Vyhledat

SKIATHOS a SKOPELOS za KAČKU


SKIATHOS, dokonalá ostrovní řecká krása ležící v severní části Egejského moře a patřící do skupiny ostrovů severní Sporady. Na ploše necelých 50 km2 zde žije přibližně 6000 stálých obyvatel a krom ruiny středověkého města, jednoho kláštera a spusty kostelíků zde žádné světově významné pamětihodnosti fakt nenajdete. Co tady ale najdete, to jsou ty nejkrásnější řecké pláže a panenská příroda, kterou turismus zatím neznásilnil, jen ji pořád ještě něžně líbá..Skiathos se proslavil natáčením filmového muzikálu Mamma Mia (narozdíl od sousedního Skopelosu pouze dvěma scénami) a letištěm, které je známé jako „evropský St. Maarten“, tudíž vyhledávané mezi leteckými nadšenci.


Především je to však ostrov, který je plážovým rájem a teď, na přelomu května a června - je zde horko jak v Egyptě, skvělé jídlo, dokonalý relax a vše ZA KAČKU.
PODĚKOVÁNÍ (NEJDE NEVLOŽIT):


Než jsem vyrazila na tuto řeckou cestu, vyzvala jsem vás na svých facebookových stránkách, zda se někdo nechcete stát mým travel partnerem (sponzorem). Důvod a vůbec celá spontánní výzva níže ...SPONZOR ZA KAČKU?

Přátelé, dneska jste mě v komentářích a ve zprávách fakt nahlodali! Takže na rovinu – opravdu nemám žádného sponzora, žádná placená partnerství ani žádné jiné cestovatelské benefity, které by nějak zvlášť stály za zmínku. Cestování mě rozhodně neživí, naopak. Zrovna teď řeším, že moje webovky chtějí platbu přes 300 €, protože se jaksi samy přeply do prémiového účtu. Jsem prostě ajťák par excellence.

Takže! Pokud chcete radu, jako že vás o to píše měsíčně minimálně 50, jak se živit cestováním, pak mám hned 4:

📍 pilot

📍 letuška

📍 řidič autobusu

📍 ...a nebo nejlépe a nejjednodušeji - řidič kamionu

Pokud si opravdu myslíte, že někoho může živit cestovatelský blog, čeká vás, pustíte-li se do toho, rychlé vystřízlivění. Jsou to pouze náklady. To, na čem já jedu a co je pro mě "příjem", to jsou vaše zprávy, fotky z cest, maily, komentáře...prostě všechna pozitivní zpětná vazba, za kterou si sice rohlík nekoupím, ale lahvinku za euro z Lídlu si vychutnám v JÓ euforii a s pocitem, že mám VŠECHNO.

Rada nad zlato pro začínající travel blogery: cestovat by člověk neměl pro peníze, ale pro radost z každého dne, z každého místa, které uvidí a hlavně z každého sdílení a nakopnutí někoho dalšího, kdo se zvedne z gauče a zkusí to taky. Bez kufru, bez angličtiny, bez zkušeností, bez cestovky, bez peněz navíc. Prostě jen proto, že to chcete, že vás to těší, že to děláte hlavně kvůli sobě. A o tom to celé CESTOVÁNÍ za KAČKU je.


Nicméně nebudu kecat, představa, že by mi (přátelé čtěte NÁM, protože v tom jsme od začátku SPOLU) někdo mohl tyto cesty sponzorovat, mi nepřijde úplně mimo mísu. Už je vás tu docela dost, 13 tisic ❗🙏❗opravdu klepe na dveře a já pevně doufám, že je již ZÍTRA otevřu (a ťuknu si s vámi další skleničkou secca z Lidlu za 20 kaček), takže by zde i nějaký potencionální sponzor, co na půdě přehrabuje peníze vidlema a přemýšlí, kam efektivně zainvestovat, klidně mohl být! No a sponzoringu já se rozhodně nebráním! Tolik plánu, tolik cílů... uz přemýšlím, že prodám i střechu nad hlavou, abychom spolu i to GRÓNSKO dali.


👉 Dlouho, celou sprchu, jsem přemýšlela, jakou fotku k tomuto "náboru sponzorů" zvolit. Samozřejmě jsem zde na vás mohla vystrčit svoji prdel (to prý funguje), ale lživá reklama není nikdy dobrá a (hlavně vy holky) vězte, že realita není nikdy taková, jakou nám ty internety servírují.

👉Takže po zralé úvaze použiji coby ilustrační foto to, v čem opravdu vynikám, co mi jde nejlépe, co je mojí největší předností, vášní a každodenní náplní i bez monetizace. To, v čem bych rozhodně a bez zbytečné skromnosti ostudu neudělala! VÍNO.

Takže - pokud v tomto postu nějaký sponzor vidí potenciál stejně jako já, nechť mě osloví ve zprávě. Každá spolupráce je pro mě vítaná, to bez legrace.


Jo, a protože prý teď frčí sbírky na cesty, tak pokud byste mi chtěli kdykoliv během roku přispět nebo mě odměnit za příspěvky, za rady, za nabádání k nepřiměřené konzumaci alkoholu na cestách, za zprávy a komentáře, prostě za veškerou moji iniciativu zde, číslo mého účtu je: 1455864053/0800.

Jakákoliv částka potěší, protože když nad tím tak přemýšlím....kdyby mi každý z vás poslal měsíčně jednu korunu, posbíráte se mi dohromady na 2 krásné tripy i bez placené propagace alkoholu!!

Tak nad tím zkuste zapřemýšlet a třeba se nějak společně domluvit...


No a výsledek?


Během dvou dnů (a pár jednotlivců ještě do dnešního dne), jste mi poslali na účet částku, díky které jsem tento web na dva roky dopředu zaplatila. Ze srdce vám všem děkuji! Doufám, že když jste si na něj přispěli, BUDETE SEM VÍC CHODIT :) , najdete zde cenné cestovatelské rady, ale ještě něco cennějšího a důležitějšího - najdete zde INSPIRACI.


Svojí výzvou jsem chtěla reagovat na množící se dotazy, jak se cestováním živím (opáčko z minula - NEŽIVÍM) a zabránit tomu, aby se někdo nad mými příspěvky (které mají být vyloženě motivační a zvednout z gauče i ty, co si mezi sebe a letenku staví zbytečné mantinely) trápil, že se mu nedaří cestovat, jak by si přál, když nějaká Kačka trajdá po celém světě.


Realita není tak růžová, jak to vypadá. Ostatně jako všechno v životě. CESTUJI za KAČKU je minimálně 200 hodin práce měsíčně (nejen cestopisy, ale i komentáře a odpovědi na všechny vaše zprávy a dotazy), někdy dřina, vždy na dřeň. Jede se z úspor, často se spí na letišti a téměř vždy jí v supermarketech. Koordinovat můj letecký plán s opravdovou prací (kterou fakt mám) stojí velké nervy - samozřejmě musím pracovat i na cestách, takže v autobusech, na lodích, na letištích přesně tak, jako vy v kancelářích. No a pak přijedu domů, doháním co se dá jak doma, taky v práci, sháním další letenky a chystám nové itineráře, reaguji na vaše zprávy, maily, komentáře a vkládám nové a nové příspěvky a přitom se snažím sepsat všechny postřehy a rady z právě ukončené cesty do cestopisů, jako je třeba ten dnešní ze SKIATHOSU. Každopádně to vůbec nejdůležitější z tohoto sdělení je – STOJÍ TO SAKRA ZA TO!


Takže ještě jednou - moc vám všem děkuji❗Nejen za příspěvek, ale hlavně za vaše komentáře k transakcím, u kterých jsem se buď zasmála nebo dojala. Děkuji vám ale i za podporu, kterou mi zde i na facebooku už třetím rokem dáváte. Už to, že označíte FB stránku, že se vám líbí nebo se kouknete sem na web, co nového, je pro mě moc.


...ZPĚT K CESTOPISU:


TERMÍN:‌ ‌

30.5. - 4.6.2022

PROČ‌ SKIATHOS?‌ ‌


Protože mi naskočily facebookové vzpomínky na Řecko rok zpátky, konkrétně na boží Aeginu a Agistri (https://www.cestujizakacku.cz/post/aegina-a-agistri-za-ka%C4%8Dku) a já dostala strašnou chuť na opravdický řecký salát! Koukala jsem na letenky do všech řeckých směrů, ale pod 150 ‌€ nebylo od června dále k sehnání vůbec nic! A už vůbec ne řecký ostrov - jakýkoliv - protože ostrov je zárukou dokonalé řecké atmosféry vždycky.No a pak jsem u Ryanair narazila na docela levnou letenku na ostrov Skiathos s vzpomněla si na povídání o tomto místě a hlavně o místním letišti, které je evropskou raritou. No a pak jsem ostrov zadala do googlu a vyskočila informace, že právě odtud jsou neskutečně boží záběry z filmu Mamma Mia. Bylo rozhodnuto. Jenže když jsem se snažila pohybovat v datech tak, aby odlet seděl nejen s mojí představou fredo capucina na pláži, ale i s mými pracovními CZ závazky, cena skočila trojnásobně. Skoro jsem to vzdala, když jsem si vzpomněla na vyhledávač kombinovaných cest, který jsem dosud nepoužila. Zadala jsem do Kiwi svoje požadavky a vyskočila na mě letenka za 1100 Kč s přestupem (a nocí) v Benátkách. Bylo rozhodnuto! Řecko bude!


 • Časový posun + 1hod oproti ČR.
LETENKY‌ ‌NA SKIATHOS (SKOPELOS)

Letenku ‌na ostrov SKIATHOS můžete koupit s odletem z Vídně u Ryanair. Ja jsem kupovala cca 4 týdny před odletem, a to v aplikaci Kiwi, na kterou hodně lidí nadává, ale já dosud neměla jedinou osobní zkušenost. Právě zde mi totiž vyskočil nejen vyhovující termín, ale hlavně cena o třetinu nižší než u Ryanair.


Letenka za 1 100 Kč komplet zahrnovala následující:

 • Odlet v pondělí před 19 hodinou z Vídně směr Benátky (VCE) s Ryanair.

 • V Benátkách noc na letišti…

 • V 5.45 ráno v úterý odlet z Benátek směr Skiathos s Volotea.

 • Návrat přímým letem ze Skiathosu do Vídně s Ryanair v 10.15 v sobotu.COVID‌ ‌SITUACE‌ ‌-‌ ‌OPATŘENÍ‌ ‌

Naštěstí si vzal Covid zase prázdninovou dovolenou, takže mimo nahrání certifikátu o prodělání nemoci při check in letenky (kterej nikdo nekontroluje, takže kdybyste si tam omylem nahráli QR kód meníčka vaší oblíbené restaurace, proletíte taky) tentokrát žádná vstupní opatření v podobě příletových PLF a QR kódů.


Navíc tímto letem pro mě (nejen to, pro nás všechny!) nově i konec povinnosti mít na palubě letadla roušku, což je věc nevídaná a skoro mi zkazilo náladu, že už po dobu letu nepáchám bez roušky na puse hrdelní zločin…


Na Skiathosu jsem přistála 31.5.2022 a v ten den jsem se bez roušky dozvěděla od paní prodavačk, že od 1.6. končí povinnost nosit roušky v obchodech.


Jediné místo, kde byste měli roušku mít, je trajekt na sousední ostrov, ale když ji mít nebudete, taky vás na loď pustí. Certifikáty se nekontrolují nikde, ani na lodi.
DOPRAVA Z/ NA LETIŠTĚ SKIATHOS


Letiště Skiathos je známé jako „evropský St. Maarten“ a vyhledávané mezi leteckými nadšenci. Letadla tady totiž přistávají těsně nad hlavami pozorovatelů z pláže těsně sousedící s přistávací dráhou, což je zážitek par excellence.Na letišti je wifi gratis, jedna kavárna a jeden prťavej duťák. Jo a bacha při odletu, ať nesrkáte bublinky s pocitem, že máte času dost z druhé strany budovy - terminál pro vnitrostátní lety.


Co musím vyzdvihnout, to je stojan hned po vstupu do budovy letiště s kompletní mapou ostrova Skiathos. Tu si určitě nezapomeňte vzít. Je zcela zdarma.Hláško z letiště:


Ani ve Vídni, ani v Benátkách a už vůbec ne na Skiathosu -nikdo nekontroloval rozměr zavazadla. Při návratu ze Skiathosu nebylo třeba vytahovat elektroniku a otvírák na víno se také krásně proletěl do Řecka a bezpečně vrátil až domů. Naprostá pohoda - na Skiathosu stačí přijít do haly 40 minut před odletem.


Cesta z letiště:

 • autobus - kolem letiště sice jedna autobusová linka z města Skiathos do Xanemos vede, ale frekvence spojů prý vůbec nenavazuje na přílety… Je to ale úplně jedno, protože ve městě jste pěšky za chvilku.

 • taxi za nekompromisních 20 €, pro ty, co zaspali a rodinky - cháu, že s dětmi a kufry se vám vláčet asi nechce…

 • chůze, varianta, kterou volí drtivá většina cestujících, protože město Skiathos je od letiště vzdáleno jen 3 km (max 20 min) a je to super osvěžující procházka (já byla po zastavení letadla za 35 minut v ubytování v centru města)
DOPRAVA NA SKIATHOSU:


1/ AUTOBUSY

Nemám osobní zkušenost, ale zjistila jsem: na ostrově jezdí tři autobusové linky. Ta hlavní linka má 24 zastávek, vede po pobřeží, začíná přímo v hlavním městě a končí na pláži Koukonaries. To jsem opravdu viděla, super přístup na jižní pláže pro všechno, kdo mají s půjčení auta/skútru strach. Zastávky jsou na znamení, takže je třeba zmáčknout v buse červené tlačítko. Další možnost je nahlásit váš cíl výběrčímu jízdného (ten po odjezdu začne procházet autobus a vybírat jízdné, zeptá se na zastávku kam jedete, prodá vám lístek a většinou pak řve na řidiče, kde má zastavovat). Cena lístku záleží na vzdálenosti a pohybuje se od 1.60 do 2 €. V létě počítejte, že autobusy jezdí narvaný, takže se do něj nemusíte ani dostat. Každopádně autobusy jezdí každou chvilku a celej den. Jízdní řády jsou na zastávkách. Nevýhodou je to, že nejezdí všude…


2/ PŮJČENÍ DOPRAVNÍHO PROSTŘEDKU

Tuto variantu jsem zvolila já a vřele všem doporučuji! Ať už skútr nebo čtyřkolka, klidně i auto, ale hlavně zde nezůstat odkázaný na pěší túru nebo autobusy – to byste z ostrova opravdu zažili jen setinu!

 • SKÚTR

Co se týká půjčení skútru – pokud budete chtít zajet opravdu na všechna místa, probádat nádherný panenský sever a nejen profláklé jižní pláže, pak je potřeba nebýt pouze víkendový řidič motorky a už vůbec ne začátečník! Cesty a terén jsou opravdu krkolomné – často štěrk a písek, což je hrůza všech řidičů motorek, kmeny přes cesty, cesty, které se postupně zužují v polňačku (a i ta někde postupně zmizí)… prostě žádná p****! Kdo ale jezdit umí a ví, co si v jakém terénu může dovolit, zažije právě na motorce na tomto ostrově nejhezčí chvíle!


Za motorku zaplatíte za jeden den od dvou a více dnů 15 €, jen si nejsem jistá, zda to v sezóně o nějaké euro neposkočí hore. Jinak k dispozici jsou v půjčovnách skútry různých obsahu (50-125-150), můžete si půjčit i terénní silný stroj, pokud opravdu umíte jezdit.Než vám motorku půjčí a chtějí vidět vaši řidičskou licenci, tedy platný řidičský průkaz, někde chtějí i pas. Smlouvu vás nechají celou vypsat za ně - přece jenom ta řečtina a čeština není úplně kompatibilní..


U půjčení motorky je výhoda to, že máte plnou pojistku již v ceně, nic navíc, při předání se na motorku nejdou obvykle ani podívat. Samozřejmostí jsou helmy (1 až 2 podle počtu pasažérů) gratis, obvykle dostanete i mapu ostrova a nějaké instrukce, co vidět a kam s motorkou bez problémů dojedete. Helmy jsou povinné Rozhodně je mějte po celou dobu na hlavě, nevnímejte to, že místní v hlavním městě jezdí bez helmy. Oni terén opravdu znají a ví, co si mohou dovolit a zřejmě je k nim policie schovývavá, na což jako turisté nemůžete spoléhat.


Papír, respektive smlouvu, schovte v motorce - slouží pro případnou kontrolu policie. Já jsem teda za celou dobu policii neviděla ani jednou.


Jinak já půjčovala skútr zde (v centru Skiathosu, dejte do google map místní autobusovou zastávku u nábřeží a cca 50 metrů nad ní) a naprostá spokojenost: • ČTYŘKOLKA

Zde platí prakticky totéž co pro motorku, pouze cena je dvojnásobná, tedy 30 € za jeden den.

 • AUTO

I když je půjčení auta taky vyřízeno rychle a bez předchozí rezervace, je to trochu administrativně složitější proces. Řeší se samozřejmě pojištění vozu, které obvykle stojí +10 € na den a smlouva už se také vypisuje trochu poctivěji pokud si připlatíte plné pojištění, předáte auto stejně bezstarostně jako skútr, pokud budete chtít šetřit, stejně jako všude vám auto důkladně zkontroluji…auto je určitě jedna z možností jak se po ostrově dopravovat, ale doporučuji opravdu jenom rodinám s dětmi skútr a čtyřkolka je pro jednotlivce nebo pár rozhodně lepší A rozhodně levnější teď také mějte na paměti, že budete-li bydlet v hlavním městě, v řadě uličkách, tedy u vašeho ubytování, vůbec nelze autem parkovat.


No a to hlavní - parkování je všude na ostrově zdarma, a to i u turistických cílů a pláží. Prostě pohoda, svět takový, jaký by měl být!
UBYTOVÁNÍ NA SKIATHOSU


V prvé řadě musím upozornit, že ubytování na přelomu května a června, tedy ještě v mimosezóně (kterou zde ale rozhodně na počasí a teplotě moře nepoznáte), je v úplně jiném cenovém levelu, než když si sem zaletíte vprostřed prázdnin! Foto níže demonstruje nárust cen za můj apartmán v rozmezí 14 dní.. • …proto všem doporučuji cestovat před sezónou a po ní a krásné teplé léto trávit u nás doma na bahňáku!

 • Bydlela jsem v penzionu: Pension Butterfly. Hledala jsem na bookingu asi 14 dní před odletem, a to nejlevnější ubytko v centru se slušnou recenzí - věděla jsem, že se v ubytování dlouho zdržovat nebudu. Vzala jsem nejlevnější nabídku a s ní se dostala za 4 noci pro 2 osoby na neuvěřitelnou částku 1700 Kč sakumprásk, tedy 212 Kč osoba a noc. Rozdílnost cen dle jednotlivých dnů s postupem času vidíte na fotce, kde ceny rostou z 400 Kč na noc až po 2100 Kč, a to během 10 dnů…

 • Wifi bylo ve všech prostorách, k dispozici velký pokoj s lednicí, klimatizací, malým balkonem s výhledem na celé městečko, v koupelně fén, ručníky. Všude čisto, denní úklid v ceně a fajn přístup personálu, který mě ubytoval v 9.30 ráno (místo od 16 hodin jak stojí na bookingu).

 • Na tomto ostrově toto ubytování vřele doporučuji, ale samozřejmě za mimosezónní ceny! Co se týká lokality, jste v naprostém centru - auto zde nezaparkujete (ale v přístavišti nebo o nějakou ulici opodál bez problémů a zadarmo), ale motorku pod oknem ustájíte bez problémů. Všude to máte blízko, sámoška je asi 80 kroků od vchodu, v centru městečka jste asi za 3 minuty chůze a v přístavu za stejně dlouhou dobu. Autobusová zastávka je taktéž pár kroků od domu a z letiště jsem byla ve svém pokoji za 30 minut pohodové chůze. Tak simple tenhle řeckej Karibik je!
JÍDLO NA SKIATHOSU


Každá přímořská kuchyně je skvělá, protože jsou jejím základem ryby, mořské plody a hlavně - čerstvé suroviny. Jo a zelenina - obyčejná rajčata, okurek a cibule - nikde nechutná tak, jako v Řecku! Úplně jiná chuť, než jakou známe z našich supermarketů. Přitom ceny jsou zde naprosto v pohodě, a to jak v supermarketech, tak v restauracích a tavernách.


Řeckou kuchyní jsou pro mě zmíněné mořské plody a ryby, zelenina, maso, cuketové mňamky, FREDO cappuccino, bylinky a koření, no a do všeho olivový olej! Tuna oleje!


 • SOUVLAKI - fast food z malých kousků masa a někdy zeleniny, grilovaných na menší jehlici v horizontální poloze. Jde o obdobu tureckého kebabu


 • ŘECKÝ GYROS - národní jídlo, řecký fast food, který se rozšířil po celé Evropě. Jde o kořeněné maso opékané na obrovské vertikální grilovací jehle, které najdete opravdu na každém kroku, obvykle je v pitě krom masa a zeleniny i porce hranolek a tzatziki.


 • MUSAKA (8 - 11 €) je moje srdcovka ze tří vrstev dobrot (opražené lilky, mleté maso - jehněčí nebo hovězí - na cibulce v rajčatové omáčce a bešamelová omáčka), obvykle servírované v kamenné zapékací misce v porci, ze které se dva ne úplně hladoví lidé dostatečně zasytí.


 • TZATZIKI (4 - 7 €) jsou dokonalé okurkovo jogurtové osvěžení, které svou běžnou řeckou porcí dokonale zasytí. Velice často je menší množství podáváno i k masu a rybám. Konkrétně jde o studený pokrm z jogurtu, okurek a česneku, olivového oleje, octu a bylinek jako je kopr.


 • ŘECKÝ SALÁT (5 - 9 €) je jídlo, které když máte štěstí, může být v tak velké porci, že je i pro dvě osoby slušným obědem. Pro jednu osobu je obědem vždy, protože na něj nepoloží kousíčky sýra, jak se to dělá u nás, ale rovnou 100 až 150 g blok sýru feta. Na sýru se tady rozhodně nešetří a i zeleniny vám dají jak pro králíka na rok! Salát je moje absolutní droga a dávám si ho v Řecku pokaždé každý den tady tomu nebylo jinak. Je to salát, jehož základem jsou vždycky rajčata, okurky, červená cibule, olivy, bylinky a sůl. Samozřejmě nesmí chybět olivový olej a zmíněný sýr Feta. Je to jídlo, které se do teplých vyprahlých dnů hodí naprosto dokonale - zasytí a osvěží.


 • KOLOKITHOKEFTEDES, ZUCCHINI BALLS (4 - 5 €) je v podstatě předkrm kterého se ale v klidu najít a jako hlavního chodu. Toto jídlo jsem v Řecku vyzkoušela poprvé loni a okamžitě se zamilovala. Jsou to placky nebo kuličky, jejichž základní surovinou je cuketa. Dále se přidává cibule, sýr feta, někdy mrkev, vždy máta a pepř. No a pak už se to smaží a podává nejlépe s tzatziki. Mňam!


 • ZUCCHINI FRIES (4 - 6 €) smažené cuketové plátky (někdy krájené po délce, někdy kulaté) v lehkém těstíčku - obvykle vrchovatý talíř, kterého se taktéž přejíte, je to strašná dobrota!


 • MOŘSKÉ PLODY (10 - 15 €)- mořské plody, to je celá řada jídel! Mušle vyjdou okolo 10 € za obrovskou porci, naopak ryby, kalamáry jsou dražší. Každopádně za 15 € si dáte slušnou porci mořských plodů, ať už preferujete cokoliv. No a hlavně - kde jinde si dát mořské plody, než u moře? A nemusí to být jenom mořské plody, velice dobře zde chutná jakákoliv ryba třeba na grilu. Já mám osobně nejraději krevety, všelijaké slávky a jiné korýše, ale ať si tu dáte kdekoliv cokoliv, nebude to chyba. No a že si to nejlépe vychutnáte s vyhlídkou na moře, to asi nemusím zmiňovat..


 • ŘECKÝ JOGURT (3 € za kilo v supermarketu) - nejlepší je s řeckým medem (1,4 € za 0,5 l sklenici v sámošce) a pistáciemi čerstvě vyloupanými.


 • FREDO CAPPUCCINO (2,5 - 4 €) - ledová káva, která se připravuje z instantní kávy a ledu rozmixovaného s mlékem, ze kterého vznikne krásná krémová konzistence, kterou když před vás postaví, máte pocit, že jdete jíst dezert! Je to půllitr energie a osvěžení s úžasnou pěnou, která vás nakopne ve vyprahlém městě i na pláži.


 • ŘECKÉ VÍNO (2,5 - 4 € za 1,5 l v sámošce, na trhu) - řecké víno není ani tak dobré, jako levné. Je všude...sámošky, trhy, stánky - v PET lahvích různých etiket (vždy alespoň 5 druhů) a zásadou výběru je jediná informace - na ceně nezáleží, čím tmavší, tím větší hnus. Berte to nejsvětlejší v regálu. Každopádně vychlazené bílé nebo růžové víno mi opravdu chutná, a když si představím, že litr a půl vyjde na 70 Kč, je to pro mě země, kam bych se měla nastěhovat na důchod!


K cenám v restauracích lze obecně říct, že rozhodně nejsou vyšší než u nás poslední dobou bych dokonce řekla naopak A hlavně, v Řecku vám nikde nedají malou porci po které byste odcházeli restaurace hladový což se mi bohužel u nás ještě stále stává. Všechny mnou uvedené ceny v rozpětí znamenají, že nižší částka je cena v méně turistické restauraci na periferii města, vyšší částka jsou ceny v centru, u pláže nebo s příplatkem "za vyhlídku" na moře. Ceny v sámoškách jsou zhruba stejné jako u nás, v restauracích se dá najíst od 7 do 10 €.ITINERÁŘ - 5 DNÍ:


 • MĚSTO SKIATHOS

Skiathos je hlavní a největší město ostrova. Jedná se o velice živé přístavní město s historickým centrem s několika nádhernými kostely a tradičními panskými domy. Ve městě se nacházejí i malebné kostelíky Agios Nikolaos a Trion Ierarhon.Město Skiathos je protkáno úzkými uličkami, které jsou plné taveren, restaurací, obchůdků a dalších podniků. V uličkách si užijete romantických procházek, a to jak přes den, tak i v pozdních večerních hodinách.


Skiathos je hlavní silnicí spojen s ostatními významnými letovisky na ostrově. Tato hlavní silnice je vlastně jedinou silnicí na ostrově a je dlouhá 17 km.


Pokud neletíte na Skiathos za ležením na pláži, ale chcete ostrov v prvé řadě prozkoumat, právě Skiathos mi přijde jako ideální místo k ubytování. A důvody proč?


 • Letiště je 20 minut chůze od centra města, takže po příletu můžete za půl hodiny bydlet. Stejná výhoda při odletu domů..

 • Nikde jinde není větší konkurence půjčoven skútrů, čtyřkolek a aut, takže i ceny jsou zde jednoznačně nejnižší, totéž platí o ubytování!

 • Máte zde po ruce přístav, díky němuž se můžete vypravit na sousední ostrovy.

 • Jsou zde nejen minimarkety, ale i velké supermarkety, kde už jsou ceny opravdu nižší než u nás! Jak jsem již psala, litr a půl docela dobrého vína za 2,5 € , tedy za 63 Kč... To už u nás nekoupíte ani náhodou..

 • Městečko, byť se zdá malinké, je ve skutečnosti obrovské a i když zde budete týden, každý večer najdete při procházkách další a další krásné uličky. Je zde hodně krásných kostelů, pár fajn přístupů k vodě přímo v centru, kde se klidně můžete celý den koupat, velké množství skvělých restaurací a taveren.. Jsou zde ale i krásné dva výběžky do moře, kde trávit čas je vyloženě radost!

 • Mně osobně nejvíc uchvátil místní pořádek, květiny všech barev a vůní, to, jak se zde starají o pouliční kočky – všude jsou krabice s krmítky (jak v podobě granulí, taky i vody) a v neposlední řadě - automaty na vodu zdarma ve vyprahlém centru města byly příjemným překvapením! • AGIOS ALEXANDROS

O kostely, kostelíky a kapličky u cesty zde doslova zakopáváte na každém kroku. Kapličky u cesty bývají různých barev a tvarů a nutí vás co chvilku slézt ze skútru a kochat se jejich krásou. Naopak kostelíky září ve své prosté bílé kráse a nabízí oku lahodící úžasný kontrast s místní přírodou sytých jarních barev a tyrkysovým mořem.Ten nejkrásnější kostelík je za mě Agios Alexandros. Je zavřený a opuštěný, čelní pohled napovídá, že už sem zabloudí akorát příležitostně turista, ale pokud se sem vypravíte, nebudete ani té strastiplné cesty k němu litovat!Dostat se sem můžete pouze na skútru/čtyřkolce nebo pěšky, pro auto cesta sjízdná není. Z hlavního města Skiathos je to pěšky 2 hodiny chůze (něco přes 5 km). Pokud se sem taky vyprávíte na motorce, rozhodně to nedoporučuji řidičům začátečníkům ani svátečním jezdcům - terén je opravdu masakr.


Kostel je zasazen do neuvěřitelného místa s panoramatickou vyhlídkou na sousední ostrovy, na přilehlou naprosto panenskou pláž zcela bez lidí (narozdíl od jižních pláží, které vypadají už teď, na přelomu května a června jak Bulharsko v TOP sezóně) na všechnu tu krásnou přírodu, která vás na tomto ostrově provází na každém kroku.


..tohle je opravdu boží místo a já se vsadím, že díky špatné dostupnosti ho budete mít i v plné sezóně jenom pro sebe. No a právě to dává místu ještě větší punc výjimečnosti, kouzla a pocitu, že jste v nebi. Stoupnout si totiž na terasu kostela nebo dokonce na krásnou bílou střechu, skoro se dotýkat nebe, nasávat všechny barvy a zvuky kolem sebe, slyšet tlukot vlastního srdce a uvědomit si, že tohle je tady a teď jen vaše...to je pro mě jeden z nejkrásnějších zážitků na tomto ostrově.Tohle jsou chvíle, kdy se vám rozbuší srdce jak o závod a pak zase pomalu uklidní pod tíhou omamných vůní a zvuků pravidelných mořských vln pod vami. A o tom život je. O turbulentních emocích, o chvílích, kdy naše tepovka skáče jak dostihovej kůň, o každém nádechu a výdechu, který si naplno uvědomujeme jako dar. A takové jsou především na cestách. • HŘBITOV SKIATHOS

Vy, co se mnou cestujete pravidelně, víte, že v žádném městě ani zemi nevynechám prohlídku místního hřbitova. No ani Skiathos nebyl výjimkou. Hřbitov je na kopečku v centru města, takže jste tam za chvilku a je opravdu nádherný! Pokud chcete zažít malý restart, jeho prohlídku doporučuji..

Kolem hřbitovní brány se potulují kočky, a právě tady nejsou tak plaché jako ve městě, takže nejen že se nechají klidně pohladit, ještě vás pak provází hřbitovem na každém kroku a vyžadují mazlící přídavek…Překvapil mě zde systém zavlažování, protože do každé uličky vede hadice s vodou, aby mohli návštěvníci svoje hroby zalévat.


Kdo cestujete do Řecka často a nějaký ten hřbitov už jste viděl, tak víte, že Řekové umísťují na všechny hroby fotky zemřelých. Někdy aktuální, jak člověk z tohoto světa odešel, někdy fotky z mládí, fotky manželských párů… Strašně se mi to líbí, dříve se to dělalo i u nás, ale postupně se od toho upouští. Je to strašná škoda! Chodit po hřbitově, číst jména na náhrobcích a dívat se do těch nádherných tváří, to má opravdu něco do sebe. A zejména pro pozůstalé…Stejně jako všude na ostrovech, i tady je přímo ze hřbitova nádherná vyhlídka přímo na moře. Tohle je opravdu můj posmrtný sen!


No a když budete hřbitovem bloudit, je malinký, možná u hřbitovní zdi právě s touto mořskou vyhlídkou najdete stejný hrob, u kterého jsem se zastavila a restartovala já. Nevedl mě tam ani tak tvar nebo barva hrobu, ale židle respektive křesílko, které stálo před ním. Táhlo mě to k sobě jako magnet, hned mi bylo jasné, že někdo na tomto hřbitově tráví opravdu hodně času a s tím, kdo je v hrobě, vede dlouhé debaty. Krásný! Nenechat milovaného člověka ani po smrti samotného… Kdo z nás to v dnešní uspěchané době dělá…? Ale tady to jde, v Řecku ten čas totiž plyne úplně jinak, pomalu a krásně. No a když se podíváte na náhrobek, u kterého předpokládám sedávají rodiče, zjistíte, že je tam dvanáctiletý kluk, malý fotbalista. To vám skoro srdce utrhne…Jenže i toto je život, bohužel.. A proto si ho každý den užívejme tak naplno, jak to jen jde, nikdy nevíme, kdy ten náš bláhově a velice často označovaný "celý život před námi" skončí. A také buďme co nejvíc s těmi, které milujeme, protože sedět jim vedle hrobu je sice krásné, ale tak nějak to není ono…


 • LETIŠTĚ

Asi největším tahákem tohoto ostrova je místní letiště Skiathos International Airport. Patří mezi jedno z nejznámějších letišť na světě.


Letiště proslavila zdejší přistávací a vzletová dráha, která se nachází přímo u silnice, kde vám letadla přistávají přímo nad hlavou. Při vzletu zase stojíte skoro přímo za ocasem letadla a dýcháte spálený kerosin. Letiště si vysloužilo přezdívku „Evropský Sint Maarten“, po známějším letišti v Karibiku.Největší provoz je v měsících červenec/srpen, takže mimo sezonu je potřeba zmapovat přílety a taky mrknout Flightradar24. Každopádně i teď v mimosezóně tak 10 spojů denně přiletí. Jo a pozor, občas se může objevit i vítr, kvůli kterému klidně na poslední chvíli změní směr přistávání, což může vést k tomu, že u ranveje budete stát zbytečně, protože letadlo přistane z druhé strany. • PEVNOST BOURTZI

Bourtzi je benátská pevnost nacházející se na poloostrově oddělující areál pevnosti od hlavního města Skiathos. Pevnost je historicky významná tím, že v ní sídlila škola sloužící jako centrum odboje proti Turkům. Dnes se v pevnosti nachází umělecká galerie a letní divadlo. No a hlavně nádherný bar s vyhlídkou na moře a malá kamenitá pláž přímo pod tímto barem, kde můžete srkat víno během teplých večerů a kochat se pohledem na moře a přistávající letadla přímo nad hlavou • DŮM PAPADIAMANTIS

Tento dům je budova v hlavním městě Skiathos, ve které vyrůstal a nakonec i zemřel známý řecký spisovatel Alexandros Papadiamantis, jenž ve svých novelách často opěvoval krásy ostrova Skiathos. Dnes se v tomto domě nachází muzeum slavného rodáka, které vystavuje jeho osobní předměty a mapuje vývoj jeho díla. Dům vypadá jako všechny ostatní domy v centru – je hezký, ale pokud ho nedáte do map a nejdete k němu cíleně, určitě vás do oka jen tak netrkne.


 • KOSTEL A HODINOVÁ VĚŽ AGIOS NIKOLAOS

Tento kostel leží v centru města nabídne vůbec nejkrásnější vyhlídku na hlavní město. Je to jeden z nejkrásnějších kostelíku, které zde na ostrově jsou a vůbec nebudu komentovat, že se jmenuje podle svatého Mikuláše…


Krásná je i hodinová věž a výstup sem stojí za to absolvovat jak ve dne, tak i v noci, kdy je síla místa ještě mnohem výraznější.


Kostel je zasvěcen svatému Mikuláši, patronovi všech námořníků je umístěn na vysokém kopci hned vedle přístavu. Cesta je k němu velice dobře značená. Dostanete se sem spletitými krásnými uličkami, a to hned z několika stran. • HRAD SKIATHOS

Středověký hrad ležící na vyvýšenině na severním pobřeží ostrova je jednou z nejznámějších historických památek ostrova. Hrad si vybudovali tamní obyvatelé s cílem chránit se proti častým pirátským nájezdům. Vzhledem k tomu, jak hojně byl hrad osídlen, byly za jeho hradbami vybudovány i kaple, kostely, a dokonce i mešita.


 • AGIOS CHARALAMBLOS

Tento klášter jsem dala do map úplnou náhodou a cesta k němu byla na skútru fakt masakr! Nachází se na strmém svahu asi pět kilometrů od hlavního města, přesto sem pojedete skoro hodinu!Klášter byl renovován v roce 1809 a je opravdu malinký. Dostanete se sem odemčenou brankou a můžete si projít nádhernou květinovou zahradu, která malý klášter obklopuje. Také je zde hadice s vodou, tak se můžete trošku osvěžit a umýt, protože prach cestou jsem budete nejen polykat, ale budete v něm obalení.
PLÁŽE:


Vyhlášené pláže jsou na jihu ostrova, třeba Koukouries Beach, ale řeknu vám jedno - těmto plážím se vyhněte obloukem❗Cirkus jak na Mácháči a voda s pláží taky jako přes kopírák. Zastavují zde sice autobusy, takže jsou snadno dostupné pro každého (dokonce i pro toho, kdo si zde nechce půjčit motorku nebo auto), ale za mě obrovské zklamání. Pláž není krásná ani hezká, voda nevypadá čistě, lidí jako s.aček a v moři krom hlavy na hlavě samý nafukovadla! Lehátka se slunečníkem za 10 €, což není strašné, ale nechcete-li za toto platit, prostoru na free ležení zde fakt moc není.


 • AGISTRI BEACH

Naopak, půjčíte-li si alespoň na jeden den nějaké posunovadlo a objedete sever ostrova, můžete objevit poklad. Tím je AGISTRI Beach, moje naprostá jednička tohoto ostrova). Právě zde zažijete vopravdický Řecko se vším všudy a najdete důvod, proč se budete chtít na Skiathos vracet!Jelikož je dostupnost dost složitá a nejezdí sem autobusy, věřím, že i vprostřed sezóny zde nebude narváno. V cíli vás odmění krásné dramatické pobřeží lemované skalami, bílá písečná pláž jak na Kapverdách a moře čisté jak v Karibiku! Tohle prostě musíte zažít! Jo a informace pro ty, co se rádi opalují bez plavek - i když zde není žádné nudistické označení, člověka v plavkách tady budete hledat velmi těžko!... akorát jedna nevýhoda – pitný režim sebou! A bacha na terén na skútru, je to masakr!! • KOUKOUNARIES BEACH

Asi nejznámější pláž ostrova, která se často objevuje v různých TOP žebříčcích nejkrásnějších pláží světa. S tím bohužel nemůžu souhlasit. Pro mě to bylo absolutní zklamání a téhle pláži bych se příště vyhla klidně obloukem. A nebo ne, jeďte se tam nakouknout, ať vidíte kontrast jižních a severních pláží na vlastní oči. Tohle je dočista cirkus! Bar vedle baru, pronajímaná lehátka v řadách vedle sebe a prostor pro ty, co si chtějí lehnout jen tak do písku, skoro žádný. Ve vodě milion nafukovadel, na pláži prodejci cetek a předražené pití v restauracích…Co pro mě bylo úplně největší zklamání, to byla barva vody. Věřím, že byla čistá, ale díky zátoce a tmavě žlutému písečnému podloží jsem si opravdu připadala jak na Mácháči. Rozhodně nebyla vidět žádná tyrkysová barva moře, vypadalo to jak náš vesnický rybník.Jinak u této pláže leží i stejnojmenné letovisko Koukounaries, a to na nejzápadnějším cípu ostrova, asi 12 kilometrů do hlavního města Skiathos. Zdejší zvlněná krajina je porostlá hustými keři, olivovníky a borovicemi.


Okolí letoviska poskytuje možnosti pěších výletů do lesů a hájů v přírodní rezervaci. Nedaleko resortu se nachází hustý borovicový les, jenž ukrývá jezírko Strouflias. • LALARIA BEACH

Tahle pláž je dost možná nejkrásnější přírodní památkou ostrova, protože je zkrášlena unikátními bílými skalisky vystupujícími do moře, ve kterých jsou vymlety nádherné mořské jeskyně. Pláž je oblázková a její krása a panenský šmrnc je důsledkem toho, že je dostupná pouze lodí, a to už každej zváží...


K pláži se lze pravidelně vydat prostřednictvím výletních plaveb vyplouvajících z přístavu Skiathos, a to za šílenou cenu od 20 do 40 €).

No a i když internety tvrdí, že se nedá dostat nejen na pláž, ale ani na žádnou vyhlídku na tuto plážovou perlu, tak pokud zabloudíte, může se stát zázrak!

...i ZTRATIT se je CESTA a cesta je mnohdy víc než CÍL…


 • XANEMOS BEACH

Tahle pláž je podle internetu nejvyhlášenější nudistickou pláží, ale to potvrdit nemohu, viděla jsem zde pár lidí v plavkách.Každopádně je velice blízko města a co je na ní úplně nejlepší, je strategicky umístěna na samém konci letištní dráhy, takže jakmile poletí letadlo, letí vám přímo nad hlavou když se rochňáte ve vodě nebo sijestičkujete na pláži. Co se týče krásy této pláže, tak je to kombinace písku a štěrku, rozhodně žádné wow, ale za ten zážitek s letadlem fakt stojí.Jo a meloun mi nikde nechutnal líp jak tady!


 • LECHOUNI BEACH

Tahle pláž se u mě spolu s Agistri Beach řadí k nejkrásnějším dvoum plážím celého ostrova. Nachází se zhruba 6,5 km od města Skiathos, a to kousek od kláštera Evagelistrias. Cesta k ní je zážitek.. Dá se dojet přímo k ní autem i skútrem ale na skútru je to zase docela masakr…

Jedná se o krásnou malou kamínkovou zátoku, která je z obou stran obehnaná skalami. Právě bílé kameny jako podloží i jako krásná okolní kulisa dávají místní vodě neuvěřitelně tyrkysovou barvu.
 • ANEMONI BEACH

Tahle pláž není ničím zajímavá. Patří k letovisku a je poměrně blízko města. Písek a kamínky, krásná čistá voda a je tu kompletní zázemí jako restaurace, slunečníky a lehátka. V době mého příjezdu byla docela přecpaná… Je to jedna z těch pláží, kam se dostanete od zastávky plážových autobusu.

PO STOPÁCH MAMMA MIA aneb SKOPELOS za KAČKU


Ostrov, na který se dostanete pouze lodí (nemá k dispozici letiště), a to za hodinu a půl plavby ze Skiathosu (cena 13,5 -15,4 € v jednom směru).


Po sedmi hodinách zde v sedle motorky musím říct, že ideální varianta je ale udělat si naopak den dva na Skiathosu a kompletní poznávačku pravého řeckého ostrovního ráje zažít zde..
PROČ SKOPELOS?


Protože miluji ostrovy a chce jich poznat co nejvíc, nadchla mě představa, že se z skiathosu lze dostat pravidelnou trajektovou dopravou na sousední ostrov Skopelos ten jsem tedy v původně v plánu vůbec neměla, ale když jsem na místě zjistila, že tam trajekt jede, začala jsem hned googlit.


PROČ JE LEPŠÍ SKOPELOS NEŽ SKIATHOS?

 • Oproti Skiathosu lidí třetina, pláže liduprázdné.

 • Zatímco nejkrásnější pláž Skiathosu je jen jedna a je nedostupná jinak než z vody (předražené výlety s CK), tady je taková pláž naprosto každá a na každém kroku

 • K většině pláží bez problémů dojedete, parkování gratis.

 • Ceny jídla od 5 € (výborné cuketové placičky nebo třeba rozpečená feta) do 12 € (musaka, řecký salát, mořské plody, pasta, gyros...).

 • Ubytování cenově srovnatelné se Skiathosem (bydlím za 250 Kč osoba a noc ), rezervace přes Booking 14 dní předem.

 • Půjčení skútru na 1 den za krásných 15 €, čtyřkolka 30 € a auto za 40 € bez pojistky (50 € plná pojistka). Vše domluvíte na místě hned v přístavu, a to bez rezervace předem, bez depozitu.

 • Benzín sice za 2,5 €/l, ale za 5 € objedete na skútru to hlavní, včetně vyhlášeného kostelíku, kde se točila filmová Mamma Mia svatba.JAK SE DOSTAT NA SKOPELOS?


Na tento ostrov se nedá dostat jinak než lodí. Nemá totiž letiště. Pokud chcete na tento ostrov jako jednodenní výlet, máte dvě možnosti:


1/ VÝLETNÍ LOĎ

Tou první je výlet z místní cestovní kanceláří, kdy za zhruba 40 euro nasednete kolem 10:00 dopoledne do loďky chata s vámi objede různá Turistická místa jak na ostrově Skiathos, taky na sousední skopelu a v 7:00 vás vrátí zpátky do přístavu cena to není vůbec špatná, už s ohledem na cenu normálního trajektu na Skopelos Pokud vám teda nevadí ta brutální organizace a nesvoboda…2/ TRAJEKT A SKÚTR/AUTO

Pokud budete chtít jet na ostrov Skopelos na vlastní pěst tedy místním trajektem, nebude cena o moc přátelštější než výletní loď. Já jsem platila 13,5 € cestu tam, a 15,2 € za cestu zpátky.Lístky na trajekt koupíte v přístavu Skiathos, a to hned na hlavní ulici poblíž nástupiště, v malé kanceláři za rohovou restaurací. Stačí se kohokoliv zeptat, nasměruji vás.Ranní a dopolední trajekty jsou díky covidu zrušené a nevypadá to na jejich návrat do plavebního řadu. První trajekt vyjíždí v 10:40 hodin a na Skopelos připlouvá ve 12:10 hodin.Pokud budete chtít jednodenní výlet, pak jediný smysl dává páteční den, v ostatní dny se totiž trajekt vrací o tři hodiny dříve, což znamená, že máte na ostrov necelé čtyři hodiny. Právě v pátek můžete odplouvat až lodí v 19:15 hodin ze Skopelosu, takže máte na tento ostrov 7 hodin.DOPRAVA NA SKOPELOSU:


Půjčení skútru na jeden den 15 €, v sezóně to bude možná o trošku víc, půjčoven skútrů a čtyřkolek je plné hlavní město, není potřeba rezervace dopředu, pouze licence na řízení tohoto dopravního prostředku (patřičný řidičák).


Já půjčovala skútr u tohoto pána na fotce níže, když vyjdete z trajektu, dáte se za hlavní silnicí doleva, projdete kolem promenádní restaurace do druhé řady ulic a tam vlevo vedle restaurace s růžovými stolky (opět na fotce). Asi 4 min chůze z trajektu.
7 HODINOVÝ ITINERÁŘ OSTROVA SKOPELOS:


 • MAMMA MIA BEACH (KASTANI BEACH)

Pláž je to opravdu nádherná, moře průzračné a tyrkysové, zázemí v podobě lehátek, slunečníků a baru (dokonce tuším půjčovna nějakých těch šlapadel)... Kdo toto vyhledává, určitě bude spokojený! Přístup je bezbariérový - krásná asfaltka až k pláži, s bezplatným parkovištěm.Pláž leží asi 40 minut jízdy na skútru od hlavního města Skopelos, cesta nekomplikovaná a sjízdná i pro začátečníky.


Pláž je nádherná jak z horní vyhlídky, kde tyrkysové moře mezi zelení stromů opravdu září jako diamant, tak i s nohama v moři, lidí tu taky nebylo jak na vyhlášených plážích sousedního Skiathosu, nicméně já osobně dávám přednost plážím bez zázemí a lidí, kteří už si na malé ploše berou soukromí, protože co si budem vykládat - to ten vyjem přírody vždycky malinko pokazí. No a i takových, téměř panenských pláží, je na tomto ostrově spousta! Stačí nasadit helmu, skočit na skútr a po cestě si jen vybrat tu SVOU.
 • PANORMOS BEACH

Pláž Panormos ve stejnojmenném zálivu je krásná oblázková pláž, kde je lidí tak akorát. Najdete se zda na části pláže lehátka a slunečníku u malé restaurace, zbytek pláže je čistý.Dostanete se autem až k pláži, je zde malé parkoviště, které je samozřejmě zdarma.Jo a v místní restauraci dělají ty nejlepší cuketový koule celého Řecka!


 • MILIA BEACH

Milia je asi 13 km západně od hlavního města a je to mimořádně krásná pláž s třpytivým bílým pískem a tyrkysovou vodou, ideální pro koupání a potápění. K dispozici jsou zde lehátka, slunečníky a plážový bar, který nabízí studené nápoje a občerstvení.


Přímo naproti pláži vidíte zelený ostrůvek zvaný Dassia, který dokresluje idylickou scenérii. • CHAPEL OF ST. JOHN (AGIOS IOANNIS, Kaple sv. Jana)

Kaple stojí na útesu, a i když je romantickým a díky Finové klasice i dobře zpropagovaným travel-cílem, má naprosto jedinečnou atmosféru. Neuvěřitelný mi přišlo i to, že jsem zde za hodinu a něco potkala celkem 3 lidi.Mimo kaple samotné vás za výstup po 106 krkolomných a pekelně vyhřátých schodech odmění nejen kaple samotná, ale hlavně vyhlídka na všechny strany - na útesy, o které se rozbíjí tyrkysové vlny, piniové kopce, které jsou průzračnému moři velkým konkurentem co do krásy, no a vůbec to moře....Už jsem opravdu dlouho nezažila větší krásu a doufám, že díky videu, které ani nejde přifiltovat, uvidíte to, co já zažila tady a teď a pochopíte to i bez dalších slov.. Prostě sen! Něco, na co se můžete koukat hodiny, nemít v kapse ani kačku a přitom se cítit jako milionář. Tady prostě víte, že to nejvíc, co lze zažít, je jen prachobyčejně BÝT a uvědomovat si to jako dar, ne jako samozřejmost. No a pokud se vám podaří spatřit právě tady pod sebou delfína, který se líně převaluje ve vodě, je to hotový jackpot.No a pak ta kaplička, kde se určitě Mamma Mia netočila, protože do této kaple by se vešel akorát kněz a ti dva odvážlivci (rozhodně ne všichni hosté, jak nám servíruje Hollywood)...to je naprosto mystické místo! Vše přístupné, nikde nikdo, odložené pometlo, konev, jakési klíč, taky kasička na libovolný příspěvek za svíčky, kterých je tu rovnou pět beden, nádherný řecký kostelní interiér a z ušmudlaného okýnka výhled na tyrkysové nebe nad hlavou i pod útesem..


Jedno vím jistě - sem se vrátím! • SKOPELOS

Hlavní město se jmenuje stejně jako ostrov sám a je stejně malebný, jako hlavní město ostrova Skiathos. Krásné bílé stavby a spousta kostelíku, úžasné restaurace a taverny, kde to voní takovým způsobem, že i s plným břichem zastavíte a nějakou dobrotu si prostě dáte… Dokonalý řecký ráj.Pokud sem pojedete na pár hodin jako já, doporučuji zde rychle po vystoupení z lodi skútr a vyrazit okamžitě na místa, která si naplánujete v itineráři. Hllavní město, odkud vám jede trajekt, nechat až na poslední hodinku.


 • KOSTEL SV. PANNY MARIE

Kostel svaté Panny Marie je v centru města Skopelos, kousek od přístaviště. Dojdete k němu po hlavní ulici, stejně tak tam bez problémů dojedete na skútru. Vyjdete pár krásných bílých schodů, a kostelík je váš! Teda váš…hlídá ho tam rodinka, která bydlí přímo proti němu. Je to hodně zvláštní mít dveře domů 10 metrů od vchodových dveří do kostela…

Jinak kostel je stejně krásný, jako všechny ostatní a vyhlídka na město je taky boží.
ROZPOČET na osobu:


 • letenky Vídeň - Benátky - Skiathos - Vídeň: 1 100 Kč

 • 4x ubytování: 850 Kč

 • doprava (45 € půjčení skútru, 5 € PHM - pro dvě osoby): 625 Kč

 • výlet na Skopelos (trajekt tam a zpět 28,5 €, motorka na den 15 €): 900 Kč

 • jídlo, pití a ostatní: 2 000 Kč


Celkem za 5 dní/4 noci na SKIATHOS /1 den na SKOPELOS/: 5 475 Kč na osobu.
ŠROUBOVACÍ SKLENICE NA VÍNO A CESTA Z/NA VÍDEŇSKÉ LETIŠTĚ:


Jestli vás něco už opravdu minimálně dva roky soustavně zajímá, pak je to moje plastová šroubovací sklenice na víno. Sklenice, která mě provází na cestách do exotických i blízkých dálek, na pevniny i ostrovy, k mořím i oceánům. Ta sklenice, se kterou jsem si s vámi ťukla na vrcholku hory Teide, na kterou jsme se spolu naprosto na dřeň do skoro 4 tis metrů s prasklým meniskem a bez jakékoli turistické přípravy (alespoň velikosti Sněžky) vydrápali, nebo loni u obratníku Raka, kdesi v pustině Západní Sahary, kde sice opravdu chcípl pes, ale já si tam splnila obrovský sen - narozeninový přípitek u polozhnilé cedule v poušti, protože PROČ NE?, a to právě z této číše. Všude tam se mnou tahle parťáka byla a na miliony dalších míst se ještě podívá! A já věřím, že si jednou cinkneme jak ve vysněném Grónsku, tak i na tom ze srandy a ZA KAČKU Bora Bora!


Tahle sklenice se mnou ale necestuje jen směrem do mořskou solí provoněných dálek! Cestuje se mnou také DOMŮ, do místa, kde vám mohu všechny postřehy sepsat, nabít baterky nejen mých elektronických zařízení, ale i ty svoje, protože i to k cestování patří. Návraty do životního přístavu jménem Česká republika.


...no a není nic hezčího, než když 20 minut po přistání nasednete přímo před letištní halou do autobusu FlixBus, který na minutu přesně dle svého jízdního řádu zvedá kotvy, za necelé 2 hodiny mě přenese z řeckých pláží domů a já po cestě najdu další důvod, proč je mi tahle flotila fakt blízká! Já si tě ďoury fakt dřív nevšimla!!Takže praktické info:


👉 ke sklenici: stačí zadat do googlu plastová šroubovací sklenice a chvilku hledat, určitě na vás vyskočí. Obvykle se prodává po dvou kusech za cenu okolo 500 Kč (také ji najdete v obchodech Rockpoint, ale tam je tuším o něco dražší). Už ji dělají ve více druzích - klasická dvojka nebo skoro půllitr. Půllitr zní samozřejmě líp, ale myslete na to, že ZA KAČKU se balíte do příručáku, a větší sklenice zabere samozřejmě víc místa (i když je vycpete ponožkama!).

👉 k cestě z letiště Vídeň: aneb další z vašich nejčastějších dotazů, protože víte, že právě z Vídně hledám nejlevnější letenky. Osobně využívám nejčastěji zelenou flotilu FlixBus, protože hledáte-li včas, je to nejlevnější způsob dopravy (z Brna za 249 Kč přímo před letištní terminál). Samozřejmě bych byla ráda, kdyby spojů přibylo, ale to je hlavně o nás, cestujících, jak spoje budeme využívat! Takže koukejte FlixBus na trasách směr letiště zavařit, ať nám spojů přibyde!SKIATHOS A SKOPELOS ZÁVĚREM:


Skiathos mě naprosto dostal! Dokonalá řecká krása, která se zařadila vedle již objevených pokladů Aegina, Agistri a Elafonisos, tedy malých řeckých ostrovů, které nejsou až tak profláklé, je tam naprosto jednoduhé a mimo sezonu levné dopravní spojení a kde máte pocit, že vám ten ostrov udělal někdo na míru.


Nádherné hlavní město (to Skopelos, hlavní město, asi předčí), nádherné panenské pláže na severu ostrova - neprofléklé a připomínající portugalsko španělské pobřeží. Boží kuchyně na každém kroku a vše propojeno skútrem za 15 EUR na den a podtrhnuto ubytováním za 220 kaček na osobu a noc. K tomu dokonalé počasí, unikátní letiště, PRko z filmu Mamma Mia, byť se zde točily jen dva štěky, ale hlavně - skvělí přátelé, mí dlouholetí cestovatelští parťáci, po mém boku. Už teď se těším, co spolu příště spácháme! Jinými slovy - Skiathos nikoho nezklame, naopak - nadchne! Rodiny, páry, singl cestovatele!Jenže pak si uděláte poslední den tripu výlet na nedaleký ostrov Skopelos a všechno přeštěrcháte! Osobně jsem strašně moc ráda, že jsem tento punk výlet (Skopelos na 7 hodin) do itineráře ostrova Skiathos zařadila, protože i když je těch 7 hodin na ostrov sakra málo, mohla jsem díky tomu zjistit, že perlou těchto ostrovů není Skiathos, ale sousední Skopelos, a tohle můžu předat vám všem, abyste si itinerář udělali opačně.


Na Skopelos se musím rozhodně vrátit a vám všem, kteří jste si přečetli cestopis až sem radím, abyste si dali na Skiathosu dva dny a zbytek trávili na sousedním ostrově, zde na Skopelosu.


Právě ten svou zelenou krásou musí uchvátit úplně každého! Říká se o něm, že je to vůbec nejzelenější ostrov ze všech řeckých ostrovů, a po projížďce jeho vnitrozemím (osobně tu zkratku, kam mě na skútru hodily googly mapy označuji za Jurský park), o tom nemám nejmenších pochyb!


Když mě totiž chytrá Google mapa svedla na naprosto absurdní cestu k vyhlášenému kostelíku, hodně dlouho jsem nadávala, ale díky tomu jsem pochopila, co je to skutečná zeleň! Takovou krásu jsem nezažila ani v Kostarice, a to včetně zvířat a neuvěřitelných motýlů, kterých je tento ostrov plný! Opravdu jsem musela několikrát z motorky sesednout a jenom tak se rozhlížet kolem sebe. Tohle jsem nezažila ani v kostarickém Monteverde, a nic na tom nemění fakt, že to nebyly exotické dřeviny, ale obyčejná borovice. Mimochodem - znáte vůni borovice v těžkém parném letním dni? Jo, tohle vdechovat, to je droga a pro plíce očistec.


Do cesty vám zde klidně vyběhne stádo koz s beranem, krávy, koníci, všelijaká možná havěť, ale nejvíc vás zarazí množství a pestrost barev místních motýlů a vážek. Prostě ráj!


No a pláže? Ty jsou zde tisíckrát krásnější než Skiathosu, a to jsem si myslela, že jsem tam našla plážovej hit! Navíc i lidí je zde výrazně méně, zřejmě kvůli náročnější dopravě, takže máte řadu pláží a míst jen sami pro sebe.


No a když se dostanete k nejvyhlášenějším atrakcím ostrova, což jsou všechna místa, kde se točil slavný film Mamma Mia, tedy hlavně vyhlášený kostelík, Mamma Mia Beach a nebo vyhlídka s třemi borovicemi, klidně se vám může stát, že ta místa budete mít jen sami pro sebe!


Jinými slovy - Skiathos je jednička, ale Skopelos je naprostá bomba!
2 608 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše