top of page
Vyhledat

MADRID za KAČKU

Aktualizováno: 3. 9. 2020

Velkolepý fotbalový stadion, nádherné pamáky, krásné parky, řada muzeí. Naprosto mimořádné jídlo, všudypřítomná sangrie a zpěvná španělština.. Také ale bordel a bezdomovci na každém kroku. To vše je Madrid.
TERMÍN:


14. - 17.6.2019


PROČ MADRID?


Opět byla jediným důvodem levná letenka a chuť vidět další fotbalový stadion... Termín přes víkend byl taky rozhodující.
LETENKY DO MADRIDU


Letenky jsem kupovala opět u nízkonákladové letecké společnosti - Ryanair. Jedná se o prodloužený víkend s odletem v pátek dopoledne z Bratislavy směr Madrid a návratem v pondělí v 9.30 do Bratislavy.  Na toto město to bohatě stačí a letenky za 700,- Kč jistě namotivují i ty, kteří po Madridu úplně neprahnou.

DOPRAVA Z LETIŠTĚ

Z terminálu 1,2 nebo 3 se dostanete buď metrem, které jede až k  terminálům nebo autobusem. I když zní jednodušeji metro, opak je pravdou. Jeďte busem. Za 5 euro vás bus vyhodí v cenru za 30 minut bez přestupu, zatím co metro nás vyšlo na 6,5 euro a osobu a dvě ztracené hodiny s dvěmi přestupy v narvaném metru. Ryanair přilété a odlétá z Terminálu 1, po příletu se připravte na menší chaos - odletový prostor je propojen s příletem a milion lidí... 1/ autobus č. 200 - značení na letišti celkem v pohodě, odjezd před terminálem a příjezd do centra - buď Atoccha nebo Cibeles (tam jsme nastupovaly my)

2/ metrem z letiště směr Nuevos Ministerios - růžová trasa č.8 - pět zastávek na stanici Nuevos Ministerios (nekonečné zastávky!), zde přestup na modrou - asi 4 zastávky a další přestup na žlutou s konečnou stanicí Calleo DOPRAVA PO MADRIDU


Po Madridu můžete jezdit jak metrem, tak busem, osobně ale doporučuji chůzi. My jsme krom cesty z/na letiště a lanovku ani jednou místní MHD nepoužily. Udělaly jsme něco pro naše zdraví a ještě jsme ušetřily. Pokud nechcete chodit, můžete si na každém rohu půjčit kolo nebo elektrokolo.UBYTOVÁNÍ V MADRIDU


Ubytování jsme měly zamluvené zde: HOSTAL CASA BUENO , bydlíme v centru města za 2050,- Kč/osoba a 3 noci. Máme super wifi, klimatizaci, balkon, sprchu na pokoji, hygienické potřeby grátis, na chodbě sociálku (sprcha + wc) sdílenou, barel s pitnou vodou a putovní rychlovarnou konvici. Na pokoji ještě ledničku, fén a telku a úžasný výhled na ruch města..


...koupelna 1A!


Sedíme u balkonku (na balkon se nevlezeme, tam sedí klima), vstřebáváme dojmy a kocháme se vyhlídkou na město… Bydlíme v centru města, samozřejmě za Kačku, prosklená sprcha na pokoji a pecka pro nás holky na závěr: 300 metrů od nás Primark.JÍDLO V MADRIDU


MADRID = porce gastro zážitků..

V Madridu jsou určitě nádherné stavby, nádherné památky, ještě krásnější parky, fontány a místa k relaxaci.., ale to nejvíc nezapomenutelné pro mě bude místní “kuchyně”. Kdybych ji měla popsat dvěma slovy, pak jednoznačně: SBOHEM DIETO! Ještě že jsme tu jen na tři dny..V Madridu se to jen hemží všudy přítomnými tavernami, tapaz restauracemi a kavárnami. Vlastně bych řekla, že jsem na svých cestách ještě nezažila tolik gastro podniků na každém kroku jako zde a vůbec - lepší (chuťově geniální a cenově dostupnou) kuchyni, než tady, ve Španělsku. Na každém kroku dobrůtky, které nelze ani popsat! Všechno musíte ochutnat! To nejlepší odsud je jednoznačně paela s mořskými plody a místní Sangrie, kterou zde místní pijí jako vodu.. Nechaly jsme se  taky “nakazit”.. . Nejdříve jsme si daly džbánek v místní restauraci. Litr Sangrie zde vyjde okolo 14 €… To je docela hodně, vezmu-li v úvahu, že vám v té restauraci nalijí do džbánu Sangrii z pet láhve, kterou si v každé sámošce koupíte od 1,9 do 3 €. Takže jsme nelenily a po zbytek našeho tripu nakupovaly “přímo u vinaře”, tedy v místních samoobsluhách. Cestovní sklenička s sebou je samozřejmě povinnost! Není nad to, relaxovat v některém z místních parků se skleničkou vychlazené Sangrie.


Co se týká jídla, rozhodně nesmíte vynechat právě zmíněnou paelu. Zejména ta s mořskými plody je dokonalý vážně zážitek! Daly jsme si porci, kdy bylo tolik slávek a tolik krevet, že jsem byla mořskými plody přímo předávkovaná!

Také jsou vyhlášenou místní dobrotu místní churros. Jedná se o sladké pečivo podobné koblihám. Připravuje se z mouky, vody, olivového nebo slunečnicového oleje, cukru a soli, které se zpracují na odpalované těsto. Těstem se naplní válec s pístem a tryskou zvaný churrero a z něj se vytlačují tyčinky nebo spirály s hvězdicovitým průřezem, které se rychle osmaží na rozpáleném oleji do zlatova. Churros se jí horké a křupavé, obalené v cukru se skořicí, případně polité čokoládou či karamelem nebo plněné krémem. Churros se v Madridu prodávají na každém rohu, a to buď čerstvě připravené u pouličních stánků nebo ve specializovaných restauracích - churrerías. Zejména ve vyhlášené čokoládovně se šálkem horké čokolády je to dokonalá delikatesa! Cena není rozhodně přemrštěná, vezmu-li v potaz, že jsme si tuto dobrotu daly v místní nejvyhlášenější čokoládovně. Hrníček husté horké čokolády, ve které lžička stála, a porce 6 kousků churros vyšly na 4,2 euro. Jelikož jsme se z toho nasnídaly dvě, beru to jako prima snídani.


..churros s čokoládou Místo, které žádný milovník dobrého jídla nesmí vynechat, je Mercado de San Miguel. Jedná se o nádhernou tržnici napěchovanou prodejci všech možných delikates.. Jenom procházet mezi stánky je naprostá pastva pro oči a garantuji vám, že budete polykat sliny! Jsou zde hlavně čerstvé ryby a pokrmy z nich, sladkosti, polévky, ovoce, vybraná vína.. Každý si zde najde to svoje. Jen ceny nejsou moc “za Kačku”...Každopádně některé věci nejde cenou vyčíslit, a právě atmosféra, vůně a zážitek z Mercada de San Miguel mi zůstane ve vzpomínkách už navždy...


ITINERÁŘ:


Den č. 1 - přílet, STADION SANTIAGO BERNABÉU


Odlet z Bratislavy před desátou dopoledne, zpáteční letenka Bratislava - Madrid - Bratislava za sedm stovek (no nekup to?!), a ve tři odpoledne stojíte na stadionu Real Madrid...STADION SANTIAGO BERNABÉU


...za svého předsednictví ho nechal v roce 1947 postavit bývalý hráč Real Madrid Santiago Bernabéu. Asi proto se po něm jmenuje. Kvůli výstavbě ale zadlužil klub na hodně dlouho, tyto dluhy byly úplně doplaceny až na začátku tohoto tisíciletí. Se svou kapacitou přesahující 81 000 diváků se jedná o šestý největší fotbalový stadion v Evropě.. FC Real Madrid patří mezi nejlepší fotbalové týmy světa. Real je také jedním z nejbohatších klubů na světě, a proto si mohl a může dovolit podepisovat smlouvy s nejlepšími hráči světa. Mezi ty patřili nebo stále patří: David Beckham, Raúl, Ronaldo, Roberto Carlos, Van Nistelrooy, Guti..

..stadion Santiago Bernabéu

Nedovedu si představit atmosféru fotbalového zápasu, stačí i turistická prohlídka stadionu s turnajem malých prcků, určitě budoucích fotbalových legend, na hřišti! Ohromný fotbalový stadion Santiago Bernabéu za vstupné 25€ určitě stojí! Dostanete se na tribunu, do kabin, do místnosti plné trofejí a pohárů, taky informací o historii klubu od počátků po dnešek - od kopaček, balónů, dresů, znaků klubu až po fotografie a video projekce! Projdete kompletním zázemím, wellness a wc nevyjímaje.


..stadion Santiago Bernabéu

Na trávník jako v Ajaxu si sice rukou nesáhnete, ale mezi patry se svezete eskalátory od firmy OTIS, a to jistě každého vlastence potěší. Navíc holky, pokud sem půjdete na prohlídku coby samotné ženy, věřte, že budete docela rarita a selfíčka s návštěvníky budou samozřejmostí na každém kroku.


...stadion Santiago Bernabéu Cesta ke stdionu:

- Stanice metra: Santiago Bernabéu

- Autobusové linky: 3, 5, 7, 14, 16, 19, 27, 40, 43, 51, C1, C2, 120, 126, 147, 149, 150

...nebo pěšky z centra cca 4 km jako my, horalky, což doporučuji, protože půjdete po jedné z hlavních ulic a uvidíte spoustu památek, které si jménem nepamatuji, ale foťák jsem cestou docela zavařila..


Prohlídky: pondělí až sobota 10:00-19:00, neděle a státní svátky 10:30-18:30 hodin.

Vstupné: 25 €

Jo a je to fakt zážitek za všechny prachy, a to i pro ty, co neví, co je penalta..Den č. 2 - MADRID CENTRUM


Po včerejším příletu a zvládnutí cesty na fotbalový stadion a zpět, tedy po téměř 16ti hodinách na nohou a třiceti tisících krocích v nich, jsme si na den číslo dva naplánovaly zvládnout nejvýznamnější madridské památky. Byl to okruh, který nám dal docela zabrat. Nachodily jsme podle našich chytrých telefonů dalších 30 tisíc kroků, ale já bych dle puchýřů na noze řekla, že dvojnásob! Začaly jsme ráno okolo 8:30 a skončili ve 22 večer..


MADRID je hlavní a největší město Španělska a současně je to také nejvýše položené hlavní město Evropské unie. Celá metropolitní oblast má 6 milionů obyvatel, je sídlem vlády, krále a zároveň politickým a ekonomickým centrem Španělska. Španělé žijící v Madridu se prý těší z vysoké životní úrovně (což je docela protipól mého závěru níže), Madrid má třetí nejvyšší HDP v EU. Je zde mezinárodní letiště Barajas, které má čtyři terminály. Díky vynikající sítí městské hromadné dopravy je i doprava z/na letiště velmi snadná a cenově v pohodě (na rozdíl od Barcelony nebo nízkonákladových letišť v Londýně). I když metro a autobusy jezdí všude, většinu památek bez problémů projdete pěšky, a to za jeden den.


My jsme začaly na PUERTA DEL SOL, což je velké náměstí a středobod madridské dopravy. Je zde spousta soch a umění. Dále jsme pokračovaly přes tržnici MERCADO DE SAN MIGUEL, o které byl samostatný "gastro příspěvek". Další památkou v pořadí byl KRÁLOVSKÝ PALÁC, což je úchvatná stavba a za návštěvu rozhodně stojí! Jedná se o oficiální sídlo španělského panovníka. Disponuje více než 3400 místnosti, ve kterých je řada uměleckých a historických sbírek. Řadí se mezi nejrozlehlejší podobná sídla v Evropě. Od dubna do září si můžete jednotlivé výstavy prohlédnout od 10 do 20 hodin, za základní vstupné zaplatíte 10 euro. Do rozsáhlého parku, který je opravdu nádherný, je ale vstup zdarma. Nevím, zda to opravdu platí, ale někde jsme četla, že je ve středu vstup zdarma pro občany EU. Nás se to ale netýkalo, takže jsme nezjišťovaly. No a pokud budete mít štěstí jako my, ve 12 hodin uvidíte střídání stráží, což je díky koníkům úžasná podívaná! Palác najdete na stanici metra Ópera.No a hned u paláce je úžasná KATEDRÁLA PANNY MARIE ALMUDENSKÉ...


...zahrady Královského paláce Další v pořadí byla PLAZA MAYOR, což je náměstí, které je dokola obklopené budovami s nástěnnými malbami, v nichž sídlí turistické informace, restaurace, hotely nebo soukromé rezidence. Dříve náměstí sloužilo jako tržiště, centrum býčích zápasů a také poprav, čemuž všemu přihlížela šlechta z okolních balkónů.

Kousek od tud je malinký kousek Egypta v srdci Madridu - CHRÁM TEMPLE DE DEBOD.


...Temple de Debod Jednou z nejhezčích zastávek byl jednoznačně RETIRO PARK– super místo na odpočívání, zelené plíce v centru Madridu. Rozsáhlý komplex zahrad, fontán, soch a cestiček je ideálním místem pro odpočinek a v horkých dnech nabízí v rozpáleném Madridu krásné ochlazení. My jsme se pokochaly výhledem na jezírko plné hladových kapříků a pak zalehly do stínu na zelený koberec, kde jsme (i v tom ruchu parku se všemi jeho návštěvníky!!) na hodinku na tvrdo usnuly. V parku si můžete půjčit loďku a zaveslovat si po jezeře Estanque. Loděk je na jezírku mrak, takže alespoň ucházející "řidičské" zkušenosti nutnost! Vedle jezera je krásně zdobená jezdecká socha a kousek od parku je Královská botanická zahrada (Real Jardín Botánico), ve které se pěstuje na 30 tisíc rostlin. Dostanete se sem ze stanice metra Atocha nebo Banco de Espaňa. No a hned u ní je kemp místních bezdomovců...


..Retiro Park Známým náměstím je také  Plaza de Cibeles s krásným komplexem úředních budov a známou fontánou z 18. století, která zobrazuje sochu římské bohyně plodnosti, jejíž vůz táhnou koně. Dále stojí za vidění brána PUERTA DE ALCALÁ na Náměstí nezávislosti, která se nachází nedaleko parku Retiro.


...Puerta de Alcalá


Celý tento den byl prima, každé místo mělo něco do sebe - impozantní palác, katedrály, muzea, obrovské ulice s ještě obrovštějšími stavbami a kdesi v mracích nádherné zdobené kopule. Co se týká architektury, musím smeknout. Opravdu se často přistihnu, jak zírám s pusou dokořán. Všechny stavby jsou navíc upravené, restaurované - prostě vypadají jako funglovka… Pro mě jsou asi tou nejhezčí podívanou všudypřítomné grafity na kdejaké zdi. Nemyslím nápisy, ale krásné obrázky, zejména tváře, které se do tohoto města prostě hodí a vždycky vás tak nějak pohladí nejen v očích, ale také na duši.
No a samozřejmě květiny, které sice nejsou na každém rohu a v každé náruči místních gantlemanů jako v Kyjevě, ale občas na nějaký trh narazíte a pak chodíte, očicháváte a pořád jen vydechujete “Nádhera!”.