top of page
Vyhledat

SKIATHOS a SKOPELOS za KAČKU

Aktualizováno: 25. 12. 2022


SKIATHOS, dokonalá ostrovní řecká krása ležící v severní části Egejského moře a patřící do skupiny ostrovů severní Sporady. Na ploše necelých 50 km2 zde žije přibližně 6000 stálých obyvatel a krom ruiny středověkého města, jednoho kláštera a spusty kostelíků zde žádné světově významné pamětihodnosti fakt nenajdete. Co tady ale najdete, to jsou ty nejkrásnější řecké pláže a panenská příroda, kterou turismus zatím neznásilnil, jen ji pořád ještě něžně líbá..Skiathos se proslavil natáčením filmového muzikálu Mamma Mia (narozdíl od sousedního Skopelosu pouze dvěma scénami) a letištěm, které je známé jako „evropský St. Maarten“, tudíž vyhledávané mezi leteckými nadšenci.


Především je to však ostrov, který je plážovým rájem a teď, na přelomu května a června - je zde horko jak v Egyptě, skvělé jídlo, dokonalý relax a vše ZA KAČKU.
TERMÍN:‌ ‌

30.5. - 4.6.2022

PROČ‌ SKIATHOS?‌ ‌


Protože mi naskočily facebookové vzpomínky na Řecko rok zpátky, konkrétně na boží Aeginu a Agistri (https://www.cestujizakacku.cz/post/aegina-a-agistri-za-ka%C4%8Dku) a já dostala strašnou chuť na opravdický řecký salát! Koukala jsem na letenky do všech řeckých směrů, ale pod 150 ‌€ nebylo od června dále k sehnání vůbec nic! A už vůbec ne řecký ostrov - jakýkoliv - protože ostrov je zárukou dokonalé řecké atmosféry vždycky.No a pak jsem u Ryanair narazila na docela levnou letenku na ostrov Skiathos s vzpomněla si na povídání o tomto místě a hlavně o místním letišti, které je evropskou raritou. No a pak jsem ostrov zadala do googlu a vyskočila informace, že právě odtud jsou neskutečně boží záběry z filmu Mamma Mia. Bylo rozhodnuto. Jenže když jsem se snažila pohybovat v datech tak, aby odlet seděl nejen s mojí představou fredo capucina na pláži, ale i s mými pracovními CZ závazky, cena skočila trojnásobně. Skoro jsem to vzdala, když jsem si vzpomněla na vyhledávač kombinovaných cest, který jsem dosud nepoužila. Zadala jsem do Kiwi svoje požadavky a vyskočila na mě letenka za 1100 Kč s přestupem (a nocí) v Benátkách. Bylo rozhodnuto! Řecko bude!


 • Časový posun + 1hod oproti ČR.
LETENKY‌ ‌NA SKIATHOS (SKOPELOS)

Letenku ‌na ostrov SKIATHOS můžete koupit s odletem z Vídně u Ryanair. Ja jsem kupovala cca 4 týdny před odletem, a to v aplikaci Kiwi, na kterou hodně lidí nadává, ale já dosud neměla jedinou osobní zkušenost. Právě zde mi totiž vyskočil nejen vyhovující termín, ale hlavně cena o třetinu nižší než u Ryanair.


Letenka za 1 100 Kč komplet zahrnovala následující:

 • Odlet v pondělí před 19 hodinou z Vídně směr Benátky (VCE) s Ryanair.

 • V Benátkách noc na letišti…

 • V 5.45 ráno v úterý odlet z Benátek směr Skiathos s Volotea.

 • Návrat přímým letem ze Skiathosu do Vídně s Ryanair v 10.15 v sobotu.COVID‌ ‌SITUACE‌ ‌-‌ ‌OPATŘENÍ‌ ‌

Naštěstí si vzal Covid zase prázdninovou dovolenou, takže mimo nahrání certifikátu o prodělání nemoci při check in letenky (kterej nikdo nekontroluje, takže kdybyste si tam omylem nahráli QR kód meníčka vaší oblíbené restaurace, proletíte taky) tentokrát žádná vstupní opatření v podobě příletových PLF a QR kódů.


Navíc tímto letem pro mě (nejen to, pro nás všechny!) nově i konec povinnosti mít na palubě letadla roušku, což je věc nevídaná a skoro mi zkazilo náladu, že už po dobu letu nepáchám bez roušky na puse hrdelní zločin…


Na Skiathosu jsem přistála 31.5.2022 a v ten den jsem se bez roušky dozvěděla od paní prodavačk, že od 1.6. končí povinnost nosit roušky v obchodech.


Jediné místo, kde byste měli roušku mít, je trajekt na sousední ostrov, ale když ji mít nebudete, taky vás na loď pustí. Certifikáty se nekontrolují nikde, ani na lodi.
DOPRAVA Z/ NA LETIŠTĚ SKIATHOS


Letiště Skiathos je známé jako „evropský St. Maarten“ a vyhledávané mezi leteckými nadšenci. Letadla tady totiž přistávají těsně nad hlavami pozorovatelů z pláže těsně sousedící s přistávací dráhou, což je zážitek par excellence.Na letišti je wifi gratis, jedna kavárna a jeden prťavej duťák. Jo a bacha při odletu, ať nesrkáte bublinky s pocitem, že máte času dost z druhé strany budovy - terminál pro vnitrostátní lety.


Co musím vyzdvihnout, to je stojan hned po vstupu do budovy letiště s kompletní mapou ostrova Skiathos. Tu si určitě nezapomeňte vzít. Je zcela zdarma.Hláško z letiště:


Ani ve Vídni, ani v Benátkách a už vůbec ne na Skiathosu -nikdo nekontroloval rozměr zavazadla. Při návratu ze Skiathosu nebylo třeba vytahovat elektroniku a otvírák na víno se také krásně proletěl do Řecka a bezpečně vrátil až domů. Naprostá pohoda - na Skiathosu stačí přijít do haly 40 minut před odletem.


Cesta z letiště:

 • autobus - kolem letiště sice jedna autobusová linka z města Skiathos do Xanemos vede, ale frekvence spojů prý vůbec nenavazuje na přílety… Je to ale úplně jedno, protože ve městě jste pěšky za chvilku.

 • taxi za nekompromisních 20 €, pro ty, co zaspali a rodinky - cháu, že s dětmi a kufry se vám vláčet asi nechce…

 • chůze, varianta, kterou volí drtivá většina cestujících, protože město Skiathos je od letiště vzdáleno jen 3 km (max 20 min) a je to super osvěžující procházka (já byla po zastavení letadla za 35 minut v ubytování v centru města)
DOPRAVA NA SKIATHOSU:


1/ AUTOBUSY

Nemám osobní zkušenost, ale zjistila jsem: na ostrově jezdí tři autobusové linky. Ta hlavní linka má 24 zastávek, vede po pobřeží, začíná přímo v hlavním městě a končí na pláži Koukonaries. To jsem opravdu viděla, super přístup na jižní pláže pro všechno, kdo mají s půjčení auta/skútru strach. Zastávky jsou na znamení, takže je třeba zmáčknout v buse červené tlačítko. Další možnost je nahlásit váš cíl výběrčímu jízdného (ten po odjezdu začne procházet autobus a vybírat jízdné, zeptá se na zastávku kam jedete, prodá vám lístek a většinou pak řve na řidiče, kde má zastavovat). Cena lístku záleží na vzdálenosti a pohybuje se od 1.60 do 2 €. V létě počítejte, že autobusy jezdí narvaný, takže se do něj nemusíte ani dostat. Každopádně autobusy jezdí každou chvilku a celej den. Jízdní řády jsou na zastávkách. Nevýhodou je to, že nejezdí všude…


2/ PŮJČENÍ DOPRAVNÍHO PROSTŘEDKU

Tuto variantu jsem zvolila já a vřele všem doporučuji! Ať už skútr nebo čtyřkolka, klidně i auto, ale hlavně zde nezůstat odkázaný na pěší túru nebo autobusy – to byste z ostrova opravdu zažili jen setinu!

 • SKÚTR

Co se týká půjčení skútru – pokud budete chtít zajet opravdu na všechna místa, probádat nádherný panenský sever a nejen profláklé jižní pláže, pak je potřeba nebýt pouze víkendový řidič motorky a už vůbec ne začátečník! Cesty a terén jsou opravdu krkolomné – často štěrk a písek, což je hrůza všech řidičů motorek, kmeny přes cesty, cesty, které se postupně zužují v polňačku (a i ta někde postupně zmizí)… prostě žádná p****! Kdo ale jezdit umí a ví, co si v jakém terénu může dovolit, zažije právě na motorce na tomto ostrově nejhezčí chvíle!


Za motorku zaplatíte za jeden den od dvou a více dnů 15 €, jen si nejsem jistá, zda to v sezóně o nějaké euro neposkočí hore. Jinak k dispozici jsou v půjčovnách skútry různých obsahu (50-125-150), můžete si půjčit i terénní silný stroj, pokud opravdu umíte jezdit.Než vám motorku půjčí a chtějí vidět vaši řidičskou licenci, tedy platný řidičský průkaz, někde chtějí i pas. Smlouvu vás nechají celou vypsat za ně - přece jenom ta řečtina a čeština není úplně kompatibilní..


U půjčení motorky je výhoda to, že máte plnou pojistku již v ceně, nic navíc, při předání se na motorku nejdou obvykle ani podívat. Samozřejmostí jsou helmy (1 až 2 podle počtu pasažérů) gratis, obvykle dostanete i mapu ostrova a nějaké instrukce, co vidět a kam s motorkou bez problémů dojedete. Helmy jsou povinné Rozhodně je mějte po celou dobu na hlavě, nevnímejte to, že místní v hlavním městě jezdí bez helmy. Oni terén opravdu znají a ví, co si mohou dovolit a zřejmě je k nim policie schovývavá, na což jako turisté nemůžete spoléhat.


Papír, respektive smlouvu, schovte v motorce - slouží pro případnou kontrolu policie. Já jsem teda za celou dobu policii neviděla ani jednou.


Jinak já půjčovala skútr zde (v centru Skiathosu, dejte do google map místní autobusovou zastávku u nábřeží a cca 50 metrů nad ní) a naprostá spokojenost: • ČTYŘKOLKA

Zde platí prakticky totéž co pro motorku, pouze cena je dvojnásobná, tedy 30 € za jeden den.

 • AUTO

I když je půjčení auta taky vyřízeno rychle a bez předchozí rezervace, je to trochu administrativně složitější proces. Řeší se samozřejmě pojištění vozu, které obvykle stojí +10 € na den a smlouva už se také vypisuje trochu poctivěji pokud si připlatíte plné pojištění, předáte auto stejně bezstarostně jako skútr, pokud budete chtít šetřit, stejně jako všude vám auto důkladně zkontroluji…auto je určitě jedna z možností jak se po ostrově dopravovat, ale doporučuji opravdu jenom rodinám s dětmi skútr a čtyřkolka je pro jednotlivce nebo pár rozhodně lepší A rozhodně levnější teď také mějte na paměti, že budete-li bydlet v hlavním městě, v řadě uličkách, tedy u vašeho ubytování, vůbec nelze autem parkovat.


No a to hlavní - parkování je všude na ostrově zdarma, a to i u turistických cílů a pláží. Prostě pohoda, svět takový, jaký by měl být!
UBYTOVÁNÍ NA SKIATHOSU


V prvé řadě musím upozornit, že ubytování na přelomu května a června, tedy ještě v mimosezóně (kterou zde ale rozhodně na počasí a teplotě moře nepoznáte), je v úplně jiném cenovém levelu, než když si sem zaletíte vprostřed prázdnin! Foto níže demonstruje nárust cen za můj apartmán v rozmezí 14 dní.. • …proto všem doporučuji cestovat před sezónou a po ní a krásné teplé léto trávit u nás doma na bahňáku!

 • Bydlela jsem v penzionu: Pension Butterfly. Hledala jsem na bookingu asi 14 dní před odletem, a to nejlevnější ubytko v centru se slušnou recenzí - věděla jsem, že se v ubytování dlouho zdržovat nebudu. Vzala jsem nejlevnější nabídku a s ní se dostala za 4 noci pro 2 osoby na neuvěřitelnou částku 1700 Kč sakumprásk, tedy 212 Kč osoba a noc. Rozdílnost cen dle jednotlivých dnů s postupem času vidíte na fotce, kde ceny rostou z 400 Kč na noc až po 2100 Kč, a to během 10 dnů…

 • Wifi bylo ve všech prostorách, k dispozici velký pokoj s lednicí, klimatizací, malým balkonem s výhledem na celé městečko, v koupelně fén, ručníky. Všude čisto, denní úklid v ceně a fajn přístup personálu, který mě ubytoval v 9.30 ráno (místo od 16 hodin jak stojí na bookingu).

 • Na tomto ostrově toto ubytování vřele doporučuji, ale samozřejmě za mimosezónní ceny! Co se týká lokality, jste v naprostém centru - auto zde nezaparkujete (ale v přístavišti nebo o nějakou ulici opodál bez problémů a zadarmo), ale motorku pod oknem ustájíte bez problémů. Všude to máte blízko, sámoška je asi 80 kroků od vchodu, v centru městečka jste asi za 3 minuty chůze a v přístavu za stejně dlouhou dobu. Autobusová zastávka je taktéž pár kroků od domu a z letiště jsem byla ve svém pokoji za 30 minut pohodové chůze. Tak simple tenhle řeckej Karibik je!
JÍDLO NA SKIATHOSU


Každá přímořská kuchyně je skvělá, protože jsou jejím základem ryby, mořské plody a hlavně - čerstvé suroviny. Jo a zelenina - obyčejná rajčata, okurek a cibule - nikde nechutná tak, jako v Řecku! Úplně jiná chuť, než jakou známe z našich supermarketů. Přitom ceny jsou zde naprosto v pohodě, a to jak v supermarketech, tak v restauracích a tavernách.


Řeckou kuchyní jsou pro mě zmíněné mořské plody a ryby, zelenina, maso, cuketové mňamky, FREDO cappuccino, bylinky a koření, no a do všeho olivový olej! Tuna oleje!


 • SOUVLAKI - fast food z malých kousků masa a někdy zeleniny, grilovaných na menší jehlici v horizontální poloze. Jde o obdobu tureckého kebabu


 • ŘECKÝ GYROS - národní jídlo, řecký fast food, který se rozšířil po celé Evropě. Jde o kořeněné maso opékané na obrovské vertikální grilovací jehle, které najdete opravdu na každém kroku, obvykle je v pitě krom masa a zeleniny i porce hranolek a tzatziki.


 • MUSAKA (8 - 11 €) je moje srdcovka ze tří vrstev dobrot (opražené lilky, mleté maso - jehněčí nebo hovězí - na cibulce v rajčatové omáčce a bešamelová omáčka), obvykle servírované v kamenné zapékací misce v porci, ze které se dva ne úplně hladoví lidé dostatečně zasytí.


 • TZATZIKI (4 - 7 €) jsou dokonalé okurkovo jogurtové osvěžení, které svou běžnou řeckou porcí dokonale zasytí. Velice často je menší množství podáváno i k masu a rybám. Konkrétně jde o studený pokrm z jogurtu, okurek a česneku, olivového oleje, octu a bylinek jako je kopr.


 • ŘECKÝ SALÁT (5 - 9 €) je jídlo, které když máte štěstí, může být v tak velké porci, že je i pro dvě osoby slušným obědem. Pro jednu osobu je obědem vždy, protože na něj nepoloží kousíčky sýra, jak se to dělá u nás, ale rovnou 100 až 150 g blok sýru feta. Na sýru se tady rozhodně nešetří a i zeleniny vám dají jak pro králíka na rok! Salát je moje absolutní droga a dávám si ho v Řecku pokaždé každý den tady tomu nebylo jinak. Je to salát, jehož základem jsou vždycky rajčata, okurky, červená cibule, olivy, bylinky a sůl. Samozřejmě nesmí chybět olivový olej a zmíněný sýr Feta. Je to jídlo, které se do teplých vyprahlých dnů hodí naprosto dokonale - zasytí a osvěží.


 • KOLOKITHOKEFTEDES, ZUCCHINI BALLS (4 - 5 €) je v podstatě předkrm kterého se ale v klidu najít a jako hlavního chodu. Toto jídlo jsem v Řecku vyzkoušela poprvé loni a okamžitě se zamilovala. Jsou to placky nebo kuličky, jejichž základní surovinou je cuketa. Dále se přidává cibule, sýr feta, někdy mrkev, vždy máta a pepř. No a pak už se to smaží a podává nejlépe s tzatziki. Mňam!


 • ZUCCHINI FRIES (4 - 6 €) smažené cuketové plátky (někdy krájené po délce, někdy kulaté) v lehkém těstíčku - obvykle vrchovatý talíř, kterého se taktéž přejíte, je to strašná dobrota!


 • MOŘSKÉ PLODY (10 - 15 €)- mořské plody, to je celá řada jídel! Mušle vyjdou okolo 10 € za obrovskou porci, naopak ryby, kalamáry jsou dražší. Každopádně za 15 € si dáte slušnou porci mořských plodů, ať už preferujete cokoliv. No a hlavně - kde jinde si dát mořské plody, než u moře? A nemusí to být jenom mořské plody, velice dobře zde chutná jakákoliv ryba třeba na grilu. Já mám osobně nejraději krevety, všelijaké slávky a jiné korýše, ale ať si tu dáte kdekoliv cokoliv, nebude to chyba. No a že si to nejlépe vychutnáte s vyhlídkou na moře, to asi nemusím zmiňovat..


 • ŘECKÝ JOGURT (3 € za kilo v supermarketu) - nejlepší je s řeckým medem (1,4 € za 0,5 l sklenici v sámošce) a pistáciemi čerstvě vyloupanými.


 • FREDO CAPPUCCINO (2,5 - 4 €) - ledová káva, která se připravuje z instantní kávy a ledu rozmixovaného s mlékem, ze kterého vznikne krásná krémová konzistence, kterou když před vás postaví, máte pocit, že jdete jíst dezert! Je to půllitr energie a osvěžení s úžasnou pěnou, která vás nakopne ve vyprahlém městě i na pláži.


 • ŘECKÉ VÍNO (2,5 - 4 € za 1,5 l v sámošce, na trhu) - řecké víno není ani tak dobré, jako levné. Je všude...sámošky, trhy, stánky - v PET lahvích různých etiket (vždy alespoň 5 druhů) a zásadou výběru je jediná informace - na ceně nezáleží, čím tmavší, tím větší hnus. Berte to nejsvětlejší v regálu. Každopádně vychlazené bílé nebo růžové víno mi opravdu chutná, a když si představím, že litr a půl vyjde na 70 Kč, je to pro mě země, kam bych se měla nastěhovat na důchod!


K cenám v restauracích lze obecně říct, že rozhodně nejsou vyšší než u nás poslední dobou bych dokonce řekla naopak A hlavně, v Řecku vám nikde nedají malou porci po které byste odcházeli restaurace hladový což se mi bohužel u nás ještě stále stává. Všechny mnou uvedené ceny v rozpětí znamenají, že nižší částka je cena v méně turistické restauraci na periferii města, vyšší částka jsou ceny v centru, u pláže nebo s příplatkem "za vyhlídku" na moře. Ceny v sámoškách jsou zhruba stejné jako u nás, v restauracích se dá najíst od 7 do 10 €.ITINERÁŘ - 5 DNÍ:


 • MĚSTO SKIATHOS


 • AGIOS ALEXANDROS


 • HŘBITOV SKIATHOS


 • LETIŠTĚ


 • PEVNOST BOURTZI


 • DŮM PAPADIAMANTIS

 • KOSTEL A HODINOVÁ VĚŽ AGIOS NIKOLAOS


 • HRAD SKIATHOS

 • AGIOS CHARALAMBLOSPLÁŽE:

 • AGISTRI BEACH


 • KOUKOUNARIES BEACH


 • LALARIA BEACH • XANEMOS BEACH


 • LECHOUNI BEACH