Vyhledat

SKIATHOS podruhé za KAČKU


SKIATHOS, dokonalá ostrovní řecká krása ležící v severní části Egejského moře a patřící do skupiny ostrovů severní Sporady. Na ploše necelých 50 km2 zde žije přibližně 6000 stálých obyvatel. Najdete zde ruiny středověkého města, přenádherný klášter, spusty kostelíků, nádherné tepající město Skiathos a především ty nejkrásnější řecké pláže (kterých je údajně 60), pořád ještě panenskou přírodu a všudypřítomnou vůni borovic na každém kroku..


Mimo to vše se Skiathos proslavil natáčením filmového muzikálu Mamma Mia (narozdíl od sousedního Skopelosu pouze dvěma scénami) a letištěm, které je známé jako „evropský St. Maarten“, tudíž vyhledávané mezi leteckými nadšenci.
TERMÍN:‌ ‌

22. - 25.6.2022


PROČ‌ SKIATHOS PODRUHÉ?‌ ‌


Protože když jsem tam byla 3 týdny zpátky, atmosféra Řecka, konkrétně řeckého ostrůvku, nádherné pláže a hlavně řecká kuchyně - to mi chybělo už hodinu po přistání ve Vídni. Když jsem se pak dívala na všechny možné nízkonákladovky a snažila se ještě nějakou řeckou letenku za kačku koupit, pod tři tisíce jsem se fakt nedostala. No a pak mě ze zoufalé potřeby Řecka napadlo, kouknout na ceny na stejné místo, kde jsem se v té řecké modré kráse zhlídla. No a výsledek? Letenka na Skiathos stála neuvěřitelných 1400 korun přímým letem z Vídně a ubytování, na samotném kraji sezóny, bylo taky pořád za kačku. Nebylo nad čím přemýšlet!


 • Časový posun + 1hod oproti ČR.LETENKY‌ ‌NA SKIATHOS

Letenku ‌na ostrov SKIATHOS s odletem z Vídně jsem nakupovala u Ryanair. Cena byla zmíněných 1 400 Kč za zpáteční let.


Odlet ve středu v 5:45 ráno s příletem na ostrov v 8:45, návrat v sobotu před polednem do Vídně. ‌COVID‌ ‌SITUACE‌ ‌-‌ ‌OPATŘENÍ‌ ‌

Přemýšlím, že tuhle kapitolu zruším stejně jako jsem si v hlavě zrušila celej ten covidovej nesmysl..


…jinými slovy - žádné roušky, žádné certifikáty, QR kódy, nahlašování samu sebe ani jiné omezování osobních práv a svobod.
DOPRAVA Z/ NA LETIŠTĚ SKIATHOS


Letiště Skiathos je známé jako „evropský St. Maarten“ a vyhledávané mezi leteckými nadšenci. Letadla tady totiž přistávají těsně nad hlavami pozorovatelů z pláže těsně sousedící s přistávací dráhou, což je zážitek par excellence.


Na letišti je wifi gratis, jedna kavárna a jeden prťavej duťák. Jsou zde dva vchody - jeden domestic flight a jeden mezinárodní lety - nepoplést a nečekat chybně.


Hláško z letiště:

Ani ve Vídni, ani v Benátkách a už vůbec ne na Skiathosu - nikdo nekontroloval rozměr zavazadla. Na obou letištích nebylo třeba vytahovat elektroniku ani kosmetiku. Otvírák na víno se také krásně proletěl do Řecka a bezpečně vrátil až domů.

Naprostá pohoda - na Skiathosu stačí přijít do haly 40 minut před odletem.


Cesta z letiště:

 • autobus - kolem letiště sice jedna autobusová linka z města Skiathos do Xanemos vede, ale frekvence spojů prý vůbec nenavazuje na přílety… Je to ale úplně jedno, protože ve městě jste pěšky za chvilku.

 • taxi za nekompromisních 20 €, pro ty, co zaspali a rodinky - chápu, že s dětmi a kufry se vám vláčet asi nechce…

 • chůze, varianta, kterou volí drtivá většina cestujících, protože město Skiathos je od letiště vzdáleno jen 3 km (max 20 min) a je to super osvěžující procházka (já byla po zastavení letadla za 35 minut v ubytování v centru města)
DOPRAVA NA SKIATHOSU:


 • AUTOBUSY

Nemám osobní zkušenost, ale zjistila jsem: na ostrově jezdí tři autobusové linky. Ta hlavní linka má 24 zastávek, vede po pobřeží, začíná přímo v hlavním městě a končí na pláži Koukounaries. To jsem opravdu viděla, super přístup na jižní pláže pro všechny, kdo mají s půjčení auta/skútru strach. Zastávky jsou na znamení, takže je třeba zmáčknout v buse červené tlačítko. Další možnost je nahlásit váš cíl výběrčímu jízdného (ten po odjezdu začne procházet autobus a vybírat jízdné, zeptá se na zastávku kam jedete, prodá vám lístek a většinou pak řve na řidiče, kde má zastavovat). Cena lístku záleží na vzdálenosti a pohybuje se od 1.60 do 2 €. V létě počítejte, že autobusy jezdí narvaný, takže se do něj nemusíte ani dostat. Každopádně autobusy jezdí každou chvilku a celej den. Jízdní řády jsou na zastávkách. Nevýhodou je to, že nejezdí všude…

 • ZAPŮJČENÍ DOPRAVNÍHO PROSTŘEDKU

Tuto variantu jsem zvolila já a vřele všem doporučuji! Ať už skútr nebo čtyřkolka, klidně i auto, ale hlavně zde nezůstat odkázaný na pěší túru nebo autobusy – to byste z ostrova opravdu zažili jen setinu!

 • SKÚTR

Co se týká půjčení skútru – pokud budete chtít zajet opravdu na všechna místa, probádat nádherný panenský sever a nejen profláklé jižní pláže, pak je potřeba nebýt pouze víkendový řidič motorky a už vůbec ne začátečník! Cesty a terén jsou opravdu krkolomné – často štěrk a písek, což je hrůza všech řidičů motorek, kmeny přes cesty, cesty, které se postupně zužují v polňačku (a i ta někde postupně zmizí)… prostě žádná p****! Kdo ale jezdit umí a ví, co si v jakém terénu může dovolit, zažije právě na motorce na tomto ostrově nejhezčí chvíle!


Za motorku nyní, o tři týdny později, zaplatíte za jeden den místo 15 €, eur 17 a s úderem prvního prázdninového dne prý 25! Mazec, tomu říkám byznys plán!


K dispozici jsou v půjčovnách skútry různých obsahu (50-125-150), můžete si půjčit i terénní silný stroj, pokud opravdu umíte jezdit.Než vám motorku půjčí, chtějí vidět vaši řidičskou licenci, tedy platný řidičský průkaz, někde chtějí i pas. Smlouvu vás nechají celou vypsat za ně - přece jenom ta řečtina a čeština není úplně kompatibilní..


U půjčení motorky je výhoda to, že máte plnou pojistku již v ceně, nic navíc, při předání se na motorku nejdou obvykle ani podívat. Samozřejmostí jsou helmy (1 až 2 podle počtu pasažérů) gratis, obvykle dostanete i mapu ostrova a nějaké instrukce, co vidět a kam s motorkou bez problémů dojedete. Helmy jsou povinné Rozhodně je mějte po celou dobu na hlavě, nevnímejte to, že místní v hlavním městě jezdí bez helmy. Oni terén opravdu znají a ví, co si mohou dovolit a zřejmě je k nim policie schovývavá, na což jako turisté nemůžete spoléhat.


Papír, respektive smlouvu, schovte v motorce - slouží pro případnou kontrolu policie. Já jsem teda za celou dobu policii neviděla ani jednou. • ČTYŘKOLKA

Zde platí prakticky totéž co pro motorku, pouze cena je dvojnásobná, tedy 30 € za jeden den. V sezoně netuším kolik, ale odhaduju alespoň 40.

 • AUTO

I když je půjčení auta taky vyřízeno rychle a bez předchozí rezervace, je to trochu administrativně složitější proces. Řeší se samozřejmě pojištění vozu, které obvykle stojí +10 euro na den a smlouva už se také vypisuje trochu poctivěji pokud si připlatíte plné pojištění, předáte auto stejně bezstarostně jako skútr, pokud budete chtít šetřit, stejně jako všude vám auto důkladně zkontroluji…auto je určitě jedna z možností jak se po ostrově dopravovat, ale doporučuji opravdu jenom rodinám s dětmi skútr a čtyřkolka je pro jednotlivce nebo pár rozhodně lepší A rozhodně levnější teď také mějte na paměti, že budete-li bydlet v hlavním městě, v řadě uličkách, tedy u vašeho ubytování, vůbec nelze autem parkovat.


No a to hlavní - parkování je všude na ostrově zdarma, a to i u turistických cílů a pláží. Prostě pohoda, svět takový, jaký by měl být!
UBYTOVÁNÍ


I nyí jsem zamlouvala přes booking a to to nejlevnější, co bylo k mání. Za 3 noci vyšel apartmán na 1800 Kč, tj 600 Kč za dvě osoby anoc. To považuji za luxus, který zde ovšem v prázdninách, tedy o pouhý týden později, rozhodně nečekejte!!


Bydlela jsem v penzionu: PLAKES HOUSE


Tomuto ubytku dávám jedničku s hvězdičkou. Recepci má na hlavní promenádě v jednom z hotelů - skvělý vstřícný přístup. Apartmán cca 20 metrů s neskutečnou vyhlídkou jak na celé městečko, tak i na moře - byť z boku. Na balkoně posezení a prostor na tanec. Koupelna ze sprcháčem, fénem. Zařízení jednoduché, ale čisté, moderní a vkusné.

Wifi super.

Lokalita přímo ve městě - sejdete po schodech rovnou do přístavu - nádhera!Rozhodně vřele doporučuji, ale krom plastové sklenice si vemte i lžičku :) Nic z nádobí zde není.
JÍDLO NA SKIATHOSU


Každá přímořská kuchyně je skvělá, protože jsou jejím základem ryby, mořské plody a hlavně - čerstvé suroviny. Jo a zelenina - obyčejná rajčata, okurek a cibule - nikde nechutná tak, jako v Řecku! Úplně jiná chuť, než jakou známe z našich supermarketů. Přitom ceny jsou zde naprosto v pohodě, a to jak v supermarketech, tak v restauracích a tavernách.


Řeckou kuchyní jsou pro mě zmíněné mořské plody a ryby, zelenina, maso, cuketové mňamky, FREDO cappuccino, bylinky a koření, no a do všeho olivový olej! Tuna oleje!
 • SOUVLAKI - fast food z malých kousků masa a někdy zeleniny, grilovaných na menší jehlici v horizontální poloze. Jde o obdobu tureckého kebabu

 • ŘECKÝ GYROS - národní jídlo, řecký fast food, který se rozšířil po celé Evropě. Jde o kořeněné maso opékané na obrovské vertikální grilovací jehle, které najdete opravdu na každém kroku, obvykle je v pitě krom masa a zeleniny i porce hranolek a tzatziki

 • MUSAKA (8 - 11 €) je moje srdcovka ze tří vrstev dobrot (opražené lilky, mleté maso - jehněčí nebo hovězí - na cibulce v rajčatové omáčce a bešamelová omáčka), obvykle servírované v kamenné zapékací misce v porci, ze které se dva ne úplně hladoví lidé dostatečně zasytí

 • TZATZIKI (4 - 7 €) jsou dokonalé okurkovo jogurtové osvěžení, které svou běžnou řeckou porcí dokonale zasytí. Velice často je menší množství podáváno i k masu a rybám. Konkrétně jde o studený pokrm z jogurtu, okurek a česneku, olivového oleje, octu a bylinek jako je kopr.

 • ŘECKÝ SALÁT (5 - 9 €) je jídlo, které když máte štěstí, může být v tak velké porci, že je i pro dvě osoby slušným obědem. Pro jednu osobu je obědem vždy, protože na něj nepoloží kousíčky sýra, jak se to dělá u nás, ale rovnou 100 až 150 g blok sýru feta. Na sýru se tady rozhodně nešetří a i zeleniny vám dají jak pro králíka na rok! Salát je moje absolutní droga a dávám si ho v Řecku pokaždé každý den tady tomu nebylo jinak. Je to salát, jehož základem jsou vždycky rajčata, okurky, červená cibule, olivy, bylinky a sůl. Samozřejmě nesmí chybět olivový olej a zmíněný sýr Feta. Je to jídlo, které se do teplých vyprahlých dnů hodí naprosto dokonale - zasytí a osvěží.

 • KOLOKITHOKEFTEDES, ZUCCHINI BALLS (4 - 5 €) je v podstatě předkrm kterého se ale v klidu najít a jako hlavního chodu. Toto jídlo jsem v Řecku vyzkoušela poprvé loni a okamžitě se zamilovala. Jsou to placky nebo kuličky, jejichž základní surovinou je cuketa. Dále se přidává cibule, sýr feta, někdy mrkev, vždy máta a pepř. No a pak už se to smaží a podává nejlépe s tzatziki. Mňam!

 • ZUCCHINI FRIES (4 - 6 €) smažené cuketové plátky (někdy krájené po délce, někdy kulaté) v lehkém těstíčku - obvykle vrchovatý talíř, kterého se taktéž přejíte, je to strašná dobrota!

 • MOŘSKÉ PLODY (10 - 15 €)- mořské plody, to je celá řada jídel! Mušle vyjdou okolo 10 € za obrovskou porci, naopak ryby, kalamáry jsou dražší. Každopádně za 15 € si dáte slušnou porci mořských plodů, ať už preferujete cokoliv. No a hlavně - kde jinde si dát mořské plody, než u moře? A nemusí to být jenom mořské plody, velice dobře zde chutná jakákoliv ryba třeba na grilu. Já mám osobně nejraději krevety, všelijaké slávky a jiné korýše, ale ať si tu dáte kdekoliv cokoliv, nebude to chyba. No a že si to nejlépe vychutnáte s vyhlídkou na moře, to asi nemusím zmiňovat..

 • ŘECKÝ JOGURT (3 € za kilo v supermarketu) - nejlepší je s řeckým medem (1,4 € za 0,5 l sklenici v sámošce) a pistáciemi čerstvě vyloupanými

 • FREDO CAPPUCCINO (2,5 - 4 €) - ledová káva, která se připravuje z instantní kávy a ledu rozmixovaného s mlékem, ze kterého vznikne krásná krémová konzistence, kterou když před vás postaví, máte pocit, že jdete jíst dezert! Je to půllitr energie a osvěžení s úžasnou pěnou, která vás nakopne ve vyprahlém městě i na pláži.

 • ŘECKÉ VÍNO (2,5 - 4 € za 1,5 l v sámošce, na trhu) - řecké víno není ani tak dobré, jako levné. Je všude...sámošky, trhy, stánky - v PET lahvích různých etiket (vždy alespoň 5 druhů) a zásadou výběru je jediná informace - na ceně nezáleží, čím tmavší, tím větší hnus. Berte to nejsvětlejší v regálu. Každopádně vychlazené bílé nebo růžové víno mi opravdu chutná, a když si představím, že litr a půl vyjde na 70 Kč, je to pro mě země, kam bych se měla nastěhovat na důchod!K cenám v restauracích lze obecně říct, že rozhodně nejsou vyšší než u nás poslední dobou bych dokonce řekla naopak A hlavně, v Řecku vám nikde nedají malou porci po které byste odcházeli restaurace hladový což se mi bohužel u nás ještě stále stává. Všechny mnou uvedené ceny v rozpětí znamenají, že nižší částka je cena v méně turistické restauraci na periferii města, vyšší částka jsou ceny v centru, u pláže nebo s příplatkem "za vyhlídku" na moře. Ceny v sámoškách jsou zhruba stejné jako u nás, v restauracích se dá najíst od 7 do 10 €.
ITINERÁŘ:


PLÁŽE:


Vyhlášené pláže jsou na jihu ostrova, třeba Koukounaries Beach, ale řeknu vám jedno - těmto plážím se vyhněte obloukem❗Cirkus jak na Mácháči a voda s pláží taky jako přes kopírák. Zastavují zde sice autobusy, takže jsou snadno dostupné pro každého (dokonce i pro toho, kdo si zde nechce půjčit motorku nebo auto), ale za mě obrovské zklamání. Pláž není krásná ani hezká, voda nevypadá čistě, lidí jako s.aček a v moři krom hlavy na hlavě samý nafukovadla! Lehátka se slunečníkem za 10 €, což není strašné, ale nechcete-li za toto platit, prostoru na free ležení zde fakt moc není.


Pláže jsem seřadila dle mého subjektivního hodnocení sestupně, tedy od jedničky po nejslabší…
1. KASTRO BEACH

Tato pláž je absolutním plážovým vítězem kategorie “nejúžasnější pláž Skiathosu” a posunuje v mém subjektivním hodnocení původní jedničku Agkistros Beach na druhé místo. Je to současně důvod, kvůli kterému byste měli všichni na tento ostrov letět!


Pláž Kastro je malá, odhaduju maximálně 100 metrů a leží na severním cípu ostrova zhruba 8 km od hlavního města. Přestože je to opravdu kousek, na skútru nebo autem sem jedete téměř půl hodiny. Tak klikatá cesta sem vede! Každopádně už cesta sem je zážitek sám o sobě.Možností jak se na tuto pláž dostat, není mnoho. Rozhodně zde nezastavují turistické autobusy, takže pokud si nehodláte půjčit vlastní dopravní prostředek, zbývá vám pouze taxi nebo lodní výlet, který je nabízen každý den v pístavu Skiathos. Kolik to stojí, to netuším, každopádně skútr ještě teď, nas samém startu sezóny, pořád vychází na slušných 17 € za den a cesta sem je schůdná opravdu pro všechny (jo, i pro nás holky).Zastavíte na menším parkovišti (zdarma), zhruba 10 minut chůze od pláže. Rozhodně se nejedná o bezbariérový přístup a s malými dětmi s kočárkem asi taktéž nedoporučuji. Jdete totiž dolů ze srázu a i když zde jsou schody a cestičky, je potřeba, aby vaše děti ťapkaly po svých. O cestě hoře ani nemluvě.Pláž se naprosto vymyká běžným plážím ostrova Skiathos! Moře zde má asi tu nejkrásnější barvu, jako jsem zatím v Řecku viděla. Tak neskutečně tyrkysová, že to jde slovy jen těžko popsat.Co se mi zde nejvíc líbilo, to bylo panorama vysokých skal které tuto plážičku obklopují. Připadalo mi to tady jako divoké a panenské portugalské pobřeží, na které tak ráda vzpomínám! Jak říkám, úplně jiná dimenze Skiathos ských pláži.Další věci, kterou musím vyzdvihnout, je místní taverna. Ano, nemusíte sem vláčet občerstvení, všechno si koupíte v pohodě i zde. Pokud máte větší spotřebu vína, pak si do batůžku lahvinku raději vezměte (tady koupíte půl litru za 6 €). Co se ale týká jídla, rozhodně by byla škoda vláčet sem jakékoliv vlastní zásoby!Boží taverna, která je zasazena do útesu a nabízí nádhernou vyhlídku na celou tuto plážovou nádheru, nabízí výborné dobroty za opravdu skvělé ceny. S přihlédnutím k faktu, že jde o takto odlehlou a přitom turisticky docela významnou pláž, až neuvěřitelné! Já si zde dala porci řeckého salátu za 9 €, ze které by se najedly i dva hladové krky. V ceně donáška až k moři, ošatka na chleba, dochucovadla…a úsměv personálu za všechny prachy!Další úžasnou věcí zde je sprcha se studenou sladkovodní vodou, která je součástí tohoto baru a kterou může kdokoliv bez omezení kdykoliv použít. I ten, kdo v baru nekonzumuje! Nejde jen o to, že tu sprcha vůbec je, což jsem na ostatních plážích moc neviděla, ale hlavně o její naprosto přírodní design, který sem dokonale zapadá.Přestože jsem si předem četla v různých recenzích názory, že je tato pláž přelidněná a že je lepší se jí vyhnout, protože je zařazena do turistických plavebních balíčků a spolu s vedlejší pláži Lalaria je neustále v obklopení lodí, za zhruba pět hodin pobytu jsem zde žádnou loď neviděla (až když jsem se zvedla k obchodu, jedna nádherná bílá plachetnice zdobila svou krásou modrou hladinu, ale kroužila hodně daleko od břehu). Lidi zde bylo maximálně 15, a to po celou dobu mého pobytu zde.


Jinak je pláž Kastro jenom kousínek od stejnojmenného původního hlavního města, které je samo o sobě důvodem k návštěvě. No a pokud máte energii a kuráž, vypravte se na vyhlídku nad touto pláží - je tam sice plot, ale pokud jej ladně přehopsnete, uvidíte i sousední naprosto nedostupnou pláž Lalaria jako na dlani.


Největší počet plusových bodů získává tato pláž za demonstraci síly moře v každé vlně blížící se ke břehu. To na jižních pláží vůbec nezažijete. Bílá mořská pěna po každé porci moře vyvalené na černý písečný lem této krásky - to bych mohla pozorovat hodiny. Rozhodně ale není důvod bát se skrz vlny do vody. Naopak, vlny si je potřeba pořádně užít. Sledovat skupinku mladých lidí opodál jak přes vlny skáčou jak na nejlepší atrakci v lunaparku, to byl pro mě opravdu zážitek, kdy jsem měla permanentní úsměv na rtech a nemohla se od jejich “radosti ze života” pohledem odtrhnout! Celou dobu jsem měla v hlavě jedinou myšlenku - přesně takhle se má život žít! Naplno, někdy i proti proudu, s lehkostí, vždy střemhlav, trochu bláznivě, bez zbytečného přemýšlení, bez zbytečných mantinelů v hlavě. Nespoutaně, divoce, s úsměvem od ucha k uchu a jiskrám radosti v očích.2. AGKISTROS BEACH


Byla můj minulý trip moje absolutní jednička na ostrově Skiathos! Byla jsem tu tři týdny zpátky a tahle pláž, tohle místo, mě absolutně dostalo!Dnes jsem se vrátila s absolutní jistotou, že to bude dokonalý den a nezklamala jsem se. Ba co víc, před třemi týdny zde nebylo žádné občerstvení, dneska už zde fungoval stánek, kde bylo možné zakoupit jak nápoje, tak i jídlo. Co se týká pití, na to bacha! Vemte si sem dostatečnou zásobu vína sebou! Nalijí vám zde totiž dvě deci vína stejného, které si koupíte v supermarketu 1,5 litru za 2,5... Ovšem tady vám dvě deci vína vyjdou na 3,5 € a půl litru na 6,5 €! Jinými slovy - připlácíte zde 800 %, a to je docela na pováženou. Naopak jídlo je zde docela v pohodě, třeba takový řecký salát, který si koupíte kdekoliv ve městě od 7 do 9 € je zde "jenom" za 9 €. To je s příplatkem za pláž a za to, že vám to zde "v pustině" někdo nachystá, celkem ok. Obrovské plus pro pláž je fakt, že ač už je sezóna co do počtu lidí všude znát, tady pořád dostatek soukromí pro každého, kdo zde dnes byl.Co k téhle pláži říct ...Je to vůbec to nejkrásnější na ostrově Skiathos! Zatímco jižní pláže označené autobusovými zastávkami 1 až 24 jsou opravdu "Mácháč" a rozhodně zde nemáte pocit, že jste někde v Řecku, severní pláže jsou absolutní TOPka! A tahle konkrétní, to je absolutní senzace všech severních pláží!


Navíc je tahle pláž nudistická, takže si zde dokonale opálíte celé vaše tělo... Mimo této pláže je zde ještě sousední pláž Elia Beach, která je stejně boží, akorát je zde desetinásobek nudistů, věkový průměr 140 let, a to ne každej dá...

Cesta sem na skútru je docela punk, doporučuji čtyřkolku, každopádně stojí za to.Pokud přijedete na místní parkoviště, nabídne se vám z výšky pohled na obě dvě nádherné pláže, který vám rozhodně vezme dech...


3. LECHOUNI BEACH


Tahle pláž se u mě spolu s Agistri Beach řadí k nejkrásnějším dvoum plážím celého ostrova. Nachází se zhruba 6,5 km od města Skiathos, a to kousek od kláštera Evagelistrias.

Jedná se o krásnou malou kamínkovou zátoku, která je z obou stran obehnaná skalami. Právě bílé kameny jako podloží i jako krásná okolní kulisa dávají místní vodě neuvěřitelně tyrkysovou barvu.

Dá se dojet přímo k ní autem i skútrem ale na skútru je to zase docela masakr…4. XANEMOS BEACH


Tahle pláž je podle internetu nejvyhlášenější nudistickou pláží, ale to potvrdit nemohu, viděla jsem zde pár lidí v plavkách.


Každopádně je velice blízko města a co je na ní úplně nejlepší, je strategicky umístěna na samém konci letištní dráhy, takže jakmile poletí letadlo, letí vám přímo nad hlavou když se rochňáte ve vodě nebo sijestičkujete na pláži. Co se týče krásy této pláže, tak je to kombinace písku a štěrku, rozhodně žádné wow, ale za ten zážitek s letadlem fakt stojí.


Jo a meloun mi nikde nechutnal líp jak tady!5. KRIFI AMMOS


I tato nádherná pláž leží na severním pobřeží, zhruba 10 minut jízdy od včera zmiňované Akgistros Beach. I sem se tedy dostanete z prašné až písečné cesty (pozor na skútru, lepší zde určitě čtyřkolka) odbočením vlevo směrem na Mandraki.

Malá divoká pláž v odlehlé zátoce má jednu zvláštnost, a to, že je sevřená skalami s neuvěřitelnou zelenou čepicí. Tou čepicí myslím hustý porost pinií, jedna vedle druhé a ještě nějaký zakrslý druh, takže když jdete úzkou stezkou k pláži, jste jak kdybyste plavali v zeleném moři. Právě letem rozpálená a intenzivní vůně pinií strmou cestou po zaparkování motorky směrem k pláži, bude tím, co budu mít s touto pláží spojeno víc než místní tyrkysovou hladinu.


Název pláže Krifi Amos je z řečtiny a znamená „skryté písky“, často se označuje i jako Hidden Beach.


Najdete zde malou tavernu s klasickými plážovými cenami, lehátka i slunečníky, ale větší prostor je zde (narozdíl od jižních pláží, kde se s nějakým zdarma pobytem zřejmě vůbec nepočítá) pro nás, kdo přijdeme s ručníkem. To mi udělalo radost.


Bezbariérový přístup: rozhodně NE

Vzdálenost od města Skiathos: 14 km6. PARALIA MANTRAKI


7. ELIA BEACH


Další nudistická pláž, která navazuje na Agkistros Beach (projdete podél skály z jedné na druhou. Je zde taverna, slunečníky…lidí jak much. Ale jinak krása!!


8. ANEMONI BEACH


Tahle pláž není ničím zajímavá. Patří k letovisku a je poměrně blízko města. Písek a kamínky, krásná čistá voda a je tu kompletní zázemí jako restaurace, slunečníky a lehátka. V době mého příjezdu byla docela přecpaná… Je to jedna z těch pláží, kam se dostanete od zastávky plážových autobusu.


60. KOUKOUNARIES BEACH


Asi nejznámější pláž ostrova, která se často objevuje v různých TOP žebříčcích nejkrásnějších pláží světa. S tím bohužel nemůžu souhlasit. Pro mě to bylo absolutní zklamání a téhle pláži bych se příště vyhla klidně obloukem. A nebo ne, jeďte se tam nakouknout, ať vidíte kontrast jižních a severních pláží na vlastní oči. Tohle je dočista cirkus! Bar vedle baru, pronajímaná lehátka v řadách vedle sebe a prostor pro ty, co si chtějí lehnout jen tak do písku, skoro žádný. Ve vodě milion nafukovadel, na pláži prodejci cetek a předražené pití v restauracích…


Co pro mě bylo úplně největší zklamání, to byla barva vody. Věřím, že byla čistá, ale díky zátoce a tmavě žlutému písečnému podloží jsem si opravdu připadala jak na Mácháči. Rozhodně nebyla vidět žádná tyrkysová barva moře, vypadalo to jak náš vesnický rybník.


Jinak u této pláže leží i stejnojmenné letovisko Koukounaries, a to na nejzápadnějším cípu ostrova, asi 12 kilometrů do hlavního města Skiathos. Zdejší zvlněná krajina je porostlá hustými keři, olivovníky a borovicemi.


Okolí letoviska poskytuje možnosti pěších výletů do lesů a hájů v přírodní rezervaci. Nedaleko resortu se nachází hustý borovicový les, jenž ukrývá jezírko Strouflias.…a mimo hodnocení:


LALARIA BEACH


Tahle pláž je dost možná nejkrásnější přírodní památkou ostrova, protože je zkrášlena unikátními bílými skalisky vystupujícími do moře, ve kterých jsou vymlety nádherné mořské jeskyně. Pláž je oblázková a její krása a panenský šmrnc je důsledkem toho, že je dostupná pouze lodí, a to už každej zváží...

K pláži se lze pravidelně vydat prostřednictvím výletních plaveb vyplouvajících z přístavu Skiathos, a to za šílenou cenu od 20 do 40 €).No a i když internety tvrdí, že se nedá dostat nejen na pláž, ale ani na žádnou vyhlídku na tuto plážovou perlu, tak pokud zabloudíte, může se stát zázrak!

...i ZTRATIT se je CESTA a cesta je mnohdy víc než CÍL… • LETIŠTĚ SKIATHOS

....letiště na tomto ostrově (JSI) je tak specifické, že piloti, kteří zde plánují přistání, musí prodělat speciální výcvik. Přistávat zde může pouze a výhradně kapitán letadla a pokud z jakýchkoliv důvodů nemůže, letadlo se odkloní na pevninu.


Letištní dráha vznikla zasypáním mořské úžiny mezi Skiathosem a ostrovem Lazareta (ten sloužil v minulosti jako leprosárium).Dráha je cca 1,6 km dlouhá (ještě o 500 m kratší než na známém karibském ostrově Sint Maarten), přičemž díky sklonu 20 stupňů se jeví opticky ještě kratší. Před letištní drahou vede silnice, kterou při startech a přistáních uzavírají semafory, jako u nás třeba u výjezdu hasičů.

Minulý trip bylo dosednutí hladké, tentokrát to s náma bouchlo o ranvej tak, že kdybych měla v ruce sklenici vína, je vylitá Nicméně aspoň člověk ví, že letěl, ne.

Dívat se z opačné pozice na přílety a odlety ..to je mazec, který žádný z návštěvníků ostrova nevynechá. Ostatně řada milovníků létání právě kvůli tomuto na tento ostrov přijíždí...

Já jsem si tento zážitek dopřála každý den. Kdykoliv jsem na skútru kolem letiště jela, nějaké letadlo buď startovalo nebo přistávalo, takže rozhodně není potřeba na přílet nebo odlet čekat (zejména teď v sezóně, kdy je zde i 20 letů za den).


Když letadlo přistává, je to masakr - vidíte letadlo tak zblízka, že se ho skoro můžete dotknout... Nehrozí žádné poryvy větru a podobně, takže si můžete stoupnout kamkoli. Opak je tomu při startu letadla. Pokud startuje vrtulové letadlo, není to ještě tak hrozné, ale pokud si stoupnete za místní zídku ve chvíli, kdy startuje proudové letadlo, je to vážně fičák.. Dokonce to tady sesadilo docela zdatného a urostlého chlapa z kola a stejně jako kolo letělo po silnici pár metrů, kutálel se i on. Takže bacha na starty proudových letadel, ale i tak si ten zážitek nenechte ani za nic ujít. • KLÁŠTER PANAGIA EVANGELISTRIA

....najdete jej asi 5 km severně od města Skiathos a rozhodně ho při návštěvě tohoto ostrova nevynechejte!! Za mě po místních plážích Agkistros a (..tu úplně nejkrásnější, naprostou plážovou senzaci, vám ukážu už brzY) a po místní kuchyni, to nejlepší z ostrova!Klášter Evangelistria je jedním z nejvýznamnějších náboženských center na Sporadách a určitě nejdůležitějším na Skiathosu. Jeho stavba začala v roce 1794 a dokončena byla v roce 1806. Založili ho mnich Nifon z Chiosu a místní mnich Gregorios Hatzistamatis. Během let řecké revoluce (ve 20. letech 19. století) sehrál tento klášter důležitou roli při poskytování přístřeší bojovníkům a uprchlíkům.

Klášter je postaven na svazích hory a je obklopen nekonečnou zelení, převážně borovými lesy. Ta vůně a barvy, to se nedá slovy popsat.V interiéru kláštera si můžete zcela zdarma prohlédnout katholicon, kapli Agios Ioannis a Agios Demetrios a v prostorách starého lisu na olivy i výstavu místních produktů (ty likérky můžete ochutnat) a folklorní muzeum. V klášteře funguje i malé církevní muzeum vystavující kněžské oděvy, vzácné knihy a rukopisy ze 17. století, evangelia z 18. století, stříbrné a dřevěné kříže, byzantské ikony a další církevní předměty.Kolem celého kláštera polehávají líné kočky, najdete zde spoustu krásných květin v nádherných květináčích (holky - božích fotopointů) a hlavně můžete celé toto prostranství, celý tento rozlehlý areál, projít naprosto zdarma a podívat se do všech jeho skulin. Za mě naprosto nejvíc největší zážitek tohoto ostrova. Ani ho nekazilo množství lidí, kterých je zde už teď, v červnu, na ostrově opravdu hodně. Ostatně o tom to je – všechna krásná místa by měla být dostupná a mělo by je vidět a zažít co nejvíc lidí..Navíc jak říkal Malý princ...někdy je potřeba nedívat se jen očima, nejkrásnější věci jsou vidět srdcem. A věřte, že právě tady to vaše SRDCE opravdu krásou všech pocitů a vjemů kolem vás poskočí. • AGIAS TACHIARCHIS

Kaple svatého Taxiarchise se nachází necelý kilometr před klášterem Evangelistria, na levé straně silnice. Je tonaprosto dokonalá osvěžující zastávka, kde si můžete odpočinout, vychutnat si jedinečný výhled na ostrov, ale hlavně se zde osvěžit ledovou čistou pitnou vodou, která zde teče ze studánky u kaple. Místnií si sem jezdí pro tuto vodu s kanystry, takže asi fakt pitná bude. Já ji pila a všechno cajk. No a před kaplí je malinká vodní nádrž, ve které jsou jak lekníny, tak plno zlatých rybek! • MĚSTO SKIATHOS

Skiathos je hlavní a největší město ostrova. Jedná se o velice živé přístavní město s historickým centrem s několika nádhernými kostely a tradičními panskými domy. Ve městě se nacházejí i malebné kostelíky Agios Nikolaos a Trion Ierarhon.


Město Skiathos je protkáno úzkými uličkami, které jsou plné taveren, restaurací, obchůdků a dalších podniků. V uličkách si užijete romantických procházek, a to jak přes den, tak i v pozdních večerních hodinách.


Skiathos je hlavní silnicí spojen s ostatními významnými letovisky na ostrově. Tato hlavní silnice je vlastně jedinou silnicí na ostrově a je dlouhá 17 km.


Pokud neletíte na Skiathos za ležením na pláži, ale chcete ostrov v prvé řadě prozkoumat, právě Skiathos mi přijde jako ideální místo k ubytování. Všechno zde máte po ruce, ať už půjčení motorky nebo auta, supermarkety, autobusovou stanici, tak i přístav pro případný přejezd trajektem na sousední ostrov. Městečko je opravdu malebné a ani jeden ze tří večerů, kdy jsme se zde courali, nebyl marný! Taky mě překvapilo, jak je město velké, i třetí den jsme stále nacházeli nové a nové krásné uličky.. • HŘBITOV SKIATHOS

Vy, co se mnou cestujete pravidelně, víte, že v žádném městě ani zemi nevynechám prohlídku místního hřbitova. No ani Skiathos nebyl výjimkou. Hřbitov je na kopečku v centru města, takže jste tam za chvilku a je opravdu nádherný! Pokud chcete zažít malý restart, jeho prohlídku doporučuji..

Kolem hřbitovní brány se potulují kočky, a právě tady nejsou tak plaché jako ve městě, takže nejen že se nechají klidně pohladit, ještě vás pak provází hřbitovem na každém kroku a vyžadují mazlící přídavek…


Překvapil mě zde systém zavlažování, protože do každé uličky vede hadice s vodou, aby mohli návštěvníci svoje hroby zalévat.


Kdo cestujete do Řecka často a nějaký ten hřbitov už jste viděl, tak víte, že Řekové umísťují na všechny hroby fotky zemřelých. Někdy aktuální, jak člověk z tohoto světa odešel, někdy fotky z mládí, fotky manželských párů… Strašně se mi to líbí, dříve se to dělalo i u nás, ale postupně se od toho upouští. Je to strašná škoda! Chodit po hřbitově, číst jména na náhrobcích a dívat se do těch nádherných tváří, to má opravdu něco do sebe. A zejména pro pozůstalé…


Stejně jako všude na ostrovech, i tady je přímo ze hřbitova nádherná vyhlídka přímo na moře. Tohle je opravdu můj posmrtný sen!


No a když budete hřbitovem bloudit, je malinký, možná u hřbitovní zdi právě s touto mořskou vyhlídkou najdete stejný hrob, u kterého jsem se zastavila a restartovala já. Nevedl mě tam ani tak tvar nebo barva hrobu, ale židle respektive křesílko, které stálo před ním. Táhlo mě to k sobě jako magnet, hned mi bylo jasné, že někdo na tomto hřbitově tráví opravdu hodně času a s tím, kdo je v hrobě, vede dlouhé debaty. Krásný! Nenechat milovaného člověka ani po smrti samotného… Kdo z nás to v dnešní uspěchané době dělá…? Ale tady to jde, v Řecku ten čas totiž plyne úplně jinak, pomalu a krásně. No a když se podíváte na náhrobek, u kterého předpokládám sedávají rodiče, zjistíte, že je tam dvanáctiletý kluk, malý fotbalista. To vám skoro srdce utrhne… Jenže i toto je život, bohužel.. A proto si ho každý den užívejme tak naplno, jak to jen jde, nikdy nevíme, kdy ten náš bláhově a velice často označovaný "celý život před námi" skončí. A také buďme co nejvíc s těmi, které milujeme, protože sedět jim vedle hrobu je sice krásné, ale tak nějak to není ono… • PEVNOST BOURTZI

 • DŮM PAPADIAMANTIS

 • KOSTEL A HODINOVÁ VĚŽ AGIOS NIKOLAOS

 • HRAD SKIATHOS

 • AGIOS CHARALAMBLOS

 • KASTRO

 • AGIOS ALEXANDROS
ROZPOČET na osobu:

 • letenky Vídeň - Skiathos - Vídeň: 1 400 Kč

 • 3x ubytování: 900 Kč

 • doprava (50 € půjčení skútru, 10 € PHM - pro dvě osoby): 750 Kč

 • jídlo, pití a ostatní: 1 500 Kč


Celkem za 4 dny/3 noci na SKIATHOS: 4 550 Kč na osobu.ZÁVĚREM


I když můj první vjem minulý trip překonal ostrov Skopelos, který je určitě v hodnocení o kousek výš, jsou prvenství, které v hodnocení patří rozhodně Skiathosu..


Je to jednak tepající hlavní město, kde to sezona nesezona hraje muzikálovými hity Mamma Mia každý den, včetně všedních dnů, do 4 ráno. Když na vás padne o půlnoci hlad nebo jen chuť na řecký salát - všude se vaří, všude se paří, všude lidé a živo!


Nádhera umocněná atmosférou naprosto neuvěřitelného městečka, které je dechberoucí jak ve dne, tak hlavně večer. Právě tehdy vyniknou všechny lampičky a romantické osvětlení, ve kterých vidíte nádherné místní stavby - typické bělostné řecké stavby s barevnými, nejčastěji modrými okenicemi, dveřmi i balkony, taky nádherné květy všech barev, které vám cestou městem ledaskde dělají kulisu k dokonalému fotopointu. Taky všechny kostelíky a dekorace místních domů, taveren a obchůdků. I sortiment - samozřejmě suvenýry - jsou večer najednou ještě hezčí než ve dne.


Co je úplně nejlepší, to je blahodárný chládek, který tma a noc v rozpáleném Řecku přináší. Toto město je rozhodně hezčí než hlavní město sousedního ostrova Skopelos a pokud sem pojedete, rozhodně doporučuji bydlet právě zde a užívat si každý večer zaslouženou siestu i atmosféru tohoto místa. Odtud se na motorce dostanete každý den do všech koutů ostrova, takže opravdu strategicky nejlepší místo. Navíc je zde k dispozici obrovský supermarket (cestou na letiště), kde si nakoupíte opravdu za kačku. A to včetně suvenýrů domů, které udělají největší radost - místních salámů a sýrů.


Další věc, která k tomuto ostrovu neodmyslitelně patří jako obrovské plus, je přítomnost mezinárodního letiště a jednoduchost přesunu z něj. Jinými slovy – přistanete zde, pěšky dojdete za pár minut do města. Žádný stres, žádné zbytečné plýtvání časem, žádné zbytečné náklady. Ono už jenom přemístit se na sousední ostrov Skopelos jsou minimálně tři hodiny času tam i zpět, čekání na trajekt, k tomu samozřejmě cena okolo 25 eur na osobu…


Pokud poletíte na tento ostrov, stejně jako já, na pouhé tři noci, nemá podle mě přesun na vedlejší ostrov vůbec smysl. Naopak si zde vychutnejte dostatek božího moře a pláží, sluníčka, řeckou gastronomii a úžasnou projížďku celým ostrovem!


Mezi nejkrásnější místa tohoto ostrova řadím pláž Kastro, pláž Agistros, klášter, atmosféru hlavního města a rozhodně i zážitek při přistávání a vzletu letadel na místním letišti.


Byla jsem tu podruhé, rozhodně však ne naposledy! Už teď se těším, až si příští rok na jaře pohlídám nízké ceny letenek a zase si to sem vyrazím užít před sezonou za kačku!

1 350 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše