje – ideální pro rodinu nebo prostě pro ty, kdo mají rádi soukromí. V pokojíčcích nechybí vůbec nic, každý má opravdu nádhernou stylovou koupelnu v objektu je k dispozici super vybavená kuchyň s jídelnou a obrovskou vstupní místností s kamny. Ubytujete se zde po celý rok, Nicméně jaro až podzim bude naprostá senzace, protože si vychutnáte i zdejší Vinici. Můžete využít jakékoliv posezení na zahradě, která k roubence patří, stejně tak místní udírnu.


No a to nejdůležitější, tedy cena? Za dvoulůžkový pokoj zaplatíte 150 polských zlotých, což je neuvěřitelných 868 Kč!! 

Jo a majitel mi říkal, že u něj dosud nebydlel jediný Čech! Prý se o této lokalitě a vůbec o zdejších úžasných vinařských stezkách s přezdívkou "polské Toskánsko" u nás v Česku vůbec neví. No jsem toho důkazem, tak doufám, že to není důležitá poznámka v mém osobním diáři (sem se rozhodne na nějaký prodloužený víkend vrátím!!), ale i pro někoho z vás třeba užitečný typ na stylové ubytování a vůbec dovolenou.

No a pokud sem začnete pádit jako na Kapverdy, říkala jsem majiteli, že bude muset místní vinice výrazně rozšířit, protože 0,88 hektarů bude sakra málo. 

...ale to pochopíte, až zdejší Jutřenku ochutnáte!


Kontakt: +48516495359


TARNOW


Tohle městečko nemá chybu. Už teď mě mrzí, že jsem mu ve svém itineráři nechala tak malý prostor! Celé historické centrum je ukryté uprostřed hradeb a najdete zde jednu památku vedle druhé..

Staré město tvoří nádherné zachované uličky ve středověkém rozvržení, gotické a renesanční stavby a nádherné fragmenty hradeb kolem dokola. Čas zde ukazují nejstarší radniční hodiny v Polsku a to pořád není všechno...

Tarnov je město, které bylo v průběhu staletí bezpečným přístavem pro přicházející Židy, Němce, Ukrajince, Skoty, Rakušany, Čechy a mnohé další a každý z těchto národů, každá nová kultura zde zanechala trvalou stopu. Zejména Židé...

Město leží necelou hodinu cesty od Krakova a  vsadím boty, že vás dostane!TARNOW a co vše zde zažít?


 • RENESANČNÍ STEZKA

Zahrnuje tarnovské náměstí s krásnými renesančními domy s podloubím a radnicí, katedrální baziliku, v níž se nacházejí nejvyšší náhrobní pomníky v Evropě (vstup zdarma!), nejstarší budova ve městě - Mikulášský dům, ve kterém sídlí Diecézní muzeum se sbírkou sakrálního umění…


MIKULÁŠSKÝ DŮM.

Tahle cihlová stavba není úžasná jen proto, že nese jméno mého syna, ale hlavně proto, že je to nejstarší budova města Tarnow. Leží kousek od zdejší gotické cihlové katedrály a sídlí v ní Diecézní muzeum se sbírkou sakrálního území umění.

No a mimo to je to super fotopint!


Mimochodem, pokud jste to ještě neslyšeli, městu Tarnow se říká "malý KRAKOV" a je to údajně nejteplejší město celého Polska. 


 • STEZKA DŘEVĚNÉ ARCHITEKTURY

Zahrnuje dřevěný kostel v centru města, kostel Panny Marie „Na Burku“.


 • ŽIDOVSKÁ STEZKA

Do této stezky spadá ulice Wekslarska a Żydowska v centru města, Bima - pozůstatek Staré synagogy, mikve, památník prvního transportu do  Auchwitz a židovský hřbitov.


 • STEZKA MASKARONU

Tato stezka je nejnovější turistickou atrakcí v Tarnově, která vznikla na jaře letošního roku. Propojuje čtrnáct postav maskaronu umístěných na významných místech města. Figury mají 30 cm a připomínají renesanční maskarony zdobící tarnovskou radnici. 


Tuhle iniciativu a nápad vytvořit po trase nejzajímavějších památek města trasu s úkoly pro děti oceňuji ze všeho nejvíc, protože je to způsob jak těm nejmenším zpříjemnit putování po pro ně mnohdy ne zcela zajímavých historických památkách a zároveň je s nimi nenásilně seznámit.

Tarnov je prostě pecka a víkend vám zde uteče jako voda!Pamětní deska připomíná, že od srpna roku 1920 zasedala v tarnovském hotelu Bristol vláda Ukrajinské lidové republiky v čele s atamanem Simonem Petljurou. V meziválečném období bydlelo v Tarnově kolem 300 Ukrajinců. Vydávali vlastní noviny, zakládali školy, vyvíjeli charitativní činnost a založili také několik spolků včetně ženského a spolku bojovníků.


Válka v Tarnově začala už 28. srpna 1939, kdy na tarnovském hlavním nádraží vybuchla nacistická bomba.


V meziválečném období představovali Židé téměř polovinu obyvatel Tarnova. Neuvěřitelným řízením osudu se dochoval tarnovský židovský hřbitov z druhé poloviny 16. století. Náhrobky připomínají nejvýznamnější židovské obchodníky. Zachránilo se několik tisíc náhrobků, některé dokonce ze 17. století.


První transport z Tarnova se vydal do koncentračního tábora Auschwitz v Osvětimi. Přechodné shromaždiště bylo v budově mikvy z roku 1904. V prvním transportu se nacházela tarnovská židovská elita. Mikva stojí dodnes a je bolestnou vzpomínkou na zavražděné. Na ulici Goldhammera 6 je němým dokladem židovské čtvrti nápis v polštině a v jidiš: jedná se o reklamu dnes už neexistující restaurace ze třicátých let 20. století.


Ze Staré synagogy ze 17. století zůstala jen bima, vyvýšené modlitební místo v synagoze, zakrytá ochrannou stříškou a zbytky podlahy. Bima s oškrábanými ozdobami a svítícími odkrytými cihlami nosí hrdé jizvy po štukové dekoraci u zakončení sloupů. Po honosné Nové synagoze zůstal pouze jeden sloup.


DEN 2: TARNÓW - ZALIPIE - SANDOMIERZ - LUBLIN


ZALIPIE 


Tahle vesnička zhruba 100 km od Krakova a 30 km od Tarnowa je malovaná! Ne JAKO malovaná, ale opravdu malovaná! Je označována za jednu z nejkrásnějších vesnic celého Polska a důvodem jsou květinové vzory na téměř každém místním domku..


Na první pohled vypadají zdejší domy jako z dětské ilustrované knížky - pestré a krásně barevné květinové motivy jsou skoro všude. Na zdech domů, na plotech, na květináčích v oknech, na studnách, na stodolách i na psích boudách. 

Stejně barevně jsou vyzdobené i interiéry těchto domů! Výmalba stěn pokojů, vzory na přehozech přes postel, polštářích, nádobí... Prostě všude květiny. To ale pořád není všechno. Tuhle nádhernou pestrobarevnou dekoraci najdete i ve zdejším cihlovém kostele, a zde to opravdu bere dech. Květinami jsou zde vyzdobeny nejen zdi, ale i sloupy a všechny náboženské předměty. 


Když uděláte pár kroků za tento kostel, dojdete na hřbitov, kde hned první hrob od vstupní brány vlevo patří iniciátorce a zakladatelce této tradice – paní Felicii Curylové. I její hrob je vyzdoben malovanými kachlemi a zajímavostí je, že si tyto kachle na svůj hrob namalovala ještě před svou smrtí sama.


Názor na tuto výzdobu se různí, pro někoho je to neskutečně krásná podívaná, pro někoho neskutečný kýč. Ať už budete patřit do jakékoliv skupiny, vsadím boty, že pojedete-li kolem, určitě se podívat zastavíte. Na vesničku jako takovou vám stačí půl hodina, ale určitě doporučuji i kostel, hřbitov a hlavně dům paní Felicie, kde se za drobný poplatek seznámíte s celou historii této neobvyklé dekorace domů.


Místní barevné lidovými vzory mají více než stoletou tradici. Místní malířky každoročně soutěží o nejkrásnější dekoraci a své domy, coby nejlepší malířská plátna, každoročně přemalují novou a novou výmalbou. S koncem velikonoc předchozí dekoraci seškrábou nebo zabílí a nakreslí něco úplně jiného. No a právě díky tomuto neustálemu překreslování přežila tato tradice až do dnešních dob..


I u nás je dekorace domů v tradici, například na Slovácku, nicméně zde, v Zalipie, je opravdu vyzdoben téměř každý dům. Navíc se nejedná o drobné dekorace, ale mnohdy o malby opravdu přes celou délku i šířku stěn. 

Můžete se zde zajít podívat do domu malířek, kde se tato tradice stále uchovává.    Zalipijská malba vznikla okolo roku 1905 a je charakteristická neobyčejnou barevností a hlavně tím, že každá dekorace je ručně malovaná bez jakékoliv předlohy nebo šablony. Vždy originál přesto – i když má každá zdejší malířka svojí nenapodobitelný styl všechny navazují na dílo zdejší rodačky a zakladatelky této malby - paní Felicie Curylové.

Právě její dům, kde žila, doporučuji navštívit především. Seznámíte se zde s dekorací i v interiéru, což je teprve podívaná! Dozvíte se zde také, jak její malování začalo. Bylo jí totiž jen 10 letech, kdy zamalovala začouzený strop, aby nebyl tak ošklivý a tím to celé spustila...

Součástí tohoto muzea je i dům Stefanie Lačinské, rodačky taktéž ze Zalipia, který byl do muzea kompletně (jako stavebnice Lego) přenesen v roce 2018. Tento dům dokonalé vyplnil muzejní expozici.


No a na závěr příjemné komentované prohlídky, které porozumíte, i když polsky neumíte, je fajn si na památku nějaký místní motiv na dřevěnou destičku namalovat sám. Já jsem se do toho pustila s obavou, ale výsledek (vidíte na fotce číslo tři) je docela slušnej, ne? Nejvtipnější bylo, když jsem tuto destičku dopatlala a místnost postupně zaplnil zájezd seniorů čekajících na exkurzi, tak jedna paní z tohoto zájezdu naprosto vážně pronesla, zda si ji nemůže koupit!

...beztak jedna z nás!SANDOMIERZ 


Sandoměř je jedním z nejstarších měst v celém Polsku, jeho Počátky se datují do 10 století. Kdysi dávno byl spolu s Krakovem a Vratislaví královským městem. Leží na břehu řeky Visly a má zhruba 25 tisíc obyvatel. 

Prohlídka města vám zabere minimálně dvě hodiny, pokud se rozhodnete pro podzemí nebo další aktivity, tak klidně i celý den.


No a co zde uvidíte?


Historické centrum Starého Města plné nejcennějších budov ve městě, zejména však radnice, která údajně patří k těm nejkrásnějším v celém Polsku. Budova leží uprostřed náměstí a je nádherná z každé své strany! Kolem ní je úžasný pozorovat nejen veškeré dění a místní domy, ale hlavně dečka, jak krmí holuby. Nevím, zda je to v Polsku taky zakázané, ale je to ohromná legrace. Běhaly do sámošky dokupovat další a další pytlíky ovesných vloček a holubi tam měli orgie. Kdykoliv šel kolem nějaký pejsek na vodítku, všichni se vznesli do oblak a udělali nad městem doslova deštník. Hotový hooror Ptáci! 

Jinak radniční budova pochází ze 14. století a je směsí gotického, renesančního a barokního stylu.


Opatowská brána ze 14. století, která je jediná zbývající ze čtyř bran, které vedly do Starého Města.


Návštěva zdejšího podzemí je určitě prima strávený čas během horkého dne. V době, kdy byl Sandoměř důležitým obchodním městem, sloužilo zde podzemí ke skladování zboží. Ve skutečnosti tak bylo pod Starým Městem v podstatě ještě druhé město. Dnes si můžete projít 500 metrovou trasu a zažít na vlastní kůži staré časy. Vychází se z kupeckého domů nad radnicí.


Ve městě je několik významných a krásných  kostelů, které mají obrovskou historickou a kulturní hodnotu. Nejzásadnější je katedrála, která je nádherná už z dálky, natož tváři tvář. Opět monumentální cihlová stavba kousek pod náměstím. Krásný je i kostel sv. Jakuba, jeden z nejstarších zděných kostelů nejen v Polsku, ale i v Evropě - jeho založení se datuje do počátku 12. století.


Královský hrad, který byl postaven ve 14. století. Původní zámek byl roku 1656 zničen, zbylo z něj pouze jedno křídlo a nakonec byl přeměněn na renesanční sídlo. Vůbec nejkrásnější je vinice, která je přímo za zámkem.

No a hlavně je potřeba v Sandoměři ochutnat polskou kuchyni, polské víno a prošmejdit zdejší okouzlující uličky ve kterých je zde řada pěkných kaváren, restaurací i malých obchůdků se suvenýry.


Parkování je ve městě placené, já jsem parkovala u Královského hradu, a to za 4 polské zlaťáky za hodinu.


LUBLIN


Lublin je jedním z nejstarších polských měst, které potěší každého milovníka historických budov, umění i kultury. Samozřejmě i každého gurmána, kdo si potrpí na tu nejlepší gastronomii! 


Staleté dějiny Židů v Lublině, neformálního hlavního města židovských komunit ve východním Polsku, přetrhla 2. světová válka. V době okupace Němci zřídili v Lublině koncentrační tábor Majdanek. v současné době je na jeho místě velmi silně působící expozice. Dějiny místních Židů jsou prezentovány také v Pamětní síni lublinských židů v synagoze Chewra Nosim. 


Lublin je rovněž město univerzitní - je zde celkem devět univerzit, například univerzita Marie Curie-Skłodowské, Katolická lubelská univerzita, vysoké učení technické i lékařská fakulta.

Lublin je město, které si určitě zařaďte na seznam svých travel cílů a nezapomeňte mu věnovat alespoň tři dny, nebudete litovat.
 

 • PIVOVAR (BROWAR) PERŁA 


Pokud se rozhodnete navštívit lublin, věřte, že je zde snad milion aktivit a možností co vidět a zažít. Určitě doporučuji začít zdejším pivovarem Perla, který je s městem neodmyslitelně zpět. Produkuje pivo, který zná nejen každý Polák, ale celý svět.


Pivovar je v budově nedaleko historického centra, která byla od druhé poloviny 17. století klášterem. V letech 1846 - 2001 v těchto prostorách fungoval pivovar. 

Nyní zde najdete naprosto úžasný areál, kde se stylově ubytujete, skvěle najíte, napijete jak dobrého piva, tak i skvělého polského vína, můžete zde zažít letní kino, venkovní akce na přilehlém prostranství a hlavně – užít si úžasnou komentovanou prohlídkovou trasu v podzemí, která vás provede 20 místnostmi a třemi patry.

Od roku 2014 byl celý historický areál pivovaru Perła revitalizován a zahrnuje hned několik turistických lákadel:


 • PROHLÍDKA PIVOVARSKÉHO PODZEMÍ - Podziemia Browaru Perła 

Na tuto úžasnou turistickou trasu si nezapomeňte přezout žabky za tenisky a vzít alespoň mikinu. V podzemí je konstantních zhruba 8 - 10 stupňů Celsia po celý rok. Turistickou trasu tvoří 20 místností, kde se donedávna vařilo pivo. Seznámíte se zde nejen s historií pivovarnictví v Lublinu, s historií celého objektu, ale především s procedurou vaření piva. Samozřejmě se všemi jeho ingrediencemi (chmel, slad, pivní kvasnice, voda..), i výsledným produktem od A do Z, tedy všemi druhy místního piva, lahvemi, plechovkami, podtácky, etiketami... Součástí prohlídky je i krátká emotivní videoprojekce o značce Perla a o tom, jak moc pro místní tohle pivo znamená.

Třešničkou na dortu pro všechny pivaře je ochutnávka piva. Já víc než ochutnávku piva ocenila nádherný prostor, kde degustace probíhá, nicméně věřím, že kvalitu místního piva každý správný pivař ocení.

Co nejvíce oceňuji je fakt, že prohlídka není nijak náročná a dlouhá, přičemž se dozvíte opravdu spoustu cenných informací. Bez problémů pozornost udrží po celou dobu i děti.

Cena této prohlídky je 30 polských zlaťáků, tedy zhruba 180 Kč na osobu, což je s ohledem na obsah naprosto super částka.


 • SEZÓNNÍ VENKOVNÍ KINO 

Toto kino pod širým nebem je místem, odkud prohlídka podzemních začíná tečka Je to příjemný areál kde probíhají filmové projekce za krásných letních večerů. Projekce zde začínají hned po západu slunce a vstup je zdarma. Na milovníky kinematografie čeká každoročně pečlivě vybraný repertoár, vychlazené pivo a pohodlné lehátko.


 • VENKOVNÍ KLUB RADOSC

Venkovní klub Radość je místem kde po prohlídce podzemí vylezete na světlo boží. Je to nádherný areál, kde probíhají hudební akce. Naprosto boží místo si jezírkem A nádherným osvětlením.  


 • RESTAURACE PERŁOWA PIJALNIA PIWA

Tato pivovarská restaurace by měla být podle mě tečkou za prohlídkou pivovaru stejně tak je to skvělé místo pro výborný oběd, večeři nebo prostě jen degustaci všech místních druhů piva. Já osobně jsem zde měla nejlepší degustaci polského vína a naprosto skvělou večeři, to ale až později. I tahle restaurace je součástí historického areálu a její interiér je jedním slovem pecka.   


 • APARTMÁNY PIVOVARU PERLA  - Perla Brewery Apartments 

Úplně skvělý je, pokud si prohlídku pivovaru, všech přilehlých prostor a degustaci piva nebo vína v místní restauraci propojíte s ubytováním přímo zde, v pivovaru. Zažijete tak nádherné moderní apartmány v historické Klášterní budově a naprosto jedinečný milý přístup veškerého personálu. Rozhodně doporučuji!


DEN 3: LUBLIN pěšky


 • INFORMAČNÍ CENTRUM MĚSTA LUBLIN


Pokud budete při jeho návštěvě potřebovat pomoc - poradit se zajímavými místy a památkami, s prima trasou malých kovových sošek pro děti nebo koupit nějaký lublinský suvenýr, určitě se zastavte v místním informačním centru. Je kousínek od rynku, takže kolem něj půjdete určitě i tak.


 • TRINITÁŘSKÁ VĚŽ


Tohle boží místo doporučuji každému, kdo stejně jako já podlehne místní gastronomii! Schody až na vrcholek věže bych tu potřebovala vyběhnout denně desetkrát!! Je jich nekonečně (no dobře, tak 207), nicméně výsledek v cíli stojí za to. Uvidíte nejen nádhernou lublinskou katedrálu těsně vedle sebe z ptačí perspektivy, ale také celé město Lublin. Lépe zde pochopíte i dějiny města, rozložení obyvatel - křesťané a Židé, a hlavně to, jaká zbyla po vyhlazení židovského města v Lublinu díra..


Cesta po schodech je pohádkový prostor, který připomíná staré zaprášené kostelní podkroví. Interiér je tvořen mimořádnou dřevěnou konstrukcí, která je v Polsku ojedinělá. Po cestě vás v mezipodlaží zastaví dvě videoprojekce teprve týden stará, kde se seznámíte s historií města i zdejšího kostela, po něm už zbyly pouze základové kameny. Také je zde původní zvon z tohoto kostela a nebo třeba sochy Jana Nepomuckého. 

U vyhlídkové terasy mě doslova šokovala malá příjemná kavárna (kdo sem všechno to zboží nosí??!), kde si koupíte kávu, nealko a dětem za odměnu nějakou tu sladkost. A kávu mají luxusní! Půjčíte si zde jak podprdelník, tak i třeba deku, pokud bude větrno, jako jsem měla já, a užíváte si vítr ve vlasech i pohled na všechno krásu pod sebou..


Věž byla kdysi nenápadnou branou v budovách jezuitské koleje přiléhajících k městským hradbám. Až po přestavbě v roce 1819 se 60 metrová věž začala tyčit nad městem. Stavba dostala novogotický exteriér a osmibokou nástavbu s kuželovou střechou krytou plechem. Práce byly dokončeny v roce 1827 a od té doby se vzhled věže i přes rekonstrukční práce už zásadně nezměnil. Za 2. světové války při bombardování Lublinu byla poškozena střecha a okna věže, interiér byl zdevastován. Poslední úprava, v letech 1975–1978, byla provedena pro potřeby Arcidiecézního muzea, které zde sídlí dodnes.

Z vrcholu věže shlíží cínový kohoutek a podle pověsti varoval obyvatele před blížícím se nebezpečím. 


Otevřeno je úterý až neděle od 10 do 18 hodin.


 • LUBLINSKÁ KATEDRÁLA


Lublinskou katedrálu mám tři minuty chůze od domu a obcházím ji pokaždé, když jdu zkratkou do Starého Města. Je to nádherná impozantní bílá budova, kdysi dávno jezuitský kostel, který byl postavený v letech 1586 - 1604 v barokním stylu. V roce 1604 byl kostel vysvěcen krakovským biskupem a byl nazýván Kostelem sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty. Po požáru v roce 1752 byl chrám přestavěn a vznikly slavné iluzionistické polychromie.

Po rozpuštění jezuitského řádu se kostel změnil ve skladiště obilí a k jeho přestavbě došlo až v roce 1805 spolu se zřízením lublinská diecéze a snahou vytvořit katedrálu. Kostelu přibyl klasicistní portikus se šesti sloupy a byla postavena Trinitářská věž. Katedrála byla z velké části zničena v důsledku německých náletů v září 1939.


Katedrála je opravdu nádherná, mě osobně dostaly hlavně živé květiny na každém kroku, krásné varhany a pohled na katedrálu z ptačí perspektivy - ze sousední Trinitářské věže. Také jsem poprvé viděla u východu platební terminál pro možnost přispět kostelu bezhotovostně..


Kromě iluzionistických polychromií je zde barokní oltář z libanonského hruškového dřeva, krásné varhany a především pak uctívaný obraz Panny Marie Čenstochovské, na kterém si 3. července 1949 věřící všimli na Mariině tváři slz. Po několik dní přicházely do chrámu tisíce věřících z celého Polska, kteří slyšeli o lublinském zázraku.

Vstup je zcela zdarma.


 • BRAMA GRODZKA


Grodzka brána byla kdysi průchodem z křesťanské čtvrti do dnes již neexistujícího židovského města, které bylo za druhé světové války nejen zcela srovnáno ze zemí ale také do posledního života vyhlazeno..

V místě, kde léta stály židovské domy, obrovská synagoga a ulice plné života, je nyní velké parkoviště, nové domy a dálnice.  Expozice v Grodzké bráně nemá bohatý inventář, není zde prakticky nic, jen pár fotografií a zvukových nahrávek. Také ale nesmrtelné vzpomínky všech, kteří si je předávají dál.. 

Expozice má jediný význam - být rodinou všem, kteří byli zabiti. Tedy všem, protože zde nezemřeli jedinci, ale kompletní rodiny včetně celé jejich historie. Zabití lidé nemají nikoho, kdo by na ně vzpomínal, pouze každého dalšího návštěvníka, který tímto objektem projde.

Lublin byl neformálním hlavním městem židovských komunit ve východním Polsku, což právě 2. světová válka ukončila.. 

Pro mě osobně jsou nejvíc cenné z celého města Lublin právě mluveným slovem předávané dějiny lublinských Židů, s nimiž se zde seznámíte na každém kroku, a to i přes fakt, že bylo celé židovské město - všechny budovy, ulice, synagoga pro více než tři tisíce lidí a ve smutném především - vsichni tehdy žijící židovští obyvatelé města během druhé světové války vyhlazeni. Celé rodiny, jejich domy a vše, co po generace každý z nich jako svou stopu zanechal. Zbylo prázdné nic, jedna studna na vodu a pár fotografií, a o to víc je úžasná snaha místních institucí a lidí nikdy nezapomenout. 


Naprosto stejný cíl má největší památník holocaustu v Jeruzalémě - Jad Vašem, a já jsem ze srdce ráda, že stejně jako před pár lety tam, i tady vidím, že snaha vyhladit a smazat dějiny Židů, tedy jména a konkrétní životy, se nepovedlo..


 • STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ


Centrálně umístěné Staroměstské náměstí v Lublinu má nepravidelný tvar. Jeho umístění bylo podmíněno dřívější zástavbou města a tvarem kopce. Oficiálně byl načrtnut před více než 700 lety. Kolem náměstí stojí impozantní měšťanské domy, které tvoří čtyři průčelí. Objekty vlastnili bohatí občané nejen polského původu. V 15 . a 16. století měl Lublin významné místo na evropských obchodních stezkách. Na náměstí se konaly čtyři výroční trhy, které přitahovaly kupce z daleka - mimo jiné z Turecka, Persie, Itálie, Francie a Maďarska. Byl to zlatý věk města, které následně roku 1575 zachvátil velký požár. Na náměstí ale vybudovaly nové měšťanské domy, které si zachovaly svůj původní vnější vzhled i design interiéru.


Na Staroměstské radnici, která se nachází uprostřed Tržního náměstí, sídlila řada starostů, mezi nimiž byli Italové, Francouzi nebo Němci. Od roku 1578 až do rozdělení Polska byla radnice sídlem korunního tribunálu.


Dnes je náměstí obklopeno spoustou restaurací, kaváren a obchůdků.


 • PEKÁRNA KUŹMIUK (Piekarnia Kuźmiuk)


Jakmile vás v Lublinu přepadnou chutě na nějakou dobrotu, zadejte si do Google map právě tuto pekárnu. Rozhodně nebudete litovat! Je to vůbec nejstarší řemeslná pekárna v Lublinu a nejen to - je to i jedna z nejstarších pekáren Polska, kterou nepřetržitě provozuje jedna rodina. Řemeslo se zde předává z generace na generaci, a já se dnes seznámila s vnučkou zakladatele, která v pekařské tradici samozřejmě pokračuje.

Pekárna vyrábí chléb už od roku 1944, a to pouze z přírodních surovin, bez přísad do pečiva, bez konzervantů a nikdy z hotových směsí na pečení. Pečou pouze podle tradičních receptur, které zůstávají roky nezměněné. Chléb je ručně uhnětený, kvásek je zcela přírodní.


Vůbec nejzásadnějším produktem této pekárny je místní tradiční CEBULARZ, což je přesně ta dobrota na obrázku číslo jedna. Je to výborný teplý křupavý koláč s cibulovo makovou náplní, na který se položí kousky másla, které se postupně rozpouští a vpíjí do vypečeného těsta. Koupíte ho v malém provedení za 4, ve větším za 7 polských zlaťáků.


Úžasný bylo, že zrovna ve chvíli, kdy mi nejmladší z rodu majitelů vyprávěla o tradici zdejšího chleba i pekárny jako takové, nakupoval zde místní starší pán a hned zapáleně a nadšeně její slova podpořil. Říkal, že zde nakupuje denně chléb už desetiletí, a pořád stejně dobrý. No a taky že už přesně ví, kdy je nejlepší do pekárny přijít...

...v pravidelných časech, kdy se vytahují teplé cebularzy z pece.. 


Pekárnu najdete na ulici Furmańska 4 v Lublinu, cca 150 m od Zámeckého náměstí, otevřeno má od 5 h ráno do 16:00 odpoledne.


 • OPILÁ VIŠEŇ (PIJANA WISNIA)


Tento višní provoněný bar je pro mě osobně legenda a hlavně emotivní vzpomínka na ukrajinský Lvov, kde jsem se poprvé s Opilou višní seznámila… 

Stejně jako ve Lvově, později v Gdaňsku, loni v Rize, tak i zde - v polském LUBLINU najdete tento vyhlášený bar v centru města. 


Ve Lvově jsem ho poprvé zažila v centru města na rynku před místní cukrárnou, která se večer co večer proměnila v úžasný taneční parket, na kterém tančili především skvělí tanečníci z řad místních seniorů. S přibývající nocí (a vypitých skleniček návštěvníků Opilé višně) se parket zaplňoval i jimi. Zkušeným tanečníkům to ale vůbec nevadilo, provedli parketem i opilou višní a najednou i taneční kuráží posilněné diváky z protějšího baru s elegancí a úsměvem na tváři... 

V Gdaňsku jsem si dala tento horký nápoj s vyhlídkou na tamní boží katedrálu, kde jsem byla chvilku pr s tím na nádherném koncertě s kamarádkou Jíťou.. 

To všechno jsou už jen mé vzpomínky, zejména v případě Lvova.

Zdejší višňovka chutná úplně stejně a i když už má sklenice na Polsko absurdní cenu - 140 Kč, jsem ráda, že si mohu přidat další višňovou vzpomínku do své sbírky.


Jinak v tomto podniku nekoupíte vodu, pivo nebo cokoli jiného, prodává se zde jediný sortiment – zmíněná opilá višeň. Přirovnala bych ji k něčemu mezi griotkou, sangrií a červeným vínem. Servíruje se do nádherných broušených sklenic a na dno vždy 4 kousky višní...Varianta je teplá i studená - ta je silnější. Ochutnávku rozhodně doporučuji, ostatně je to “dobry na wszystko” a taky "lék na všechno zlo", jak pravila motta v tomto podniku v Gdaňsku.


 • ZÁMEK LUBLIN


Původně gotický hrad postavil na kopci v 1. polovině 14. století Kazimír Veliký a v roce 1569 se na hradě konalo parlamentní zasedání, které vedlo k podepsání Polsko-litevské unie Lublin. V 17. století byl v důsledku válek hrad zničen a nakonec v 18. století zbořen. Z celého hradního komplexu se do dnešních dnů dochovala pouze románská věž ze 13. století zvaná Donjon, gotická kaple Nejsvětější Trojice a část gotické věže zvaná Židovská věž.


V letech 1824-1826 byla na kopci postavena nová budova ve stylu anglické gotiky, která sloužila jako vězení, takto budova složila pod různou vládou (carské vězení, komunistické vězení, nacistické vězení, sovětské vězení až do doku 1954. Od roku 1957 je sídlem Lublinského muzea. 


Prohlídka zámku je dlouhá (řada expozic, hlavně obrazů...) a dětskou pozornost zde stěží udržíte. Určitě ale nevynechte vyhlídku na město z židovské věže a Kapli Nejsvětější Trojice. Ta je jednou z nejcennějších památek nejen Lublinského zámku, ale i středověkého umění v Polsku a Evropě. Je to dokonalá kombinace gotické architektury s byzantsko-ruským polychromovaným interiérem z něj dělá jedinečnou památku v mezinárodním měřítku a její zajímavostí je, že i nápisy na zdech v kapli ze starých časů, jsou dnes cennou památkou...


Vstupné 40 polských zlaťáků a pokud budete chtít i na výstavu díla místní malířky a baleríny – obrázek číslo 5, pak ještě jednou tolik připlatíte. Osobně jsem její díla neznala, ale možná je mezi vámi nějaký milovník umění, který tuto expozici ocení..


 • CENTRUM SPOTKANIA KULTUR


Tahle obrovská super moderní budova leží zhruba půl hodiny chůze od historického centra města a určitě stojí za návštěvu. 

Musím přiznat, že mi tato budova na první dobrou k srdci nepřirostla, naopak. Jenže pak vkročíte dovnitř a dozvíte se o historii celého objektu. Původně komunistická stavba, která byla započata a na jejíž realizaci došly peníze, byl původní projekt vybudovat největší kulturní centrum v zemi. Vybudovat místo, kde by se konaly veškeré kulturní akce a které by očarovalo celý svět. Bohužel vize a realita byly za minulého režimu dvě rozdílná slova. V momentě, kdy došly peníze, zůstala rozestavěná stavba jako místo ostudy v centru města a začala chátrat. Byla obklopena plotem a pro každého obyvatele Lublinu to byl místo kulturního centra obrovský strašák. 

Díky dotačním projektům o řadu let později (2009) vznikl projekt místního architekta Bolesława Stelmacha (nyní nejznámějšího polského architekta) a na jeho základě byla budova dostavěna do stávající podoby. 

Má pět pater a v každém z nich je prostor pro úplně jiný kulturní žánr. Je zde balet, je zde opera, je zde divadlo, kino, prostory pro vernisáže, dokonce místnost, která je využívána i k natáčení sci-fi filmů. V přízemí úžasná restaurace Za kulisami, která sice není úplně za kačku, ale atmosféra, obsluha, živá květinová výzdoba a nebo slepý pianista, který vám bude po celou dobu nádherně hrát – to vše za návštěvu určitě stojí. 


Vůbec nejkrásnější je pohled na město Lublin z 5. patra z vyhlídkové terasy. Jste na střeše futuristické budovy, hotový Matrix, nicméně všude kolem vás zeleň, stromy, dokonce i včelí úly..


DEN 4: LUBLIN autem


 • MUZEUM NA MAJDANKU - STÁTNÍ MUZEUM V NĚMECKÉM NACISTICKÉM KONCENTRAČNÍM A VYHLAZOVACÍM TÁBORU MAJDANEK (1941–1944)


Toto muzeum je místo, jehož návštěva vás na tři hodiny paralyzuje a po tisící vás ujistit, v jak úžasné době přes všechno naše každodenní brblání žijeme. Jak moc je svoboda, lidská důstojnost a každé naše zítra cenné, i když mnohdy usínáme s naprosto opačným pocitem.


Muzeum na Majdanku leží v bezprostřední blízkosti města Lublin. Je až neuvěřitelné procházet tímto rozlehlým areálem, tak ponurým a depresivním i za slunečného květnového dne, poslouchat vítr, jak se opírá do dřevěných dveří každého bloku, do kterého zde v naprostém osamění vstoupíte, vidět obrovské pole mezi budovami koncentračního tábora plné černých havranů a za tím vším zahrádky a bytovky Lublinu.. 


V částečně zachovalém areálu bývalého koncentračního je 70 historických budov z let 1941-1944. Vstup do areálu je zcela zdarma.


Trasa, kterou se zde vydáte, dokumentuje nejdůležitější stavby a místa související s historií tábora. Začíná na úpatí památníku, vede podél hranice zajateckého tábora a končí poblíž krematoria a mauzolea. Všude najdete skleněné panely s informacemi ve třech jazycích - v polštině, angličtině a hebrejštině, které si třeba díky aplikaci Lens přeložíte do češtiny. Bohužel, český audioprůvodce v areálu k dispozici není, ale to vůbec nevadí – aplikace Google Lens vám bude všechny texty na informačních panelech předčítat.... 


Německý koncentrační tábor Majdanek, vznikl z rozhodnutí Heinricha Himmlera, a to pro původně 25–50 000 vězňů, kteří by byli zvyklí pracovat v dílnách SS. Tábor měl být zdrojem volné pracovní síly pro expanzi Třetí říše na východ.


Původní plány týkající se velikosti tábora byly několikrát upravovány, přičemž plocha tábora a plánovaný počet vězňů se pokaždé zvětšoval. Takzvaný „generální plán výstavby“ na stavbu Majdanku počítal s kapacitou 150 000 vězňů - Majdanek se tak měl stát největším táborem v Němci okupované Evropě. 


Tábor, budovaný od podzimu 1941, se zpočátku jmenoval tábor pro válečné zajatce, v únoru 1943 byl přejmenován na koncentrační tábor a byl spojovacím článkem při realizaci „Konečného řešení židovské otázky.“ Mimo to byl využíván jako trestní a tranzitní tábor pro polské venkovské obyvatelstvo.


Vězni pocházeli z téměř 30 zemí. Převážně z Polska, dále že Sovětského svazu, Slovenska, Protektorátu Čechy a Morava, Francie, Belgie, Německa, Norska, Itálie,..


Životní podmínky vězňů byly šílené. Domy, ve kterých žili, nebyly vytápěné ani vybavené jakýmkoli hygienickým zařízením. Díky zimě, hladu, nemocem, nuceným těžkým pracím, psychikou s neustálé hrozby smrti a nelidskému zacházení mnoho vězňů zemřelo samo, slabí a vyhublí vězni byli vražděni jednotkami SS. Každý, kdo se do tohoto tábora dostal, po brutálním zabavení všech osobních věcí, oholení hlavy, následné ledové i horké sprše a koupili ve vaně se silnou dezinfekcí, byl podroben lékařské prohlídce se "selekcí". Zde lékař rozhodl, zda vězeň půjde do další sprchy a bude mít šanci na další život nebo bude nasměrován ke dveřím že selekční místnosti, tedy okamžitě zastřelen či zplynován. Jen třicet procent lidí dostalo šanci - dostali možnost trpět v nelidských podmínkách dál..


Zvěrstva Majdanku byla ukončena 22. července 1944, kdy nacistický personál utekl před blížící se sovětskou armádou. Den před osvobozením tábora však stihli vypravit poslední transport s vězni do Osvětimi. 


Utíkající němci se snažili v rychlosti zakrýt své činy - zapálili budovu i s krematoriem i všechny dokumenty. Rudá armáda našla ve zdevastovaném táboře už jen zhruba tisícovku lidí. 


Z odhadovaných 130 000 vězňů, kteří vstoupili do Majdanku, zahynulo v táboře až 80 000 lidí a aby byly odstraněny důkazy o tomto hrůzném zločinu, byly mrtvoly obětí spáleny na hranicích nebo v krematoriích.


V muzeu Majdanek najdete strážné věže, nekonečné ostnaté dráty, expozice ubytoven, vězeňských postelí, posbíraných bot od vězňů, pece, ve kterých byli vězni pálení i krematorium.


Za sebe musím říct, že tohle místo mě naprosto dostalo. Naprosto totožné pocity jako před několika lety v domě Anne Frank v Amsterdamu nebo o pár let později v památníku Jad Vašem v Jeruzalémě, v největším komplexu dokumentace dějin Židovského národa z období holocaustu s navždy uchovanou památkou na 6 000 000 židovských obětí..


...a stejně jako se daří tato jména, osudy a životy šesti milionů lidí nevyhladit a nesmazat v Jeruzalémě, děje se to i tady. V polském Lublinu. Po projítí tohoto muzea musím říct jediné - Díky za každé nové ráno!


Majdanek je další z míst, které vám ve své hrůze dají nejvíc. Neskutečnou lekci pokory. Právě tady si totiž uvědomíte, že máme sakra štěstí na to, v jaké době žijeme a co všechno máme. A teď nemyslím věci a blahobyt, peníze a "všeho dost", luxus, který se nám stává rok od roku víc a víc standardem, zatímco máme víc a víc pocit nedostatku a životní frustrace. Tím štěstím myslím každé další ráno, které je před námi. Každé zítra, které smaže dnešní třeba blbej den a dá nám novou šanci začít cokoli znovu a lépe. 


Můžeme dělat chyby a napravovat je, můžeme si plnit svoje sny, můžeme život žít, nejen přežívat! 


...nejen že můžeme! Tady si uvědomíte, že tohle dělat prostě MUSÍME! Protože můžeme. Můžeme cokoli. My jo.... • SYNAGOGA CHACHMEI LUBLIN YESHIVA


Tato synagoga byla postavena v roce 1930 a na rozdíl od náboženských funkcí, cílem této synagogy bylo její použití jako přednáškový sál pro více než 200 studentů. Během druhé světové války byla budova poničena nacisty a po válce budovu převzala Lékařská univerzita v Lublinu. Místnost synagogy byla vymalována a upravena pro potřeby univerzity. 


Koncem roku 2003 byla budova vrácena Židovské obci ve Varšavě, která se rozhodla synagogu vymalovat a zrekonstruovat. Rekonstrukce byla zahájena v květnu 2005 po odchodu univerzity ze struktury. Byl vyměněn shnilý strop nad modlitebnou a byly položeny nové parkety. Na základě částečně předválečných fotografií bylo znovu vytvořeno původní zbarvení sloupů a oken na východní stěně. Rovněž byla obnovena bima a schody do archy, které byly obklopeny balustrádou.


Dnes je tato synagoga součástí hotelu. Pokud jí budete chtít navštívit, můžete! Stačí dojít na recepci hotelu a požádat o to. Bude zavolána ochránka, která vás tam po předložení občanského průkazu a zkontrolování všech věcí (v souvislosti s vypjatou situaci v Izraeli) zavede. Vstup je bezplatný.


 • MUZEUM LUBLINSKÉ VESNICE


Návštěvu tohoto skanzenu doporučuji zejména všem milovníkům přírody a rodinám! Muzeum lublinské vesnice je umístěné v údolí řeky Czechówka a je jedním z největších skanzenů v Polsku. Představuje kulturní rozmanitost celého vojvodství - shromažďuje předměty související se starým životem vesnic, panství a měst, ale také předává dalším generacím poznatky o zvycích, rituálech, tradicích a každodenní práci lidí starých časů.


Najdete zde celou řadu původních domků, do kterých můžete nahlédnout a vidět, jak žili obyvatelé tohoto vojvodství v dávných dobách. Najdete zde ale i celé ulice, zemědělské usedlosti, dokonce kostel! Pro děti bude určitě atraktivní množství zvířátek nebo třeba jezírko. Určitě se zastavte ve zdejší restauraci KARCZMA KOCANKA na oběd. Já osobně si zde dala nejlepší jídla celé cesty. Za rozumné peníze opravdu velké porce, všechno regionální a místní.


DEN 5: LUBLIN - NAŁĘCZÓW - KAZIMIERZ DOLNY


NAŁĘCZÓW


Nałęczów je roztomilé lázeňské městečko, ve kterém můžete určitě na chvíli zastavit.. Jsou to totiž jediné lázně v Polsku s výhradně kardiologickým profilem. Léčí se zde především srdeční problémy a stavy celkového psychofyzického vyčerpání a k zotavení se zde využívá jak zdejší blahodárné mikroklima, které přispívá k přirozenému snížení krevního tlaku, tak i léčebná voda plná minerálů. Je krásné vidět na odpočinkových dřevěných lehátcích rozmístěných na luční části parku ležet zejména seniory, kteří zde nasávají jak sluneční paprsky, tak i vůni květin a zmíněné mikroklima. Všichni úsměv na tváři, někteří už dokonce i plavky, a to i já měla na nohou tenisky!


Najdete zde pěkný lázeňský park s jezírkem a přilehlou soutěskou. Ve městě jsou krásné domečky, v areálu lázeňského města historické budovy a taktéž lázeňské domy. Můžete zde procházet pěšky nebo se svést historickým elektrickým retro vozítkem značky Jaguar


 • LUBINOVE WZGÓRZE - WIOSKA ZDROWIA


Łubinowe Wzgórze - Wioska Zdrowia je nejen jedno z nejkrásnějších ubytování, jaké jsem po cestě potkala, krásná příroda a místo opečovávané lidmi, kteří milují přírodu a považují ji za mocnou čarodějku, ale především neskutečná gastronomie! 


Já osobně jsem si tu dala:

Květákový krém se vší tou nádherou na něm - oříšky, koření, olivový olej... Neskutečná dobrota a neskutečná porce! Cena 22 polských zlaťáků.

Candát, nejlepší, jakého jsem kdy v životě jedla, výborně upravená zelenina – ředkvičky, brokolice, chřest, brambory – a výborná šťáva, cena 65 polských zlaťáků.

To vůbec nejúžasnější z celého menu byl ale karamelový koláč! Vůbec se nejedná o koláč, jak by se dalo z názvu dalo tušit, ale o úžasnou křehounkou placku tartelku – něco mezi "dnem cheesecaku" a sušenkou, na které je totálně boží karamelový krém. Tuna krému! To vše zalité karamelem a posypané oříšky a mandlemi. Neskutečný obžerství, ale lepší dezert jsem snad ještě nikdy neměla. Cena 20 polských zlaťáků.


Jídelníček tu mají i v češtině a najdete na něm jídlo nejen pro sebe, ale i pro svého čtyřnohého chlupáče. Pejsci mají do tohoto prostoru vstup nejen povolen, jsou tu vítáni! V restauraci i v ubytování.


Ubytování je opravdu stylové, najdete zde hned 16 pokojů – apartmánů. Můžete se ubytovat třeba v domě na stromě, kde se před vámi na prosklených stěnách objeví ten nejkrásnější obraz – obraz zeleně a přírody! Můžete se ubytovat i ve stoletém domku s původní pecí. Můžete se ubytovat i v hlavní budově v krásných pokojích. V areálu je řada budov určených relaxaci – je zde zimní zahrada s výhledem na krásné jezírko, jsou zde sauny, masáže.. Nádherná je dřevěná hala určená ke koncertům, meditaci, jógovému cvičení… Boží je zahrada s vlastní produkcí veškeré zeleniny. 


I kdybyste se zde neměli v plánu ubytovat, tohle místo rozhodně stojí minimálně za zážitkový luxusní obědové zastavení. Určitě si projděte i přírodní stezku, která je zde v bezprostřední blízkosti a která nejlépe vystihuje filozofii majitelů -prostě místo, kde vám bude od A do Z dobře, kde se vám tak nějak přírodou, krásným ubytováním, skvělým jídlem, možná saunou nebo masáží...napraví všechny porouchané čakry. Určitě ale i to místo, kam se budete chtít vždycky vrátit..


Kouzelným místem jsou zde jak lány levandule, růží a rybízu, posezení s vyhlídkou na pole, kde se konají i svatební obřady, řada atrakcí v lese pro děti - od houpaček po jiné blbinky, meditační prostory v korunách stromů, léčivá pyramida, která vám narovná čakry, pokud ji uchopíte a budete se řídit pokyny na informační cedulce, ale především boží proutěné hnízda mezi nebem a zemí zavěšené v lese na stromech. Právě do nich se můžete posadit a vnímat vše kolem sebe..

Dovedete si představit lepší relax? Díváte se do nekonečných zelených lánů, nad sebou koruny stromů, které v dnešním větru šustí o sto šest, až máte pocit že jste součást jejich orchestru a pokud tady vydržíte do západu slunce, právě průzorem z tohoto proutěného posezení budete mít nejlepší pohled... 


..a ještě se cestou sem dočtete, že jít 1 km zdejší "mocnou stezkou" byste měli alespoň hodinu! Ne rychleji. Právě tak totiž dokážete opravdu vnímat každý krok, každý milimetr zeleně kolem sebe, každý svůj nádech a výdech a to je to, co opravdu uzdravuje a léčí každé tělo i srdce - dívat se kolem sebe nejen očima, ale všemi smysly a uvědomit si, že každý další nádech a výdech je všechno, na čem opravdu záleží. KAZIMIERZ DOLNY


Tohle romantické městečko je jen 40 km od Lublinu, takže pojedete-li až do těchto končin, zastavte se i zde!

Město leží na řece Visle  Celé město má řadu zachovalých renesančních budov a procházka historickým centrem je jak pohádka. Renesanční domy, starobylé kostely, obchůdky s kdečím, místní pečivo jménem Kazimiersky kohuty na každém rohu, taky vafle, zmrzlina a místní víno.


I když je krásné, že se ve většině centra zachovala i původní dlažba, je dost peklo ve městě jezdit autem. A nejen ve městě. Pokud se rozhodnete prozkoumat i širší okolí, pojedete maximálně 30 km rychlostí..

Kazimierz Dolny není ale jen centrum města. Je zde několik muzeí a galerií, často se ve městě konají festivaly, farmářské trhy a další akce. Nad městem jsou krásné ruiny hradu a na Křížové hoře stojí tři dřevěné kříže. Právě odtud je jedinečný výhled na město a řeku. Městu zanechala mnoho památek i dříve poměrně početná židovská komunita.


Kazimierz Dolny leží i v přírodní rezervaci - v krajině lesních soutěsek. Ty jsou porostlé stromy se slabými kmeny a bohatými kořeny a je jich zde hned několik. Vůbec nejznámější a nejnavštěvovanější je včerejší Kořenový úvoz. 

Město je ideálním cílem pro milovníky turistiky i cyklisty.


 • SOUTĚZKA KORZENIOWY  WĄWÓZ


Tahle nádherná kořenová soutěska leží pár kilometrů od turistického cíle jménem Kazimierz Dolny a určitě zde zastavte. Za symbolické vstupné 4 polské zlaté, což je nějakých 25 Kč, zde projdete opravdu unikátním místem. Je to cesta vyhloubená erozí, ve které není žádná vegetace, jen písek, a lemují ji pouze kořeny stromů. 


Trasa je naprosto nenáročná - má pouze 500 metrů, o to více ji doporučují všem, i rodinám s malými dětmi. Název soutěsky odkazuje na kořeny vinoucí se ze stěn rokle, které na písečných stěnách rokle vytváří nádherný obraz. Tohle místo je opravdu vyhlášené, takže nečekejte, že budete mít soutěsku jenom pro sebe. Každopádně když počkáte, až se pár lidí před vámi schová za roh, kterých je soutěska plná, i takové momenty zde zažijete. 


Vstupné zaplatíte pouze hotově, stejně tak budete hotovostí platit parkovné na cca 100 metrů vzdáleném parkovišti. Parkovné je 5 polských zlotých za hodinu, což vám bohatě stačí. U vstupu do soutěsky je i malá příjemná restaurace, kde si můžete dát nějakou dobrou vzpruhu nebo odměnu. No a pokud budete mít štěstí jako já, narazíte tam i na ducha lesa...DEN 6: KAZIMIERZ DOLNY - JANOWIEC NAD WISŁĄ - PSZCZYNA


 • PŘÍVOZ MEZI KAZIMIERZ DOLNY A JANOWIEC


Pokud se budete chtít dostat z obce KAZIMIERZ DOLNY do  obce JANOWIEC, můžete jet po silnici přes most zhruba 40 minut, nebo to vzít zkratkou – za pár minut přes řeku přívozem! Je to naprosto originální a v dnešní době už i turistická atrakce. Přesunete se díky přívozu přes řeku za pár minut a vyzkoušíte si se svým autem vjezd na loď i výjezd z ní. 


Za tento přívoz zaplatíte 12 polských zlotých za osobu a 17 zlotých za auto a zažijete nezapomenutelné!

Přívoz je hojně využíván i cyklisty!


JANOWIEC


 • ZÁMEK JANOWIEC 


V obci Janowiec je nejen nádherný renesanční zámek, respektive majestátné ruiny s krásnou červenou malbou, která vás už od zaparkování auta úplně uhrane, také úžasná příroda kam oko dohlédne, vyhlídka na řeku Vislu a v neposlední řadě vinařská oblast.

Zámek Janowiec je navíc zatím nejkrásnější zámek, který jsem v Polsku viděla. Nejkrásnější neříkám jen proto, že je tato stavba architektonicky opravdu krásná, ale hlavně díky umístění. Nádherná červená proužkovaná fasáda je opravdu ojedinělá stejně jako vyhlídky z tohoto zámku do všech světových stran! 


Součástí vstupného je i zajímavá expozice místní keramiky, obrazů a modelů zámku z různých časových období. 


Mimo prohlídky zámku můžete poležet ve zdejším parku nebo s dětmi navštívit pár kroků vzdálený skanzen dřevěnými domky a ovečkami. 

Janowiec je prostě místem pro boží den pro každého! A určitě doporučuji dát si během návštěvy i výborný oběd v Czarna Dama - restauracja i apartamenty a víno bez jakékoliv chemii ze zdejšího rodinného vinařství Winnica Janowiec. • VINICE JANOWIEC


Na této rodinné vinici vzniká nefiltrované víno bez jakékoliv chemie a vinařství nese název po zdejší vesnici - Winnica Janowiec. Je to ta nejlepší tečka za návštěvou této malebné obce.  


Ze všeho nejvíc je pohled na vinice se skleničkou místního vína v ruce a uvědomění si, kolik je za každou jednou lahví opravdu těžké práce. Kolik očekávání, někdy díky počasí zmařené úrody, kolik byrokracie a hloupých nařízení, které všem těmto dříčům jen hází klacky pod nohy,.. ale když se vše povede tak jak má a když prostě jen zatnout zuby a jdou vpřed - ledově orosená odměna a radost v cíli.


Majitelé vinohradu i v tomto případě obhospodařují tři vinice zcela samotní a mimo vinic se starají i o pole jahod, borůvek, rybízu, lnu a nebo třeba rebarbory, ze které jsem měla tu možnost ochutnat naprosto luxusní koláč. 

Pokud přijedete do JANOWIEC, určitě si zde skleničku výborného místního vína dejte.


 • RESTAURACE CZARNA DAMA


Pro mě absolutní pecka co do polské gastronomie! Před touto restaurací naprosto pohodově zaparkujete, je z celé obce nejlepší internet (v této obci totiž internet není, jenom zde), je odtud vůbec nejlepší vyhlídka na zámek a celou obec a zažijete zde absolutní gastro porno!

Mimo to zde zažijete tak příjemnou obsluhu, že byste se sem vraceli na oběd nejraději každou sobotu! I když jsem měla nějakou představu, co si dám a co si nedám, respektive jsem nakráčela do tohoto podniku s tím, že si dám jen nějaký dietní salátek, strašně milá servírka s úsměvem od ucha k uchu v podstatě objednala vše za mě.


Po všech směrech trefa do černého! Naprosto boží vzorky místních polských vinic, výborné domácí limonády, luxusní polévka, naprosto jedinečný hlavní chod. Na dezert už opravdu opravdu nebyl prostor.

 • Polévka kopřivovo - špenátová s hovězím masem a bramborem, 25 zlotých – určitě byste se z této porce najedli bez dalšího chodu!!

 • Zelený chřest, sázené vejce, podmáslí a výborná smetanová omáčka, cena 28 zlotých.

 • Místní absolutní hit, za který byla tato restaurace v roce 2022 oceněna prvním místem v soutěži Perla 2022 – guláš z berana! Musím říct, že jsem trochu váhala, ale naprostá pecka!! A to skopové maso nejím! Navíc je toho taková porce, že by se z ní najedli opravdu dva! Cena 59 zlotých.

 • Limonáda Caerna Dáma z pampeliškového sirupu, citronu a medu.


Jo a pokud půjdete na záchod, konkrétně na WC určené pro postižené/maminky s dětmi, najdete zde mimo klasické toalety v košíku úplně všechno, co byste mohli náhodou potřebovat. Lak na vlasy, deodorant, slipové vložky, tampony, krém na ruce... Hodně neobvyklé, milé a jedinečné, stejně jako tento podnik! 

Určitě doporučuji zakončit zde boží návštěvu vesničky jménem Janowiec.


DEN 7: PSZCZYNA - BRNO


PSZCZYNA


 • ZÁMEK PSZCZYNA


Tenhle zámek musíte určitě navštívit! Dojedete sem za hodinu z Ostravy a garantuji – nebudete litovat! Původně gotický hrad, následně zámek, a to hned jeden z vůbec nejzachovalejších zámků, ale hlavně zámeckých interiérů v Polsku, který přežil v dobrém zachovalém stavu - narozdíl od většiny ostatních zámků - 

i druhou světovou válku.

Obrovským zpestřením hlavně pro rodiny s dětmi je i přilehlý zámecký park plný azalek, stromů a keřů, také rybníků, cyklostezek, stájí pro koně i bažantnice. Je zde i skanzen a o kousek dál zubři.


To vůbec nejbáječnější je audioprůvodce v češtině, kterého si připlatíte za dva polské zlaťáky a absolvujete s Jakubem, tak se jmenoval můj průvodce ve sluchátkách, úžasnou stezku plnou informací. Stejně jako loni v Malborku, i nyní to pozvedlo úroveň celé prohlídky o tisíc procent výše!


 • ZAHRADA ZUBRŮ


Toto zvíře o váze až 900 kilo se už ve volné přírodě nevyskytuje, jsou ale místa, kde ho můžete vidět. Jedním z nich je právě Pština.


V této nádherné oboře u zámku Pština můžete zubry vidět opravdu zblízka a v časech 10, 12, 14 a 16 hodin je zažít i během jejich krmení doslov tváří v tvář. A nejen zubry..! Jsou tu jeleni, srnky, kozy, kachny, pávi.

Poslední volně žijící zubr zahynul v Bělověžském pralese v roce 1919, ale přírodovědci z několika zemí se rozhodli spolupracovat a zubry zachránit. Podařilo se to právě díky zubřím jedincům, jako jsou to zdejší, kteří byli předtím prodáni nebo darováni do evropských zoologických zahrad a parků...

Koukat se do tváře tohoto zvířete je stejné jako do tváře koňské... Nádherné oči přímo do duše...

Někdy člověk opravdu za unikátními zvířecími druhy nemusí vyrazit přes půl světa...ZÁVĚREM 


Polsko prostě nemůže zklamat! To jsem samozřejmě věděla už před cestou, a to díky několika cestám pár let zpátky. Polsko je záruka nádherných historických památek, a to v podstatě v každé vesničce. Každý zdejší kostel je nádherný, gotické hrady a zámky rovněž. Úžasná příroda je jako stvořená pro pěší turistiku i pro milovníky cyklistiky, ale pokud budete chtít popojíždět jen tak autem a dělat občasné zastávky – ani to nebude chyba. K tomu všemu vyhlášená polská gastronomie a možnost dostat se do destinace autem.


433 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

BESÍDKY

KNIHY

FACEBOOK

Comments


bottom of page