top of page
Vyhledat

KRAKOV za KAČKU

Historické domy, obrovský rynek s podzemím a starobylou tržnicí, kostely, obchody, stánky s místními specialitami, židovská čtvrť, nádherný hrad... Především ale čtvrthodinka jízdy od naprosté senzace - solného dolu Wieliczka. Wieliczka, to je solné království, solná pohádka, ale také neuvěřitelný kus lidské práce kam se podíváte, jejímž výsledkem je "obyčejná sůl"... To vše je polská metropole Krakov.
TERMÍN:‌ ‌

18. - 20.9.2020 ‌PROČ‌ KRAKOV?‌ ‌


Už to začíná být tradice… Každá cesta poslední dobou je v podstatě náhrada za nějakou jinou, zrušenou. Ani Krakov není výjimka. Takže původně to měl být Madrid na víkend. Přestože let držel, shodli jsme se, že kvůli dvěma dnům si povinný covid test dělat (a platit) nebudeme. Když to vidím dnes - bylo to asi deja vu... Madrid jsem tedy odpískala a s vděčností přijala nabídku spolujízdy směr Krakov. Ostatně do Krakova jsem chtěla od cesty do Lvova. Tehdy mi po mém nadšení z tohoto ukrajinského města kamarád Jox řekl, že Krakov je stejně krásný. A protože Lvov byl pro mě naprostá senzace, hned jsem si Krakov zařadila mezi své nejbližší cíle.CESTA DO KRAKOVA

Jak jsem zmínila, tenhle výlet mi nabídl kamarád Martin. V životě jsme se neviděli, ale už více jak rok jsme přátelé. Toto naše přátelství svedla dohromady jediná věc - cestování. Konkrétně webový portál Cestujlevně, kde mi Martin začal komentovat cestopisy. Později jsme se našli na Facebooku, a tím začalo sdílení našich cestovních zážitků a informací. Během chvilky se k Martinovi přidala i jeho žena Andrejka, a já zas mohla na oplátku sledovat prostřednictvím fotografií na sociálních sítích jejich cesty. No a když naposledy Martin v komentářích pod mým cestopisem (kde jsem zmínila, že bych Krakov chtěla co nejdřív vidět) navrhl cestu právě tam s tím, že bere auto a že stačí jen můj přesun do Ostravy, nebylo vůbec nad čím přemýšlet. Madrid zrušený, tudíž volnej víkend...bude Krakov! Jízdenku od Flixbus do Ostravy jsem měla koupenou během pár minut.Doprava byla tedy autem. Start mé cesty začal v pátek dopoledne v Brně u Grandu, kde jsem nasedla opět do zelené flotily Flixbus směr Ostrava. Spoj jako vždy 1A, na minutu přesný příjezd i odjezd, milí řidiči a v autobuse nejen dvojsedadlo jen pro mě, funkční wifi, zásuvka na dobití telefonu, ale i stoleček na víno - co víc si přát, že?!Jízdenka do Ostravy vyšla na 199 Kč v jednom směru, tedy 398 Kč zpáteční. Odjížděla jsem v pátek v 11 z Brna, příjezd do Ostravy ve 13.20 hodin. Návrat z Ostravy v neděli ve 21.30 hodin, příjezd do Brna o půlnoci.


Cesta z Ostravy do Krakova a okolí - autem. Protože má Martin tank, spotřeba byla vyšší :D Každopádně i tak byly náklady na auto a celý trip, tedy jak pohonné hmoty, tak i parkovné a mýta, 1000 Kč, tedy 330 Kč/osoba.


Co se týká cestování autem v Polsku - jízda na dálnici je zde opravdu adrenalin. Polští řidiči - to je kapitola sama pro sebe. Nejednou jsme brzdili, což je na dálnici opravdu zážitek… Mýtné jsme platili tuším 3x, ale vždy se jednalo o drobné položky - 5 - 10 zlotých.Parkování v Krakově je problém, když už někde stání je, tak je placené. Proto doporučuji vybírat ubytování, které parkování zdarma nabízí.


COVID‌ ‌SITUACE‌ ‌-‌ ‌OPATŘENÍ‌ ‌

Jeli jsme autem, takže žádné hraniční kontroly, dotazníky aj. V Polsku totéž co u nás - roušky a dezinfekce před vstupem do budov (obchody, památky..). Co ve mě ovšem zanechalo opravdu hořkou pachuť a je pro mě asi tou nejhorší věcí v souvislosti s Covidem - to je omezený počet návštěvníků, nutnost rezervace vstupu dopředu a pokud vás to nenapadne - tak třeba fakt, že stojíte před koncentračním táborem v Osvětimi, což je pro vás naprostý strop celé cesty, a oni vás tam prostě nepustí, protože je povolená denní kapacita plná...
UBYTOVÁNÍ V KRAKOVĚ


Ubytování jsme měli naprosto famózní - vřele doporučuji. Malý byteček (apartmán) s jednou ložnicí (Martin a Andrejka) a obývákem s rozkládací pohovkou (dobrovolně já... lednice hned u postele - to se neodmítá že :D ). Kuchyň, koupelna, pračka, wifi a hlavně - vyhrazené parkovací stání. Apartmán byl dokonale čistý, krásné prostředí kolem, 400 metrů od bytu Žabka (místní top sámoška), cca 20 minut chůze od historického centra. Pojme až 4 osoby a to za cenu 2 400 Kč/ 4 osoby, 2 noci. My jsme nakonec jeli 3, takže nás ubytování vyšlo na 800 Kč/osoba/2 noci. Doporučuji všema deseti!

Ubytování zde: BOB APARTMENTS
JÍDLO V KRAKOVĚ


Jídlo v Krakově je samostatná kapitola. Musím říct, že ani tentokrát se mi nepodařilo držet dietku 🙈😂 V centru města je spousta krásných podniků, restaurací, kaváren, cukráren… takže je téměř nemožné odolat. Ani my jsme neodolali.


Tím naprosto nejvíc gastronomickým peklem je malý rynek, kousek od toho hlavního. Zde jsou stánky plné suvenýrů, jantaru, výrobků...ale taky jídla. Ta vůně ze všech stran se nedá slovy popsat...Za sebe mohu doporučit svoji klasiku, tedy višňový bar: PIJANA WISNIA. Pravda, sklenička téhle dobroty není zrovna za kačku – asi 125 Kč - ale je to zážitek. Silné višňové víno s višněmi v kelímku, přesně jak říká místní slogan – to je prostě lék na všechno!Další místo, které jsme navštívili, je restaurace BABCI MALINY. Tady jsme si dali jak skleničku ledového Martini, tak i smažené pirohy. Musím říct, že mi místní slizké pirohy zas až tak nechutnají, ale díky svým parťákům jsem mohla ochutnat verzi smaženou, a to je úplně jiný level. Doporučuji. Každopádně to prostředí je trochu..."zvláštní"... Kýč, přeplácanost, růžičky kam oko pohlédne a panenky, u kterých se modlíte, aby to nebyly Chucky...


No a i když to není typická polská kuchyně, to nejlepší, co jsem zde jedla, byl gyros v podniku jménem AKROPOLIS. Přímo proti višňovému baru.


Jo a hned vedle višňového baru je restaurace, kde jsme byli na sobotní “dekontaminační” snídani. Mají tu i milion dezertů, zmrzlinu, čokoládu, palačinky a jiné sladkosti. Já si dala snídani na slaný způsob a musím říct, že místní míchaná vajíčka se slaninou, výborně ochucený zeleninový salát, to vše za necelou stokorunu, stojí rozhodně za zmínku.No a pak samozřejmě kapitola VÍNO. Nejlevnější a zároveň opravdu výborné místní lahvové víno má název Fresco. Je sladší, jemně perlivé. Prostě Frizzante. Dělají ho jak ve variantě bílé, tak i růžovku. Výborné jsou obě dvě. Cena je 12,90 místních zlaťáku, v přepočtu tedy okolo 80 Kč. Víno mají v každé místní sámošce.Síť místních nejrozšířenějších sámošek se jmenuje Žabka. Najdete jí opravdu na každém rohu, a to jak na periferii, tak i v centru města. Opravdu není nutné nosit víno v batohu, tady si ho koupíte na každém rohu. Ceny jsou víceméně stejné. Levnější víno je ve velkém obchodním řetězci, jako například Lidl, ale rozdíl není dramatický. Zde dáte za víno o dva zlaťáky méně.Co je opravdu důležitá informace, to je fakt, že v neděli je většina obchodů zavřených. Proto je potřeba nakoupit dopředu!Ještě důležitější je ale informace, že pití alkoholu na veřejnosti je v Polsku opravdu trestné. My jsme si rozdělali sedmičku a upozornili nás hned 3 kolemjdoucí, že jsme pod kamerami a že se to tam opravdu nesmí. Ihned ale dodávám, že to upozorněních bylo velice přátelské, a když jsme si obratem víno přelili do plastové láhve a z vinných skleniček odšroubovali stopky (čímž nám zůstal v ruce nevinný kalíšek), sklidili jsme obrovskou pochvalu a pobavený souhlasný smích současně.
ITINERÁŘ:DEN 1 - pátek 18.9.2020 - BRNO - OSTRAVA - KRAKOV


Jak již padlo, vyjíždím v 11 z Brna směr Ostrava. Jízda Flixem 1A. Zde jsme domluvený s Martinem a Andy, že mě okolo 4. hodiny odpolední vyzvednou. Ptám se pár přátel, co se dá v Ostravě za zhruba 3 hodiny stihnout a co stojí za vidění. Docela mě pobaví stejná odpověď – nic. I tak mi to nedá a věřím, že cestou do centra a na vyhlášenou Stodolní ulici uvidím jistojistě nějaké skvosty. Ostatně všude je něco krásného že…Vystupují na hlavním vlakovém nádraží v Ostravě. Poslední krok, který mě dělí od vnitřku autobusu a ulice se mi tak nějak sám od sebe zastaví. Když se rozhlédnu, připadám si opravdu jak někde v Bronxu. Ptám se v těch dveřích autobusu lidí, kteří se chystají nastoupit, zda je toto opravdu Ostrava hlavní nádraží. Všichni se pobaveně zasmějí a ujistí mě, že jsem fakt v cíli. Takže fakt vystoupím.. Google mapy ukazují dva kilometry do centra města, konkrétně na Stodolní ulici. Vydávám se na pochod. Stačí ujít pár desítek metrů a mé idylické romantické pocity se mění v opravdický strach. Musím říct, že ani hlavní nádraží v Neapoli se nerovná tomu, s čím jsem byla konfrontována v Ostravě. Každopádně nebudu Ostravu hanit a popisovat zde krkolomnou cestu, kde se na mě co 100 metrů nabalila nějaká místní skupinka pofidérních individuí, a přeskočím rovnou ke Stodolní. V prvé řadě - došla jsem tam, živá a zdravá, a to považuji za obrovský úspěch. Jinak Stodolní je v noci možná zajímavé místo, ve dne však není vůbec o co stát. Jelikož ani tady nemám pocit nějakého bezpečí, googlím nejbližší americkou ambasádu (McDonnald), kde jsem rozhodnuta strávit čas do setkání s parťáky. Google mapy mě posunou do obchodního centra, kde si konečně trochu oddechnu. Zde už to vypadá celkem normálně. Musím říct, že vystoupit na hlavním nádraží v Ostravě byl opravdu kulturní šok. Ještě asi hodinu jízdy autem se z toho snažím dostat.


V domluvenou dobu mě vyzvedá Martin s Andrejkou. Během pár minut je jasné, že jsme stejná krevní skupina a že cesta bude super. Nasedáme a vyjíždíme směr Krakov. Je pátek odpoledne, takže chvíli tvrdneme v kolonách a náš příjezd do Krakova je až kolem 19. hodiny.Ubytování nacházíme bez problémů, zaparkujeme na vyhrazeném parkovacím stání a jdeme se ubytovat. Jelikož se moc neznáme, je nejvyšší čas utužit přátelství. Jinými slovy, načínáme první sedmičku vína. Ještě než jsme se ubytovali, navštívili jsme místní Lidl a nakoupili slušnou zásobu na nadcházející víkend🍸😂Martin a Andy jsou opravdu super pár. Opět mě ujistili, že lidé, kteří cestují, mají pořád o čem mluvit.. Bavíme se o všech našich cestách, a to nám vydrží po celý víkend. Myslím, že kdybychom spolu byli někde měsíc, pořád nám cestovní témata nedojdou. Martin s Andreou mě během chvilky v ubytku dojmou, protože po první sedmičce vína vytahují z batohu moji knížku a chtějí podpis. Jsem opravdu dojatá. Vím, že většinu mých cestopisů četli na webu, tudíž pro ně obsah v knize není až tak přínosný, přesto si knížku kvůli mě koupili a ještě se s ní táhli až do Krakova. Moc hezký!Potřetí sedmičce vína naznáme, že je nejvyšší čas vyrazit do nočního města. Cesta do města zabere zhruba 30 minut, bohužel cesta zpátky na ubytování trvá třikrát tak dlouho. Možná trošku alkoholu navíc, ale hlavně se nám zbláznily Google mapy. Bloudili jsme kolem našeho ubytování skoro hodinu, než jsme jej opravdu našli. Ale zvládli jsme to a večírek to byl luxusní.Večerní Krakov je naprostá senzace! Hlavně “hlavní rynek”, tedy nádherné náměstí s dominantou obrovského kostela se dvěma věžemi. Všechny podniky žijí v noci naplno, v ulicích miliony lidí. Jakoby žádný covid neexistoval…Boží pocit! Dáváme si samozřejmě višňové víno v Pijana Wisnia a zmíněný gyros hned naproti v Akropolis. Všechny památky jsou nádherně osvícené, večerní atmosféra města je nepopsatelná. Každému doporučuji zažít.

DEN 2 - sobota 19.9.2020 - KRAKOV


Budíček máme v 7, tedy po asi 5 hodinách spánku. No ne všem se vstává zlehka… 😂

Po 8. hodině vycházíme směr město. Do našeho itineráře jsme zařadili vše, co jsme zjistili, že by za shlédnutí stálo. Trasa je okolo 10 kilometrů, což je na jeden den ideální. Samozřejmě ve výsledku máme nachozeno jednou tolik…


Krakov bych rozdělila na tři části. Jednak Staré město, které je v podstatě okolo hlavního rynku, dále židovskou čtvrť Kaziměř a královský hrad.

Jako první začínáme prohlídku Starého města.HLAVNÍ RYNEK, KRÁLOVSKÝ RYNEK, RYNEK GLOWNY


Od ubytování míříme na náměstí, tedy Hlavní Rynek (Rynek Główny). Tohle místo je tím nejhezčím v celém Krakově. Obrovské náměstí, uprostřed kterého je tržnice, kolem dokola pak nádherné historické stavby. Tou nejkrásnější je samozřejmě Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Na rynku je spoustu kaváren, restaurací, stánků s květinami a v neposlední řadě obrovská holubí základna. Teda současně i hromada holubích hoven...


SUKIENNICA


V centru náměstí stojí nejen věž staré radnice, ale hlavně tržnice Sukiennica. Je to obrovská budova opravdu v centru města. Budova je nádherná, historická.


My jsme měli obrovské štěstí, že jsme sem přišli brzy ráno, kdy ještě nebyly vykrámované obchůdky. Nabídl se nám tak nejen pohled na stylové dřevěné stánky, jeden vedle druhého, ale také jsme díky tomu mohli obdivovat věci, které by možná mezi cetkami a harampádím vůbec nevynikly. Tím myslím zejména nádherné znaky všech polských měst, které jsou po obvodu celé tržnice. Naopak v odpoledních hodinách jsme tohle místo viděli v obležení obchůdků, resp. zboží všeho druhu. I když to bylo taky krásné, prázdné to bylo ještě hezčí.
Samotná budova tržnice má dvě patra. V přízemí jsou zmíněné trhy, v prvním patře je expozice národního muzea.

V dávných dobách se zde prodávali především látky, přičemž hlavním artiklem bylo sukno dovážené z Anglie. Od sukna je tedy odvozen název tržnice. V 16. století zde došlo k požáru a celá budova lehla popelem. Rok po požáru začala stavba nové budovy a ta zde stojí až do dneška. Budova je podlouhlá, postavená z kamene a cihel a je přístupná ze všech 4 stran.PODZEMÍ


Právě pod tržnici na hlavním rynku se nachází další turistická atrakce - krakovské podzemí. Vstupenka stojí 24 polských zlaťáku a kupuje se na opačné straně tržnice než je samotný vstup.


Jedná se o interaktivní výstavu, která vznikla na základě archeologického výzkumu. Tento výzkum zde probíhal do roku 2010 a bylo tu objeveno množství stop z historie tohoto města. Na základě toho byla vytvořena jedinečná archeologická rezervace o rozloze téměř 4000 m². Turistická stezka v podzemí vede mezi kamennými a cihlovými zdmi sklepů bývalých komerčních budov. Jsou zde i fragmenty zpevněných cest, také středověké nástroje, starožitné mince a další potřeby používané více než 600 let zpátky. Andrejka s Martinem byli z podzemí celkem nadšení, pro mě to ale bylo místo, které bych už znovu vidět nemusela. Nějak zvlášť mě to neohromilo a asi bych jsem cestu svým přátelům ani nedoporučila.KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE


I ten je součástí hlavního rynku. Je to v podstatě hlavní dominanta celého náměstí. Nádherný je jak za bílého dne, tak i v noci.WAWEL, KRÁLOVSKÝ HRAD


Tento hrad je v podstatě v centru města. Z hlavního rynku jste tam za 10 minut. Je to rozhodně hlavní dominanta a určitě i jedna z nejvýraznějších turistických atrakcí celého Krakova. Vůbec se tomu nedivím, hrad je opravdu nádherný! I když jsme nešli dovnitř, je co obdivovat. Dostanete se bez problému na nádvoří a hrad si obejdete ze všech stran.Pod hradem je řeka Visla, na kterou je nádherný pohled nejen z hradeb, ale i přímo od řeky. Pěkné místo, kde spousta rodin tráví volný čas.